Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχω να πω οτι το Rio το 28 που εριξα σημερα στο σκοπευτήριο με άφησε αφωνο.εκπληκτικό φυσιγγι κοντα μακρια.ειναι οτι καλυτερο εχω βάλει στ οπλο μου.βεβαια λιγο σκληρό αλλα τρομερο.δυστυχώς ομως με 6,20 δεν θα το προτιμησω.πιστευω απ αυτα που ειδα οτι θα ειναι τρομερο και στο κυνηγι.να σημειωσω οτι ο καιρος σημερα ητανε κρύος με αρκετο αερα
Μπορεί να μίλησες με κανένα που τα ρίχνει καιρο στο σκοπευτήριο,αλλά όσοι τα ρίχνουν δεν τα αλλάζουν.πως είναι λίγο σκληρό σιγά τα αυγά,το θέμα είναι να σπάνε τα πιατά και να πέφτουν τα πουλιά...ακόμα και αυτά πήραν πάνω την ίδια μέρα (από 5,9€ στα 6,2€) τι διάολο όλοι συνεννοήθηκαν..
 
Μια κούτα κυνηγετικά του Ρουμελιώτη που έριξα με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο!αν είναι αξιόπιστος στους χρόνους που θα στέλνει τις παραγγελίες....θεωρώ πως θα πουλήσει εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια!
Αισιόδοξα μηνύματα Ηλία,γιατί τα 6€-7€ για 28gr μας τελείωσαν.
 
Και κάτι άλλο θα πω,γιατί πάντα μου άρεσει να λέω τα πράγματα οπως τα πιστευω.η πυρίτιδα που έχουν είναι η csb-6.η συγκεκριμένη έχει ειπωθεί καί έτσι ειδα και εγω όταν το έψαξα,ότι είναι για 24gr.προσωπικα δεν με χαλάει καθόλου αυτό αν τα πιατα σπάνε και στον πίνακα μου δώσει τις κατανομές του γούστου μου...
Γιάννη σου το είπε ο ίδιος ότι βάζει CSB-6 ή το είδες στο site του ;;; Γιατί το είχα δει κι εγώ για το 28αρι του, αλλά θεώρησα ότι έγινε τυπογραφικό λάθος!!! Πάντως το κάνουν κι άλλοι, να βάζουν 24αρα πυρίτιδα στα 28γρ. Και όχι μόνο βιοτέχνες, αλλά και μεγάλες εταιρείες, π.χ. το Cheddite sporting είχε παλιότερα Granular SV στο 1,25 γρ. Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη λογική, όταν υπάρχουν άριστες πυρίτιδες απόλυτα εξειδικευμένες για κάθε βάρος γόμωσης ... Μόνο 2-3 λόγους μπορώ να φανταστώ:
1) Έλλειψη 28αρας (CSB-5), που δεν το νομίζω, και ειδικά για τις ισπανικές.
2) Για λόγους ογκομετρίας για να χρησιμοποιήσει κάποιο συγκεκριμένο συγκεντρωτήρα ... Που για μένα ούτε αυτό στέκει, αφού υπάρχουν μπόλικες και φτηνές επιλογές...
3) Οικονομία στην πυρίτιδα, αφού με Csb-6 θα βάλει 1,25 - 1,30 γρ. Ενώ με Csb-5 θέλει 1,40-1,45 γρ. ... Πόσο οικονομία κάνει όμως έτσι;;; Στο κουτί των 25 σημαίνει 2,5 γρ. λιγότερη πυρίτιδα, αν την αγοράζει 20-25 €/κιλό (και πολλά λέω) ... σημαίνει 5-6 λεπτά (0,05-0,06 €) στο κουτί !!!!!!!!!!
Άποψη μου, αδικαιολόγητο για όποιο λόγο κι αν το κάνουν !!! Όταν βρίσκω τέτοιες αλχημείες σε φυσίγγι, με προδιαθέτει αρνητικά ...
Όταν τα παραλάβεις θα μου δώσεις μερικά για δοκιμή και σφάξιμο - εξέταση, και βλέπουμε ... Αν μου αρέσουν μπορεί να μπω κι εγώ στη μεγάλη παραγγελία ... Αλλιώς θα τη βγάλω με Lambro και RIO, ή ότι βρίσκω κάθε φορά ... μα πόσα θα ρίξω όλο το καλοκαίρι, σιγά το κέρδος !!! Η κοροϊδία βέβαια είναι ένα θέμα, αλλά ... Από τη μια πας να τη γλυτώσεις, και την τρως από την άλλη !!!! .pop. .smashfrak.
 
Στέλιο 1000% έχει csb-6,τον ρωτησα 3 φορές.Θα πάρετε όλοι μερικά φυσίγγια να ρίξετε και να δοκιμάσετε εννοειται αυτό.η κοροϊδία είναι Στέλιο,αυτό πάντα με βγάζει από τα ρούχα μου,ειδικά εταιρίες που έχει στηρίξει διαχρονικά ο Ελλην κυνηγός και σκοπευτής.5,5€ το καταπίαμε,5,70 το καταπιαμε και αυτό,5,90 οκ και αυτό 6,2 πάει πολύ ρε φίλε για ένα απλό 28αρι.ειναι κοροϊδία...υπάρχει και ο Κένταυρος αν την φάμε από εκεί.
 
