Φερ' το στα μέτρα σου...

Θεοφραστε τώρα λογικά θα αλλάξουν πολλά πράγματα οπως επωμηση, λάκτισμα κτλπ. αλλα είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι κανεις .well done.
 
Θεοφραστε τώρα λογικά θα αλλάξουν πολλά πράγματα οπως επωμηση, λάκτισμα κτλπ. αλλα είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι κανεις .well done.
Θα αποτελειώσω τον πίνακα .yelling.
Να περιμένεις τηλέφωνο εσύ....
Εγω ομολογω πως δεν θα το επιχειρουσα μονος μου ολο αυτο γιατι οσα και αν διαβαζω η ψαχνω παντα θα πισετυω οτι υπαρχουν αλλοι που τα ξερουν καλυτερα... Αρα απο το να κανω μια μη αναστρεψιμη μαλακια που θα μου στοιχησει ενα καινουργιο κοντακι θα πηγαινα στην πιο ευκολη λυση του κοντακα...
Το οπτικο δεν με απασχολει, το οπλο περπει να μας ευχαριστει κ να κανουμε οτι ειναι δυνατον για να το φτασουμε εκει, με απασχολει οτι το ξυλο που αφαιρειται δεν ξανακολλα...
Η οπτικη εικονα ετσι κ αλλιως φτιαχνεται πολυ ευκολα...
Σκεφτόμουν να κολλήσω πάνω φωτογραφίες από το ημερολόγιο της Pirelli .sarcastic.
 
Θα αποτελειώσω τον πίνακα .yelling.
Να περιμένεις τηλέφωνο εσύ....

Σκεφτόμουν να κολλήσω πάνω φωτογραφίες από το ημερολόγιο της Pirelli .sarcastic.
φατο και λιωστο μεχρι να σε ικανοποιησει στο χερι σου , για το δικο σου χερι είναι , δεν είναι για επιδειξη σε βιτρινα φιλε , καλα κεντρα σου ευχομαι
 
Πραγματι!!
Αν ομως θελεις κατι "γλυκο"στο κοψιμο,BAHCO OBERG!Ξυρισμα!Ενα βημα πριν το γυαλοχαρτο!:)
Σε πιο οικονομικο, STELLA BIANCA.
Εφαμιλο κοψιμο,λιγοτερη αντοχη.Στο 1/3 της τιμης,απο την προηγουμενη!;)
απεδειξες ότι εισαι γνωστης δυνατος , μην τα γραφουμε και όλα όμως φιλε , από το νηπιαγωγειο μας πηγες κατευθείαν για ντοκτορά μου φαινεται
 
διευκρίνηση:
η γνώμη μου στη συζήτηση και γενικά όπως την κατάλαβα και νομίζω την κατάλαβα καλά δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του όπλου αλλά με την επέμβαση(εργασία)του Θεόφραστου πάνω στο κοντάκι

για την ποιότητα τα είπαμε με τα καλορίζικα της αγοράς του ;)
 
Δεν νομιζω ρε Μάκη να σχολίασε κανεις το οπλο σαν μοντέλο και σαν ποιότητα.
Το θέμα ειναι αν το συγκεκριμένο οπλο ηταν το ενδεδειγμένο για τον ιδιαιτερο σωματοτυπο του Θεοφραστου.
Επειδη λοιπόν ολα κρίνονται εκ του αποτελεσματος , τα αποτελέσματα δείχνουν οτι δεν ηταν.
Και αντι να προτρεψουμε τον φιλο μας να κανει υπομονή να παει σε εναν οπλουργο η κοντακα οταν μαζεψει χρήματα , τον αφήνουμε με την ρασπα να καταστρέφει τις ψαθες σε πρώτη φαση και μετα το κοντάκι γενικώς.
Αυτη είναι η άποψη μου , μπορει λαθος μπορεί σωστη .
θεωρω λοιπόν οτι τον Θεοφραστο, τον οποίο γνωρίζω προσωπικα και συμπαθώ ιδιαιτερα , τον συμβουλευσαν λάθος τοσο για την αγορά του συγκεκριμένο οπλου οσο και για την συνεχεια και το λεω ξεκάθαρα.
Οι μπηχτες παλι για αντρικιες κουβεντες κλπ ριχνονται απευθειας στο "σκουπιδοτενεκέ " μαζι με τις υπόλοιπες ανοησίες ίδιου τύπου.

Εννοείται οτι εύχομαι να πανε όλα καλά , να γινει το όπλο τέλειο , να σαρώνει στο σκοπευτηριο και στο κυνηγι και να γεμίζει χαμόγελα και χαρά τον φιλο μας.
 
