Φερ' το στα μέτρα σου...

όταν λες να το κατεβασω τι εννοεις ακριβως ?? το υψος στο χτενι ? 2 χιλιοστα στο χτενι ? 1 χιλιοστο στο χτενι να ξερεις ότι αλλαζει στα 35 μετρα 3 εκατοστα το κεντρο της τουφεκιας , με 2 χιλιοστα δηαλδη θα χαμηλωσε περι τα 6-7 εκατοστα το κεντρο της τουφεκιας σου , που ριχνει το οπλο σου σε ισια με τα ματια σου γωνια ? και οσο αφορα τα μετρα που ειπε ςοτι εισαι ψυχακιας σε πληροφορω ότι δεν εχεις δει τιποτα , στα μετρα του οπλου πρεπει να ειμαστε απολυτοι , δεν υπαρχει μεσος ορος
 
Last edited:
Μια που το εφερε η κουβεντα, κοντακι και παπια απο mp27 ταιριαζουν σε izh27 (ИЖ 27); Αν ναι και θελετε να διαθεσετε τα παλια σας, στειλτε μου π.μ.
Ευχαριστω



Sorry για το .off topic.

Χρήστο λογικά κανει αν εχει παραχθεί μετα το 1998 . ενας τρόπος να δεις την διαφορά ειναι να προσέξεις την βίδα της πάπιας εξωτερικά (μετα το 1998 ειναι κάπως χωνευτή με μεταλλικό δαχτυλίδι ) και απο το πάνω μέρος του κοντακιου εκει που δένει με την βαση
μετα το 1998


πριν το 1998



Τασο δεν ξέρω για το μονόκαννο άλλα ανα μάθεις πες μας γιατι εχω σκεφτεί διασκευή για την άνοιξη

Αν έχω καταλάβει σωστά, τότε μάλλον ταιριάζουν. Βάζω φωτο να μου το επιβεβαιώσετε. Αν πράγματι ταιριάζουν και φτιάξει κάποιος καινούρια πάπια - κοντάκι και θέλει να πουλήσει τα παλιά, ας μου στείλει π.μ.
Ευχαριστώ













imgupload
 
Τασο η παπια ειναι σπασμενη και το κοντακι το σακατεψα με το κοψε-ραψε...:)
Το κακόμοιρο το μπαικαλακι:(:(
Εντάξει η παπια πες έπεσε ράγισε-εσπασε.Μα το κοντακι?Μου ήθελες κ υψηλή ραπτικη.sarcastic. Πέρα απο τα αστεία έχεις κοιτάξει μήπως φτιάχνονται έστω με κόλληση?
ΥΓ θυμαμε είχε πάρει παλιά ένας φίλος για το μονοκαννο μπαικαλ του για κοντακι στον Δορκα κ του είπε 80€(!!!!!)
 
Το κακόμοιρο το μπαικαλακι:(:(
Εντάξει η παπια πες έπεσε ράγισε-εσπασε.Μα το κοντακι?Μου ήθελες κ υψηλή ραπτικη.sarcastic. Πέρα απο τα αστεία έχεις κοιτάξει μήπως φτιάχνονται έστω με κόλληση?
ΥΓ θυμαμε είχε πάρει παλιά ένας φίλος για το μονοκαννο μπαικαλ του για κοντακι στον Δορκα κ του είπε 80€(!!!!!)

Είχα δικιμάσει με εποξική 2 συστατικών αλλά πάλι ξεκόλλησε. Μετά έχασα και το κομμάτι...
Όσο για τις τιμές, πράγματι είναι πιο ακριβά από το όπλο που λέει ο λόγος... .no.
 
Είχα δικιμάσει με εποξική 2 συστατικών αλλά πάλι ξεκόλλησε.
Χρήστο είχα διαβάσει(Κυπριδημος) ότι πριν γίνει η κόλληση σε σπασμένο η ραγισμένο κοντακι βιδωνετε μια μπρούντζινη βιδα(για να μην σκουριάζει)κ πριν σφιξουμε βάζουμε την κόλλα κ αφού σφιξουμε κόβουμε την βιδα λίγο πιο μέσα κ στοκαρουμε την τρύπα.
Αλλά κ έμενα δεν μου αρέσουν αυτά τα μπαλώματα...sarcastic.
 
