Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Οπως τα λεει ο Δημητρης παιδια. Ολοι βολευομαστε με ημιμετρα, να γυρουμε το κεφαλι, να κλεισουμε ασυναισθητα το ματι, να επωμισουμε οπως ναναι. Σαν να τρεχεις κατοσταρι, να σου κανουν τα παπουτσια στο περιπου και να παραπονιεσαι οτι ο καιρος δεν βοηθησε τις επιδοσεις σου
 
τρομερα λαθος μυνημα εγραψες φιλε , το πρωτο που θα ψαξει καποιος που χανει πουλια επιβαλεται να είναι το κοντακι του , αν αυτό είναι ενταξει το δευτερο είναι η τεχνικη του , το τελευταιο είναι το φυσιγγι και η κανη και τα τσοκ
Το είπα σαν μια μεγάλη δόση υπερβολής,που όμως συμβαίνει..
Δηλαδή και η πολύ τελειομανία σίγουρα βλάπτει..
Πάει πχ ένας για τσίχλες (είτε με σωστό είτε με λαθος κοντακι)και κάνει θραύση,πάει την άλλη μέρα κ δεν σταυρώνει πουλί,πάλι το κοντακι του φταίει?
Φυσικά και όχι.
Μην το πολυψαχνουμε,φαύλος κύκλος..
 
μα τασο μου αυτη ακριβως ειναι η διαφορα. αν εχεις ενα σωστο κοντακι αποκλειετε τη μια να εισαι ετσι και την αλλη γιουβετσι. αυτο γινεται οταν εχεις λαθος κοντακι και μετα καταριεσε το φυσιγγι
 
. αν εχεις ενα σωστο κοντακι αποκλειετε τη μια να εισαι ετσι και την αλλη γιουβετσι
Δηλαδή όσοι έχουν σωστο κοντακι έχουν πάντοτε επιτυχία στο κυνήγι χωρίς "σκαμπανεβάσματα"?
αυτο γινεται οταν εχεις λαθος κοντακι και μετα καταριεσε το φυσιγγι
Μα εδώ είναι το ερώτημα,αφου εχεις λαθος κοντακι γιατί την προηγούμενη έκανες θραύση?
 
σκαμπανεβασμα εχεις αλλα δεν ειναι μεγαλο. οσο για την αλλη ερωτηση θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρεια. εχω το 687 και παω στις τσιχλες. παιρνω 15 πουλια στο κουτι. παω την επομενη και ριχνω τα ιδια φυσιγγια και παιρνω 8.αρα η επωμιση μου ητανε ετσι και γιουβετσι. ιδιο οπλο ιδια τσοκ ιδιο φυσιγγι. τι αλλαξε τασο? η επωμιση. απλα δεν ειχα ασχοληθει τοτε τοσο πολυ με σκοπευτηριο που ημουνα και πιο οικονομικα ανετος για να φερω τ οπλο εκει που επρεπε
 
Τασο ενα σωστο κοντακι και μια σωστη τεχνικη επειτα, σε σωζουν απο αρκετες απογοητευσεις
Βικτωρα εσύ που εχεις λαθος κοντακι(το ίδιο είμαστε),εχεις δηλαδή πολλές απογοητεύσεις σε σκοπευτηριο και κυνηγι σε τέτοιο βαθμό που να λες δεν πάει άλλο πρέπει οπωσδήποτε να φτιάξω κοντακι?
Γιατί ξέρω οτι τα πας μια χαρά.
Αν ήσουν τόσο πολύ απογοητευμένος τότε εδώ και καιρό το ενα ποζε θα είχε "φύγει" και θα γινόταν κοντακι για το άλλο.
Υγ Σε παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις,ελπίζω να καταλαβενεις πως το λέω..
 
