Φερ' το στα μέτρα σου...

Ακριβώς εκεί,σαν να μην έκανα τίποτα...
Να πω και έγω την πρόσφατη εμπειρία που ίσος βοιθήσει !
ο αδερφός μου είχε ακριβώς το ίδιο θέμα όταν από δίκαννο πήρε καραμπίνα , κατασκεύασα και βάλαμε και άλλη φλάντζα και το όπλο πάλι τράβαγε δεξιά (είναι αριστερόχειρας ) . το κοντάκι είχε τόση κλίση που έμοιαζε με τόξο αλλά πάλι τράβαγε.
τελικά παρατηρώντας τον είδα οτι κρατάει την πάπια πολύ μπροστά (εκει που ειναι οι αβλακόσεις τις πάπιας αλλα ειναι πολύ μακριά για να είναι φυσιολογικό) επηρεασμένος ίσως από το πιάσιμο στο δίκαννο και χωρίς να το καταλαβαίνει έστριβε το όπλο του.
Αφαιρέσαμε έξτρα φλάντζα και αφήσαμε την μια μαμα, έκανε δοκιμές κρατώντας την πάπια ποιό πίσω στο όριο της βάσης και τουφεκίζει ακριβώς κέντρο !!!
ουσιαστικά άλλαξε τον τρόπο που κρατούσε το όπλο και επόμηζε.
** σημειώνω δεν είχε καμία εμπειρία με καραμπίνα , ειχε πάντα δικαννα.
 
Ξύλινη,ναι γράφω πιο πάνω αναλυτικά τι φλάντζες έχει....
Επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο της Fabarm και πες του ότι χρειάζεσαι το set με τις φλάντζες της Η38, αυτό το μοντέλο συνοδεύεται από φλάντζες αλλαγής cast. Το Η368 δεν έχει δεξιά-αριστερά φλάντζες, όπως είπες και σύ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο, μήπως έβγαινε κάποια έκδοση του Η368 με ρυθμιζόμενο κοντάκι;
 
Επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο της Fabarm και πες του ότι χρειάζεσαι το set με τις φλάντζες της Η38, αυτό το μοντέλο συνοδεύεται από φλάντζες αλλαγής cast. Το Η368 δεν έχει δεξιά-αριστερά φλάντζες, όπως είπες και σύ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο, μήπως έβγαινε κάποια έκδοση του Η368 με ρυθμιζόμενο κοντάκι;
επικοινώνησα με τον τεχνικό της αντιπροσωπείας και μου είπε ότι τα παλιά μοντέλα δεν είχαν cast off-on τα καινούρια μόνο έχουν και δεν ταιριάζουν στα παλιά.Μόνο με πατέντα...όσο αφορά το ρυθμιζόμενο κοντάκι δεν ξερω.της H38 αν έκαναν δεν θα μου το έλεγε;εχει κάποιος H38 να στείλει μια φωτογραφία τις φλάντζες;ευχαριστώ για το ενδιαφέρων παιδιά...
 
εχει κάποιος H38 να στείλει μια φωτογραφία τις φλάντζες;

Στην δικιά μου H38 έχει μόνο δύο φλάντζες.
Η μια γράφει επάνω SX-LEFT +5mm και από την πίσω μεριά DX-RIGHT +5mm και η άλλη SX-LEFT -5mm και αντίστοιχα DX RIGHT -5mm από την πίσω μεριά.
Αύριο όποτε βρω ευκαιρία θα βάλω και φωτό.....
 
Στην δικιά μου H38 έχει μόνο δύο φλάντζες.
Η μια γράφει επάνω SX-LEFT +5mm και η άλλη SX-LEFT -5mm.
Αύριο όποτε βρω ευκαιρία θα βάλω και φωτό.....
Ευχαριστώ φίλε μου,υποθέτω ότι εσύ δεν έχεις καμιά πάνω έτσι;
 
Μάλλον δεν έχει...
Έτσι όπως το πήρα το όπλο έτσι είναι.
Τώρα ψάχνομαι και εγώ και μάλλον από εβδομάδα θα πάω σε οπλουργό να ρυθμίσω το κοντάκι...
 
Μάλλον δεν έχει...
Έτσι όπως το πήρα το όπλο έτσι είναι.
Τώρα ψάχνομαι και εγώ και μάλλον από εβδομάδα θα πάω σε οπλουργό να ρυθμίσω το κοντάκι...
δεν σου κάθεται κανωνικα;
 
Ακριβώς...
Μύρο ίσως να θέλει περισσότερο custoff απότι έδωσε η φλάντζα που έφιαξες....χρειάζεται φάγωμα και το κοντάκι με ράσπα κάτι που αν δεν το έχεις ίσως κάνεις ζημιά αντί για καλό
υπόθεση κάνω χωρίς να είμαι σίγουρος και δεν θέλω να σε επηρεάσω η να σε μπερδέψω :)
 
Μύρο ίσως να θέλει περισσότερο custoff απότι έδωσε η φλάντζα που έφιαξες....χρειάζεται φάγωμα και το κοντάκι με ράσπα κάτι που αν δεν το έχεις ίσως κάνεις ζημιά αντί για καλό
υπόθεση κάνω χωρίς να είμαι σίγουρος και δεν θέλω να σε επηρεάσω η να σε μπερδέψω :)
Δεν πρόκειται να αγγίξω τα ξύλα Μάκη σε καμία περίπτωση,τώρα για περισοτερος cust-off απ ότι της έδωσα θα γίνει σαν την πλάτη της γιαγιάς μου
 
Back
Top