Χρήστο είχα διαβάσει(Κυπριδημος) ότι πριν γίνει η κόλληση σε σπασμένο η ραγισμένο κοντακι βιδωνετε μια μπρούντζινη βιδα(για να μην σκουριάζει)κ πριν σφιξουμε βάζουμε την κόλλα κ αφού σφιξουμε κόβουμε την βιδα λίγο πιο μέσα κ στοκαρουμε την τρύπα.
Αλλά κ έμενα δεν μου αρέσουν αυτά τα μπαλώματα...sarcastic.

Το σπάσιμο είναι τέτοιο που δεν μπαίνει ούτε βίδα. Η επιφάνεια συγκόλλησης είναι πολύ μικρή και το σπάσιμο κατά μήκος της πάπιας... Τάσο κάποια στιγμή θα σου στείλω φωτό για να καταλάβεις.
Τέλος πάντων...
Για να μην κουράζουμε άλλο τους φίλους, αν κάποιος έχει πάπια - κοντάκι που του περισσεύει και θέλει να το πουλήσει, ας μου στείλει π.μ.
 
Μην τις φοβάσαι τις ροδέλες. Εγώ πριν λίγο καιρό σταμάτησα σε ένα μεγάλο μαγαζί που πουλάει μόνο βίδες. Τεράστια ποικιλία σε ροδέλες και για καλή μου τύχη διάλεξα μερικές αρκετά λεπτές και φαρδιές, που έκαναν πολύ καλή δουλειά. Αυτά βέβαια στο παλιό κοντάκι γιατί το καινούριο δεν τα χρειάζεται αυτά. Ο Γιώργης έπεσε διάνα, απλά είμαι λίγο ψυχάκιας με τα μέτρα και έχουμε διαπιστώσει ότι στις καρτερίσιες τουφεκιές το όπλο είναι κέντρο, σε αυτές που γίνονται παράλληλα με το έδαφος για δοκιμή, υπάρχει ένα ελάχιστο ψιλοτουφέκισμα. Ξέρω πως για όλα δεν υπάρχει λύση αλλά τελικά δεν ξέρω αν πρέπει να το κατεβάσω 1-2 χιλιοστά. Με τόσο λίγο θεωρώ ότι θα βελτιωθούν οι χαμηλές τουφεκιές και οι τραβέρσες. Το πολύ πολύ στις ροαγιαλ να θέλει λίγο προσκόπευση, πράγμα που δεν με χαλάει αφού γενικά δεν την τσιγκουνεύομαι.
Ίσως τελικά για ψυχολογικούς λόγους να το κατεβάσουμε 2 χλιοστά.
Συμφωνα με αυτα που περιγραφεις ,αν εισαι σιγουρος 100%,εγω θα το εκανα.
 
Μια από τα ίδια κι εγώ Σπύρο.....

20151003_143112.jpg
Δημήτρη από τι υλικό είναι οι προσθήκες που έχεις βάλει στο όπλο;
 
Και μια άσχετη ερώτηση, με το πλαγιόκαννο που έχω η αριστερή κάννη πηγαίνει ποιο χαμηλά από την δεξιά και πιστεύω ότι είναι λάθος στην επόμηση, όταν επομίζω πρέπει να κάθετε λίγο στραβά το όπλο μάλλον λόγο κιλών (στήθος .sexy girl.) σπρώχνεται το πέλμα προς τα έξω στην κάτω μεριά με αποτέλεσμα να κρατάω το όπλο λίγο στραβά, είναι και το κοντάκι αγγλέ..... να φάω το πέλμα λίγο στραβά για δοκιμή ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 
Τελικά σήμερα έγινε και η μικροεπέμβαση αλλαγής στο pitch με αποτέλεσμα τα δύο χιλιοστά που προστέθηκαν στην πάνω μεριά του πέλματος, να κάνουν το κοντάκι να εφαρμόζει άψογα σε όλες τις μοίρες, τόσο στην παράλληλη με το έδαφος επώμιση, όσο και στις ψηλές. Ειδικά για μένα που έχω μάθει να σκεπάζω το θήραμα όταν ρίχνω μοιάζει ιδανικό, απομένει τυπικά να επιβεβαιωθεί και στις δοκιμές το 50-50.
Για να λύσω και την απορία στον φίλο μου τον Γιάννη (jnp) δεν προστέθηκε κάτι ανάμεσα σε πέλμα και ξύλο, απλά τροχίστηκε το ξύλο υπό κλίση. ;)
 