Γιάννη καλημέρα φίλε.
Σου είπε ο Ρουμελιώτης αν τα φυσίγγια θα τα στείλει χύμα ή σε κουτιά;
Γιώργο εδώ μια παλιά φωτό που είχε βάλει ο Θεόφραστος για τα sporting.μου είπε χθες που μιλήσαμε ο Ρουμελιωτης ότι ο κάλυκας είναι fiocchi Italy οπως στην φωτό ακριβώς το ίδιο. μόνο το χρώμα του στα καινούρια είναι διαφανές μπλε δηλαδη πάλι θα φαίνεται μέσα η γόμωση..

He9wlJw.jpg
 
Γιάννη σου το είπε ο ίδιος ότι βάζει CSB-6 ή το είδες στο site του ;;; Γιατί το είχα δει κι εγώ για το 28αρι του, αλλά θεώρησα ότι έγινε τυπογραφικό λάθος!!! Πάντως το κάνουν κι άλλοι, να βάζουν 24αρα πυρίτιδα στα 28γρ. Και όχι μόνο βιοτέχνες, αλλά και μεγάλες εταιρείες, π.χ. το Cheddite sporting είχε παλιότερα Granular SV στο 1,25 γρ. Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη λογική, όταν υπάρχουν άριστες πυρίτιδες απόλυτα εξειδικευμένες για κάθε βάρος γόμωσης ... Μόνο 2-3 λόγους μπορώ να φανταστώ:
1) Έλλειψη 28αρας (CSB-5), που δεν το νομίζω, και ειδικά για τις ισπανικές.
2) Για λόγους ογκομετρίας για να χρησιμοποιήσει κάποιο συγκεκριμένο συγκεντρωτήρα ... Που για μένα ούτε αυτό στέκει, αφού υπάρχουν μπόλικες και φτηνές επιλογές...
3) Οικονομία στην πυρίτιδα, αφού με Csb-6 θα βάλει 1,25 - 1,30 γρ. Ενώ με Csb-5 θέλει 1,40-1,45 γρ. ... Πόσο οικονομία κάνει όμως έτσι;;; Στο κουτί των 25 σημαίνει 2,5 γρ. λιγότερη πυρίτιδα, αν την αγοράζει 20-25 €/κιλό (και πολλά λέω) ... σημαίνει 5-6 λεπτά (0,05-0,06 €) στο κουτί !!!!!!!!!!
Άποψη μου, αδικαιολόγητο για όποιο λόγο κι αν το κάνουν !!! Όταν βρίσκω τέτοιες αλχημείες σε φυσίγγι, με προδιαθέτει αρνητικά ...
Όταν τα παραλάβεις θα μου δώσεις μερικά για δοκιμή και σφάξιμο - εξέταση, και βλέπουμε ... Αν μου αρέσουν μπορεί να μπω κι εγώ στη μεγάλη παραγγελία ... Αλλιώς θα τη βγάλω με Lambro και RIO, ή ότι βρίσκω κάθε φορά ... μα πόσα θα ρίξω όλο το καλοκαίρι, σιγά το κέρδος !!! Η κοροϊδία βέβαια είναι ένα θέμα, αλλά ... Από τη μια πας να τη γλυτώσεις, και την τρως από την άλλη !!!! .pop. .smashfrak.
Στελαρα παλι μεσα επεσες.εχουμε και λεμε λοιπον.το Rio το 28 με csb 5 ειναι κοντα στο 1,43 και μαλλον λόγω σκληρού συγκεντρωτηρα και καψουλιου ειναι λιγο σκληρό αλλα οχι με πολλες πιεσεις. Οταν λοιπον θα βάλει 1,32-1,33 csb 6 για να φτιαξει 28αρι προφανώς θα το πιέσει παραπανω για να τσιμπησει. Αρα αυτομάτως κατα τη γνώμη μου θα εχει παραπανω bar.με τον παυλο που μιλήσαμε σημερα μας ειπε οτι περυσι ειχε παρει 28αρια απ τον Ρουμελιώτη και κλωτσουσανε αρκετα.δεν θα εκφερω ομως γνώμη αν δεν δοκιμαστουν.ναι καλη τιμη αλλα θα περιμενω
 
Επειδή το 4,60€ στο κουτί είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και θα μπορούσε μάλιστα να γίνει και 4,50 χωρίς κουτί, θα μπορούσαμε να κάνουμε και το άλλο. Γιατί αφού βγουν με το καλό ,δεν μαζεύουμε το ποσό που θέλει ο Ναυπλιωτης, να στείλουμε μια 5αδα να τα μετρήσει στο κανονάκι και μετά να δημοσιεύσουμε την μέτρηση. Φανταστείτε τι θα συμβεί αν το αποτέλεσμα είναι μέσα στα "όρια", εκτόξευση για τον επαγγελματία και αλλαγή των δεδομένων πανελλαδικά !
Εννοείται φυσικά ότι και από θέμα απόδοσης να είναι αποδεκτά, αν και αυτό το θεωρώ δεδομένο.
Καλά τα σφαξιματα και οι προσωπικές γνώμες αλλά μπορούμε να μιλάμε και με νούμερα.
 
