Φερ' το στα μέτρα σου...

Ερώτηση.
Οταν με τις φλάντζες έχει δώσει όλο το cast off που μπορείς να δώσεις.και κατά συνέπεια η τζαβέτα στο τέλος της ,εκεί που βγαίνει απο την τρύπα του κοντακιού ,έχει βρει την αριστερή πλευρά του κοντακιού και όχι μόνο.Σ' αυτή την περίπτωση πως το συνθετικό κοντάκι μπορεί να γυρίσει αφού δεν το επιτρέπει η τζαβέτα ;
μονο αν στραβωσεις την τζαβετα γινεται και άλλο μαστορα
 
Ερώτηση.
Οταν με τις φλάντζες έχει δώσει όλο το cast off που μπορείς να δώσεις.και κατά συνέπεια η τζαβέτα στο τέλος της ,εκεί που βγαίνει απο την τρύπα του κοντακιού ,έχει βρει την αριστερή πλευρά του κοντακιού και όχι μόνο.Σ' αυτή την περίπτωση πως το συνθετικό κοντάκι μπορεί να γυρίσει αφού δεν το επιτρέπει η τζαβέτα ;
Ρασπα κυλινδρικη!Υπομονη κι επιμονη!;)
 
Αν τη στραβωσει,Μητσαρα,
θα τραβηξει των παθων του τον ταραχο για να την βγαλει!Αν χρειαστει....
Παραμπιπτοντως,το ελατηριο που το εχει το εν λογω?
Γιανη ρασπα σε πλαστικο κοντακι παει φιλε ? εχω δει ότι εχει πλαστικο κοντακι ο φιλος , και οσο αφορα την τζαβετα εχω στριψει σε πολλα οπλα την τζαβετα , ομορφα και γλυκα παντα με ζέσταμα με καμινετο , κανενα πρόβλημα λειτουργιας στο επαναντατικο ελατηριο
 
Να ξαναθυμίσω οτι αναφέρομαι σε συνθετικό κοντάκι.
Το ερώτημα ειναι αυτο που με απασχόλησε απ όταν εδωσα το κοντάκι για γύρισμα.
Η τζαβέτα ήδη εβρισκε.Δεν υπήρχε περίπτωση ετσι να γυρίσει το κοντάκι.Εχβω μείνει λοιπόν με την απορία και την αμφιβολία.Θα προσπαθήσω όμως στην επόμενη συνάντηση με τον μάστορα νσ το διαλευκάνω.Οσο μπορώ και.... όσο μπορει να μου εξηγήσει.
 
Last edited:
Το γύρισμα που έγινε, εσύ το αντιλαμβανεσαι στον πίνακα και οπτικά; Αν η τουφέκια από αριστερά που πήγαινε, τώρα πάει κέντρο, τι τα ψάχνεις; :)
 
Γιανη ρασπα σε πλαστικο κοντακι παει φιλε ? εχω δει ότι εχει πλαστικο κοντακι ο φιλος , και οσο αφορα την τζαβετα εχω στριψει σε πολλα οπλα την τζαβετα , ομορφα και γλυκα παντα με ζέσταμα με καμινετο , κανενα πρόβλημα λειτουργιας στο επαναντατικο ελατηριο
Μητσο,το κανεις εσυ που το κατεχεις και φαινεται απο τον τροπο που το περιγραφεις.Η ρασπα δουλευει κι εκει.Σιγουρα.Και η μεταλλου και η ξυλου.Προτιμοτερη η δευτερη με ψιλο δοντι.Το βλεπω κι απο τη μερια της ενδεχομενης μεταπωλησης.Αν φαει απο το κοντακι,το πολυ πολυ να αλλαξει την κοντρα,για να ταιριαξει η τρυπα στην ευθεια της σωληνας.
Αν τωρα, προσπαθησεις να λυγισεις τη σωληνα και κανει γωνια?Πας για καινουρια κλπ.
 
Μητσο,το κανεις εσυ που το κατεχεις και φαινεται απο τον τροπο που το περιγραφεις.Η ρασπα δουλευει κι εκει.Σιγουρα.Και η μεταλλου και η ξυλου.Προτιμοτερη η δευτερη με ψιλο δοντι.Το βλεπω κι απο τη μερια της ενδεχομενης μεταπωλησης.Αν φαει απο το κοντακι,το πολυ πολυ να αλλαξει την κοντρα,για να ταιριαξει η τρυπα στην ευθεια της σωληνας.
Αν τωρα, προσπαθησεις να λυγισεις τη σωληνα και κανει γωνια?Πας για καινουρια κλπ.
αν βαλει ρασπα οποιαδήποτε σε συνθετικο κοντακι να βαλει ολο το μαγουλο οσο πρεπει μεσα μπορει και να το ξετρυπησει ακομη , τα πιο πολλα εχουν παχος ελαχιστο φιλε ,και η αποκαταστση στο να μην φαινεται το φαγωμα είναι πολύ δυσκολη για τον οποιοδήποτε , η γνωμη μου είναι ότι σε πλαστικο κοντακι το ελαφρυ γυρισμα της τζαβετας αλλα και το γυρισμα με πιστολι θερμου αερα ολου του κοντακιου είναι η λυση
 
Το γύρισμα που έγινε, εσύ το αντιλαμβανεσαι στον πίνακα και οπτικά; Αν η τουφέκια από αριστερά που πήγαινε, τώρα πάει κέντρο, τι τα ψάχνεις; :)
Σαν πρακτικός άνθρωπος δεν δεχομαι κάτι μονο εξ αποτελεσματος.Θελω εξήγηση πως και γιατί.
 
