Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μου έκανε πολύ εντύπωση Στέλιο το όπλο έριξε 5 φυσίγγια κ ήταν σαν να είχε ρήξη κιβώτιο,εγω παντος στην sx3 δεν τα ξαναβαζω
Και ένα μόνο να ρίξει την ίδια βρώμα θα δεις στην κάννη, μαυρίλα και μικρούς κόκκους κάρβουνο !!! Απλά η κάθε τουφεκιά διώχνει τα πολλά-πολλά της προηγούμενης - αλλά αφήνει τα δικά της !!! ;)
Άμα τα ρίχνεις με δίκαννο δεν έγινε και τίποτα, αλλά σε καραμπίνα αερίων ίσως πράγματι να είναι πρόβλημα !!!
 
τα nsi uno prima αφηνουν πολλοι βρομα? η απλα ετυχε σε μενα

ναι , αφήνουν ΠΟΛΥ βρώμα.
Τόσο πολύ που δεν δικαιολογείται για τέτοια εταιρεία. Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανομοιομορφία στο ύψος του κλεισίματος.
 
τωρα Στελιο εμεινα κ απο τα 2:( αλλα με την καραμπινα δε θα τα ξαναριξω
Νικολα παρε να δοκιμασεις το europe.πολυ πιο μαλακο απ το prima καλυτερο κλείσιμο και δεν αφήνει υπολείματα στη κανη οπως το prima
 
Χρήστο θα σου πρότεινα να πας σε δοκιμασμένες λύσεις δλδ Κένταυρος, Ρουμελιώτης, NSI, Alectoris. Είναι θέμα χρημάτων και γούστου, καθώς όλοι έχουν μείνει ευχαριστημένοι με κάποια από αυτά που σου αναφέρω. Και σίγουρα είναι και άλλα. Επίσης, πέρσυ το καλοκαίρι που είχα έρθει Σύρο είχα φέρει σε ένα φίλο στο Κίνι 2 κουτάκια Κένταυρος για να τα δοκιμάσει ώστε αν του άρεσε να έκανε παραγγελία με την παρέα του καθώς ο Κένταυρος τα πουλάει σε 500άδες. Εσύ μένεις Σύρο, Π. Φάληρο ή Ιωάννινα;
Καλησπέρα φίλε Μανο...η αλήθεια είναι ότι για τα alektoris έχω ακούσει καλά λόγια και από τον Μητσακο έχω ψωνίσει πολλές φορές αλλά έπαιρνα τα πορτοκαλί,τα κόκκινα και τα πράσινα καθώς και τα μαύρα 36 αλλά τα κίτρινα δεν τα είχα παρει ποτέ...ίσως ήρθε η ώρα να τα δοκιμάσω μιας και σκέφτομαι στα μπασιματα να κυνηγήσω με 28αρια.
Εγώ μένω παλαιο Φάληρο αλλά εδώ καταγωγή από Σύρο και Γιάννενα...και πάω αρκετά συχνά και στο βουνό και στην θαλασσα.
 
Καλησπέρα φίλε Μανο...η αλήθεια είναι ότι για τα alektoris έχω ακούσει καλά λόγια και από τον Μητσακο έχω ψωνίσει πολλές φορές αλλά έπαιρνα τα πορτοκαλί,τα κόκκινα και τα πράσινα καθώς και τα μαύρα 36 αλλά τα κίτρινα δεν τα είχα παρει ποτέ...ίσως ήρθε η ώρα να τα δοκιμάσω μιας και σκέφτομαι στα μπασιματα να κυνηγήσω με 28αρια.
Εγώ μένω παλαιο Φάληρο αλλά εδώ καταγωγή από Σύρο και Γιάννενα...και πάω αρκετά συχνά και στο βουνό και στην θαλασσα.
Εγώ φίλε έχω να σου προτείνω τα oscar gold στα 28γρ τα δούλεψα φέτος κ έμεινα παρα πολύ ικανοποιημένος...αλλά τσιμπάνε λίγο στην τιμή....οχι πως του alectoris ειναι ποιο φθηνά αλλα κ αυτα εξίσου ποιοτικα φυσιγγια!
 