Επειδή το 4,60€ στο κουτί είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και θα μπορούσε μάλιστα να γίνει και 4,50 χωρίς κουτί, θα μπορούσαμε να κάνουμε και το άλλο. Γιατί αφού βγουν με το καλό ,δεν μαζεύουμε το ποσό που θέλει ο Ναυπλιωτης, να στείλουμε μια 5αδα να τα μετρήσει στο κανονάκι και μετά να δημοσιεύσουμε την μέτρηση. Φανταστείτε τι θα συμβεί αν το αποτέλεσμα είναι μέσα στα "όρια", εκτόξευση για τον επαγγελματία και αλλαγή των δεδομένων πανελλαδικά !
Εννοείται φυσικά ότι και από θέμα απόδοσης να είναι αποδεκτά, αν και αυτό το θεωρώ δεδομένο.
Καλά τα σφαξιματα και οι προσωπικές γνώμες αλλά μπορούμε να μιλάμε και με νούμερα.
.well done.
 
Επειδή το 4,60€ στο κουτί είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και θα μπορούσε μάλιστα να γίνει και 4,50 χωρίς κουτί, θα μπορούσαμε να κάνουμε και το άλλο. Γιατί αφού βγουν με το καλό ,δεν μαζεύουμε το ποσό που θέλει ο Ναυπλιωτης, να στείλουμε μια 5αδα να τα μετρήσει στο κανονάκι και μετά να δημοσιεύσουμε την μέτρηση. Φανταστείτε τι θα συμβεί αν το αποτέλεσμα είναι μέσα στα "όρια", εκτόξευση για τον επαγγελματία και αλλαγή των δεδομένων πανελλαδικά !
Εννοείται φυσικά ότι και από θέμα απόδοσης να είναι αποδεκτά, αν και αυτό το θεωρώ δεδομένο.
Καλά τα σφαξιματα και οι προσωπικές γνώμες αλλά μπορούμε να μιλάμε και με νούμερα.
εγω μεσα ειμαι.
 
Το Σάββατο που μας πέρασε είχα πάει στο σκοπευτήριο να ρίξω 3 πούλες να δω σε τι επίπεδο βρίσκονται τα χάλια μου! Καραμπίνα Benelli M2.
Έριξα με τρία διαφορετικά φυσίγγια. Κένταυρος, Καραμανίδης και Lambro.
Απο την αρχή, τα Κένταυρος, Καραμανίδης δεν τα ανέβαζε καθόλου. Στο πρώτο φυσίγγι που το βάζουμε από την θαλάμη Τα κολλούσε στην γλώσσα. Σαν να μην μπορούσαν καθόλου να γλυστρήσουν.
Με τα Lambro κανένα πρόβλημα.
Το κοινό που έχουν αυτά τα δύο φυσίγγια είναι ο κάλυκας που νομίζω ότι είναι FIEM.
Παρήγγειλα και από τον Ρουμελιώτη για δοκιμή.
Ελπίζω να μην έχω το ίδιο πρόβλημα.
 
Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου
Δεν μου έχει ξαναβγάλει τέτοια εμπλοκή!
Επίσης από τα τελευταία κυνήγια δεν μεσολάβησε ούτε καθαρισμός να πώ ότι κάτι πείραξα!
Στα Κένταυρος, Καραμανίδης μου το έκανε σε κάθε φυσίγγι!
Στα Lambro που έριξα ένα κουτί δεν το έκανε ούτε σε ένα!
Θα προσπαθήσω να περιγράψω καλύτερα την εμπλοκή!
Με ανοιχτό το κλείστρο έβαζα το πρώτο φυσίγγι από επάνω και αυτό έπεφτε στην γλώσσα.
Γυρνούσα την κάνη προς τα κάτω και το φυσίγγι τσουλούσε και ακουμπούσε στο follower.
Μόλις πατούσα το κουτί απελευθέρωσης, κολλόυσε εκεί που ήταν.
Σαν να μάγκωνε μεταξύ follower και του υπόλοιπου της αποθήκης μέχρι την γλώσσα.
Αν το έβαζα χωρίς να κατεβάσω την κάνη προς τα κάτω και να φτάσει μέχρι το follower δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Στα Lambro ότι και να έκανα δεν κολλούσε.
Επίσης ένας φίλος που έριχνε με 303, είχε 2 εμπλοκές. Διαφορετικού τύπου όμως
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top