Aν εχουν παντοτε επιτυχια στο κυνηγι χωρις σκαμπανεβασματα θα στο πει καποιος με σωστο κοντακι, εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους :(
Ενας ομως με σωστο κοντακι, και εννοειται σωστη τεχνικη και προπονησεις, ακομα και λαθος να εχει κανει, ξερει και που οφειλεται, και διορθωνει τις αιτιες. Αν πχ εγω εχω σωστο κοντακι στα μετρα μου, εχω ομως να πιασω οπλο 6 μηνες, και παω στο κυνηγι τωρα, το πιθανοτερο ειναι οι περισσοτερες να πανε στο βροντο. Απλα οι περισσοτεροι απο μας, τις οποιες επιτυχιες τους τις χαρακτηριζουν ως "φωτια ειμαι σημερα ο... (βαλε οτι χαρακτηρισμο θες) ", ενω τις αποτυχιες τους ως "Παλι αλλαξανε τα φυσεκια και δε κοβουνε" ...
 
σκαμπανεβασμα εχεις αλλα δεν ειναι μεγαλο. οσο για την αλλη ερωτηση θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρεια. εχω το 687 και παω στις τσιχλες. παιρνω 15 πουλια στο κουτι. παω την επομενη και ριχνω τα ιδια φυσιγγια και παιρνω 8.αρα η επωμιση μου ητανε ετσι και γιουβετσι. ιδιο οπλο ιδια τσοκ ιδιο φυσιγγι. τι αλλαξε τασο? η επωμιση. απλα δεν ειχα ασχοληθει τοτε τοσο πολυ με σκοπευτηριο που ημουνα και πιο οικονομικα ανετος για να φερω τ οπλο εκει που επρεπε
Το κοντακι το έφερες στα μέτρα σου?η ήταν θέμα επωμισης?
 
οχι τασο δεν το εφερα στα μετρα μου και ναι ηταν καθαρα θεμα επωμισης.γιατι δυστυχως παντα επρεπε να προσαρμοζομαι εγω στο οπλο. μεγα λαθος. με τη rem εκανα τα πιο πλουσια κυνηγια μου. ξερεις γιατι? πηρα ενα σετ προεκτασης κοντακιου κι εφερα τ οπλο ακριβως εκει που ηθελα και δεν ειχα διαφορες στην επωμιση
 
οτι τασο δεν το έφερα στα μέτρα μου και ναι ήταν καθαρά θέμα επωμισης
Μα εκεί θέλω να καταληξω κ εγω.οτι το σωστο κοντακι δεν είναι πανάκεια,
Υπάρχουν χίλια δυο πράγματα..
Καποιος άλλος όμως που δεν πηγενε σκοπευτηριο να δει τι φταίει θα του έφταιγε το κοντακι..Γιατί στις μέρες μας είναι πολύ στην μόδα.
 
Τις επόμενες μέρες θα μπει αγγελία το ρυθμιζόμενο του 692 bfast μιας και αρχίζει η κατασκευή του νέου

Το νου σας γιατί στο κουτί θα περνάω και το όριο χαχαχα τυφλά να έχει ο λουκι λουκ
Παυλο,ΤΙ θα εχει μεσα το κουτι?
Δωσε στοιχεια!Περιμενει ο Τασος!
Κι ας αλλαζει.....δυσκολα φυσιγγι!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Βικτωρα εσύ που εχεις λαθος κοντακι(το ίδιο είμαστε),εχεις δηλαδή πολλές απογοητεύσεις σε σκοπευτηριο και κυνηγι σε τέτοιο βαθμό που να λες δεν πάει άλλο πρέπει οπωσδήποτε να φτιάξω κοντακι?
Γιατί ξέρω οτι τα πας μια χαρά.
Αν ήσουν τόσο πολύ απογοητευμένος τότε εδώ και καιρό το ενα ποζε θα είχε "φύγει" και θα γινόταν κοντακι για το άλλο.
Υγ Σε παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις,ελπίζω να καταλαβενεις πως το λέω..

Θα ξεκινησω απο το οτι δεν παρεξηγω τις αποριες σου. Μαλιστα πριν χρονια ισως να ελεγα τα ιδια.

