Τουρκικά όπλα

Ήρθε ένα δώρο στον μεγάλο καθότι εχθές έγινε κουμπάρος το impala plus με 66 π κανη.σημερα το περιεργάστηκα κι έχω να πω τα εξής.ειναι ένα πάρα πολύ καλοφτιαγμενο οπλο με ωραία βαφή στη κανη και πολύ καλά πλαστικά μέρη.το κλείστρο κλειδώνει σε 6 σημεία και το καλό είναι ότι κλειδώνει απ' όπου και να το αφήσεις.αυλος χτυπημένος 18,7. αφου το ντουφεκισω γιατί σιγά μη του το δώσω πίσω θα δω αν θα προχωρήσω σε βελτιώσεις όπως με συμβούλεψε κάτοχος σοφός γεροντας
Ευριπίδη, αυτό λες?
 
Οι συμβουλές ...
Οι συμβουλές που ακούμε συνέχεια είναι αυτές

Αποχρωμίωση και τέλεια λείανση αυλού
Ρorting
Επιμήκυνση κώνου
Γιάλισμα Κώνου
Διεύρυνση αυλού (δεν χρειάζεται εδώ ... μάλλον)
Και ένα Kicks για κερασάκι για να μαζεύει την άτρακτο 🤣 🤫

Για κάνε μια σούμα σε χρήμα γιατί δεν ξέρω τιμές ...
 
Last edited:
Ήρθε ένα δώρο στον μεγάλο καθότι εχθές έγινε κουμπάρος το impala plus με 66 π κανη.σημερα το περιεργάστηκα κι έχω να πω τα εξής.ειναι ένα πάρα πολύ καλοφτιαγμενο οπλο με ωραία βαφή στη κανη και πολύ καλά πλαστικά μέρη.το κλείστρο κλειδώνει σε 6 σημεία και το καλό είναι ότι κλειδώνει απ' όπου και να το αφήσεις.αυλος χτυπημένος 18,7. αφου το ντουφεκισω γιατί σιγά μη του το δώσω πίσω θα δω αν θα προχωρήσω σε βελτιώσεις όπως με συμβούλεψε κάτοχος σοφός γεροντας
Ουτε αυτο σκοτωνει? Καλοντουφεκο για τον Γιο και πσντα αξιος .Κανονισε να χαλασεις του παιδιου το οπλο
 
Όταν λέμε "χάλασμα",επειδή το λέμε συχνά,τι εννοούμε?
Βγαίνει σε αχρηστία το όπλο?
Καταστρέφεται?
Δεν ρίχνει?
Δεν λειτουργεί?
Δεν τροφοδοτεί φυσιγγι?
Στραβωνει η κάνη?
Κόβεται στα δύο?
Ποια ειναι η βελτιωση σε ενσ καινουργιο μοντελο με ολα τα καλουδια της τεχνολογιας ? Δεν εχεις δει οπλα τα οποια με τις μοντιφες εχουν βγει οφ και πουληθηκαν βραδυ σε κοτσυφια Δεν ειναι αναγκη να το κοψεις στα 2 οπως λες Καννη ρεμ μοντιφα σε βενελλι εκανε γαζι στην κολληση Verney caron μοντιφα στον κωννο 7 ποντους εκανε κρακ αμεσως μετα τον παλιο κωννο με αποτελεσμα να μην ανοιγοι το οπλο .Αυτα δεν μου τα ειπανε τα επιασα στα χερια μου:cool:
 
