Φερ' το στα μέτρα σου...

ναι, το ξυλο ειναι ενταξει,τα παρελαβα με ελαχιστα χερια λινελαιο...απλα θελει μονο αρκετα χερια λινελαιο...
το οποιο βαζω μια δυο σταγονες σε καθε μερια,και το απλωνω με ενα λινο πανι...
πολυ καλο το schaftol extra dark..
http://www.ebay.co.uk/itm/Scherells...t=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item258dae2457
Αγαπητέ δασοφυλαξ δεν μου απαντάς αν οι πόροι έχουν γεμιστει η αν απλώς γυαλοχαρταριστηκε το κοντάκι και μετά περαστηκε κάποια χέρια λινελαιο.
 
αγαπητε jnp, νομιζω οτι το κοντακι ειναι τελειωμενο....ο σκριβανος μου το παρεδωσε ετοιμο, με καποια χερια λινελαιο, απλα θελει κι'αλλα χερια....
δεν νομιζω να σου παραδινει ενας κοντακας ενα κοντακι, με λινελαιο, και να μην εχει κανει ολη την εργασια πριν το τελικο σταδιο, που ειναι το λινελαιο:)
 
αγαπητε jnp, νομιζω οτι το κοντακι ειναι τελειωμενο....ο σκριβανος μου το παρεδωσε ετοιμο, με καποια χερια λινελαιο, απλα θελει κι'αλλα χερια....
δεν νομιζω να σου παραδινει ενας κοντακας ενα κοντακι, με λινελαιο, και να μην εχει κανει ολη την εργασια πριν το τελικο σταδιο, που ειναι το λινελαιο:)
αν δεν ζητησεις το γεμισμα των πορων δεν εχει λογο να το κανει.ετσι πιστευω.
συμφωνώ με τον Γιάννη :)
 
Σε εμένα όταν μου παρέδωσε το όπλο με το νέο κοντάκι και τη νέα πάπια, μου έδωσε και το λάδι στις φωτό λέγοντας ότι δεν του αρέσουν κάποια υλικά δεν θυμάμαι. Ίσως να είχε πει τα λούστρα...

DSC05267.JPG DSC05268.JPG
 
δεν ξέρω ρε παιδιά αν αξίζει τον κόπο για να κάνω το τέλειο που ποτέ δεν γίνεται να βάζω στο πρόσωπο μου ένα κάρο χημικά .xm..fff..no.
 
Όχι ακόμη Μάκη. :)
Σιγουρα εννοουσε τα λουστρα.
Χρηστο εχω την εντυπωση οτι το λαδι που σου εκανε δωρο ειναι για τα μεταλλικα μερη του οπλου και οχι για τα ξυλα.Γιαυτο γραφει οτι δεν κανει για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες [κατω απο -40] επειδη πηζει και κολλανε τα κινουμενα μερη του μηχανισμου.
Μακρια το λαδι αυτο απο τα ξυλα.
 
Last edited:
δεν ξέρω ρε παιδιά αν αξίζει τον κόπο για να κάνω το τέλειο που ποτέ δεν γίνεται να βάζω στο πρόσωπο μου ένα κάρο χημικά .xm..fff..no.
Το λινελαιο Μακη ειναι φυσικο λαδι και δεν υπαρχει προβλημα.
 
Το λινελαιο Μακη ειναι φυσικο λαδι και δεν υπαρχει προβλημα.
για τα χημικά γυαλίσματος και προετοιμασίας σε καποια τελοιοποίηση η αλλαγή μιλάω Γιάννη :)
 
για τα χημικά γυαλίσματος και προετοιμασίας σε καποια τελοιοποίηση η αλλαγή μιλάω Γιάννη :)
Σιγουρα σκονες απο τριψιμο και καποιες πτητικες ουσιες απο διαλυτες δεν πρεπει να τις ακουμπαμε η να τις αναπνεουμε.
 
και πως γινετε αυτο Γιαννη?
Ο καθε τεχνιτης εφαρμοζει τη μεθοδο που θεωρει καλυτερη η βολικοτερη.Ειναι μεγαλο κεφαλαιο και δεν θελω να επεκταθω.
Οι ερασιτεχνες σαν εμας πιστευω πως πρεπει να παραμενουμε σε σιγουρες και απλες λυσεις.
Πρωτα λοιπον γυαλοχαρταρεις ,μετα γεμιζεις τους πορους και τελος εφαρμοζεις το λινελαιο η οτι αλλο νομιζεις.
Η ουσια ειναι οτι αν δεν κλεισεις τους πορους ,οσο λινελαιο και να βαλεις τα αποτελεσματα θα ειναι μετρια γιατι το λαδι δεν μπορει να τους κλεισει.
Οπως εγραψε και ο Γιωργος παραπανω χρειαζεται να ανοιξει ενα καινουργιο thread και ο καθενας να γραφει τις εμπειριες του.
 
εε ανοιχτε το ρε παιδια να παρουμε καποιες ιδεες?
τι θα γινει? σε λιγες μερες θα παραλαβουμε το κοντακι. να μην ξερουμε τι κανουμε?;)
 
Σιγουρα εννοουσε τα λουστρα.
Χρηστο εχω την εντυπωση οτι το λαδι που σου εκανε δωρο ειναι για τα μεταλλικα μερη του οπλου και οχι για τα ξυλα.Γιαυτο γραφει οτι δεν κανει για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες [κατω απο -40] επειδη πηζει και κολλανε τα κινουμενα μερη του μηχανισμου.
Μακρια το λαδι αυτο απο τα ξυλα.

Γιάννη για τα ξύλα μου το έδωσε...

εε ανοιχτε το ρε παιδια να παρουμε καποιες ιδεες?
τι θα γινει? σε λιγες μερες θα παραλαβουμε το κοντακι. να μην ξερουμε τι κανουμε?;)

Ρίξτε προτάσεις για τον τίτλο του .xm.
 
Ο σπαστικός συνεχίζει ακάθεκτος: τους πορους θα τους γεμίσεις πρώτα και πως;;;
Δεν είσαι σπαστικος, εισαι βιαστικος συμπαθεστατε Ιωάννη... ☺
Τους πόρους θα τους σφραγισω στην συνέχεια, αφού γράφω... συνεχιζετε.
Θα γίνει σφραγισμα με λάσπη από το ίδιο το ξύλο.
Το λινελαιο όμως πρέπει πρώτα να φτάσει όσο πιο βαθιά γίνεται, εμποτισμος και μετά να σφραγιστει.
Πρέπει να ανοίξω thread...
 
Back
Top