Δεν νομιζω ρε Μάκη να σχολίασε κανεις το οπλο σαν μοντέλο και σαν ποιότητα.
Το θέμα ειναι αν το συγκεκριμένο οπλο ηταν το ενδεδειγμένο για τον ιδιαιτερο σωματοτυπο του Θεοφραστου.
Επειδη λοιπόν ολα κρίνονται εκ του αποτελεσματος , τα αποτελέσματα δείχνουν οτι δεν ηταν.
Και αντι να προτρεψουμε τον φιλο μας να κανει υπομονή να παει σε εναν οπλουργο η κοντακα οταν μαζεψει χρήματα , τον αφήνουμε με την ρασπα να καταστρέφει τις ψαθες σε πρώτη φαση και μετα το κοντάκι γενικώς.
Αυτη είναι η άποψη μου , μπορει λαθος μπορεί σωστη .
θεωρω λοιπόν οτι τον Θεοφραστο, τον οποίο γνωρίζω προσωπικα και συμπαθώ ιδιαιτερα , τον συμβουλευσαν λάθος τοσο για την αγορά του συγκεκριμένο οπλου οσο και για την συνεχεια και το λεω ξεκάθαρα.
Οι μπηχτες παλι για αντρικιες κουβεντες κλπ ριχνονται απευθειας στο "σκουπιδοτενεκέ " μαζι με τις υπόλοιπες ανοησίες ίδιου τύπου.

Εννοείται οτι εύχομαι να πανε όλα καλά , να γινει το όπλο τέλειο , να σαρώνει στο σκοπευτηριο και στο κυνηγι και να γεμίζει χαμόγελα και χαρά τον φιλο μας.
Διονύση αυτό το όπλο είναι πολύ ιδιαίτερο για πολλούς λόγους. Ήταν μια διαδικασία που την είχα ξανακάνει στο πλάγιο και λογικά θα την ξανακάνω, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όπλο που να είναι στα μέτρα μου η έστω κοντά από κατασκευής. Έχω μέσα μου αυτή την τρέλα, όπως έχω π.χ. συζητήσει και με τον Μάκη που είχε αντίθετη γνώμη και άποψη για την αγορά εχω διαφορετική θεώρηση, δεν θέλω να πουλήσω όπλο θέλω να το λιώσω να πειραματιστώ κτλ κτλ Μάλλον είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που η εμπειρία των συναδέλφων λαμβάνεται υπ όψιν αλλά κάνω εν τέλει αυτό που θεωρώ σωστό ή έστω και λάθος αλλά το θέλω.sarcastic..

Έχω ζυγίσει τα κόστη του οπλουργού και του καινούργιου κοντακιού και σε δάσκαλο σκοποβολής εχω ρωτήσει και κατέληξα ότι καλύτερα να πειραματιστώ μόνος μου, να ακούσω απόψεις και συμβουλές , να μάθω να φτιάξω ή να χαλάσω ένα κοντάκι το οποίο εξ αρχής είχε δεχθεί τροποποιήσεις από οπλουργό οι οποίες κατά την γνώμη μου δεν ήταν κάτι φανταστικό από πλευράς δουλειάς και αν φτάσω σε κατάσταση μη αναστρέψιμη, η οποία είναι υπολογισμένη στην εξίσωση, να φτιάξω εξ αρχής ένα κοντάκι με αναλογικά μικρή διαφορά κόστους σε σχέση με τις εκτενείς επεμβάσεις που χρειάζεται να κάνω στο δικό μου.
Αν δεν ήταν από πριν ματσακωνιασμένο ίσως το έβαζα στην άκρη ως είχε και να έφτιαχνα ένα από την αρχή.

Εν κατακλείδι γνωρίζω ότι οι γνώμες σας είναι 1000% καλοπροαιρετες είτε συμπίπτουν είτε όχι αλλά η τελική απόφαση είναι δική μου ευθύνη.
 
Διονύση αυτό το όπλο είναι πολύ ιδιαίτερο για πολλούς λόγους. Ήταν μια διαδικασία που την είχα ξανακάνει στο πλάγιο και λογικά θα την ξανακάνω, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όπλο που να είναι στα μέτρα μου η έστω κοντά από κατασκευής. Έχω μέσα μου αυτή την τρέλα, όπως έχω π.χ. συζητήσει και με τον Μάκη που είχε αντίθετη γνώμη και άποψη για την αγορά εχω διαφορετική θεώρηση, δεν θέλω να πουλήσω όπλο θέλω να το λιώσω να πειραματιστώ κτλ κτλ Μάλλον είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που η εμπειρία των συναδέλφων λαμβάνεται υπ όψιν αλλά κάνω εν τέλει αυτό που θεωρώ σωστό ή έστω και λάθος αλλά το θέλω.sarcastic..

