Φερ' το στα μέτρα σου...

τα μπερδεψα λιγο , Διονυση εγραψες κατι πολύ σημαντικο , να σε δει εγραψες καποιος δάσκαλος , δεν φανταζεσαι τι λεφτα θα είχαμε γλυτωσει ολοι μας αν στην αρχη η σε οποιαδήποτε στιγμη της κυνηγητικης μας ζωης είχαμε παει εστω μια φορα σε ενα δασκαλο σκοποβολής , αυτά που θα μαθει ο κυνηγος ακομα και σε ένα μαθημα θα κανει χρονια να τα βρει μονος του , οσο αφορα την επωμιση , πρεπει να μας την δειξει καποιος δάσκαλος πως πρεπει να γινεται , αλλα ο μοναδικος τροπος να την σταθεροποιήσουμε είναι η προπονηση στο σπιτι , μια ωρα την ημερα τουλαχιστον
 
τα μπερδεψα λιγο , Διονυση εγραψες κατι πολύ σημαντικο , να σε δει εγραψες καποιος δάσκαλος , δεν φανταζεσαι τι λεφτα θα είχαμε γλυτωσει ολοι μας αν στην αρχη η σε οποιαδήποτε στιγμη της κυνηγητικης μας ζωης είχαμε παει εστω μια φορα σε ενα δασκαλο σκοποβολής , αυτά που θα μαθει ο κυνηγος ακομα και σε ένα μαθημα θα κανει χρονια να τα βρει μονος του , οσο αφορα την επωμιση , πρεπει να μας την δειξει καποιος δάσκαλος πως πρεπει να γινεται , αλλα ο μοναδικος τροπος να την σταθεροποιήσουμε είναι η προπονηση στο σπιτι , μια ωρα την ημερα τουλαχιστον

ναι, αλλα στην επαρχια, που'ναι ο δασκαλος οεο?.asking.
 
Χρησιμο Φιλε Αρη, αλλα εαν επωμισει ενας κυνηγος που δεν εχει παει σκοπευτηριο(και ειναι οι περισσοτεροι) στις επωμισεις στο στοχο, οι 4/5 θα πανε στο στοχο, και οι υπολοιπες πανω/κατω/δεξια/αριστερα. Ποσο μαλον εαν το κοντακι δεν του πολυ-ταιριαζει.
Να πω για τον εαυτο μου:
Ειμαι 1.95 εκ, και 113 κιλα( το τρωω οοολο το φαι μου.sarcastic.) στα τεστ που εκανα για το κυριαρχο ματι, ειμαι μαλον αριστερο ματι/ δεξιοχειρας.no.
Ετσι λοιπον, δεν εχω σταθερη επωμιση, και κλειινω τις ποιο πολες φορες το αριστερο ματι:( Εχω/ειιχα την ορεξη, να φτιαξω ενα κοντακι στα μετρα μου...
Πως? που να απευθυνθώ εδω επαρχια? Ετσι λοιπον, πηγα στο Σκριβανο,(που μπορει να ειναι εμπειρος κοντακας, και σκοπευτης , αλλα οχι δασκαλος) και μου εκανε ενα κοντακι που επωμιζω καλα, το ματι μου ειναι πανω απο την ριγα, (μου αρεσε αυτο;)) οι κλισεις, το cast-off , και το pitch καλο.
Τα λεω αυτα, γιατι νομιζω, οτι για να κανει καποιοες κοντακι, πρεπει να ξεκινησει απο δασκαλο σκοποβολης, να του βελτιωσει τα λαθη του, και ο δασκαλος να του δωσει τα μετρα και να παει στον κοντακα...
Αλλα εδω επαρχια που? Ετσι και εγω, εκανα 3 ΚΟΝΤΑΚΙΑ στον Βαγγελη, που μου εκανε καλη δουλεια, καλες τιμες, και κοντακια,που αισθανομαι οπως επωμιζω,πολυ κοντα,εαν οχι στα απολυτα μετρα μου.
Τα ειπα ολα αυτα, γιατι πολοι σκοπευτες, και δασκαλοι σκοποβολης λενε, για σταθερη επωμιση, διοφθαλμη οραση, κ.τ.λ, αλλα εαν δεν παει καποιος σκοπευτηριο, αυτα τα ακουω ανωφελα...:)
 
