Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στα πιατακια ακομα αποψη δεν εχω. Οταν αρχισω να ριχνω με τετοια θα σου πω. Στο πινακα παντως ειδες τι κανει
 
Κοιτάξτε τώρα διαφορα.το πρίμα το ιταλικό κανει τη κάνη χάλια.το πρασινο λαμπρο όταν γεμιζοταν με πρίμα η κάνη ηταν σχετικα καθαρη
Συγκεντρωτήρας και στα δυο ο GT. Μόνο το καψούλι: 688 vs 686 ... Λέτε να οφείλεται σ' αυτό;;; .xm.
 
Μια που αναφέρεις το πίνακα θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει στο κατάλληλο topic γιατί τα φυσίγγια των 28 γρ.ειτε είναι έτοιμα ειτε ιδιογομωση παντα δίνουν καλύτερες κατανομές απο φυσίγγια 30,31,32 γραμμαρίων.το έχω απορία ρε παιδια
 
Συγκεντρωτήρας και στα δυο ο GT. Μόνο το καψούλι: 688 vs 686 ... Λέτε να οφείλεται σ' αυτό;;; .xm.
Ή μήπως και στη δόση της πυρίτιδας?
Κ τα δυο μπορει να παιξουν ρολο σε ατελη καυση... Αν δεν κανω λαθος τα εχω σημειωμενα στο σπιτι μιας κ τα ειχαμε δοκιμασει στο περιοδικο...

Μια που αναφέρεις το πίνακα θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει στο κατάλληλο topic γιατί τα φυσίγγια των 28 γρ.ειτε είναι έτοιμα ειτε ιδιογομωση παντα δίνουν καλύτερες κατανομές απο φυσίγγια 30,31,32 γραμμαρίων.το έχω απορία ρε παιδια

Υπαρχει μια θεωρια γυρω απο τα φυσιγγι των 28 σχεδον γραμμαριων που αναφερεται με τον ορο "τετραγωνη γομωση"... Σε γενικες γραμμες συμφωναμε τη θεωρια αυτη η γομωση τω 28 γραμμαριων εχει πριπου ισου πλατος και μηκος στηλης σκαγιων γεγονος που συμβαλει τοσο στις μικροτερες ακτινικες τριβες των σκαγιων με την καννη οσο και στην ευκολοτερη προωθηση τους απο το εργο που παραγει η πυριτιδα με λιγοτερες παραμορφωσεις...
 
Ο Κυπριδημος μας προλαβε εννοεις .sarcastic.

Γενικως ομως Ευριπιδη θα εχεις δει οτι στις δοκιμες που κανουμε ειναι ευκολοτερο να βρεις φυσιγγι στα 27-28 γρ με πολυ καλη και πυκνη κατανομη, και οσο ανεβαινεις γρ να βλεπεις κενα. Στα 32 γρ και ανω, οταν βλεπεις πολυ εντονα κεντρα με ανοιχτα τσοκαρισματα ειναι ειτε περιεργες βυσματωσεις ειτε πολυ χαμηλες ταχυτητες.
 
Εγώ λοιπον έχω να πω οτι τα 28 γρ.θα τα ξαναβγαλω απ τ όπλο μου μονο σε κυνήγι φασσας αγριοπερ.και όταν η θερμοκρασία φτασει κοντά στο μηδέν η θα σφιξω το τσοκ.αφού ξεπέρασα το ψυχολογικό πέρυσι καλομαθα
 
Εγώ λοιπον έχω να πω οτι τα 28 γρ.θα τα ξαναβγαλω απ τ όπλο μου μονο σε κυνήγι φασσας αγριοπερ.και όταν η θερμοκρασία φτασει κοντά στο μηδέν η θα σφιξω το τσοκ.αφού ξεπέρασα το ψυχολογικό πέρυσι καλομαθα
Μην το λες αυτό γιατί υπάρχουν και τα 24άρια του Skeet, αλήθεια τα έχει δοκιμάσει κανείς στο κυνήγι να μας πει εντυπώσεις.
 
Εγώ λοιπον έχω να πω οτι τα 28 γρ.θα τα ξαναβγαλω απ τ όπλο μου μονο σε κυνήγι φασσας αγριοπερ.και όταν η θερμοκρασία φτασει κοντά στο μηδέν η θα σφιξω το τσοκ.αφού ξεπέρασα το ψυχολογικό πέρυσι καλομαθα
Γιατί σε χαλάει να ρίξεις 28γρ ν6;
Αν βρεις βέβαια εδώ, αλλοιως Αγγλία.
 
Last edited:
εχω την εντυπωση οτι μονο τα imperial τα 28αρια οταν τα εφερναν εδω εβγαιναν σε 6 7 1/2 και 8.αλλα τωρα δεν τα βρισκω
 
Ευριπιδη μικροτερη στηλη, μικροτερη ατρακτος, πιο σωστα κατανεμημενη τουφεκια

Υπαρχει μια θεωρια γυρω απο τα φυσιγγι των 28 σχεδον γραμμαριων που αναφερεται με τον ορο "τετραγωνη γομωση".
Στην Αμερική που ρίχνουν 32γρ στα σκοπευτήρια τους, πλην των ολυμπιακών αθλημάτων, εδώ και 15 χρόνια προσπαθούν να τους πείσουν για την αποτελεσματικοτητα των 28γρ και ακόμα να τα καταφέρουν. Τελευταία με την εισαγωγή ευρωπαϊκών φυσιγγιων και την όλο και μεγαλύτερη χρήση των σ/ποζε κάτι αρχίζει να γίνεται.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top