Φερ' το στα μέτρα σου...

Θα αναφέρω ενα παράδειγμα για να δείτε οτι λειτουργό με βαση πως θα μου βγει η μέρα.το 2008 κατέγραψα την καλύτερη κ την χειρότερη επιτυχία μου σε απογευματινό τσίχλας.(εκεί καμιά φορά τα βρίσκω σκούρα κυρίως λόγο προσκοπευσης)η χειρότερη ηταν 5 τσίχλες σε ενα κουτί φυσιγγια.και η καλύτερη 37 τουφεκιες κ 17 πουλια στο χέρι.ειναι παράξενο αυτο σίγουρα.(βούτυρο στο ψωμι μου ειναι η μπηχτες στο περπατητο με το πλάγιο)εκεί σε σχέση με τα φυσιγγια που ρίχνω εχω αισθητά καλύτερη καρπωση..(κ με τσοκ 1-3!)
 
Στις μπηχτες όμως συνήθως δεν σταματάς το όπλο και γιαυτό αυξάνονται οι επιτυχίες σου.
 
Έχεις δίκιο 100% ούτε απαιτητε προσκοπευση(συνήθως)ποτέ στη ζωή μου όμως δεν κατάλαβα τι φταίει κ μια μέρα ρίχνω καλα κ την άλλη όχι(κυρίως σε καρτερισιες βολές)ειναι στιγμές που λέω στον εαυτό μου εισαι τρομερός,κ κάποιες άλλες εισαι μ....ας..
 
Ισως φταίει το οτι αλλάζω μάρκες τσιχλοφυσιγγων συνεχεια λόγω πάθους μου με τα φυσιγγια..ισως η λάθος τεχνική..ισως η ψυχολογία..ισως κ όλα μαζί..
 
Θυμήθηκα κάτι το οποίο αξίζει σχολιασμού.ειχα διάβασε σε ενα παλιό κυνηγετικό περιοδικο οτι ο θ.μαρσελλος(αν θυμαμε καλα) παλιός συγγραφέας κ γνωστης της (τοτε)κυνηγετικής βλητικης ισχυρίζονταν οτι τουφεκουσε πάντα πάνω στο πουλί κ είχε επιτυχία(!)ισως τα παράλεγε.. Ισως νόμιζε οτι έκανε αυτο..ενώ Έκανε κάτι άλλο..από την άλλη τι λόγο είχε να πει ψέματα..
 
Στις μπηχτες τουφεκιες, ριχνουμε με το ενστικτο κ αφηνουμε τα ματια να οδηγησουν το σωμα και το οπλο μας... Παντα βαζουμε προσκοπευση, απλα στις μπηχτες η προσκοπευση μπαινει αυτοματα λογω εντσικτου κ δεν την αντιλαμβανομαστε γιατι γινονται ολα τοσο γρηγορα... Η κινηση και η ταχυτητα που εχει το σωμα μας τη στιγμη που παταμε τη σκανδαλη αρκει για να δωσει την προσκοπευση που χρειαζεται ακομα κ αν φαινομενικα στιγμιαια τουφεκαμε πανω στο πουλι... Στην πραγματικοτητα ποτε δεν γινεται αυτο...
 
Θυμήθηκα κάτι το οποίο αξίζει σχολιασμού.ειχα διάβασε σε ενα παλιό κυνηγετικό περιοδικο οτι ο θ.μαρσελλος(αν θυμαμε καλα) παλιός συγγραφέας κ γνωστης της (τοτε)κυνηγετικής βλητικης ισχυρίζονταν οτι τουφεκουσε πάντα πάνω στο πουλί κ είχε επιτυχία(!)ισως τα παράλεγε.. Ισως νόμιζε οτι έκανε αυτο..ενώ Έκανε κάτι άλλο..από την άλλη τι λόγο είχε να πει ψέματα..
Ακριβώς όπως το λες... Νόμιζε!!!
Πάντως αναφερες κιαλλο ένα λάθος που οδηγεί σε αστάθεια αποτελεσμάτων :συχνή και χωρίς λόγο αλλαγή σε φυσιγγια άρα και λάθος στην προσκοπευση.
 
