Φερ' το στα μέτρα σου...

Η Εμπειρια μου απο οπλα ειναι μόνο αεροβολα και ραβδωτα , και ο τροπος που γνωριζω να σκοπευω ειναι οπως τον περιγραφει και ο Ωριωνας. Ξέρω να ρυθμιζω και σκοπευτικα σε αεροβολο αλλα ειναι η πρωτη φορα που πιανω λειοκανο στα χερια μου και τωρα διαβαζω απο εσας για την κυνηγετικη σκοποβολη και σκοπευση που ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που εγω γνωριζω. Θα κανω και αλλες δοκιμες (αυτην την φορα με στοχους στο σωστο υψος) γιατι με παραξενεψε το γεγονος οτι ολες πηγαν χοντρικα στην ιδια περιοχη στο χαρτι. Αν πηγαιναν αλλου για αλλου θα ελεγα οτι με κανει το οπλο οτι θελει. Η σκανδαλη είναι αρκετα βαρια(θελει δυναμη) την πάπια παντως δεν την σφιγγω , το αντιθετο θα ελεγα.
Χαρτί στο ύψος τον ματιών όπως σου γράφει και ο Γιαννης (jnp) και τώρα που έχεις στο μυαλό σου και την σκληρή σκανδάλη πρόσεχε μην σε παρασύρει στο τράβηγμα και ρίχνεις χαμηλά.
Πάντως να ξέρεις ότι η σκόπευση με ραβδωτό σε ακίνητο στόχο και η σκόπευση με το λειόκαννο σε κινούμενο στόχο το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι γίνονται με όπλο.
Εντελώς διαφορετική η φιλοσοφία και η τεχνική της μιας από την άλλη. Σαν γενική αρχή να ξέρεις ότι με το ραβδωτό σκοπεύεις (μέσω του κλισιοσκοπίου και του στοχάστρου) το στόχο, ενώ με το λειόκαννο δείχνεις το στόχο, γιαυτό στο λειόκαννο τον ρόλο του κλισιόσκοπιου τον παίζει τον κοντάκι.
Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.
Γνώμη μου είναι, αφού λες ότι δεν έχεις ασχοληθείς με την σκόπευση κινητού στόχου με λειόκαννο, να απευθυνθείς σε ένα δάσκαλο σκοποβολής και να κάνεις κάποια μαθήματα, ετσί θα μπεις και γρήγορα και προπαντός σωστά στο χώρο της κυνηγετικής σκοποβολής και τα χρήματα που θα ξοδέψεις θα πιάσουν τόπο...
 
Αν όντως σκόπευσε έτσι μήπως το πρόβλημά είναι είτε η σκληρή σκανδάλη που ασκώντας παραπανίσια δύναμη κατά το τράβηγμα χαμηλώνει το στόμιο ή μήπως κρατάει αρκετά σφιχτά την πάπια με το δεξί χέρι (αριστερόχειρας) και κατά το τράβηγμα τραβάει και το όπλο κάτω, γιαυτό φεύγει η ντουφεκια κάτω δεξιά?
Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί επειδή είναι αριστεροχειρας με σκληρή σκανδάλη φαντάζομαι ότι η τουφεκιά θα πήγαινε κάτω αριστερά.
 
Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί επειδή είναι αριστεροχειρας με σκληρή σκανδάλη φαντάζομαι ότι η τουφεκιά θα πήγαινε κάτω αριστερά.
Ναι σωστή η παρατήρηση! αλλά αυτό που έχω δεί και στη σκόπευση με ραβδωτό είναι ότι το χέρι που κρατάει την πάπια, σφίγγει αντανακλαστικά το όπλο και στην περίπτωση του απότομου τραβήγματος της σκανδάλης και στην περίπτωση του λακτίσματος του όπλου, γι αυτο στην τεχνική του ραβδωτού προτείνεται να κουμπώνει καλά το χέρι που κρατάει τη λαβή και το χέρι που κρατάει την πάπια να είναι χαλαρό και ελεύθερο, ίσα που να κρατάει το όπλο στην σκοπευτική ευθεία. Σε περίπτωση δε που η βολή εκτελείτε από θέση πρηνηδόν και το όπλο ακουμπάει σε δίποδα προτείνεται το αριστερό χέρι (στον δεξιοχειρα) να μην κρατάει την πάπια αλλά να βρίσκεται πάνω από τη λαβή.
 
