Φερ' το στα μέτρα σου...

και σεις που ειστε κοντα, και μπορειτε, παει καλα. Εμεις απο δω κατω, πως διαολο το κανουμε;
Βίκτωρα αν κάτι το θέλεις πολύ πιστεύω ότι γίνεται, λίγο πολύ όλη η επαρχία έχει μία συγγενική "άκρη" στην Αθήνα, για διαμονή μιας ή δύο νυχτών. Από την άλλη αν σε χαλάει το πολύωρο ταξίδι με καράβι, στέλνεις τα όπλα με κάποιο πρακτορείο σε έναν γνωστό σου και παίρνεις το αεροπλάνο έχοντας κλείσει εισιτήρια καμιά 20αριά μέρες πριν και έρχεσαι. Κοίταζα τα αεροπορικά εισιτήρια και έχουν πέσει στα 19€ ... ! Απλά παίρνεις τον μάστορα να τον ενημερώσεις ώστε να μπορεί να σου αφιερώσει μία ή δύο μέρες με δοκιμές σε πίνακα και έρχεσαι.
 
Nαι, δεν το εθεσα σωστα. Το προβλημα μου ειναι συγκεκριμενο, και δυστυχως εχει να κανει κυριως με το οικονομικο .sarcastic.

Πρεπει να φτιαξω αριστερο κοντακι, και αυτο σημαινει ειτε οτι θα μετατρεψω το υπαρχον, ειτε θα φτιαξω καινουριο. Οπως και να εχει παντως, θελει και μια διαδικασια μετροληψιας, τσεκαρισματος, που δυστυχως ενω ξερω πως πρεπει να γινει, δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα, ειδικα αυτη τη στιγμη.
 
αλλά σήμερα με έβαλε σε σκέψεις ο Γιώργος. Μου έδειξε το καινούριο του εγχείρημα να φτιάξει ξύλινα πέλματα. Μου έφερε και τα δικά του όπλα που τους τα έχει βάλει και πραγματικά εκεί βλέπεις την απόλυτη εφαρμογή πάνω στον ώμο σου. Μην σας κάνει καμία εντύπωση αν ακούσετε ότι ένα ξύλινο πέλμα φτιαγμένο στον δικό σας ώμο, κλωτσάει λιγότερο από το καλύτερο μαλακό.
από παλια σε σκηταδικα πιο πολύ οπλα έμπαιναν ξυλινα πελματα με ψαθα , ανεβαινει πολύ πιο ευκολα το οπλο , προσωπικα μου αρεσει πολύ το decelerator σε σκηταδικο κοντακι και Kickeez σε οτιδήποτε άλλο

Βλέποντας την κουβέντα ενθουσιαστικά με την ιδέα του ξύλινου πέλματος.. AltairLusso θα περιμένουμε εντυπώσεις σου μιας που πιστεύω οτι δεν θα αργήσεις να αποφασίσεις την κατασκευή του .
Μου έχει γεννηθεί μια απορία με σχεδόν ολα τα ελαστικά πέλματα που βλέπω... ολα τους ειναι φλάτ σε όλη την επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τον όμο (εκτός απο εκείνα που αναγράφουν οτι προορίζονται ιδική χρίση πχ trap) σε αντίθεση με εκείνα απο βακελίτη ή ξύλο. υπάρχει λογική εξήγηση για αυτό ?? πρέπει να είναι φλάτ για κάποιον λόγο?
Εμένα πάντως δεν μου μοιάζει λογικο.
 
Βλέποντας την κουβέντα ενθουσιαστικά με την ιδέα του ξύλινου πέλματος.. AltairLusso θα περιμένουμε εντυπώσεις σου μιας που πιστεύω οτι δεν θα αργήσεις να αποφασίσεις την κατασκευή του .
:)... πως με καταλαβαίνεις ... ;)