Οταν ξεκινησα το σκοπευτηριο, δε στο κρυβω οτι θεωρουσα οτι ριχνω σχετικα καλα. Κυριως επειδη ειχα επιτυχιες στο κυνηγι, και μηδεν σκοπευτικες εμπειριες. Οταν αρχισα να πηγαινω ανακαλυψα οτι μπορει μεν να σπανε οι δισκοι, αλλα οταν κανεις 25 διαφορετικες επωμισεις ανα πουλα, απαιτησεις απο τον εαυτο σου δεν μπορεις να εχεις. Απογοητευσεις στο στυλ που αναφερεις, οτι δε παει αλλο πρεπει να φτιαχτει κοντακι, οχι δεν εχω, αλλα οσο περναει ο καιρος τοσο βλεπω οτι δεν ειναι θεμα απογοητευσης το σκορ, αλλα σωστων βασεων που επρεπε να ειχα απο την αρχη. Αν αποκτησεις τις σωστες βασεις, θα δουλεψεις και την τεχνικη, και επειτα στο κυνηγι θα δεις γιατι το θηραμα δεν επεσε, ή αν επεσε απο καθαρη τυχη. Με ενα οπλο που εχεις προσαρμοστει πανω του, μπορει να κανεις και σκορ, και θηραματα, αλλα με ενα οπλο στα μετρα σου, ολο αυτο θα γινεται αβιαστα και χωρις να αναρωτιεσαι ή να ψαχνεις φανταστικες αιτιες.
 
Θα ξεκινησω απο το οτι δεν παρεξηγω τις αποριες σου. Μαλιστα πριν χρονια ισως να ελεγα τα ιδια.

Οταν ξεκινησα το σκοπευτηριο, δε στο κρυβω οτι θεωρουσα οτι ριχνω σχετικα καλα. Κυριως επειδη ειχα επιτυχιες στο κυνηγι, και μηδεν σκοπευτικες εμπειριες. Οταν αρχισα να πηγαινω ανακαλυψα οτι μπορει μεν να σπανε οι δισκοι, αλλα οταν κανεις 25 διαφορετικες επωμισεις ανα πουλα, απαιτησεις απο τον εαυτο σου δεν μπορεις να εχεις. Απογοητευσεις στο στυλ που αναφερεις, οτι δε παει αλλο πρεπει να φτιαχτει κοντακι, οχι δεν εχω, αλλα οσο περναει ο καιρος τοσο βλεπω οτι δεν ειναι θεμα απογοητευσης το σκορ, αλλα σωστων βασεων που επρεπε να ειχα απο την αρχη. Αν αποκτησεις τις σωστες βασεις, θα δουλεψεις και την τεχνικη, και επειτα στο κυνηγι θα δεις γιατι το θηραμα δεν επεσε, ή αν επεσε απο καθαρη τυχη. Με ενα οπλο που εχεις προσαρμοστει πανω του, μπορει να κανεις και σκορ, και θηραματα, αλλα με ενα οπλο στα μετρα σου, ολο αυτο θα γινεται αβιαστα και χωρις να αναρωτιεσαι ή να ψαχνεις φανταστικες αιτιες.
Ευχαριστώ που δεν παρεξηγησες γιατί ο γραπτός λόγος καμιά φορά παρεξηγητε,κ δεν θέλω σε καμία περιπτώσει να νομίζει ο καθένας οτι μπενω εδώ μεσα για να κάνω τον έξυπνο.
Εξαιρετικό το ποστ σου και με βοηθησε να καταλαβω αρκετά...well done.
Χαίρομαι που παραδέχτηκες οτι και με λαθος κοντακι εχεις επιτυχιες,
Διότι καπιοι άλλοι δεν το πιστεύουν αυτο..Δεξί οπλο εχεις και εσύ ρίχνεις αριστερά αποκλειετε να περνεις πουλια γιατι η τουφεκιά σου "χανει".
Του λεω δεν μπορώ να σου πω αν το ενα σκάγι παει στην ανατολή κ το αλλο στην δυση γιατι δεν το εχω τσεκαρει(οσο να νε σίγουρα θα "χανει"η τουφεκιά)αλλα το πουλί πέφτει.
Αδύνατον να το πιστέψει..Και ειναι και συγγενής..
Εσυ πως το εξηγείς αυτο Βικτωρα που ρίχνεις κ σε χαρτόνια?
Θυμαμε που είχες βάλει μια τουφεκια που είπες εχει φύγει λίγο γιατι ειναι αποτέλεσμα δεξιού κοντακιου σε αριστεροεπομιζοντα..
Μάλλον τα (πολλα) σκάγια διορθώνουν κάπως την κατασταση κ για αυτο έχουμε επιτυχια???
 
