Φερ' το στα μέτρα σου...

Τυπωσε την εικονα κι αφου εχεις διασταση,μπορεις να το αναγαγεις.
Με απλη μεθοδο των τριων!;)
Το σκέφτηκα Γιάννη .Θα το εβρισκα με κλίμακα ,αλλά η εικόνα δεν ξέρω σε τι διαστάσεις πέλματος ανταποκρίνεται,και ουτε μπορούμε να το μάθουμε.Δεν ειναι αντιπροσωπευτική του μεγέθους που γράφει απο πάνω.Αυτό συμβαίνει με πολλά πράγματα .
 
Το σκέφτηκα Γιάννη .Θα το εβρισκα με κλίμακα ,αλλά η εικόνα δεν ξέρω σε τι διαστάσεις πέλματος ανταποκρίνεται,και ουτε μπορούμε να το μάθουμε.Δεν ειναι αντιπροσωπευτική του μεγέθους που γράφει απο πάνω.Αυτό συμβαίνει με πολλά πράγματα .
Θεωρητικά Δημήτρη θα διαφέρει μόνο το πάχος στα διάφορα νούμερα και οι λοιπές διαστάσεις θα είναι ίδιες.
 
Θεωρητικά Δημήτρη θα διαφέρει μόνο το πάχος στα διάφορα νούμερα και οι λοιπές διαστάσεις θα είναι ίδιες.
Θεόφραστε στον κάθε τύπο, βγάζει πολλά διαφορετικά πέλματα ,ανάλογα τις διαστάσεις που θέλει ο καθένας. Διαφέρει και το μήκος και το πάχος και το πλάτος.Αυτά όμως δίνονται και είναι γνωστά.
 
Last edited:
Θεόφραστε στον κάθε τύπο, βγάζει πολλά διαφορετικά πέλματα ,ανάλογα τι περίπου τις διαστάσεις που θέλει ο καθένας. Διαφέρει και το μήκος και το πάχος και το πλάτος.Αυτά όμως δίνονται και είναι γνωστά.
με δυο λογια τι ακριβως θελεις να βρεις και αμεσως θα το μαθεις
 
με δυο λογια τι ακριβως θελεις να βρεις και αμεσως θα το μαθεις

Δημήτρη αν δεν κάνω λάθος ο άλλος Δημήτρης ψάχνει τις διαστάσεις που έχει το νούμερο large και το medium στις αποστάσεις Α,Β & Γ που είναι χρωματισμένα στο σχεδιάγραμμα πιο κάτω

image uploader
 
Δημήτρη αν δεν κάνω λάθος ο άλλος Δημήτρης ψάχνει τις διαστάσεις που έχει το νούμερο large και το medium στις αποστάσεις Α,Β & Γ που είναι χρωματισμένα στο σχεδιάγραμμα πιο κάτω
image uploader
μονο large εχω λογω χειροποίητων κοντακιων , το Α είναι 7,5 σκαρτα 8 εκατοστα , το Β είναι 2,5 εκ περιπου και το Γ 4 εκατ
 
Ευριπίδη για πες λίγο αυτό που έλεγες για τον αντίχειρα; πως δηλαδή κάθετα το χέρι σου πάνω στο κοντάκι;

Ενημερωτικά απο χρηστικής πλευράς είμαι πολύ καλα στο θέμα του κοντακιου. Με τρώει ο κωλος μου να κάνω ένα palm swell στην λαβή πριν ξεκινησω το φινίρισμα.
Ευχαριστώ dion που με κουβάλησες Μαλακάσα να ξυπνησω τον πίνακα.shake.
 