Σημερα ειχαμε την πρωτη δοκιμη στο σκοπευτηριου του κοντακιου που ειχε φτιαξει ο Γιωργος στον Γ.Ψυλακη... Η αληθεια ειναι οτι του ταιριαξε πολυ ωραια κ το κυριοτερο ειδικα στο αριτερα-δεξια δεν χρειαζοταν καμια απολυτως διορθωση... Ολες οι τουφεκιες ηταν ακριβως στο κεντρο του σταυρου στο τεστ Churchil νομιζω αρκετα σπανιο για καινουργιο κοντακι κ χωρις να εχει κανει καμια προβα... Δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι για εσας, εγω θεωρω πως μαλλον ο Γιωργος εχει ταλεντο με τα μετρα...
Το μονο που απομενει τωρα ειναι ριξιμο για εξοικιωση η αν θα θελησει ο Χουνταλας καμια μικροαλλαγη στο μηκος...
Πολυ ομορφο κ κυνηγετικο κοντακι παντως, μου αρεσε πολυ η αισθηση του κουμπωματος... Επωμιζες κ εμενες εκει...
Καλοτουφεκο Φιλε... .well done.
Αυριο θα βγαλουμε κ καμια φωτο γιατι σημερα ο Γιωρικας εφυγε βιαστικα, μαλλον ειχε δουλιτσες... .buy..sarcastic.
 
Καλοντουφεκο να είναι και με πολλές επιτυχίες στο φίλο Γιώργο.hunter.1
Πιστευω οτι η κατασκευή ενός κοντακιού στα μέτρα μας, ειναι η καλύτερη βελτίωση που μπορούμε να κάνουμε στο όπλο μας, εκτός από τις επιτυχίες που θα μας χαρίσει, αυτή η αισθηση να κουμπώνει και γίνεται ένα με το σώμα μας, είναι απόλαυση.
Ο κ. Ψυλλάκης κατασκευάζει μόνο κοντάκια ή κάνει και βελτιώσεις στα ήδη υπάρχοντα?
 
Καλοντουφεκο να ειναι Γιώργο με μπόλικες επιτυχιες σκοπευτικα και κυνηγετικα!!!!!!:) Και εγω ήθελα να μάθω περισσότερα για τον Ψυλλακη και κάποιο τηλ.αν ειναι εύκολο.Μπορεί να χρειαστεί κάποτε..ΥΓ τον είχα δει σε dvd του εθνος κυνηγι..
 
Ο κ. Ψυλλάκης κατασκευάζει μόνο κοντάκια ή κάνει και βελτιώσεις στα ήδη υπάρχοντα?
καινούργια και προσαρμόζει στα μέτρα σου το υπάρχον κοντάκι όπου επίσης μπορεί να το κάνει ρυθμιζόμενο
έχω δεί δουλειά του να κόβει κομμάτι από το grip του κοντακίου και να προσθέτει άλλο για να βελτιώσει το πιάσιμο του κατόχου
τέλειο κι αν δεν το ξέρεις πολύ δύσκολα το βλέπεις
έχει μεράκι υπομονή γνώσεις και βγάζει αποτελέσματα
 