Έχω ζυγίσει τα κόστη του οπλουργού και του καινούργιου κοντακιού και σε δάσκαλο σκοποβολής εχω ρωτήσει και κατέληξα ότι καλύτερα να πειραματιστώ μόνος μου, να ακούσω απόψεις και συμβουλές , να μάθω να φτιάξω ή να χαλάσω ένα κοντάκι το οποίο εξ αρχής είχε δεχθεί τροποποιήσεις από οπλουργό οι οποίες κατά την γνώμη μου δεν ήταν κάτι φανταστικό από πλευράς δουλειάς και αν φτάσω σε κατάσταση μη αναστρέψιμη, η οποία είναι υπολογισμένη στην εξίσωση, να φτιάξω εξ αρχής ένα κοντάκι με αναλογικά μικρή διαφορά κόστους σε σχέση με τις εκτενείς επεμβάσεις που χρειάζεται να κάνω στο δικό μου.
Αν δεν ήταν από πριν ματσακωνιασμένο ίσως το έβαζα στην άκρη ως είχε και να έφτιαχνα ένα από την αρχή.

Εν κατακλείδι γνωρίζω ότι οι γνώμες σας είναι 1000% καλοπροαιρετες είτε συμπίπτουν είτε όχι αλλά η τελική απόφαση είναι δική μου ευθύνη.
Σε παω αλλαξε του τα φωτα οπως σε γεμιζει και την βρισκεις
Σαν οπλο ομως ειναι καλο και αζιζει το κοστος για ενα κοντακι που θα το δεις στην πορεια
 
Last edited:
Σε παω αλλαξε του τα φωτα οπως σε γεμιζει και την βρισκεις
Σαν οπλο ομως ειναι καλο και αζιζει το κοστος για ενα κοντακι που θα το δεις στην πορεια
Μάκη γι αυτό το όπλο είμαι πολύ χαρούμενος και πολύ ευχαριστημένος με την αγορά του σίγουρα αξίζει το κοντάκι και κάποια στιγμή θα το αποκτήσει;)
Αλλά σαν παιδί κι εγώ θέλω να παίξω......
 
Πρέπει να είμαι έτοιμος για την Κόνιτσα και εχω να τελειώσω κοντάκι και να φτιάξω και φυσίγγια .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Θα πηγαίνουν τα καντήλια βροχή στον κυνηγότοπο .vah.
Αγκαλιά και πλάϊ πλάϊ το βράδυ στην ταβέρνα .love.
Συγγνωμη για το
.off topic.
 
Last edited:
Το θέμα ειναι αν το συγκεκριμένο οπλο ηταν το ενδεδειγμένο για τον ιδιαιτερο σωματοτυπο του Θεοφραστου.
Επειδη λοιπόν ολα κρίνονται εκ του αποτελεσματος , τα αποτελέσματα δείχνουν οτι δεν ηταν.
Επειδή από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από μέτρα όπλων, κοντάκια κτλ και επειδή μας διαβάζουν και πολλοί άνθρωποι νέοι ή παλιοί, που μπορεί να μπερδεύονται, θες να σου εξηγήσω μερικά πράγματα για το τι σημαίνει ενδεδειγμενο όπλο για τον σωματοτυπο κάποιου κυνηγού;
Μετά θα μπορούσες εσύ να μου εξηγήσεις τι σημαίνει ενδεδειγμένη μοτοσυκλέτα για κάποιον σωματοτυπο. :)
Δεν είναι ντροπή να μην ξέρουμε κάτι :)
 
Επειδή από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από μέτρα όπλων, κοντάκια κτλ και επειδή μας διαβάζουν και πολλοί άνθρωποι νέοι ή παλιοί, που μπορεί να μπερδεύονται, θες να σου εξηγήσω μερικά πράγματα για το τι σημαίνει ενδεδειγμενο όπλο για τον σωματοτυπο κάποιου κυνηγού;
Μετά θα μπορούσες εσύ να μου εξηγήσεις τι σημαίνει ενδεδειγμένη μοτοσυκλέτα για κάποιον σωματοτυπο. :)
Δεν είναι ντροπή να μην ξέρουμε κάτι :)
Εγω έχω ξεκαθαρίσει από την πρώτη στιγμή ότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις , σίγουρα πολύ λιγότερες από τις δικές σου .Για να είμαι πιο σαφής είμαι τελείως άσχετος
Ωστόσο , πολύ θα ήθελα λοιπόν να εξηγήσεις για να μάθω πέντε πράγματα και εγώ και όσοι μας παρακολουθούν και μπερδεύονται.
Τώρα ποια μοτοσυκλέτα πρέπει να διαλέξει κάποιος που να ταιριάζει καλύτερα στο σωματότυπο του , μπορώ να σου γράφω μέρες.
Όποτε θες εδώ είμαι :)

υγ Να σε δω πάνω σε μηχανάκι με κράνος και αμάνικο μπλουζάκι με τατουάζ και δεν θέλω τίποτα άλλο .sarcastic..sarcastic.
 