Μου έχει γεννηθεί μια απορία με σχεδόν ολα τα ελαστικά πέλματα που βλέπω... ολα τους ειναι φλάτ σε όλη την επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τον όμο (εκτός απο εκείνα που αναγράφουν οτι προορίζονται ιδική χρίση πχ trap) σε αντίθεση με εκείνα απο βακελίτη ή ξύλο. υπάρχει λογική εξήγηση για αυτό ?? πρέπει να είναι φλάτ για κάποιον λόγο?
Εμένα πάντως δεν μου μοιάζει λογικο.
Δεν είναι όλα φλατ. Υπάρχουν πέλματα με κοίλη-κυρτή επιφάνεια που σκοπό έχουν την εφαρμογή στον ώμο. Το θέμα είναι ότι όλοι δεν έχουμε τον ίδιο ώμο οπότε είναι λίγο δύσκολο να εφαρμόσουν σε όλους καλά. Θεωρητικά ένα φλατ πέλμα ανταποκρίνεται καλύτερα στο κυνήγι για τον λόγο ότι οι αυθόρμητες και γρήγορες επωμίσεις που πολλές φορές χρειάζονται, μπορεί ένα κοίλο πέλμα να το κάνουν να πατήσει αλλού για αλλού με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Για να λύσω και την απορία στον φίλο μου τον Γιάννη (jnp) δεν προστέθηκε κάτι ανάμεσα σε πέλμα και ξύλο, απλά τροχίστηκε το ξύλο υπό κλίση. ;)
Με ποιο τρόπο η εργαλειο τροχιστηκε;

Καλοτουφεκο Γιωργο, με εχετε βαλει στην πριζα να παρω παραμασχαλα κ τα δυο οπλα για ενα test μετρων η μικροαλλαγων στον Ψυλλακη με ολα τα καλα που ακουω... .well done.
Μάζεψε καλύτερα κανένα ευρώ μπας και σε αποκαταστησουμε....sexy girl.

. Θεωρητικά ένα φλατ πέλμα ανταποκρίνεται καλύτερα στο κυνήγι για τον λόγο ότι οι αυθόρμητες και γρήγορες επωμίσεις που πολλές φορές χρειάζονται, μπορεί ένα κοίλο πέλμα να το κάνουν να πατήσει αλλού για αλλού με ότι αυτό συνεπάγεται.
Έτσι ακριβώς. Ακραία περίπτωση είναι του τραπ που δεν επωμιζετε γρήγορα με τίποτα.
Ένας άλλος λόγος είναι ότι το φλατ πέλμα διατηρεί το πίτς του οπλου αναλλοιωτο.
 
Σου έκανε ολικη αναισθησια και δεν έβλεπες;!.asking.
Όχι με κέρασε καφεδάκι και την άραξα σε έναν υπαίθριο καναπέ με ωραία θέα, όσο εκείνος κλείστηκε στο μικρό εργαστήριο και δούλεψε. Είμαι και γω τεχνικός και δεν μου άρεσε καθόλου όταν εργαζόμουν να έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου να με κοιτάζει, γι'αυτό και δείχνω την απαιτούμενη διακριτικότητα σε κάτι τέτοια. ;)
 
Αμάν εσείς οι τεχνικοί, ούτε τι κατσαβιδομυτη βάζετε δεν μπορουμε να δούμε
clear.png
clear.png
clear.png
.what..
 
:)... πως με καταλαβαίνεις ... ;)


Δεν είναι όλα φλατ. Υπάρχουν πέλματα με κοίλη-κυρτή επιφάνεια που σκοπό έχουν την εφαρμογή στον ώμο. Το θέμα είναι ότι όλοι δεν έχουμε τον ίδιο ώμο οπότε είναι λίγο δύσκολο να εφαρμόσουν σε όλους καλά. Θεωρητικά ένα φλατ πέλμα ανταποκρίνεται καλύτερα στο κυνήγι για τον λόγο ότι οι αυθόρμητες και γρήγορες επωμίσεις που πολλές φορές χρειάζονται, μπορεί ένα κοίλο πέλμα να το κάνουν να πατήσει αλλού για αλλού με ότι αυτό συνεπάγεται.
Έτσι ακριβώς. Ακραία περίπτωση είναι του τραπ που δεν επωμιζετε γρήγορα με τίποτα.
Ένας άλλος λόγος είναι ότι το φλατ πέλμα διατηρεί το πίτς του οπλου αναλλοιωτο.