Η βοήθεια του Αρι πολύτιμη αφού κουβαλησε πίνακες, χαρτιά, είχε μαρκάρει με σταυρους τα χαρτιά κτλ κτλ.
Το κοντάκι δείχνει να μην θέλει καμία διόρθωση, αφού ένας φόβος που είχα για το pitch, τελικά αποδείχτηκε λάθος. Ίσως να το κόψουμε έναν πόντο και να του ταιριαξει ο Γιώργος ένα δεύτερο πελμα, ωστε να έχει, ένα χειμωνιατικο κ ένα καλοκαιρινο.
Χαρακτηριστικό το σχόλιο του Αρι κάποια στιγμή, όταν χαζευε τις τουφεκιες, ότι οι συγκεντρωτηρες από τα φυσιγγια δείχνουν να χτυπούν τους δίσκους.
Θέλω να ευχαριστήσω τον Γιωργο Ψυλλακη άλλη μια φορά, σήμερα με έκανε χαρούμενο :)
 
Μπράβο ρε Γιωρίκα !
Χαίρομαι το αποτέλεσμα ήταν αυτό που εσύ ήθελες.
Μπράβο και στον Γιώργο τον Ψιλλάκη.
 
Ίσως να το κόψουμε έναν πόντο και να του ταιριαξει ο Γιώργος ένα δεύτερο πελμα, ωστε να έχει, ένα χειμωνιατικο κ ένα καλοκαιρινο.
Αυτο θα ολοκληρώσει την καλή δουλειά.
Από πλευράς κλωτσηματος πως το αισθανθηκες, βελτιωμένο ή το ίδιο;
 
Κάποτε είχα ένα ασπρόμαυρο σεττεράκο σαν τον δικό σου και τον αναπολώ όταν βλέπω φωτό που του μοιάζουν.
Το κοντάκι του όπλου το έκανες εσύ έτσι είναι "μανίσιο";
Το εχει κανει ο Σκριβανος.
Ωραία δουλειά έκανε ο Βαγγέλης.
Βάλε και μια από το πλάι να το δούμε καλά.

Γιαννη εκανα κοντακι και παπια πριν ενα χρονο περιπου:
















 
Last edited:
Θέλω να ευχαριστήσω τον Γιωργο Ψυλλακη άλλη μια φορά, σήμερα με έκανε χαρούμενο :)

Νομιζω στα παραπανω λογια ειναι η ουσια.. το βασικο απο ενα κοντακι ειναι να σε κανει χαρουμενο ..
Τυχεροι που εχουμε ενα τοσο καλο μαστορα κοντα μας
 
καλημέρα παιδιά, επισκέφθηκα τον οπλουργό Γ. Ψυλλακη για να με δει με το νεο μου b525 με αφορμή την τοποθέτηση πέλματος της Pachmayr.
Μετά απο μερικές επωμισείς μου (οχι και τις ποιο σταθερές του κόσμου.. χαχαχ) Μου διόρθωσε την κλείσει του πέλματος και μου είπε οτι θα πρέπει να κοπεί το κοντάκι 8 χιλιοστά με 1 εκατοστό .. πρώτη μου αντίδραση εγκεφαλικό (εχω μια φοβία με τα καψίματα ), αλλά συζητώντας μου τους λόγους που πρέπει να κοπεί , τον εμπιστευτικά και τελικά είχε δίκιο.
Οταν παρέλαβα το όπλο πραγματικά το ένιωθα πολύ πολύ καλύτερα να κουμπώνει πάνω μου απο πριν.
Ευχαριστώ τον Γ.Ψυλλακη για την δουλεία του και κυρίως για την διαχείριση της ανασφάλειας μου .

Η τοποθέτηση του πέλματος ήταν πραγματικά αψεγάδιαστη .



το πέλμα εναι πολύ ποιοτικό αλλά κολλάει λιγο στα ρούχα .. ο Ψυλλακης μου ειπε οτι με την χρίση λα λειανθεί και όντως έτσι πρέπει να είναι καθώς είδα παλιά που είχε πεταμένα σε μια κούτα και λεία και γλιστερά .
'Εβαλα σπρέι σιλικόνης και το έτριψα με ένα πανάκι .. το έκανε ποιο γλιστερό !
Εχει κανίς καμιά ιδέα πως μπορώ να επιταχύνω αυτήν την διαδικασία ?
 
Back
Top