Φερ' το στα μέτρα σου...

Επειδη κατα καιρούς γραφονται διαφορα για το πως πρεπει να ειναι στημενο ενα κοντακι, πως επηρρεαζει θετικα και πως αρνητικά το στησιμο ενος κοντακιου. Αν δηλαδη θα ειναι 45-55 50-50 60-40 70-30;
Ολες αυτες οι σχεσεις σε ποσα εκατοστα μεταφορας του κεντρου πανω η κατω μεταφραζονται;
Ενα σωστο κοντακι σε ποια αποσταση πρεπει να στηθει και πως επηρρεαζει το καθε στησιμο μια μακρυνη βολη; Αλλαζει η θεση του σημειου αναφορας των καννών αναλογα με το στησιμο; Π. χ ενα 60-40 δεν θα χρειαστει να σημαδεψει ψηλοτερα για μια βολη στα 50 μετρα σε σύγκριση με ενα 50-50;
Πολλοι απο εμας παμε κου του ρου και κανουμε κοντακια χωρίς να ξερουμε τι τελικα θα μας βοηθησει. Ιδιαίτερα οι επαρχιωτες που δεν εχουν καποιον εμπειρο ναμας βαλει σε σωστο δρομο.
Αποστόλη εγώ όσο περισσότερο πάω σκοπευτήριο τόσο πιο πολύ προβληματίζομαι για το κοντάκι. Αυτή την περίοδο ρίχνω με το δίκαννο που ξέρω ότι δεν με βολεύει. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω για να το διορθώσω. Χθες μου έλεγε ο Φίλιππας ότι μένω πίσω γιατί σταματάω την κίνηση του όπλου. Σε άλλες στιγμές έριχνα πάνω. Και αναρωτιέμαι, μπορώ να αλλάξω κάτι στο όπλο για αυτό ή είναι καθαρά θέμα του μυαλού μου να το εκπαιδεύσω να κάνει άλλες κινήσεις? Επίσης να αναφέρω ότι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί δεν πρέπει να μας αγχώνουν αλλά να μας κάνουν να ψαχνόμαστε συνέχεια για να γίνουμε καλύτεροι. :)
 
Ρε παιδια μια ερωτηση ισως χαζη, δεν εχω κανει καποια δοκιμη γιατι δεν προλαβαινα. Σε ενα τσορτσιλ μια αποκληση πχ 7 8 εκ. Απο τον στοχο, στα 30 μετρα πχ τι γινεται? Για τι αποκλισεις μιλαμε εκει?
Μάριε επειδή δεν κατάλαβα το τεστ το έκανες στα 30 μέτρα αποσταση;
 
Ρε παιδια μια ερωτηση ισως χαζη, δεν εχω κανει καποια δοκιμη γιατι δεν προλαβαινα. Σε ενα τσορτσιλ μια αποκληση πχ 7 8 εκ. Απο τον στοχο, στα 30 μετρα πχ τι γινεται? Για τι αποκλισεις μιλαμε εκει?
Στα 15μ απόκλιση 8 εκ. στα 30 μ 16εκ
 