Τι το ΄θελα να μιλήσω το πρωί για τα NSI UNO PRIMA και τη βρώμα που αφήνουν στις κάννες !!! .sarcastic.
Το απόγευμα στο σκοπευτήριο είχε μόνο αυτά !!! ... Δεν είχε ούτε τα FALCOCCI που έπαιρνα συνήθως τελευταία, ούτε τα NSI DUE που είχε μερικές φορές, που και τα δυο μου αρέσανε πολύ !!! Και αφού δεν είχα φροντίσει να πάρω φυσίγγια απ' έξω, καλά να πάθω, αναγκαστικά πήρα κι έριξα τα UNO PRIMA !!!
Άσε που "δεν ήταν η μέρα μου σήμερα" γενικώς ... Έριξα 3 πούλες, και οι 3 απογοητευτικές, 15 - 16 - 14, αλλά δεν μπορώ να πω ότι φταίνε τα φυσίγγια γι' αυτό ... εκτός και αν επηρεάστηκα ψυχολογικά, σίγουρα δεν μου πήγε καλά όταν είδα ότι δεν είχε άλλα, όμως δεν πιστεύω ότι ήταν αυτό. Τα έχω ξαναρίξει και δεν έχουν πρόβλημα στην απόδοση.
Αλλά ότι είναι "βρωμιάρικα", πράγματι το επιβεβαίωσα ξανά !!! Πολύ κάρβουνο λέμε !!! .hair. .ha ha.
Και ευτυχώς μου έδωσε ο Γιάννης κι έριξα μερικά του Ρουμελιώτη, και καθαρίσανε κάπως οι κάννες ... ;) ... αλλά τα τελευταία που έριξα ήταν πάλι UNO PRIMA, και να τι αφήνουν! δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερες φωτο, αλλά δίνουν μια εικόνα !!!

IMG_20180509_220445_2.jpg
IMG_20180509_220654_2.jpg

.sarcastic. .sarcastic. .big smile.
 
Τι το ΄θελα να μιλήσω το πρωί για τα NSI UNO PRIMA και τη βρώμα που αφήνουν στις κάννες !!! .sarcastic.
Το απόγευμα στο σκοπευτήριο είχε μόνο αυτά !!! ... Δεν είχε ούτε τα FALCOCCI που έπαιρνα συνήθως τελευταία, ούτε τα NSI DUE που είχε μερικές φορές, που και τα δυο μου αρέσανε πολύ !!! Και αφού δεν είχα φροντίσει να πάρω φυσίγγια απ' έξω, καλά να πάθω, αναγκαστικά πήρα κι έριξα τα UNO PRIMA !!!
Άσε που "δεν ήταν η μέρα μου σήμερα" γενικώς ... Έριξα 3 πούλες, και οι 3 απογοητευτικές, 15 - 16 - 14, αλλά δεν μπορώ να πω ότι φταίνε τα φυσίγγια γι' αυτό ... εκτός και αν επηρεάστηκα ψυχολογικά, σίγουρα δεν μου πήγε καλά όταν είδα ότι δεν είχε άλλα, όμως δεν πιστεύω ότι ήταν αυτό. Τα έχω ξαναρίξει και δεν έχουν πρόβλημα στην απόδοση.
Αλλά ότι είναι "βρωμιάρικα", πράγματι το επιβεβαίωσα ξανά !!! Πολύ κάρβουνο λέμε !!! .hair. .ha ha.
Και ευτυχώς μου έδωσε ο Γιάννης κι έριξα μερικά του Ρουμελιώτη, και καθαρίσανε κάπως οι κάννες ... ;) ... αλλά τα τελευταία που έριξα ήταν πάλι UNO PRIMA, και να τι αφήνουν! δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερες φωτο, αλλά δίνουν μια εικόνα !!!

IMG_20180509_220445_2.jpg
IMG_20180509_220654_2.jpg

.sarcastic. .sarcastic. .big smile.
Στέλιο κάπου είχαμε ξανασυζητήσει για φυσίγγια καθαρισμού κάννης αλλά δεν μπορώ να το βρώ τώρα. Μαζί το λέγαμε?
 