Φίλε μου κάνε και μια ακόμη δοκιμή με τον στόχο πιο ευθυγραμμισμένο και το όπλο να ακουμπάει σε ένα στήριγμα.
Για παράδειγμα στην ανοιχτή πόρτα του αυτοκινήτου.Ο αγκώνας δηλαδή που πιάνει την πάπια να ακουμπάει σε μια σταθερή επιφάνεια.
 
όλα τα αμερικανικα οπλα είναι zero pits , zero cast , ολοισια δηλαδή από καστ και με μηδενικο πιτς , τα λενε αμφιδεξια οι αμερικανοι και ότι ταιριαζουν ετσι και σε δεξιόχειρες κα σε αριστεροχειρες , καλο είναι ο φιλος να παει σε καποιον να δει πρωτα την επωμιση του και να τον κατευθυνει μετα στα μετρα που θελει , η δικη μου γνωμη είναι ότι το οπλο θα ριξει 50-50 σε χαρτονι που θα είναι στο υψος των ματιων , το μονο που θελει είναι καστ
 
Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω.... .well done.[/QUOT

Υποθετικα , για να καταλαβω . Ειμαι αριστερος και η τουφεκια εκτρεπεται δεξια ,η επεμβαση στο κοντακι θα αφορα την προσθηκη ή τη αφαιρεση υλικου;
 
Αφα
Υποθετικα , για να καταλαβω . Ειμαι αριστερος και η τουφεκια εκτρεπεται δεξια ,η επεμβαση στο κοντακι θα αφορα την προσθηκη ή τη αφαιρεση υλικου;
Αφαιρείς υλικό απο αριστερά.
 
Πηγαμε σημερα παλι για τσιχλες με τον πεθερο μου , εγω εριχνα αλλου για αλλου και ετσι πηγαμε μια βολτα απο το "πεδιο βολης". Εριξα με τρια διαφορετικα οπλα και το αποτελεσμα ηταν ιδιο με της περασμενης εβδομαδας , χαμηλα και δεξια στο χαρτι . Διαπιστωσαμε οτι εκανα 2 λαθη στην επώμιση . Πρωτον ειχα το κοντακι προς την αρθρωση του ωμου και για να δω ριγα καβαλουσα το οπλο με τον λαιμο. Δευτερον η γωνια που επιανα την παπια ηταν κλειστη και η κανη εδειχνε χαμηλα , οταν ανοιξα την λαβη και σηκωσα το χερι μαζι με το κοντακι κοντα στην κλειδα και το μαγουλο ειδα το φως μου....κυριολεκτικα οπου εβλεπα εκει πυροβολουσα , και με τα τρια οπλα. τεραστια διαφορα.

Αυτη ειναι ενδεικτικη αλλα οχι αντιπροσωπευτικη της βελτιωσης γιατι λογο αερα οι καλες εγιναν αργοτερα αλλα οχι σε χαρτι . αποσταση 16-18 μετρα , Full choke, με φυσιγγι FOB super20 No8 28gr.


host images
 
Πηγαμε σημερα παλι για τσιχλες με τον πεθερο μου , εγω εριχνα αλλου για αλλου και ετσι πηγαμε μια βολτα απο το "πεδιο βολης". Εριξα με τρια διαφορετικα οπλα και το αποτελεσμα ηταν ιδιο με της περασμενης εβδομαδας , χαμηλα και δεξια στο χαρτι . Διαπιστωσαμε οτι εκανα 2 λαθη στην επώμιση . Πρωτον ειχα το κοντακι προς την αρθρωση του ωμου και για να δω ριγα καβαλουσα το οπλο με τον λαιμο. Δευτερον η γωνια που επιανα την παπια ηταν κλειστη και η κανη εδειχνε χαμηλα , οταν ανοιξα την λαβη και σηκωσα το χερι μαζι με το κοντακι κοντα στην κλειδα και το μαγουλο ειδα το φως μου....κυριολεκτικα οπου εβλεπα εκει πυροβολουσα , και με τα τρια οπλα. τεραστια διαφορα.