Θυμήθηκα κάτι το οποίο αξίζει σχολιασμού.ειχα διάβασε σε ενα παλιό κυνηγετικό περιοδικο οτι ο θ.μαρσελλος(αν θυμαμε καλα) παλιός συγγραφέας κ γνωστης της (τοτε)κυνηγετικής βλητικης ισχυρίζονταν οτι τουφεκουσε πάντα πάνω στο πουλί κ είχε επιτυχία(!)ισως τα παράλεγε.. Ισως νόμιζε οτι έκανε αυτο..ενώ Έκανε κάτι άλλο..από την άλλη τι λόγο είχε να πει ψέματα..
Μια και τον ανεφερες εχω ενα βιβλιο του :Ψαρια,η τεχνη στο ψαρεμα,1954 .Πρεπει να το ειχα αγορασει το 1966-7 και ηταν μοναδικο στο ειδος του.
Εξαιρετικα γραμμενο με λεπτομεριες και κολπα που κανενας δεν τα ελεγε.Απο αυτο το βιβλιο εμαθα να ψαρευω λιθρινια και καθετη γενικοτερα.
Αυτα που εγραφε παραμενουν σε ισχυ μεχρι τωρα.
 
Μια και τον ανεφερες εχω ενα βιβλιο του :Ψαρια,η τεχνη στο ψαρεμα,1954 .Πρεπει να το ειχα αγορασει το 1966-7 και ηταν μοναδικο στο ειδος του.
Εξαιρετικα γραμμενο με λεπτομεριες και κολπα που κανενας δεν τα ελεγε.Απο αυτο το βιβλιο εμαθα να ψαρευω λιθρινια και καθετη γενικοτερα.
Αυτα που εγραφε παραμενουν σε ισχυ μεχρι τωρα.

.buy buy.ααχαχαχα!!!!
 
Ακριβώς όπως το λες... Νόμιζε!!!
Πάντως αναφερες κιαλλο ένα λάθος που οδηγεί σε αστάθεια αποτελεσμάτων :συχνή και χωρίς λόγο αλλαγή σε φυσιγγια άρα και λάθος στην προσκοπευση.
Εχεις δικιο απολυτο.ειναι ενα παθος που δυστυχώς δεν μπορώ να αποβάλω.οπως εχω ξαναπεί εχω φίλο που ρίχνει ανελλιπώς εδώ κ 10χρονια χειμώνα καλοκαίρι Ρίο μπλε.να σκεφτείς οτι του δίνω κανένα κουτί να δοκιμάσει κ δεν θέλει.μακαρι κ εγω να ήμουν σταθερός...
 
Μια και τον ανεφερες εχω ενα βιβλιο του :Ψαρια,η τεχνη στο ψαρεμα,1954 .Πρεπει να το ειχα αγορασει το 1966-7 και ηταν μοναδικο στο ειδος του.
Εξαιρετικα γραμμενο με λεπτομεριες και κολπα που κανενας δεν τα ελεγε.Απο αυτο το βιβλιο εμαθα να ψαρευω λιθρινια και καθετη γενικοτερα.
Αυτα που εγραφε παραμενουν σε ισχυ μεχρι τωρα.
Αυτο θα θελα να το διάβαζα γιατί εχω τρέλα με τα παραδοσιακά ψαρέματα.κ σίγουρα περιγράφει ψαρέματα κάποιας άλλης εποχής..υγ μια κ λέμε για βιβλία εχω το κυνήγι ειναι άθλημα η σύνδρομο?του Νίκου Μίχα έκδοση 1986.ενα καταπληκτικό βιβλιο κ ισως το καλύτερο που γράφτηκε ποτέ.καλό βράδυ!
 
Αυτο θα θελα να το διάβαζα γιατί εχω τρέλα με τα παραδοσιακά ψαρέματα.κ σίγουρα περιγράφει ψαρέματα κάποιας άλλης εποχής..υγ μια κ λέμε για βιβλία εχω το κυνήγι ειναι άθλημα η σύνδρομο?του Νίκου Μίχα έκδοση 1986.ενα καταπληκτικό βιβλιο κ ισως το καλύτερο που γράφτηκε ποτέ.καλό βράδυ!
Πραγματικά το καλυτερο που γράφτηκε για το κυνηγι. Φυσικά το έχω διαβάσει αρκετές φορές. Ο Ν.Μιχας πέθανε πριν λίγα χρόνια.Από αυτόν θεωρητικά πήρα μια γεύση από παπιοκυνηγι.
 