Τι το ΄θελα να μιλήσω το πρωί για τα NSI UNO PRIMA και τη βρώμα που αφήνουν στις κάννες !!! .sarcastic.
Το απόγευμα στο σκοπευτήριο είχε μόνο αυτά !!! ... Δεν είχε ούτε τα FALCOCCI που έπαιρνα συνήθως τελευταία, ούτε τα NSI DUE που είχε μερικές φορές, που και τα δυο μου αρέσανε πολύ !!! Και αφού δεν είχα φροντίσει να πάρω φυσίγγια απ' έξω, καλά να πάθω, αναγκαστικά πήρα κι έριξα τα UNO PRIMA !!!
Άσε που "δεν ήταν η μέρα μου σήμερα" γενικώς ... Έριξα 3 πούλες, και οι 3 απογοητευτικές, 15 - 16 - 14, αλλά δεν μπορώ να πω ότι φταίνε τα φυσίγγια γι' αυτό ... εκτός και αν επηρεάστηκα ψυχολογικά, σίγουρα δεν μου πήγε καλά όταν είδα ότι δεν είχε άλλα, όμως δεν πιστεύω ότι ήταν αυτό. Τα έχω ξαναρίξει και δεν έχουν πρόβλημα στην απόδοση.
Αλλά ότι είναι "βρωμιάρικα", πράγματι το επιβεβαίωσα ξανά !!! Πολύ κάρβουνο λέμε !!! .hair. .ha ha.
Και ευτυχώς μου έδωσε ο Γιάννης κι έριξα μερικά του Ρουμελιώτη, και καθαρίσανε κάπως οι κάννες ... ;) ... αλλά τα τελευταία που έριξα ήταν πάλι UNO PRIMA, και να τι αφήνουν! δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερες φωτο, αλλά δίνουν μια εικόνα !!!

IMG_20180509_220445_2.jpg
IMG_20180509_220654_2.jpg

.sarcastic. .sarcastic. .big smile.
Το έχω ξαναγράψει κάνα -δυο φορές, είναι το μόνο φυσίγγι που κατάφερε να φράξει τις τρύπες των αερίων στην κάννη της καραμπίνας.
 
Στέλιο κάπου είχαμε ξανασυζητήσει για φυσίγγια καθαρισμού κάννης αλλά δεν μπορώ να το βρώ τώρα. Μαζί το λέγαμε?
Όχι Βασίλη δεν το είχα πει εγώ. Κάτι θυμάμαι, κάποιος άλλος το είχε αναφέρει, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ... Εγώ παραπάνω εννοούσα ότι του Ρουμελιώτη είχαν πολύ πιο καθαρή καύση, τεράστια διαφορά, γυαλί η κάννη, όπως όλα εξάλλου που έχουν ισπανικές πυρίτιδες ... ;)
 
Στέλιο κάπου είχαμε ξανασυζητήσει για φυσίγγια καθαρισμού κάννης αλλά δεν μπορώ να το βρώ τώρα. Μαζί το λέγαμε?
Παρτε ρε παιδιά ενα σχοινοκαθαριστηρα.1-2 ευρω κανει απο Κίνα και κανει πολυ καλη δουλεια
 
Ότι καλύτερο έχω ρίξει Μανώλη. Μερικά χρόνια πριν με το 686 18.4mm, 3300g και τώρα με το πλάγιο 18.6mm, 3100g, ήθελα να ανοίξω ένα αλλά βρήκα στοιχεία δοκιμής.
Τα σκάγια (Νο 6 στο συγκεκριμένο φυσίγγι) είναι καλής ποιότητας επιγραφιτωμένα με βάρος γόμωσης 34,5 γραμ. (35,5 γράφει η συσκευασία). Η διάμετρός τους είναι 2,8 χιλ.
Στο βλητικό σταθμό το HI BRASS Classic έδωσε μέση πίεση 567bars και αρχική ταχύτητα V1 431m/sec.
http://old.kynigesia.gr
Αν έχεις κανένα κ μπορείς κάνε μια δοκιμή στα 40m με 2αρι ή 1*,γιατί ψηθηκα να τα πάρω κ εγω,άλλωστε κ τα rottweil waidmansheil που μου άρεσαν τα ίδια λεφτά βγαινουν
 
Ευχαρίστως αλλά δεν έχω 2αρι ούτε 1*.
Έχω Νο4 usa δηλαδή Νο3 δικό μας. Θα κάνω μια δοκιμή μέχρι τον άλλο μήνα με 4* ~ 2*
Νικόλα μάλλον ο Μανώλης εννοεί με 2* ή 1* τσοκαρισμα,οπότε μια χαρά θα τον καλύψουν οι δοκιμές σου.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top