Επανέρχομαι στο θέμα του πέλματος .
Σε περίπτωση που παίρνω το Kick Eez 200 Sporting Clay http://www.midwestgunworks.com/page/mgwi/prod/kick-eez-recoil-pads/kick-eez-200-series
.Οταν λοιπόν αρχίσει η διαδικασία του τριψίματος περιμετρικά ,ούτως ώστε να έρθει εκεί που πρέπει , αυτό θα εχει και μια συνέπεια απώλειας στο φάλτσο που εχει το πέλμα στο πάνω μέρος και ίσως λίγο των γωνιών που σχηματίζονται.
Το δίλημμα είναι οτι αν πάρω σαν μέγεθος ένα απο τα Μedium που εχουν μήκος 13,5 εκ. είμαι πολύ κοντά στο μήκος πέλματος που θα καταλήξω.Δηλαδή 13 εκ.
Το πλάτος του Μedium είναι 4,90 και εγω θα καταλήξω στο 4,5.
Ετσι το υλικό που θα αφαιρεθεί είναι παρα πολύ λίγο περιμετρικά..Υπάρχει όμως περίπτωση καπου να μην ταιριάξει ;
Αν πάω στο Large που ειναι 14,5 εκ ,πρέπει να αφαιρέσω απο το μήκος γύρω στο 1,5 εκ.Σ αυτό το μέγεθος σίγουρα καλύπτομαι απο κάθε πλευρά ,αλλά νομίζω οτι θα χαλάσω την γεωμετρία του στο πάνω μέρος οσον αφορά το φαλτσο και τις γωνίες.
120061_copy.jpg


.xm.Εκτος και αν είναι στάνταρ η απόσταση απο την πάνω βίδα μέχρι την κορυφή του πέλματος .
 
Δημήτρη η λογική λέει να ειναι όσο το δυνατών ποιο κοντα στο τελικό μέγεθος που θα πάρει .. δεν έχεις λόγο να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά επαφής . για αυτόν τον λόγο φαντάζομαι είναι και τα νούμερα!. εγώ τουλάχιστον θα έπαιρνα το ποιο κοντινό .
Το πέλμα αυτό δεν εχει κυψέλες στην μέση αν δεν κάνω λάθος , οπότε θεωρητικά μπορείς να το φας όλο θες απλός αν ειναι μεγάλο θα καταλήξει ποιο φλάτ.. δεν έχεις λόγο.
 
Μητσο παρε την πιο κοντινη διασταση.Δεν ειναι μονο το πανω μερος.Το συγκεκριμενο πελμα,εχει ραδιο στο τελειωμα του.Μετρα τις διαστασεις του κοντακιου σου εκει που παταει το πελμα.Ολικο μηκος,πλατος,τρυπες βιδων απο το κεντρο τους,καθως και την αποσταση του κεντρου της τρυπας της πανω βιδας εως το τελειωμα.Η τελευταια διασταση,σ'ενδιαφερει πιο πολυ απ'ολες!Για να μην φας το φαλτσο και να μην αφαιρεσεις τη γυαλαδα που εχει σ'εκεινο το σημειο.Ειναι το σημειο που κολλαει το κοντακι κατα την επωμιση!Αν κολλαει, σε νευριαζει και υποσυνειδητα σε οδηγει να ανεβαζεις το κοντακι ,χωρις αυτο να εχει συνεχομενη επαφη με το σωμα.
 
Μητσο παρε την πιο κοντινη διασταση.Δεν ειναι μονο το πανω μερος.Το συγκεκριμενο πελμα,εχει ραδιο στο τελειωμα του.Μετρα τις διαστασεις του κοντακιου σου εκει που παταει το πελμα.Ολικο μηκος,πλατος,τρυπες βιδων απο το κεντρο τους,καθως και την αποσταση του κεντρου της τρυπας της πανω βιδας εως το τελειωμα.Η τελευταια διασταση,σ'ενδιαφερει πιο πολυ απ'ολες!Για να μην φας το φαλτσο και να μην αφαιρεσεις τη γυαλαδα που εχει σ'εκεινο το σημειο.Ειναι το σημειο που κολλαει το κοντακι κατα την επωμιση!Αν κολλαει, σε νευριαζει και υποσυνειδητα σε οδηγει να ανεβαζεις το κοντακι ,χωρις αυτο να εχει συνεχομενη επαφη με το σωμα.
Το θεμα ειναι Γιάννη οτι δεν έχω βρει στο συγκεκριμένο πέλμα λεπτομερείς διαστσάσεις .Τις διαστάσεις στο κοντάκι μου τις έχω μετρήσει ,όπως και τα κέντρα απο τις βίδες αλλά και απο την πάνω τρύπα μέχρι την κορυφή του πέλματος.
Οπως ειπες ,ειδικά απο την πάνω τρύπα μέχρι το τελείωμα είναι βασικό να συμπίπτει ,όσο γίνεται ,με το δικό μου.
 
Το θεμα ειναι Γιάννη οτι δεν έχω βρει στο συγκεκριμένο πέλμα λεπτομερείς διαστσάσεις .Τις διαστάσεις στο κοντάκι μου τις έχω μετρήσει ,όπως και τα κέντρα απο τις βίδες αλλά και απο την πάνω τρύπα μέχρι την κορυφή του πέλματος.
Οπως ειπες ,ειδικά απο την πάνω τρύπα μέχρι το τελείωμα είναι βασικό να συμπίπτει ,όσο γίνεται ,με το δικό μου.
Περιεργο,να μην δειχνουν διαστασεις.....
 
Xρήστο oι διαστάσεις που ψάχνω και δεν βρίσκω ,αφορούν τις αποστάσεις απο την πάνω βίδα μέχρι την κορυφή.Τα μήκη ,πλάτη και πάχη των πελμάτων είναι γνωστά.
 
Back
Top