Ποια ειναι η βελτιωση σε ενσ καινουργιο μοντελο με ολα τα καλουδια της τεχνολογιας ? Δεν εχεις δει οπλα τα οποια με τις μοντιφες εχουν βγει οφ και πουληθηκαν βραδυ σε κοτσυφια Δεν ειναι αναγκη να το κοψεις στα 2 οπως λες Καννη ρεμ μοντιφα σε βενελλι εκανε γαζι στην κολληση Verney caron μοντιφα στον κωννο 7 ποντους εκανε κρακ αμεσως μετα τον παλιο κωννο με αποτελεσμα να μην ανοιγοι το οπλο .Αυτα δεν μου τα ειπανε τα επιασα στα χερια μου:cool:
Βάγγο,αυτά που είδες και περιγράφεις είναι κομπογιαννίτικες "κατασκευές"!!
Μιλάμε για έναν κώνο π.χ. που γίνεται με ένα ενδεδειγμένο αλεζουαρ.
Με το ενδεδειγμένο βάθος κοπής που αφήνει αυτά τα 2 παρα κάτι mm πάχος μετάλλου,στα επίμαχα σημεία.
Η ένα porting...
Όσο αφορά τα καλούπια της τεχνολογίας,θα ρωτήσω ποιας τεχνολογίας?
Αυτής με τον ενάμιση πόντο κώνο?
Αυτής με τον 6 πόντους κώνο?
Αυτής με τον 30 πόντους κώνο?
Μια μάξους,πρώτης γενιάς με μια όμοια δεύτερης,τι διαφορά έχουν στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ διάμετρο κάνης στο ΙΔΙΟ σημείο μπροστά από την θαλάμη?
Όταν μείωσαν τον κώνο,κατέβασαν ανάλογα και την εξωτερική διάμετρο?
Μήπως τρύπησαν λιγότερο κι όλα τ'αλλα όμοια?
Οι πρώτες ήταν επικίνδυνες?
Πόσα όπλα έχεις δει κατεστραμμένα από ΣΩΣΤΟ κόψιμο κώνου?
 
Βελτιωση σε ενα οπλο και η ποιο σημαντικη ειναι να φερεις το κοντακι στα μετρα σου Να του βαλεις ενα καλο τσοκ ,η ακομα μια.κεραμικη στην καννη Μην σκαλιζετε της καννες χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος ειδικα στης θαλαμες Εχουν γινει πολλες πατατες
 
Αυτό του οποίου τη κούτα δεν την έχω να δω τι έχει μέσα
https://www.kalkantzakos.com/Product/6365/impala-plus-synthetic,-karampina-impala-plus
Το είχα το οπλο αυτό.πολυ καλό αλλά δεν πήγαινε καθόλου τα νούμερα από 5 κ κάτω.ουτε τα δράμια.πολυ σκορποχωρι.πηρα κ ένα black duck αλλά τίποτα καμία διαφορά από το μάνα φουλ.εκανα πολλές δοκιμές.δεν δοκίμασα με kicks
Στα ψιλά σκάγια γαζωνε.
 
Πόσα όπλα έχεις δει κατεστραμμένα από ΣΩΣΤΟ κόψιμο κώνου?
Για εμένα όλα είναι κατεστραμένα=εκτός προδιαγραφών γιατί κανένας κατασκευαστής δεν θα πάρει την ευθύνη αν γίνει κάτι στην κάνη.
Με μηδενική βλητική ωφέλεια.

Ρε Γιάννη μερικές φορές μιλάς λες και οι οπλοκατασκευαστές είναι αλμπάνηδες και οι δικοί μας κόφτες κώνων εξπέρ της βλητικής και της οπλογνωσίας.

Δεν κοστίζει απολύτως τίποτα σε μια μεγάλη εταιρία να κάνει τον κώνο όσο μεγάλο θέλει.
Το θέμα είναι ... γιατί δεν τον κάνουν όλοι 5-10-30-40-48cm ???
 