Αποστόλη εγώ όσο περισσότερο πάω σκοπευτήριο τόσο πιο πολύ προβληματίζομαι για το κοντάκι. Αυτή την περίοδο ρίχνω με το δίκαννο που ξέρω ότι δεν με βολεύει. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω για να το διορθώσω. Χθες μου έλεγε ο Φίλιππας ότι μένω πίσω γιατί σταματάω την κίνηση του όπλου. Σε άλλες στιγμές έριχνα πάνω. Και αναρωτιέμαι, μπορώ να αλλάξω κάτι στο όπλο για αυτό ή είναι καθαρά θέμα του μυαλού μου να το εκπαιδεύσω να κάνει άλλες κινήσεις? Επίσης να αναφέρω ότι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί δεν πρέπει να μας αγχώνουν αλλά να μας κάνουν να ψαχνόμαστε συνέχεια για να γίνουμε καλύτεροι. :)
Σιγουρα δεν θελει άγχος. Το οτι σταματας την κίνηση εχει να κανει με την τεχνικη σου. Για το ψηλα, ισως σηκωνεις κεφαλι, ισως ριχνει και το οπλο ψηλά. Απλως για να κανεις ενα σωστό κοντακι θελει να σταθεροποιησεις εσυ πρωτα καποια πραγματα. Για να σταθεροποιηθουν σωστα αυτα τα πραγνατα θα πρεπεο να εχεις σωστο κοντακι. Φαυλος κυκλος. Βασιλη το οτι σε προβληματίζει ειναι η αρχη και η μιση λυση να το θυμασαι.
Προσωπικα πήγα σε κοντακι 60-40. Δεν θα βολεύει σε ολα τα κυνηγια(π.χ αγριοχοιρος) όμως ελπίζω να είναι η αρχη για να βελτιωθώ.
 
Ρε παιδια μια ερωτηση ισως χαζη, δεν εχω κανει καποια δοκιμη γιατι δεν προλαβαινα. Σε ενα τσορτσιλ μια αποκληση πχ 7 8 εκ. Απο τον στοχο, στα 30 μετρα πχ τι γινεται? Για τι αποκλισεις μιλαμε εκει?

Στα 15μ απόκλιση 8 εκ. στα 30 μ 16εκ
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς Μάριε. Όπως λέει ο Δημήτρης είναι το σωστό. Από εκεί και πέρα αν θες να βρεις την απόκλιση σε οποιαδήποτε απόσταση δεδομένου ότι στα 15 μέτρα έχει απόκλιση 8 εκατοστά τότε θα πολλαπλασιάζεις την απόσταση που θες να βρεις την απόκλιση με 0.08/15. Για παράδειγμα στα 30 μέτρα που ρώτησες κάνεις 0.08 διά 15 και το αποτέλεσμα επί 30 και παίρνεις τελικό αποτέλεσμα 0.16 ή αλλιώς 16 εκατοστά.
Δες έναν γρήγορο πίνακα...
upload_2018-4-22_13-51-17.png
 
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς Μάριε. Όπως λέει ο Δημήτρης είναι το σωστό. Από εκεί και πέρα αν θες να βρεις την απόκλιση σε οποιαδήποτε απόσταση δεδομένου ότι στα 15 μέτρα έχει απόκλιση 8 εκατοστά τότε θα πολλαπλασιάζεις την απόσταση που θες να βρεις την απόκλιση με 0.08/15. Για παράδειγμα στα 30 μέτρα που ρώτησες κάνεις 0.08 διά 15 και το αποτέλεσμα επί 30 και παίρνεις τελικό αποτέλεσμα 0.16 ή αλλιώς 16 εκατοστά.
Δες έναν γρήγορο πίνακα...
View attachment 1184
Σ ευχαριστω πολυ αν και επρεπε να το σκεφτω. Δεν εχω καθολου χρονο και χωρο κυριως για δοκιμες! Ειναι κριμα παντως τετοια οπλα να μην ειναι στα μετρα μας. Ειμαι ανθρωπος που πρωτα εριχνα την ευθυνη σε μενα και μετα στα αντικειμενα... Οσο "γυμνασα" και εκανα προσπαθεια να σταθεροποιησω την επομηση μου, οσες δοκιμες κι αν εχω κανει παλι ολες οι τουφεκιες πανε γαζι πανω αριστερα!
 
Και θα συμφωνησω με τον κωστα για το τσορτσιλ που χε γραψει με τα τεταρτιμοροια. Καποιες φορες ξεχνουσα τον μαρκαδορο ή τυχαιναν αλλα. Απο την ωρα και τη στιγμη που δεν πηγαιναν οι βολες σε κανενα logo... Ε δεν θελει και πολυ να καταλαβεις τι γινετε...
 