Αυτη ειναι ενδεικτικη αλλα οχι αντιπροσωπευτικη της βελτιωσης γιατι λογο αερα οι καλες εγιναν αργοτερα αλλα οχι σε χαρτι . αποσταση 16-18 μετρα , Full choke, με φυσιγγι FOB super20 No8 28gr.


host images
Σκοπευτήριο έχει στην περιοχή σου?
 
Δεν νομιζω να εχει νοτιοανατολικη αττικη σκοπευτηριο , θα ηταν χρησιμο παντως
Πάντως το θετικό είναι ότι κατάλαβες πιο είναι το πρόβλημα και θα επικεντρωθείς σ' αυτό.
Βρες κάποιον που να κατέχει τα βασικά της σκόπευσης με λειοκαννο και κάνε σωστή αρχή.
Αν και δεν είμαι ειδικός σ' αυτά τα θέματα, σε γενικές γραμμές, πρέπει να έχεις στο μυαλό σου και να εκτελείς σωστά και επαναλαμβανόμενα, σωστή στάση επώμισης, σωστό ανέβασμα και κούμπωμα του κοντακιού στον ώμο και στο ζυγωματικό αντίστοιχα, διόφθαλμη σκόπευση, κίνηση του όπλου και παρακολούθηση του στόχου και συνέχισή της κίνησης μετά την ντουφεκιά.
Μπορεί να φαίνονται απλά όλα αυτά, αλλά χωρίς σωστή διδασκαλία θα σου πάρει και χρόνο και κόπο, μέχρι να τα κάνεις όλα σωστά, και είναι ευκαιρία τώρα που ξεκινάς να τα μάθεις σωστά, γιατί εάν κάνεις το λάθος βίωμα πολύ πιο δύσκολα διορθώνεται μετά.
Μέσα από δω και χωρίς κάποιος να βλέπει πως εκτελείς τα παραπάνω, μόνο εικασίες μπορεί να κάνει...
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το pitch του κοντακιού. Αν πχ δώσουμε παραπάνω κλίση στο πέλμα, χωρίς να μιλάω για δραματικές αλλαγές, θα χαμηλώσουμε την τουφεκιά μας ή όχι; Είδα χθες ένα βίντεο στο youtube με ένα αμερικάνο προπονητή του sporting που έλεγε ότι η αλλαγή στο πιτς δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου τη βολή μας. Ποια είναι η δική σας γνώμη;
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το pitch του κοντακιού. Αν πχ δώσουμε παραπάνω κλίση στο πέλμα, χωρίς να μιλάω για δραματικές αλλαγές, θα χαμηλώσουμε την τουφεκιά μας ή όχι; Είδα χθες ένα βίντεο στο youtube με ένα αμερικάνο προπονητή του sporting που έλεγε ότι η αλλαγή στο πιτς δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου τη βολή μας. Ποια είναι η δική σας γνώμη;


φίλε μου απο προσωπική εμπειρία, η αλλαγη του πίτσ άλλαξε κατ ελάχιστο το υψος της βολης, αλλα το πιο δραστικο αποτελεσμα ήταν η μείωση του αισθητου κλωτσίματος. κατι που με ζοριζε ακομη και με 32γρ.. στο κλώτσιμα ηδα μεγάλη διαφορα 70 % περίπου για εμένα(υποκειμενικα όμως)
 