αυτο φιλε τεο ειναι πιο πολυ σκοπευτικο παρα κυνηγετικο και πρεπει να στο φτιαξει κοντακας στη θεση που πρεπει να κλειδωσει ο αντιχειρας βαση του πιστολε που θελεις.αυτο ειναι και καλο και κακο.καλο γιατι δεν κανεις λαθος ποτε στο πιασιμο κακο γιατι σε μια κακα βιαστικη επωμισμενη τουφεκια θα εισαι αλλου γι αλλου.πιο πολυ γι αυτο θα σ ενημερωσουν αλλοι πιο ειδικοι.προσωπικα εχω κανει επωμισεις με σκηταδορικα τουφεκια αλλα αυτο το κλειδωμα του αντιχειρα ειναι πολυ δυσκολο να το μαθεις.αν ομως το βολευτεις ειναι το κατι αλλο.φαντασου οτι με το κοντακι τωρα σηκωνα τ οπλο και δεν εβλεπα καθολου το πιατακι ηξερα ενστικτωδως που ειναι η κανη μου.απιστευτο?και ομως περα για περα αληθινο.αυτο πρεπει να το ζησει καποιος για να το πιστεψει.το κακο ειναι οτι περασανε πολλα χρονια κι εδωσα πολλα λεφτα σε οπλα για να το νοιωσω.γι αυτο λοιπον παρτε ΕΝΑ ΟΠΛΟ που γουσταρετε και πριν απο τσοκακια και οτιδηποτε αλλο οποιοι μπορειτε φτιαξτε ΚΟΝΤΑΚΙΙΙΙΙΙ.απανω του τεο.πειραματισου και φτιαξτο.εισαι πολυ τυχερος γιατι διπλα σου εχεις πολυ αξιολογα ατομα να σε βοηθησουν
 
Η αλήθεια είναι οτι οσο ζεις μαθαίνεις. Σημερα στην Μαλακάσα κάποιος κύριος μου έδειξε και ενα άλλο τεστ στον πίνακα. Το σκορ μου στην μια πούλα που έριξαν ισως ηταν το καλύτερο που εχω κανει ποτέ και με μιξ 24-28γρ οτι επιανα έβαζα στην θαλάμη, αλλά πλέον χρειαζομαι πολύ εξάσκηση στην τεχνική. Το κοντακι παρκάρει μόλις κλεισω το θέμα της λαβής και μονο εξάσκηση, είμαι πολυ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα της ρασπας επι του πρακτεου, οχι ωραιο εμφανισιακά αλλά αποδοτικό
 
Η αλήθεια είναι οτι οσο ζεις μαθαίνεις. Σημερα στην Μαλακάσα κάποιος κύριος μου έδειξε και ενα άλλο τεστ στον πίνακα. Το σκορ μου στην μια πούλα που έριξαν ισως ηταν το καλύτερο που εχω κανει ποτέ και με μιξ 24-28γρ οτι επιανα έβαζα στην θαλάμη, αλλά πλέον χρειαζομαι πολύ εξάσκηση στην τεχνική. Το κοντακι παρκάρει μόλις κλεισω το θέμα της λαβής και μονο εξάσκηση, είμαι πολυ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα της ρασπας επι του πρακτεου, οχι ωραιο εμφανισιακά αλλά αποδοτικό
πολλα συγχαρητηρια και μην σταματησεις να ασχολείσαι με το κοντακι σου παρα μονο όταν καποια στιγμη το αισθανθείς εσυ τελειο επανω σου , και πες μας αν θελεις αυτό το τεστ που σου ειπε ο κυριος στην μαλακασα
 
μια οριζόντια γραμμή στο μέσο του πίνακα και 5-6 σημάδια πάνω στην γραμμή και επομιζω πατω μια φορά σε καθε σημάδι για να μην με επηρεάζει το αποτύπωμα απο τις προηγούμενες τουφεκιες. Ποιο πολύ για να βγαλω συμπέρασμα για το ύψος παρά το δεξιά αριστερά και απο ποιό μικρη απόσταση απο τα 15 βήματα.

Βέβαια παρατήρησα οτι στον πίνακα μου είναι ποιο δύσκολες οι επομισεις απ οτι στον δίσκο απο πλευρας συγκεντρωσης στον στόχο
 
μια οριζόντια γραμμή στο μέσο του πίνακα και 5-6 σημάδια πάνω στην γραμμή και επομιζω πατω μια φορά σε καθε σημάδι για να μην με επηρεάζει το αποτύπωμα απο τις προηγούμενες τουφεκιες. Ποιο πολύ για να βγαλω συμπέρασμα για το ύψος παρά το δεξιά αριστερά και απο ποιό μικρη απόσταση απο τα 15 βήματα.