Όταν κάποτε αποφάσισα να πάω σε δάσκαλο κυνηγετικής και αθλητικής σκοποβολής να κάνω κάποια μαθήματα, είχα μόλις επιστρέψει από μια έναρξη τρυγονιού. Στην πρώτη πούλα που έριξα σε γήπεδο sporting, το αποτέλεσμα ήταν 3/25.
Απογοητευμενος απευθύνθηκα τότε στον κύριο Μητσιάλη, ο οποίος με ρώτησε κάτι που μου έχει μείνει...."στο κυνήγι πώς τα πας; "
Καλά, του απάντησα, την πρώτη μέρα τουφέκησα 11 τρυγόνια και βαρεσα τα 8.
Η απάντηση του ήταν αφοπλιστικά ειλικρινής λέγοντας μου...."σε μένα λοιπόν τι ήρθες να κάνεις; ".
Μόνο και μόνο από αυτήν την απάντηση κατάλαβα ότι είχα κάνει την σωστή επιλογή. Του είπα ότι θέλω να με μάθεις να σπάω δίσκους και να ρίχνω με τα μάτια ανοιχτά. Τότε ακροβατουσα μεταξύ του κλεισίματος του ματιού και όχι.
Ξεκίνησε λοιπόν ένα θαυμάσιο ταξίδι, στην εξάσκηση του πυλινου δίσκου. Μην μπερδεύετε το σκοπευτήριο με το κυνήγι. Αν γίνετε όμως καλοί στο σκοπευτήριο θα γίνετε και πολύ καλοί σκοπευτές στο κυνήγι. Το αντίθετο δεν ισχύει. Έχει να κάνει με τους στόχους που βάζει ο καθένας. Μερικά μαθήματα θα σας αυξήσουν την σκοπευτική αντίληψη, θα σας δώσουν τις σωστές βάσεις για το πως θα πρέπει να συμπεριφερεστε απέναντι σε έναν ιπτάμενο στόχο και το σημαντικοτερο είναι ότι θα σας δώσουν το έναυσμα να δουλέψετε και να εξελιχθειτε. Χωρίς τις σωστές βάσεις θα γυριζετε συνέχεια γύρω από τα ίδια λάθη, όπως ο σκύλος κυνηγάει την ουρά του και θα περνάν τα χρόνια χωρίς να αλλάζει τίποτα.
Μην ψάχνετε τις λύσεις σε μαθηματικούς τύπους και ποσοστά....55-45, 60-40....κτλ.
Πρώτα θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου και μετά θα πας στα νούμερα.
Το να καις φυσίγγια μια ζωή, χωρίς υπόβαθρο δεν σε κάνει καλύτερο, πρέπει να μπουν βάσεις και φυσικά να είστε έτοιμοι να ξεπεράσετε τα εως τώρα κακώς κείμενα.
 
Αποστόλη εγώ όσο περισσότερο πάω σκοπευτήριο τόσο πιο πολύ προβληματίζομαι για το κοντάκι. Αυτή την περίοδο ρίχνω με το δίκαννο που ξέρω ότι δεν με βολεύει. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω για να το διορθώσω. Χθες μου έλεγε ο Φίλιππας ότι μένω πίσω γιατί σταματάω την κίνηση του όπλου. Σε άλλες στιγμές έριχνα πάνω. Και αναρωτιέμαι, μπορώ να αλλάξω κάτι στο όπλο για αυτό ή είναι καθαρά θέμα του μυαλού μου να το εκπαιδεύσω να κάνει άλλες κινήσεις? Επίσης να αναφέρω ότι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί δεν πρέπει να μας αγχώνουν αλλά να μας κάνουν να ψαχνόμαστε συνέχεια για να γίνουμε καλύτεροι. :)
Ειτε κοβεις τη κινηση ειτε οτιδήποτε αλλο πρεπει σε οπλο που σε βολευει να σε δει κάποιος που ξερει και να σου πει αν τα μετρα ειναι καλα αν η επωμιση σου ειναι σταθερή και μετα έρχονται οι διορθωσεις.αλλα πρεπει να γινει απο άτομο που ξερει
 
