Φερ' το στα μέτρα σου...

εγω που εχω πελμα cervelati σε ενα οπλο μου, του εβαλα ενα καλυμα κοντακιου δερματινη,προστετευει το κοντακι απο χτυπηματα, και γλυστραει:)
Παντως, θα το ξαναγραψω, υπαρχει πιο φθηνο πελμα απο το pachmayer SC100,με κοκκαλο στο επανω μερος και εξισου ποιοτικο...το wegu.το εχει ο παπατσαρουχας,γυρω στα 45 ευρω.
 
Μπράβο, πολύ καλή εφαρμογή και το χρώμα του πέλματος ταιριάζει και με το ξύλο του κοντακιού.
Λίγη σιλικόνη με ένα πανάκι και σκούπισμα καλό μετά για να μην ''ξεραίνεται'' το πέλμα και θα στρώσει με τη χρήση.
 
'Εβαλα σπρέι σιλικόνης και το έτριψα με ένα πανάκι .. το έκανε ποιο γλιστερό !

εγω εβαλα μονωτικη ταινια.

του εβαλα ενα καλυμα κοντακιου δερματινη,προστετευει το κοντακι απο χτυπηματα, και γλυστραει:)
Παλιότερα είχα διαβάσει σε αμερικάνικο περιοδικό, για πέρασμα του επάνω τμήματος του λαστιχένιου πέλματος με ... διάφανο βερνίκι νυχιών! .what. Δεν το δοκίμασα και δεν ξέρω αν "κάνει δουλειά" ... υποθέτω ότι ο αρθρογράφος που το πρότεινε θα το είχε δοκιμάσει ....xm.
Όταν πήρα τη Mossberg, το λαστιχένιο της πέλμα σκάλωνε στα ρούχα και ήταν μεγάλο σπάσιμο νεύρων στις επωμίσεις. :( Το έτριψα και στρογγύλεψα το πάνω μέρος, αλλά τίποτα! Εκείνο τον καιρό είχα διαβάσει για το βερνίκι νυχιών, αλλά ... δεν υπήρχε γυναίκα στο σπίτι για να της το "κλέψω" .big smile., και φυσικά ... ντρεπόμουν να μπω σε μαγαζί καλλυντικών να αγοράσω ... .buy.... .ha ha. - οπότε απλά πήρα κι εγώ ένα κάλυμμα κοντακίου και έλυσα το πρόβλημα μια χαρά! ;)
 
Έμενα δεν μου σκαλώνει..Μήπως είναι μακρύ το κοντακι?
Όχι Τάσο, κάθε άλλο! Έχει τις ιδανικές διαστάσεις για μένα! (360 mm). Στο ίδιο ακριβώς μήκος έφερα και το κοντάκι του o/u SKB, αφού το έκοψα και του έβαλα ξύλινο πέλμα (το έφτιαξα μόνος μου).
Τα κοντάκια των 2 μονόκαννων είναι 5 mm μακρύτερα (365 mm) αλλά φοράνε τα μαμίσια πέλματα από σκληρό πλαστικό (βακελίτη; ) και δεν κολλάνε στα ρούχα. ;)
 
Παλιότερα είχα διαβάσει σε αμερικάνικο περιοδικό, για πέρασμα του επάνω τμήματος του λαστιχένιου πέλματος με ... διάφανο βερνίκι νυχιών! .what. Δεν το δοκίμασα και δεν ξέρω αν "κάνει δουλειά" ... υποθέτω ότι ο αρθρογράφος που το πρότεινε θα το είχε δοκιμάσει ....xm.
Όταν πήρα τη Mossberg, το λαστιχένιο της πέλμα σκάλωνε στα ρούχα και ήταν μεγάλο σπάσιμο νεύρων στις επωμίσεις. :( Το έτριψα και στρογγύλεψα το πάνω μέρος, αλλά τίποτα! Εκείνο τον καιρό είχα διαβάσει για το βερνίκι νυχιών, αλλά ... δεν υπήρχε γυναίκα στο σπίτι για να της το "κλέψω" .big smile., και φυσικά ... ντρεπόμουν να μπω σε μαγαζί καλλυντικών να αγοράσω ... .buy.... .ha ha. - οπότε απλά πήρα κι εγώ ένα κάλυμμα κοντακίου και έλυσα το πρόβλημα μια χαρά! ;)
Γεια σου Στέλιο
Σκέφτηκα και εγώ το Βερνίκι .xm.(οχι των νυχιών ) και είδα οτι υπάρχει για πλαστικά!!
πάντως συνέχισα λιγο το τρίψιμο με σπρέι σιλικόνης και εχθές του έβαλα κρέμα για ταμπλό αυτοκινήτου .. πρέπει να πω οτι έχει βελτιωθεί σημαντικά .
Κάποιος φίλος μου είπε οτι θα γίνει ακόμα καλλίτερο με γυαλιστικό σκληρό κερί αυτοκινήτου ! δεν ξέρω !
αν η βελτίωση που έχει τώρα χαθεί τότε θα δοκιμάσω κάποια ιδέα ακόμα .
 
Χρήστο ο Γιώργος ο Ψυλλάκης ειναι πολυ καλό παιδί και γνώστης ,γιατι πανω απο όλα ειναι και εξαίρετος σκοπευτής , εμενα μου τροποποιήσε κοντακι σε 686 σπόρτινγκ με απόλυτη επιτυχία ......τον συνιστω ανεπιφύλακτα.
 
