Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικολι τα federal hi brass τι λενε από ανακρουση σε δικανο;έχω το baikal mp 27m με 18.4mm άυλο κ βάρος 3285gr,εσύ με το τα έχεις ρίξει κ τί εποχές-θερμοκρασίες;
Ότι καλύτερο έχω ρίξει Μανώλη. Μερικά χρόνια πριν με το 686 18.4mm, 3300g και τώρα με το πλάγιο 18.6mm, 3100g, ήθελα να ανοίξω ένα αλλά βρήκα στοιχεία δοκιμής.
Τα σκάγια (Νο 6 στο συγκεκριμένο φυσίγγι) είναι καλής ποιότητας επιγραφιτωμένα με βάρος γόμωσης 34,5 γραμ. (35,5 γράφει η συσκευασία). Η διάμετρός τους είναι 2,8 χιλ.
Στο βλητικό σταθμό το HI BRASS Classic έδωσε μέση πίεση 567bars και αρχική ταχύτητα V1 431m/sec.
http://old.kynigesia.gr
 
Σε συνέχεια της "βιαστικής" βλητικής δοκιμής των σκοπευτικών φυσιγγίων του Ρουμελιώτη #4869 παραθέτω τα εσώψυχα τούς που βρήκα χθες στο σφάξιμο.
Μιας και έγινε συζήτηση ποιο πάνω , να πω οτι εγώ είχα άριστη συνεννόηση με τον άνθρωπο και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που με πήρε τηλέφωνο για το αν παρέλαβα κ αν όλα ήταν καλά, μάλιστα με ξανά πήρε μετά απο 2-3 μέρες να με ρώτησε αν τα έριξα και πως μου φάνηκαν !
Εύχομαι να συνεχίσει να μπορεί να τα διαθέτει καθώς το προϊόν ειναι καλό και η τιμή πάρα πολύ καλή .



Η πυρίτιδα 24gr-28gr είναι ακριβώς η ίδια.ειναι προφανές κατά την γνώμη μου ότι είναι η csb-6..
 
Σε συνέχεια της "βιαστικής" βλητικής δοκιμής των σκοπευτικών φυσιγγίων του Ρουμελιώτη #4869 παραθέτω τα εσώψυχα τούς που βρήκα χθες στο σφάξιμο.
Μιας και έγινε συζήτηση ποιο πάνω , να πω οτι εγώ είχα άριστη συνεννόηση με τον άνθρωπο και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που με πήρε τηλέφωνο για το αν παρέλαβα κ αν όλα ήταν καλά, μάλιστα με ξανά πήρε μετά απο 2-3 μέρες να με ρώτησε αν τα έριξα και πως μου φάνηκαν !
Εύχομαι να συνεχίσει να μπορεί να τα διαθέτει καθώς το προϊόν ειναι καλό και η τιμή πάρα πολύ καλή .




συμπληρώθηκαν οι μετρήσεις ..


Η πυρίτιδα 24gr-28gr είναι ακριβώς η ίδια.ειναι προφανές κατά την γνώμη μου ότι είναι η csb-6..
Γιάννη δεν έχει τύχει να δω πρόσφατα την csb-6 και δεν μπορω να την ξεχωρίσω , πάντως σίγουρα οι πυρίτιδες είναι ολόιδιες και στα δύο φυσίγγια!!
 
Ριχτα αβερτα χειμωνα καλοκαιρι.τα εχω ριξει με το ιδιο οπλο και δεν υπαρχει ανακρουση.είναι τρομερα φυσιγγια αν μπορεις να το πληρωσεις
Ότι καλύτερο έχω ρίξει Μανώλη. Μερικά χρόνια πριν με το 686 18.4mm, 3300g και τώρα με το πλάγιο 18.6mm, 3100g, ήθελα να ανοίξω ένα αλλά βρήκα στοιχεία δοκιμής.
Τα σκάγια (Νο 6 στο συγκεκριμένο φυσίγγι) είναι καλής ποιότητας επιγραφιτωμένα με βάρος γόμωσης 34,5 γραμ. (35,5 γράφει η συσκευασία). Η διάμετρός τους είναι 2,8 χιλ.
Στο βλητικό σταθμό το HI BRASS Classic έδωσε μέση πίεση 567bars και αρχική ταχύτητα V1 431m/sec.
http://old.kynigesia.gr
Σε 5αρι θα τα ήθελα καλύτερα που έχουν 3.00mm διαμετρο,αλλά ο Καρασαβιδης τα έχει σε 4αρι κ 6αρι,κανείς άλλος που να τα πουλάει κ να έχει 5αρι;
 
Λοιπόν μόλις μίλησα με Ρουμελλιώτη ο ανθρωπος μου διευκρίνεισε τα παντα. Όντως κ στα sporting βάζει csb6 αλλά μ είπε την δουλεύει πολλά χρόνια οπότε την "στήνει" αποτελλεσματικά και στα 28γρ!! Άλλα το κυνηγετικό 28gr (που μ ενδιαφέρει) το στήνει με τετοιο τρόπο που μ έδωσε εγγύηση οτι δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα!!!! Κ ο λόγος που βγάζει τόσο φτινο φυσίγγι αυτή τη στιγμή ειναι οτι στόκαρε πολυ μεγάλη ποσότητα απο κάλυκες με φτηνη τιμή.
 
Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πολύ καλό φυσιγγι 28 γραμ για κυνήγι τσίχλας?Με ενδιαφέρει αν έχει και καλή έμφραξη ώστε να ανταποκρίνεται και με διευρυμενους αυλούς...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρήστο θα σου πρότεινα να πας σε δοκιμασμένες λύσεις δλδ Κένταυρος, Ρουμελιώτης, NSI, Alectoris. Είναι θέμα χρημάτων και γούστου, καθώς όλοι έχουν μείνει ευχαριστημένοι με κάποια από αυτά που σου αναφέρω. Και σίγουρα είναι και άλλα. Επίσης, πέρσυ το καλοκαίρι που είχα έρθει Σύρο είχα φέρει σε ένα φίλο στο Κίνι 2 κουτάκια Κένταυρος για να τα δοκιμάσει ώστε αν του άρεσε να έκανε παραγγελία με την παρέα του καθώς ο Κένταυρος τα πουλάει σε 500άδες. Εσύ μένεις Σύρο, Π. Φάληρο ή Ιωάννινα;
 
Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πολύ καλό φυσιγγι 28 γραμ για κυνήγι τσίχλας?Με ενδιαφέρει αν έχει και καλή έμφραξη ώστε να ανταποκρίνεται και με διευρυμενους αυλούς...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτο πρεπει να το βρεις εσ
Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πολύ καλό φυσιγγι 28 γραμ για κυνήγι τσίχλας?Με ενδιαφέρει αν έχει και καλή έμφραξη ώστε να ανταποκρίνεται και με διευρυμενους αυλούς...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Προσεξε τωρα.το θεμα φυσιγγι ειναι πολυ προσωπικο.εγω π.χ μπορω να σου πω οτι δουλεύουν στον 18,6 πολυ καλα τα riο και του κενταυρου.εσενα θα σου ταιριάξουν? Παρε 2-3 διαφορετικά και δοκίμασε τι σου ταιριαζει
 
Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πολύ καλό φυσιγγι 28 γραμ για κυνήγι τσίχλας?Με ενδιαφέρει αν έχει και καλή έμφραξη ώστε να ανταποκρίνεται και με διευρυμενους αυλούς...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν δεν σε νοιάζει η τιμη είναι εξαιρετικό το sporting b&p το έχω δοκιμάσει και με άφησε πολύ ικανοποιημένο!
 
Αν δεν σε νοιάζει η τιμη είναι εξαιρετικό το sporting b&p το έχω δοκιμάσει και με άφησε πολύ ικανοποιημένο!
Αυτο μαμει πραγματικα αλλα μαμει και η τιμη του ρε φιλε οπως και το nsi compak στα 28 γραμ.με c7 αλλα 8 ευρω.
 
Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα πολύ καλό φυσιγγι 28 γραμ για κυνήγι τσίχλας?Με ενδιαφέρει αν έχει και καλή έμφραξη ώστε να ανταποκρίνεται και με διευρυμενους αυλούς...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το θέμα της εμφραξης μην σε απασχολεί... Όλα καλή εμφραξη κάνουν... Το θέμα είναι να δεις εσύ ποιο ταιριάζει σε αυτό που ψάχνεις, πχ λιγότερο η περισσότερο συγκεντρωτικο, η αίσθηση κτλ
 
Παιδιά του Κενταύρου τα sporting πιστεύετε ότι είναι γρήγορα ή αργά ;

αυτή τη κουβέντα με το γρήγορο και το αργό φυσιγγι δεν την κατάλαβα ποτέ.
ένα ΠΟΛΥ γρήγορο σκοπευτικό φυσίγγι έχει αρχική ταχύτητα 420 μ/δ. και ένα αργό κυνηγετικό 380 μ/δ.
αν θεωρήσουμε στα ίδια μεγέθη ( π.χ νο 8 ) να έχουν περίπου ανάλογες μένουσες ταχύτητες σας ερωτώ ....

ποιός από εμάς θα καταλάβει διαφορά στις προσκοπεύσεις στα 25-40 μ.

μόνο κάποιος που ρίχνει ( και πετυχαίνει ) στα 60-70 μ μπορεί να καταλάβει "κάποια" διαφορά.

έτσι νομίζω εγώ ....... χωρίς απαραίτητα να είμαι και σωστός.
 
τα nsi uno prima αφηνουν πολλοι βρομα? η απλα ετυχε σε μενα
Αφήνουν βρώμα Νικόλα, οι περισσότεροι το λένε, κι εγώ όσες φορές τα έριξα άφηναν, δεν θα την έλεγα πολλή, αλλά πάντως αρκετή !!! Όλες οι κοκκώδεις πυρίτιδες (Gm3, prima v, prima sv) συνήθως αφήνουν κάποια βρώμα στην κάννη. Καμία σχέση με τις ισπανικές CSB5, CSB6, ή την AS που έχει το Nsi due, για παράδειγμα. Ακόμη και το Lambro sporting παλιά που είχε Prima V, η νύχτα με τη μέρα σε σχέση με το τωρινό που έχει AS !!!
 
Αφήνουν βρώμα Νικόλα, οι περισσότεροι το λένε, κι εγώ όσες φορές τα έριξα άφηναν, δεν θα την έλεγα πολλή, αλλά πάντως αρκετή !!! Όλες οι κοκκώδεις πυρίτιδες (Gm3, prima v, prima sv) συνήθως αφήνουν κάποια βρώμα στην κάννη. Καμία σχέση με τις ισπανικές CSB5, CSB6, ή την AS που έχει το Nsi due, για παράδειγμα. Ακόμη και το Lambro sporting παλιά που είχε Prima V, η νύχτα με τη μέρα σε σχέση με το τωρινό που έχει AS !!!
μου έκανε πολύ εντύπωση Στέλιο το όπλο έριξε 5 φυσίγγια κ ήταν σαν να είχε ρήξη κιβώτιο,εγω παντος στην sx3 δεν τα ξαναβαζω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top