Όταν κάποτε αποφάσισα να πάω σε δάσκαλο κυνηγετικής και αθλητικής σκοποβολής να κάνω κάποια μαθήματα, είχα μόλις επιστρέψει από μια έναρξη τρυγονιού. Στην πρώτη πούλα που έριξα σε γήπεδο sporting, το αποτέλεσμα ήταν 3/25.
Απογοητευμενος απευθύνθηκα τότε στον κύριο Μητσιάλη, ο οποίος με ρώτησε κάτι που μου έχει μείνει...."στο κυνήγι πώς τα πας; "
Καλά, του απάντησα, την πρώτη μέρα τουφέκησα 11 τρυγόνια και βαρεσα τα 8.
Η απάντηση του ήταν αφοπλιστικά ειλικρινής λέγοντας μου...."σε μένα λοιπόν τι ήρθες να κάνεις; ".
Μόνο και μόνο από αυτήν την απάντηση κατάλαβα ότι είχα κάνει την σωστή επιλογή. Του είπα ότι θέλω να με μάθεις να σπάω δίσκους και να ρίχνω με τα μάτια ανοιχτά. Τότε ακροβατουσα μεταξύ του κλεισίματος του ματιού και όχι.
Ξεκίνησε λοιπόν ένα θαυμάσιο ταξίδι, στην εξάσκηση του πυλινου δίσκου. Μην μπερδεύετε το σκοπευτήριο με το κυνήγι. Αν γίνετε όμως καλοί στο σκοπευτήριο θα γίνετε και πολύ καλοί σκοπευτές στο κυνήγι. Το αντίθετο δεν ισχύει. Έχει να κάνει με τους στόχους που βάζει ο καθένας. Μερικά μαθήματα θα σας αυξήσουν την σκοπευτική αντίληψη, θα σας δώσουν τις σωστές βάσεις για το πως θα πρέπει να συμπεριφερεστε απέναντι σε έναν ιπτάμενο στόχο και το σημαντικοτερο είναι ότι θα σας δώσουν το έναυσμα να δουλέψετε και να εξελιχθειτε. Χωρίς τις σωστές βάσεις θα γυριζετε συνέχεια γύρω από τα ίδια λάθη, όπως ο σκύλος κυνηγάει την ουρά του και θα περνάν τα χρόνια χωρίς να αλλάζει τίποτα.
Μην ψάχνετε τις λύσεις σε μαθηματικούς τύπους και ποσοστά....55-45, 60-40....κτλ.
Πρώτα θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου και μετά θα πας στα νούμερα.
Το να καις φυσίγγια μια ζωή, χωρίς υπόβαθρο δεν σε κάνει καλύτερο, πρέπει να μπουν βάσεις και φυσικά να είστε έτοιμοι να ξεπεράσετε τα εως τώρα κακώς κείμενα.
Γιώργο κατά την προσωπική σου άποψη ο δάσκαλος είναι αναγκαίος ή βοηθάει να γίνουν τα πράγματα πιο γρήγορα?
 
Το οτι σταματας την κίνηση εχει να κανει με την τεχνικη σου.
Το ότι σταματάει την κίνηση μόνο με την τεχνική δεν έχει σχέση. Ίσως να πρόκειται για κάποιο παλιό κουσούρι που προέρχεται από φυσίγγια με....1050bar....που σε συνεργασία με ένα λάθος κοντάκι, μπορεί να μετατρέψει την τουφεκιά από διασκέδαση σε μαρτύριο.
 