Έτσι ακριβώς!εγω τον ειχα ακούσει κ στην πρώτη ταινία που έκανε ο χριστογιαννης για κυνήγι.πιστευω οτι ο κυνηγετικός κόσμος έγινε φτωχότερος. διαβάσει το βιβλιο του θα καταλάβει γιατί άνθρωπο πρόκειται..
 
πηγα στο ραντεβου που ειχα μακη με τον ανθρωπο. σαν πρωτη εικονα δεν μου γεμησε το ματι το εργαστηριο.
με το που μπηκα μεσα, εβγαλε το οπλο μου απο την θηκη, και με εβαλε να επωμησω καμια 10ρια φορες. τραγικο αποτελεσμα επωμησης. μετα μου εβγαλε ενα δικανο και με εβαλε να επωμησω. το συμπερασμα του ηταν πως και να ηθελα να επωμησω σωστα με το δικο μου, δεν γινοταν. επρεπε να προσπαθησω πολυ. ενω με το δικανο, και να ηθελα να επωμησω λαθος, αυτο δεν γινοταν. το πολυ πολυ τυχαιρο ολης της υποθεσης, ηταν πως εχω ακριβως ολοιδιες συμετριες με αυτον. μετα και απο μετρησης που μου εκανε. το δικανο αυτο ηταν δικο του. αλλα εγω εβλεπαπως αυτοτοοπλο στα μετρα μου ψιλοντουφεκουσε. αυτος μου ειπε πως εκεινος το διαλξε ετσι, γιατι ετσι επρεπε για αυτον. μετα απο ολα αυτα, θα πρεπει καποια στιγμη να ξαναπαω, για την χουφτα, τωρα μου ελεγε και κατι για καστ, πιτς και τετοια, αλλα εγω δεν μπορουσα να ακολουθησω. εγω αυτοπου θελω, ειναι το οπλο να σηκωνετε και να μου ερχετε λαμπαδα, χωρις πολλα πολλα ζορια και προσπαθειες.
 
μακάρι Μάκη. πόντος μέχρι να πιάσω το δίκαννο εκείνο στα χέρια μου ήμουν δύσπιστος. αν γίνει 80% σαν εκείνο, θα πετώ στον ουρανό.

θα γίνει σκέτη κ@υλα. δεν το περίμενα πως θα είναι έτσι. το δίκαννο τουλάχιστον, ήταν επάνω μου ένα όπλο που δεν έκανε λάθη, όσο αφορά το στήσιμο.
 
το κοντακι που θα πρεπει να φτιξει καποιος, θα πρεπει στην σωστη επωμηση, να του ερχεται ακριβως. χωρις να κατεβαζει τον λαιμο - κεφαλι ηνα γερνει το κεφαλι δεξια?
το σωστο κοντακι σου ερχτε στο ματι με σωστη επωμηση, κρατωντας το κεφαλι στην θεση που απλα βλεπουμε? σε τι σταση και πως θα πρεπει να κατσει ενα σωστο κοντακι φτιαγμενο ιδανικα στα μετρα καποιου?

Επειδή όμως από τις ερωτήσεις που κάνεις φοβάμαι ότι θα σου δώσουν πολύ Μόντε Κάρλο, θα πρέπει να αποφασίσεις αν το όπλο θες να το στίσεις για σκοπευτική ή κυνηγητική χρήση. Η αμεσότητα που απαιτεί το κυνήγι στην σκόπευση με το θήραμα, κάνουν το έντονο Μόντε Κάρλο ακατάλληλο, με αποτέλεσμα οι τουφεκιές να φεύγουν πάνω από το θήραμα

το δικανο αυτο ηταν δικο του. αλλα εγω εβλεπα πως αυτο το οπλο στα μετρα μου ψιλοντουφεκουσε. αυτος μου ειπε πως εκεινος το διαλξε ετσι, γιατι ετσι επρεπε για αυτον

Ποιος είμαι ρε π....η μου, το μαντείο των Δελφών; ... .my man..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top