Last edited:
Θα παρεις πουλια, αλλα πιστεψε με οχι με την ανεση και το τροπο που θα επαιρνες αν ειχες κοντακι στα μετρα σου. Καποιοι θα μεινουν σ'αυτο, και θα ευχαριστιουνται οσα παιρνουν, ξεχνωντας ομως τα τραυματισμενα που φευγουν και ειναι φυσικα αδικο για το ιδιο το θηραμα. Καποιοι θα κατηγορησουν οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις, απο το φυσιγγι, το καιρο, τη κυρα Μαρικα που ειδαν το πρωι, ολα, εκτος απο το βασικο, οτι το οπλο δεν ριχνει εκει που κοιτανε οι ιδιοι.

Για μενα το πρωτο πραμα που επρεπε να γινεται ειναι μια στοιχειωδης μετροληψια στον κυνηγο και ενα κοντακι στα μετρα του. Το αποφευγουμε ολοι γιατι ειναι ενα μεγαλο εξοδο, αλλα πιστεψε με, δινουμε πολλαπλασια ποσα σε χαμενα φυσιγγια, και τρωμε απειρες απογοητευσεις που πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει.
 
Η σωστη σειρα ειναι τεχνικη-κοντακι!Αυτο για καποιον που ξεκιναει και ο δασκαλος-προπονητης τον καθοδηγει και τον βαζει σωστα σ'αυτον το δρομο.Διαβαζοντας τις ανατομικες ιδιαιτεροτητες,τις αντιδρασεις ακομα ακομα και την ψυχολογια του μαθητη!
"Χτιζει" τον μαθητη και αργοτερα τον παντρευει με το κοντακι που θα παει κουμπωτο πανω του!Ο μαθητης θα ειναι εφοδιασμενος με βασικα στοιχεια,οπως κινηση,παρακολουθηση,σταθερη εδραση του οπλου πανω του(οχι μονο σε οτι αφορα τον ωμο,παιζουν το ρολο τους και τα χερια),στριψιμο με τη ΜΕΣΗ κ.α.Στις 100 επωμισεις θα εχει ιδιες τις 90+!Το ευχης εργον!αν θα γινει πρωταθλητης θα εξαρτηθει απο τον ιδιο.Ποσο αντεχει στην πιεση αγωνων επιπεδου και στη θεληση του!
Με προαπαιτουμενο,την κλιση και το μεγαλο φυσικο ταλεντο!Σε κυνηγετικο επιπεδο θα ειναι απο αυτους που δεν θα τους αντεχεις σε διπλανο καρτερι!Εκτος και εισαι μεγαλοψυχος!
Οι περισσοτεροι απο εμας,τους υπολοιπους,το παμε αναποδα.
Περνουμε σαμαρι και μετα ψαχνουμε για γαιδουρι!
Δεν ειναι τοσο κακο!Δεν θα εχουμε ομως το απολυτο!Το εργαλειο δεν κανει το μαστορα,βοηθαει ομως να γινει η δουλεια!
Για σκεφτητε τι τραβαει ενας ειδικος που προσπαθει να παρει μετρα για κοντακι!Μπορει στις 10 επωμισεις να δει 5-6 διαφορετικες!
Δεν ειναι το μαγικο ραβδι!Ειναι κατι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για τη "δουλεια"μας!Για να εχουμε λιγοτερα ερωτηματικα και πιο ηρεμες εξοδους!
Και καλυτερες σχεσεις με Το Θεο λογω λιγοτερης βλαστημιας!
 
Back
Top