Βασίλη ειναι μεγαλη ευλογία να σε δει κάποιος και να αε ξεκινήσει σωστά απο το πως πρεπει να κρατας τ οπλο μεχρι την επωμιση.και για μενα που ξεκίνησα μονος μου και θεοστραβα και συνεχίζω να κανω τα λαθη τω πρώτων βημάτων θα ηταν το ιδεατό να υπάρξει κάποιος να με ξεστραβωσει.προσωπικα θεωρώ τον δάσκαλο απαραιτητο
 
Γιώργο κατά την προσωπική σου άποψη ο δάσκαλος είναι αναγκαίος ή βοηθάει να γίνουν τα πράγματα πιο γρήγορα?
Αναγκαίος ΑΝ θες να βιώσεις στο έπακρο την ικανοποίηση και την διασκέδαση που μπορεί να προκύψει από την σκοπευτική και κυνηγητική διαδικασία. Έχω ξαναγράψει άπειρες φορές, πουλιά βαραγα και πριν ασχοληθώ με το σκοπευτήριο ή πριν πάω σε δάσκαλο, μετά από αυτό όμως....διασκεδάζω περισσότερο!!!
Ανακαλύπτεις έναν άλλον κόσμο, που κάποιοι μπορεί να τον έχουν ανάγκη, κάποιοι άλλοι όχι. Είναι καθαρά προσωπικό.
 
Το ότι σταματάει την κίνηση μόνο με την τεχνική δεν έχει σχέση. Ίσως να πρόκειται για κάποιο παλιό κουσούρι που προέρχεται από φυσίγγια με....1050bar....που σε συνεργασία με ένα λάθος κοντάκι, μπορεί να μετατρέψει την τουφεκιά από διασκέδαση σε μαρτύριο.
Εχεις δικιο σε αυτο που λες. Προσωπικα αν και δεν σταματαω συχνα την κίνηση, οποτε το κανω ειναι γιατι θελω να σιγουρεψω και να δω αν χτυπησα τον στοχο. Καθαρα δικο μου λάθος. Τωρα αν καποιος το σταματαει υποσυνείδητα μετα απο πολυ κλωτσο εκει ισως ξεπερνιέται δυσκολοτερα.
 
Η κοτα έκανε τ'αυγο η το αυγο την κοτα....
Κάπως ετσι για το κοντακι :)
Αν βαλουμε εναν μεσο κυνηγο απεναντι μας και του πουμε να κανει επωμισεις θα διαπιστώσουμε 3-4-5 παραλλαγες στις ...10!!
Χαλαρα!
Στην προκειμενη,ΤΙ κοντακι θα στησεις??
Βλεπεις το λαθος στην τεχνικη,το στραβολαιμιασμα,το γερμενο κεφαλι,τα ματια που δεν ειναι στην οριζοντιο....
Θα πας πανω στη ...στραβομαρα?
Θα συνεχιστεί το προβλημα....
Και να στήσεις το,θεωρητικα βαση σωματοτυπου,ακριβώς,θα αποδωσει??
Το σηκωμα του κεφαλιου,το σταματημα της κινησης....θα σταματησει??
Με το αυτοκινητο μου,παω στη δουλεια μου.
Με ενα αυτοκινητο F1?
Μπορω?
Η σωστοτερα,ειναι φτιαγμενο γι'αυτον τον σκοπο και τα δικα μου χερια ειναι αξια γι'αυτο??
Το κοντακι ειναι μεσο!!
Δεν ειναι το μαγικο φιλτρο που θα μας δωσει ολα τα θηραματα και θα σπασει ολα τα δισκακια!
Αυτο που εχουμε στα χερια μας,ΠΡΕΠΕΙ να το υποστηρίξουμε!
Οσο το δυνατόν καλύτερα!
Συν Αθηνά....
Η βελτιωση θα ξεκινησει απο τη στιγμη που θα παγιωσουμε τεχνικη και θα αντιληφθουμε ΠΟΥ πανε αυτα τα διαολια ...τα σκαγια!
Το 50-50,60-40 κλπ,ειναι αριθμοι που μεταφραζουν αποτελεσμα επι του στόχου.
Μαθηματικα και γεωμετρια!
Το μεγαλο ζητουμενο ειναι να ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ,ΠΟΥ πάνε τα σκαγια!!
Τα στησιματα για φασσα,φασιανο,λαγό,αγριογούρουνο και αγριογαλλο,προσωπικα,τ'ακουω βερεσε!!
Το οπλο πρεπει να χτυπαει εκει που κοιταζουμε!!!
Επωμιζοντας σταθερα κι επαναλαμβανόμενα !
Αβιαστα κι ευχαριστα,φυσικα!
Το οπλο το οδηγουμε ΕΜΕΙΣ!
Δεν περιμενουμε απο το 70-30,να κανει τη δουλεια μας...;)
 