Last edited:
Βάγγο,αυτά που είδες και περιγράφεις είναι κομπογιαννίτικες "κατασκευές"!!
Μιλάμε για έναν κώνο π.χ. που γίνεται με ένα ενδεδειγμένο αλεζουαρ.
Με το ενδεδειγμένο βάθος κοπής που αφήνει αυτά τα 2 παρα κάτι mm πάχος μετάλλου,στα επίμαχα σημεία.
Η ένα porting...
Όσο αφορά τα καλούπια της τεχνολογίας,θα ρωτήσω ποιας τεχνολογίας?
Αυτής με τον ενάμιση πόντο κώνο?
Αυτής με τον 6 πόντους κώνο?
Αυτής με τον 30 πόντους κώνο?
Μια μάξους,πρώτης γενιάς με μια όμοια δεύτερης,τι διαφορά έχουν στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ διάμετρο κάνης στο ΙΔΙΟ σημείο μπροστά από την θαλάμη?
Όταν μείωσαν τον κώνο,κατέβασαν ανάλογα και την εξωτερική διάμετρο?
Μήπως τρύπησαν λιγότερο κι όλα τ'αλλα όμοια?
Οι πρώτες ήταν επικίνδυνες?
Πόσα όπλα έχεις δει κατεστραμμένα από ΣΩΣΤΟ κόψιμο κώνου?
Γιαννη βλεπω οτι εχεις μια εμονη με τους κωνους και μου κανει τρομερη εντυπωση Ωραια θα σου απαντησω με ερωτηση .Ποιος εινσι ο σωστα κομμενος κωνος? Ειμαι νεος κυνηγος και ερχομαι με το οπλο μου κσι σου λεω μαστορα δεν μπορω να παρω πουλια .Πως θα με κατευθυνεις θα πεις κανε κωνους? Τα εργοστασια που κανουν κωνους δινουν και τις απαραιτητες διαστασεις στις καννες.Καμια καννη δεν ειναι επικινδυνη εκτος και εαν υπαρχει καποιο κατασκευαστικο ελατωμσ η την εχουν σκαλισει .Εδω το ρητο τα εργαλεια κανουν τον μαστορσ δει ισχυει ας εχεις τσ καλυτερα εργαλεια εαν δεν εχεις τις.γνωσεις να τα χρησιμοποιησεις σωστα θα τα κανεις μανταρα ειδικα.στις καννες
 
Last edited:
Για εμένα όλα είναι κατεστραμένα=εκτός προδιαγραφών γιατί κανένας κατασκευαστής δεν θα πάρει την ευθύνη αν γίνει κάτι στην κάνη.
Με μηδενική βλητική ωφέλεια.

Ρε Γιάννη μερικές φορές μιλάς λες και οι οπλοκατασκευαστές είναι αλμπάνηδες και οι δικοί μας κόφτες κώνων εξπέρ της βλητικής και της οπλογνωσίας.

Δεν κοστίζει απολύτως τίποτα σε μια μεγάλη εταιρία να κάνει τον κώνο όσο μεγάλο θέλει.
Το θέμα είναι ... γιατί δεν τον κάνουν όλοι 5-10-30-40cm ???
Αν δε βαριέσαι μπες στον κόπο να δώσεις απαντήσεις σ'αυτα που ρωτάω.
Όσον αφορά τους οπλοκατασκευαστες κι αυτά που εφαρμόζουν στα προϊόντα τους,για πες την γνώμη σου...
Αν αυτοί που κατασκευάζουν 5 πόντους κώνο δεν είναι αλμπανηδες,τότε είναι αυτοί που τον φτιάχνουν 30?
Η το ανάποδο?

Τον χαρακτηρισμό δεν τον έδωσα για κανέναν!
Απορία εκφράζω!

Το πείραγμα του κώνου γίνεται στην Αμερική από την δεκαετία του'80 τουλάχιστον...
Μπορεί κάποιος που έχει την ευχέρεια της γλώσσας και μπαίνει σε αμερικανικά κυνηγετικα-σκοπευτικα φόρουμ να μας πει περιπτώσεις καταστροφής κανών και αιτιολόγηση?
Τα αμερικανακια ψοφανε για κάτι τέτοια,δεν γλυτώνει κάνεις!