Τελικά σήμερα έγινε και η μικροεπέμβαση αλλαγής στο pitch με αποτέλεσμα τα δύο χιλιοστά που προστέθηκαν στην πάνω μεριά του πέλματος, να κάνουν το κοντάκι να εφαρμόζει άψογα σε όλες τις μοίρες, τόσο στην παράλληλη με το έδαφος επώμιση, όσο και στις ψηλές. Ειδικά για μένα που έχω μάθει να σκεπάζω το θήραμα όταν ρίχνω μοιάζει ιδανικό, απομένει τυπικά να επιβεβαιωθεί και στις δοκιμές το 50-50.
Για να λύσω και την απορία στον φίλο μου τον Γιάννη (jnp) δεν προστέθηκε κάτι ανάμεσα σε πέλμα και ξύλο, απλά τροχίστηκε το ξύλο υπό κλίση. ;)
Ψιλλακης;;
 
τι πελμα εχεις βαλει ?
Cervellati 10mm, ζήτησα ότι πιο φθηνό υπήρχε. Μου αρέσει όμως πολύ οπτικά γιατί είναι καφέ και ταίριαξε πολύ με το χρώμα του ξύλου.

Ψιλλακης;;
Ε ναι ρε φίλε, έφτιαξε το κοντάκι, φαντάζεσαι να πήγαινα σε άλλον για το pitch ... ? .big smile.

Θα σας τα παρουσιάσει και ο ίδιος από δω μέσα, αλλά σήμερα με έβαλε σε σκέψεις ο Γιώργος. Μου έδειξε το καινούριο του εγχείρημα να φτιάξει ξύλινα πέλματα. Μου έφερε και τα δικά του όπλα που τους τα έχει βάλει και πραγματικά εκεί βλέπεις την απόλυτη εφαρμογή πάνω στον ώμο σου. Μην σας κάνει καμία εντύπωση αν ακούσετε ότι ένα ξύλινο πέλμα φτιαγμένο στον δικό σας ώμο, κλωτσάει λιγότερο από το καλύτερο μαλακό.
 
από παλια σε σκηταδικα πιο πολύ οπλα έμπαιναν ξυλινα πελματα με ψαθα , ανεβαινει πολύ πιο ευκολα το οπλο , προσωπικα μου αρεσει πολύ το decelerator σε σκηταδικο κοντακι και Kickeez σε οτιδήποτε άλλο
 
προσωπικα μου αρεσει πολύ το decelerator σε σκηταδικο κοντακι και Kickeez σε οτιδήποτε άλλο
Αδιαμφισβήτητης αξίας πέλματα, οικονομικών συνθηκών επιτρέποντος, κάποιο από αυτά θα μπει στο μέλλον.
 
Cervellati 10mm, ζήτησα ότι πιο φθηνό υπήρχε. Μου αρέσει όμως πολύ οπτικά γιατί είναι καφέ και ταίριαξε πολύ με το χρώμα του ξύλου.


Ε ναι ρε φίλε, έφτιαξε το κοντάκι, φαντάζεσαι να πήγαινα σε άλλον για το pitch ... ? .big smile.

Θα σας τα παρουσιάσει και ο ίδιος από δω μέσα, αλλά σήμερα με έβαλε σε σκέψεις ο Γιώργος. Μου έδειξε το καινούριο του εγχείρημα να φτιάξει ξύλινα πέλματα. Μου έφερε και τα δικά του όπλα που τους τα έχει βάλει και πραγματικά εκεί βλέπεις την απόλυτη εφαρμογή πάνω στον ώμο σου. Μην σας κάνει καμία εντύπωση αν ακούσετε ότι ένα ξύλινο πέλμα φτιαγμένο στον δικό σας ώμο, κλωτσάει λιγότερο από το καλύτερο μαλακό.
Ρε κοίτα να δείς... πάνω που συζητούσαμε να φτιάξω καινούργιο ξύλινο πέλμα για να βελτιώσω το pits του όπλου μου.
Όταν άλλαξα το ξύλινο πέλμα του όπλου μου, με το old english decelerator 15 χιλ. της pachmayar, προκειμένου να μειώσω την ανάκρουση, δεν παρατήρησα καμιά αισθητή διαφορά.
Στην επώμιση μου έδινε μια ελαστική αίσθηση, ένιωθα μια ασάφεια στο κούμπωμα στον ώμο, δεν μου έδινε δηλαδή αυτή τη απόλυτη και σταθερή αίσθηση που μου έδινε το ξύλινο. Μετά απο ένα χρόνο ξανάβαλα το δικό του το ξύλινο
 
Back
Top