Ωστόσο , πολύ θα ήθελα λοιπόν να εξηγήσεις για να μάθω πέντε πράγματα και εγώ και όσοι μας παρακολουθούν και μπερδεύονται.
Οκ, αν και είναι χιλιοειπωμενα πράγματα και είπαν αρκετά πιο πάνω άνθρωποι που καταπιανονται κι'όλας με τα ξύλινα μέρη των όπλων, θα προσπαθήσω να κάνω μια αναφορά όταν βρω ησυχία και μπορέσω να γράψω από pc.
Επειδή ωστόσο η κουβέντα ξεκίνησε για την περίπτωση του Θεοφραστου έχε απλά υπόψη ότι εργοστασιακά κοντακια σε έκδοση για γίγαντες δεν υπάρχουν. Ακόμα και αν τα αναζητήσουμε και στις πιο πανάκριβες εταιρίες παγκοσμίως. Φαντάσου π.χ. τον Αλβερτη ή τον Παπανικολάου να ψάχνουν την αγορά για να βρουν ενδεδειγμένο κοντάκι για τον σωματοτυπο τους.
Το αν κάποιος πιάσει την ρασπα ή το γυαλοχαρτο και κάνει ένα κοντάκι σαν τα μούτρα μου, αυτό είναι δικό του θέμα και μόνο δικό του. Αν διάβαζες τα ποστ μου τα τελευταία χρόνια σε τέτοια θέματα, θα είχες δει ότι ποτέ δεν παρότρυνα κανέναν να προβεί σε προσωπικές ενέργειες, πλυν του καθαρισμού.
Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό από το να λέμε ότι ένα σκοπευτικο όπλο sporting με 81 πόντους κάννες, με ρυθμιζομενο κοντάκι, κρίθηκε ακατάλληλο για τον σωματοτυπο του Θεοφραστου. Ένα τέτοιο όπλο είναι ότι πιο κοντά μπορεί να υπάρξει για έναν τέτοιο άνθρωπο, που του αρέσει το σκοπευτήριο και το καρτέρι.
 
να λέμε ότι ένα σκοπευτικο όπλο sporting με 81 πόντους κάννες, με ρυθμιζομενο κοντάκι, κρίθηκε ακατάλληλο για τον σωματοτυπο του Θεοφραστου
ακαταλληλο ???????? παιδικο για τον φιλο , σαν καλαμακι είναι στα χερια του
 
Αν επιτρεπεται θα ηθελα να εκφρασω και εγω την αποψη μου γνωριζοντας τον θεοφραστο προσωπικα.καταρχην το οπλο ειναι παρα πολυ καλο και για εναν σωματοδη τυπο σαν αυτο οι 81 ποντοι ειναι μια χαρα.σιγουρα μια καραμπινα 71 θα ηταν πιο βολικη αλλα αυτα ειναι γουστα!οπως ειπε και ο γιωργος δεν θα προετρεπα καποιον στο να κανει τετοια δουλεια μονος του αλλα εφοσον εχει αποφασισει πως θα φτιαξει κοντακι καινουριο σε λιγο καιρο και του αρεσει να ασχοληθει μα την ολη διαδικασια και να πειραματιστει παλι μικρο το κακο.το πιο πιθανο ειναι να χαλασει την γεωμετρια του κοντακιου και βα χρειαστει να καταληξει πιο γρηγορα σε κοντακα αλλα θα εχει αποκτησει νεες εμπειριες!μακαρι φιλε θεοφραστε μετα ρις επεμβασεις σου να εισαι κατακεντρο σαν τον φιλο μας τον.....αρι.yelling.
 
σήριαλ έγινε το κοντάκι του Θεόφραστου(όχι το όπλο)
η δική μου γνώμη είναι ότι ένα κοντάκι ρυθμιζόμενο σκοπευτικό skb browning beretta θα ήταν το ιδανικό για το σωματότυπο του
το κοντάκι της winchester όχι,λόγω μικρότερου όγκου δεν θα βόλευε,μπορεί το χτένι του ρυθμιζόμενου να δίνει δυνατότητες το drop όμως για μένα έχει ταβάνι όταν χρειαστεί να πειραχθεί
αυτά και αφήνω τον φίλο Θεόφραστο να παίξει όπως ειλικρινά και αυθόρμητα μας είπε .well done.
 
Last edited:
Back
Top