Η βλητική ωφέλεια είναι κάτι που ο καθένας μας μπορεί να το αντιλαμβάνεται διαφορετικά...
Εγώ,στο "χάλασμα"αναφερθηκα!

Έτσι κι αλλιώς,αν πειράξεις κάτι στην κάνη,πόσο μάλλον τον κώνο,αυτομάτως είσαι εκτός προδιαγραφών κι εγγύησης!
 
Γιαννη βλεπω οτι εχεις μια εμονη με τους κωνους και μου κανει τρομερη εντυπωση Ωραια θα σου απαντησω με ερωτηση .Ποιος εινσι ο σωστα κομμενος κωνος? Ειμαι νεος κυνηγος και ερχομα
Βάγγο,δεν έχω καμία εμμονή με τίποτα!
Ότι κάνω κι αν κάνω στα όπλα μου,αφορα τον εαυτό μου και την δικιά μου οπτική...
Έχω κανες πειραγμενες και κανες απειραχτες,επειδή το φτωχό μου μυαλό,αυτό μου έλεγε,αυτό έκρινε.
Ο σωστά κομμένος κώνος είναι αυτός που θα μου δώσει το μέγιστο που μπορεί να μου δώσει η κάνη μου!
Επειδή πιστεύω στη μοναδικότητα μιας εκάστης κάνης!
Μπορεί να είναι 2,5 πόντους,μπορεί να είναι...9!
 
Βάγγο,δεν έχω καμία εμμονή με τίποτα!
Ότι κάνω κι αν κάνω στα όπλα μου,αφορα τον εαυτό μου και την δικιά μου οπτική...
Έχω κανες πειραγμενες και κανες απειραχτες,επειδή το φτωχό μου μυαλό,αυτό μου έλεγε,αυτό έκρινε.
Ο σωστά κομμένος κώνος είναι αυτός που θα μου δώσει το μέγιστο που μπορεί να μου δώσει η κάνη μου!
Επειδή πιστεύω στη μοναδικότητα μιας εκάστης κάνης!
Μπορεί να είναι 2,5 πόντους,μπορεί να είναι...9!
Εγω να δεις τη κονο εχω .big smile.
 
Βάγγο,δεν έχω καμία εμμονή με τίποτα!
Ότι κάνω κι αν κάνω στα όπλα μου,αφορα τον εαυτό μου και την δικιά μου οπτική...
Έχω κανες πειραγμενες και κανες απειραχτες,επειδή το φτωχό μου μυαλό,αυτό μου έλεγε,αυτό έκρινε.
Ο σωστά κομμένος κώνος είναι αυτός που θα μου δώσει το μέγιστο που μπορεί να μου δώσει η κάνη μου!
Επειδή πιστεύω στη μοναδικότητα μιας εκάστης κάνης!
Μπορεί να είναι 2,5 πόντους,μπορεί να είναι...9!
Η Απειραχτες καννες που εχεις βλητικα σε ικανοποιουν ? Αν ναι τι ειναι.αυτο που τις κανει τοσο καλες σε σχεσει με τις αλλες που τις πειραξες
 
Οι συμβουλές που ακούμε συνέχεια είναι αυτές

Αποχρωμίωση και τέλεια λείανση αυλού
Ρorting
Επιμήκυνση κώνου
Γιάλισμα Κώνου
Διεύρυνση αυλού (δεν χρειάζεται εδώ ... μάλλον)
Και ένα Kicks για κερασάκι για να μαζεύει την άτρακτο 🤣 🤫

Για κάνε μια σούμα σε χρήμα γιατί δεν ξέρω τιμές ...
Για το porting θα σου πω ότι είχα τις αμφιβολίες μου και τις ενστάσεις μου μέχρι που το έκανα για πειραματισμό στον ρωσο που έχει 18,2 αυλούς και ίσως 1,5 πόντο κώνο μπορεί και λιγότερο.τεραστια η διαφορά στη μείωση της ανάκρουσης και της αναπήδησης κάνης
 
Back
Top