Καλημέρα kastoras, ρωτάω τα παιδιά του φόρουμ γιατί κατά καιρούς διαβάζω και ακούω για αλλαγές πιτς με σκοπό την αλλαγή του ύψους της τουφεκιάς.
Έτυχε να αυξήσω λίγο το πιτς της δικιάς μου καραμπίνας λόγω άσχημου χαστουκίσματος αν και ήμουν κέντρο, και φοβόμουν ότι μετά το εγχείρημα θα ψαχνόμουν.
Ωστόσο η μεταβολή δεν επηρέασε το ύψος της τουφεκιάς, τουλάχιστον όσο έχω κυνηγήσει το όπλο μετά τη μετατροπή, δε βλέπω κάποια αλλαγή.
 
Καλημέρα kastoras, ρωτάω τα παιδιά του φόρουμ γιατί κατά καιρούς διαβάζω και ακούω για αλλαγές πιτς με σκοπό την αλλαγή του ύψους της τουφεκιάς.
Έτυχε να αυξήσω λίγο το πιτς της δικιάς μου καραμπίνας λόγω άσχημου χαστουκίσματος αν και ήμουν κέντρο, και φοβόμουν ότι μετά το εγχείρημα θα ψαχνόμουν.
Ωστόσο η μεταβολή δεν επηρέασε το ύψος της τουφεκιάς, τουλάχιστον όσο έχω κυνηγήσει το όπλο μετά τη μετατροπή, δε βλέπω κάποια αλλαγή.
Τασο είναι πολλά πράγματα που κάνουμε την ώρα που επωμιζουμε που εμείς οι ίδιοι δεν τα καταλαβαινουμε. Πχ τώρα που το όπλο δεν σε κτυπαει στο μάγουλο πιστεύω ότι ακουμπας το μάγουλο σωστά στο κοντακι, ενώ πρώτα ασυναισθητα το σήκωνες για να αποφύγεις το κλωτσημα. Ετσι εύκολα αλλάζει η θέση του ματιού στη σκοπευτικη γραμμή του τουφεκιου χωρίς να το καταλαβαινουμε.
 
Τασο είναι πολλά πράγματα που κάνουμε την ώρα που επωμιζουμε που εμείς οι ίδιοι δεν τα καταλαβαινουμε. Πχ τώρα που το όπλο δεν σε κτυπαει στο μάγουλο πιστεύω ότι ακουμπας το μάγουλο σωστά στο κοντακι, ενώ πρώτα ασυναισθητα το σήκωνες για να αποφύγεις το κλωτσημα. Ετσι εύκολα αλλάζει η θέση του ματιού στη σκοπευτικη γραμμή του τουφεκιου χωρίς να το καταλαβαινουμε.
Δεν έχεις και άδικο, ειδικά στις ψηλωμένες τουφεκιές δεν κούμπωνα καθόλου καλά λόγω χαστουκιού. Σε ένα μπάσιμο τσίχλας τέλος Οκτώβρη στην Εύβοια πρήστηκε το ζυγωματικό μου μετά από ένα κουτί φυσίγγια. Τώρα εξακολουθεί να υπάρχει ένα μπάτσισμα στις ψηλές αλλά είναι πιο ανεκτό από αυτό που υπήρχε.
 
Δεν έχεις και άδικο, ειδικά στις ψηλωμένες τουφεκιές δεν κούμπωνα καθόλου καλά λόγω χαστουκιού. Σε ένα μπάσιμο τσίχλας τέλος Οκτώβρη στην Εύβοια πρήστηκε το ζυγωματικό μου μετά από ένα κουτί φυσίγγια. Τώρα εξακολουθεί να υπάρχει ένα μπάτσισμα στις ψηλές αλλά είναι πιο ανεκτό από αυτό που υπήρχε.
Ξανασυζητησε το με ενα καλό οπλουργο γιατί δεν είναι ευχάριστη αυτή η κατάσταση,.
Μπορεί το κοντακι να θέλει και λίγο επιμήκυνση.
 
Back
Top