μμμμμμ.. κατάλαβα ! ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 
  • Like
Reactions: jnp
Όχι με κέρασε καφεδάκι και την άραξα σε έναν υπαίθριο καναπέ με ωραία θέα, όσο εκείνος κλείστηκε στο μικρό εργαστήριο και δούλεψε. Είμαι και γω τεχνικός και δεν μου άρεσε καθόλου όταν εργαζόμουν να έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου να με κοιτάζει, γι'αυτό και δείχνω την απαιτούμενη διακριτικότητα σε κάτι τέτοια. ;)

Mπραβο σου για τη διακριτικοτητα. Παρολο που ξερω ποσο εκνευριστικο ειναι, τεινω να το κανω και γω αθελα μου οταν πχ παω το αμαξι για σερβις.

Αμάν εσείς οι τεχνικοί, ούτε τι κατσαβιδομυτη βάζετε δεν μπορουμε να δούμε
clear.png
clear.png
clear.png
.what..

Οπως λεω παραπανω, δεν φανταζεσαι ποσο εκνευριστικο μπορει να γινει. Ειδικα οταν σε ρωτανε "τι κανεις τωρα μαστορα;" ή "θα παρει πολλη ωρα ακομα;"
Ο καλυτερος σου φιλος ναναι, σου ρχεται να ριξεις ενα μπινελικι.
 
Εγώ αντίθετα ρωτάω για να μαθαίνω.
Αν έχεις τον σωστό τρόπο δεν γίνεσαι σπαστικος.
 
Last edited:
Koιτα, ειναι να τον πιασεις και στα φεγγαρια του. Αν πχ μου ρθει καποιος και εχω ορεξη, πιανουμε κουβεντα οσο φτιαχνω το μηχανημα του. Επισης αν ρωτησει 2-3 πραγματακια, εννοειται πως θα του απαντησω. Αν ομως μου αρχισει τα "μιας και το ανοιξες να δουμε και αυτο", ή τις ερωτησεις τις θεωρητικες, δεν μπορω. Δεν θα πω τιποτα εννοειται (καταλοιπο απο τοτε που δουλευα σε μαγαζι) αλλα δε θα πηδαω απο τη χαρα μου.
 
  • Like
Reactions: jnp
Εγώ πάντως όταν πιαστώ να κάνω κάτι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για μένα, συγκεντρώνομαι τόσο πολύ που και να μου μιλάνε εγώ δεν ακούω τίποτα. Πολλές φορές έτσι έχω εκνευρίσει τη γυναίκα μου που μου μιλάει και νομίζει ότι το κάνω επίτηδες που δεν της απαντάω... :)
 
Εγώ πάντως όταν πιαστώ να κάνω κάτι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για μένα, συγκεντρώνομαι τόσο πολύ που και να μου μιλάνε εγώ δεν ακούω τίποτα. Πολλές φορές έτσι έχω εκνευρίσει τη γυναίκα μου που μου μιλάει και νομίζει ότι το κάνω επίτηδες που δεν της απαντάω... :)

Eλα ομολογησε, το κανεις και επιτηδες, αμα δε σε συμφερει η κουβεντα .sarcastic.
 
Eλα ομολογησε, το κανεις και επιτηδες, αμα δε σε συμφερει η κουβεντα .sarcastic.
.my man. .sarcastic.

Ήθελα να πως βασικό ρόλο παίζει και το πως θέλει να δουλεύει ο καθένας. Είναι άλλοι που θέλουν να συγκεντρωθούν και να μην τους ενοχλεί κανείς και άλλοι που όταν δουλεύουν θέλουν και έναν δίπλα τους για κουβεντούλα... ;)
 
Παρολο που ξερω ποσο εκνευριστικο ειναι, τεινω να το κανω και γω αθελα μου οταν πχ παω το αμαξι για σερβις.
Εκει επιβάλλεται να το κανεις(αν κάθεσε εκει κ περιμένεις) φιλε Βικτωρα,Γιατι υπάρχουν κ κατι μηχανικοί μπουμπούκια .sarcastic.
Εκτος κ αν ειναι γνωστος:)
 
Back
Top