γεια σας παιδιά.. μπορεί να υπολογισει καποιος καποιος κατα εκτίμιση το κόστος ενος νεου κοντακιού και πάπιας εάν την καρυδιά τη δωσω εγω στον μαστορα? ενδιαφερομαι για ενα βαικαλ μπ 27. Σκεφτομουν επισης να αφαιρεσω και την κατω ριγα .. ξερουμε και το κοστος για εδω?.off topic.
ΥΓ αν κοψω την λαβη απο πιστολε σε αγγλε αλλαζουν και τα μετρα ? το εχω σε δισκανδαλο και η πιστολε ζοριζειι
 
γεια σας παιδιά.. μπορεί να υπολογισει καποιος καποιος κατα εκτίμιση το κόστος ενος νεου κοντακιού και πάπιας εάν την καρυδιά τη δωσω εγω στον μαστορα? ενδιαφερομαι για ενα βαικαλ μπ 27. Σκεφτομουν επισης να αφαιρεσω και την κατω ριγα .. ξερουμε και το κοστος για εδω?.off topic.
ΥΓ αν κοψω την λαβη απο πιστολε σε αγγλε αλλαζουν και τα μετρα ? το εχω σε δισκανδαλο και η πιστολε ζοριζειι
οι δουλειές που θέλεις δεν είναι εύκολες
καλύτερα να πάρεις 2-3 γνώμες και τιμές
κοντάκι με δικό σου το ξύλο δεν πιστεύω να σου αρνηθεί οπλπουργός αφού θα πληρωθεί για τον κόπο του
θέλεις και αφαίρεση ρίγας οπότε πρέπει να ρείς κάποιον που να κατέχει καλά και τα μέταλλα και τα ξύλα του όπλου ;)
 
εχω ακουσει για εναν οπλουργο στα τρικαλα.. με βολευει μιας και σπουδαζω καρδιτσα.. θα παρω μερικες γνωμες και θα δω τι θα κανω..
 
εχω ακουσει για εναν οπλουργο στα τρικαλα.. με βολευει μιας και σπουδαζω καρδιτσα.. θα παρω μερικες γνωμες και θα δω τι θα κανω..
τον Λεωνίδα Γραβάνη;;;;;
πολύ καλό παιδί και πολύ καλός μάστορας
 
ναι αυτος είναι.. Το μόνο που φοβαμαι ειναι να μην υπαρξει θεμα με την συγκλιση των καννων όταν φυγει η ριγα και μπει η γεφυρα..
 
γεια σας παιδιά.. μπορεί να υπολογισει καποιος καποιος κατα εκτίμιση το κόστος ενος νεου κοντακιού και πάπιας εάν την καρυδιά τη δωσω εγω στον μαστορα? ενδιαφερομαι για ενα βαικαλ μπ 27. Σκεφτομουν επισης να αφαιρεσω και την κατω ριγα .. ξερουμε και το κοστος για εδω?.off topic.
ΥΓ αν κοψω την λαβη απο πιστολε σε αγγλε αλλαζουν και τα μετρα ? το εχω σε δισκανδαλο και η πιστολε ζοριζειι

Γεια σου kastoras
έκανα και εγώ κάποιες απο τις εργασίες που περιγραφείς στο αγαπημένο μου mp27 και εχω να σου πώ τα εξης
  • αν ήδη σου αρέσει το όπλο να ξέρεις οτι θα δεθείς πολύ μαζι του καθώς ειναι ωραία η διαδικασία της διασκευής κυρίως αν πιάνουν λιγο τα χέρια σου και κάποιες εργασίες θελήσεις να τις κάνεις εσυ (στο δικό μου έκανα την διαδικασία με το λινέλαιο και την τοποθέτηση πέλματος)
  • όσο αφορά τα μέτρα ... αυτο που αλλάζει σημαντικά ειναι ο τρόπος που κρατάς το κοντάκι (το πιάσιμο της λαβής)και θελει λίγη εξάσκηση. Αλλα ειναι απείρως πιο γλυκό το πέρασμα στην δεύτερη σκανδάλη.
  • απο ότι κατάλαβα εχει κάννη 72 cm... αν αφαιρέσεις ξύλο απο το κοντάκι θα γίνει περισσότερο εμπροσθοβαρές οπότε θα ήταν καλό να αφαιρεθεί η ρήγα .
  • σίγουρα ενα νέο κοντάκι θα ήταν κούκλα ... αλλα ίσος η διαδικασία να σου ανεβάσει υπερβολικά το κόστος . Μια καλή λύσει ειναι να "πειράξεις" τα δικά του ξύλα (αν είναι καρύδια) και το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει
εδώ θα δεις το baikal μου , της εργασίες μετάλλου κτλ της έκανε ο κύρος Αλεξίου στα Ιωάννινα
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-s-pose-διασκευασμένο.305/
Το όπλο ήταν πολύ ποιο λειτουργικό με τις μετατροπές ... αν και τελικά το πούλησα πριν λίγες μέρες σε ένα παλικάρι στην ΧΙΟ , μονο και μονο για να μετριάσω το κόστος του b525 που αγόρασα .
 
Back
Top