Βέβαια παρατήρησα οτι στον πίνακα μου είναι ποιο δύσκολες οι επομισεις απ οτι στον δίσκο απο πλευρας συγκεντρωσης στον στόχο
να εχουμε ολοι υποψη μας ότι τι δικαννα οπλα εχουν ην λεγομενη συγκλιση στις κανες , ειδικα καποια μοντελα οπλων για τραπ η για σκητ εχουν συγκεκριμενη εργοστασιακη ρυθμιση στις κανες τους για το εκάστοτε αθλημα , τα περαζι λεγεται ότι εχουν μηδενικη συγκλιση , ξεκινανε από πολύ κοντα να ριχνουν και οι δυο κανες στο ιδιο σημειο , σε αλλα οπλα ξερω την κατω να ριχνει λιγο ψηλοτερα και την επανω ακριβως , είναι πολλα σε ένα οπλο που πρεπει να βρεθουν , πανω από όλα ομως η σταθερη και ιδια επωμιση , αυτό φωναζουν ολοι οι δάσκαλοι , αυτό τρεμουν οι κοντακαδες γιατι αλλαγη στην επωμιση ισούται με αλλαγη σε ολα τα μετρα , γνωμη μου ότι πιο μικρη από 15 μετρα αποσταση τιποτα δε μπορει να μας δειξει
 
να εχουμε ολοι υποψη μας ότι τι δικαννα οπλα εχουν ην λεγομενη συγκλιση στις κανες , ειδικα καποια μοντελα οπλων για τραπ η για σκητ εχουν συγκεκριμενη εργοστασιακη ρυθμιση στις κανες τους για το εκάστοτε αθλημα , τα περαζι λεγεται ότι εχουν μηδενικη συγκλιση , ξεκινανε από πολύ κοντα να ριχνουν και οι δυο κανες στο ιδιο σημειο , σε αλλα οπλα ξερω την κατω να ριχνει λιγο ψηλοτερα και την επανω ακριβως , είναι πολλα σε ένα οπλο που πρεπει να βρεθουν , πανω από όλα ομως η σταθερη και ιδια επωμιση , αυτό φωναζουν ολοι οι δάσκαλοι , αυτό τρεμουν οι κοντακαδες γιατι αλλαγη στην επωμιση ισούται με αλλαγη σε ολα τα μετρα , γνωμη μου ότι πιο μικρη από 15 μετρα αποσταση τιποτα δε μπορει να μας δειξει
Μπορει να δειξει κατι σε οτι αφορα το cust.Ως προς την οριζοντιο.Παντα με την προυποθεση,πως οι καννες ειναι καθετα οταν επωμιζουμε.
Οσο για την σταθερη επωμιση και τεχνικη,δεν χωρα αμφισβητιση.Πανω σε τι θα "στησει" το κοντακι ο μαστορας?
 
είναι πολύ κοντα Γιαννη , δεν θα δειξει τιποτα , με μονοβολα ισως , με σκαγια τιποτα
Πλάκα πλάκα το αποτύπωμα με full στα 6μέτρα ήταν σαν μονοβολο, ήρθε και ο υπάλληλος του σκοπευτήριου να με επιπλήξει και οταν ειδε οτι έριχνα skeet δεν με πίστευε και πήγε και χάιδεψε τον πίνακα να πιάσει τις γούβες αλλά......
 
Ευριπίδη για πες λίγο αυτό που έλεγες για τον αντίχειρα; πως δηλαδή κάθετα το χέρι σου πάνω στο κοντάκι;

Ενημερωτικά απο χρηστικής πλευράς είμαι πολύ καλα στο θέμα του κοντακιου. Με τρώει ο κωλος μου να κάνω ένα palm swell στην λαβή πριν ξεκινησω το φινίρισμα.
Ευχαριστώ dion που με κουβάλησες Μαλακάσα να ξυπνησω τον πίνακα.shake.
Ο πίνακας τα είδε όλα σήμερα, μέχρι και τα μαγνητάκια διαλύσανε. Εκτός απο αυτά πρέπει να ευχαριστήθηκες και την πουλά που έριξες με τουλάχιστον 20 πιάτα και τα πιο πολλά απο αυτά σκόνη.
 
Back
Top