Αναγκαίος ΑΝ θες να βιώσεις στο έπακρο την ικανοποίηση και την διασκέδαση που μπορεί να προκύψει από την σκοπευτική και κυνηγητική διαδικασία. Έχω ξαναγράψει άπειρες φορές, πουλιά βαραγα και πριν ασχοληθώ με το σκοπευτήριο ή πριν πάω σε δάσκαλο, μετά από αυτό όμως....διασκεδάζω περισσότερο!!!
Ανακαλύπτεις έναν άλλον κόσμο, που κάποιοι μπορεί να τον έχουν ανάγκη, κάποιοι άλλοι όχι. Είναι καθαρά προσωπικό.

συμφωνώ τα ΜΕΓΙΣΤΑ.
Από προσωπική εμπειρία θα σας πω.
Ο σωστός δάσκαλος ( και ο Μητσιάλης είναι ) θα σου μεταφέρει γνώσεις και εμπειρία από χιλιάδες σκοπευτές . Αυτή τη γνώση είναι σχεδόν αδύνατον κάποιος να την αποκτήσει μόνος του. Δεν θα σε κάνει πρωταθλητή , αλλά θα "βγάλει" από εσένα το καλλίτερο που μπορείς να κάνεις.
Και το σίγουρο είναι ότι θα σου δείξει το δρόμο για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι " γίνεται" . Δηλαδή τις απαντήσεις στο ερώτημα -- μα γιατί το έχασα ( πουλί η δίσκο ) θα μπορείς να τις δίνεις μόνος σου.
Άρα θα έχεις τη δυνατότητα μετά να βελτιώνεσαι αφου θα μπορείς να "καταλαβαίνεις" τα λάθη σου.
 
Το οπλο πρεπει να χτυπαει εκει που κοιταζουμε!!!
Επωμιζοντας σταθερα κι επαναλαμβανόμενα !
Αβιαστα κι ευχαριστα,φυσικα!
Το οπλο το οδηγουμε ΕΜΕΙΣ!
Δεν περιμενουμε απο το 70-30,να κανει τη δουλεια μας...;)

πιό σωστά , δεν θα μπορούσε να ειπωθεί. .RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
Ο δάσκαλος είναι απαραίτητος. Και εγώ στον Λεωνίδα είχα πάει να με μάθει να Ρίχνω διοφθαλμα. Και μου είχε κάνει την ίδια ερώτηση που έκανε και στον Γιώργο. Έπαιρνα θηράματα αλλά δεν ήξερα πως ριχνω. Όποιον κι αν είχα ρωτήσει πριν, κανένας δεν ήξερε να μου εξηγήσει. Που ακριβώς Ρίχνουμε? Μπροστά Αλλά πόσο μπροστα? Και το βασικότερο, πώς? Το μόνο μου κόλλημα ήταν που να πάω εγώ σε σκοπευτήριο που θα έχει παγκόσμιους πρωταθλητές που πάνε για το 25/25 ? Ό κόουτς με έκανε να νιώσω πολύ άνετα και όλα άλλαξαν προς το καλύτερο. Μην το σκέφτεσαι καν Βασίλη. Μετά θα λες γιατί δεν το είχα κάνει τόσο καιρό?
 
Last edited:
Back
Top