Φερ' το στα μέτρα σου...

Ναι Δημήτρη ακριβός αυτό εχω κάνει .. χωρίς ταινία είναι σαν βεντούζα !!
προσωρινά βέβαια μέχρι να βρω κανένα ρετάλι δέρμα λεπτό να το ντύσω .
Χρηστο,περνα το με λινελαιο καθημερινα.Οσο δεν "πινει",σκουπιζε το.Μπορει να μην χρειαστεις ταινια...
Αν επιμενεις σε δερμα (καλοοο!),θα βρουμε!:D
 
Προχθές έκανα πάλι δοκιμές με το πλάγιο και οι τουφεκιές μου φεύγουν 10εκ δεξιά στα 15 βήματα. παρατήρησα ότι το χτένι όσο πάει ποιο πίσω γίνεται ποιο χοντρό και λογικά θα μου δώσει το cast on που θέλω, υπάρχει κάποιος τρόπος να επομίζω ποιο πίσω στο χτένι τουλάχιστον μέχρι να δω αν όντως θα μου κάνει διαφορά ή όχι; Έκανα μερικές επομίσεις σπίτι κρατώντας ποιο πίσω την πάπια και κάτι έγινε αλλά με καμία σταθερότητα...
 
"Ψωμί" στο μάγουλο θές, αυτό που σκέφτεσαι δεν θα βοηθήσει. Περιέργως και στο δικό μου πλάγιο, μετά από μια μεγάλη επιμήκυνση που είχα κάνει στο κοντάκι, εκτός του ότι "γονάτισε" και έχασα την ρίγα, βλέποντας μόνο την πεταλούδα, πήγε και δεξιά. Κανένα άλλο όπλο μου δεν έριχνε δεξιά, όλα τα όπλα μου πριν τα φέρω στα μέτρα μου, έριχναν αριστερά. Το πρόβλημα με το πλάγιο το έλυσα (αν λύνονται αυτά τα θέματα έτσι) με ένα bear-tooth που ξέθαψα από παλιά. Έβαλα χαρτονάκια οβάλ κομμένα από την αριστερή μεριά που ακουμπάει το μάγουλο και τα δίπλωσα στο χτένι, ώστε να ανέβει και αυτό. Ήρθε κέντρο στον πίνακα και δοκιμάστηκε επιτυχώς σε απογευματινό τσίχλας. Τρεις τουφεκιές, τρία πουλιά ! Ωστόσο δεν μπορώ να το βλέπω έτσι ... :)
 
Προχθές έκανα πάλι δοκιμές με το πλάγιο και οι τουφεκιές μου φεύγουν 10εκ δεξιά στα 15 βήματα. παρατήρησα ότι το χτένι όσο πάει ποιο πίσω γίνεται ποιο χοντρό και λογικά θα μου δώσει το cast on που θέλω, υπάρχει κάποιος τρόπος να επομίζω ποιο πίσω στο χτένι τουλάχιστον μέχρι να δω αν όντως θα μου κάνει διαφορά ή όχι; Έκανα μερικές επομίσεις σπίτι κρατώντας ποιο πίσω την πάπια και κάτι έγινε αλλά με καμία σταθερότητα...
Στο μηκος,εισαι καλα Τεο?
 
Δες λίγο κ αυτό Γιωργο,Είναι λίγο αντιαισθητικό όμως αν αρέσει σε κάποιον μπορεί να μείνει και μόνιμα στο κοντακι.
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/prosthetiki_gia_kontakia-64200811/
Τα ξέρω Τάσο, τα είχες ξαναβάλει, ευχαριστώ αλλά όταν έρθει η ώρα θα δοθεί ριζική λύση. Για την ώρα ρίχνει κέντρο :) Θα το βγάλω στις τσίχλες στα μπασίματα με κάτι μαλινόταπα φυσιγγάκια που έχει κεράσει ο Γιάννης :)
 
τα μετρα τα ιδανικα για τον καθενα βρίσκονται για το κυνυγι στο κυνυγι και για το σκοπευτηριο μεσα στον βατηρα , δεν βρίσκονται στην χαλαρη και ωραια επωμιση στο εργαστηριο του κάθε κοντακα , αυτό φυσικα το ξερουν παρα πολύ καλα οι κοντακαδες , ο καθενας μας είναι μοναδικος στον τροπο που ριχνει στο στοχο , ο άλλος τον μπουκαρει και παταει , εγω προσωπικα θελω να τον τρωω με τα ματια , είμαι λιγο παντα από κατω , ο άλλος ριχνει ένα μετρο πιο χαμηλα και παει λεγοντας, βρισκοντας λοιπον στην πιστα τα ιδανικα σου μετρα δεν τα πειράζεις πλεον , ολες σου όμως οι τουφεκιες είναι και παλι αριστερα , παιζει να εχεις και πρόβλημα κυριαρχιας στα ματια εκτος από λιγο καστ , εχεις ριξει ποτε με ματι κλειστο ?

Τουλάχιστον όσα τεστ έκανα, αλλά όσοι με ειδαν ,ακόμη και Μητσιάλης ,δεν εντόπισαν κατι τέτοιο.Εχω ρίξει και με το ενα μάτι


Δημήτρη δεν εισαι μακριά απο αυτό που πρέπει να κατεβάζει το θήραμα!! το πιστεύω!
θα επιμείνω να κάνεις την παρέμβαση με ενα οικονομικό πέλμα .. αυτό που έχει ειναι για Ιάπωνες!! τι στο καλο αυτοί οι Αμερικάνοι όλα τεράστια τα κάνουν το πέλμα βρήκαν να κάνουν μινιατούρα..
πιστεύω ειναι λόγος σοβαρός ασάφειας ..
αν δεν το πάρεις θα στο πάρω εγώ δώρο στην γιορτή σου ... και το τριβείο το έχω έτοιμο...


Αυτοί οι Αμερικάνοι μερικές φορες σε προβληματίζουν .όσο έχουν μια απλότητα στο τρόπο σκέψης και στο σχεδιασμό μερικών πραγμάτων ,και ενω ανάλογα με τον μέσο σωματοτυπο τους έπρεπε ,αν μη τι άλλο τα κοντάκια να ειανι μεγαλύτερα , αυτοί εξακολουθούν και τα κανουν καουμπόικα .Ισως έχουν και εμμονές.
Οσο για το πέλμα λέω να το πάρω .....μετά την γιορτή μου. .yelling.
Σοβαρά τώρα ,θέλω να ρίξω μια ματιά τι παίζει .Αυτό που δεν ξέρω ,μιας και δεν εχω ασχοληθει με πέλματα ,ειναι αν τα περισσότερα δουλευονται για να τα φέρεις εκει που θέλεις.
Για παράδειγμα ας πούμε αυτό το Kick Eez http://www.midwestgunworks.com/page/mgwi/prod/kick-eez-recoil-pads/kick-eez-500-series
 
η απολυτη κορυφη στα πελματα , τρομερη αποσβεση στον πυροβολισμο , δεν παιζονται τα Κικιζ , τα εχω σ εολα τα οπλα μου , να παρεις το sporting clays
Δημήτρη προφανώς αυτο λες.Ηταν απο τα πρωτα που ειδα. Αυτο το φάλτσο κόψιμο στο πανω μέρος είναι για να μη σκαλώνει στα ρούχα ;
http://www.midwestgunworks.com/page/mgwi/prod/kick-eez-recoil-pads/kick-eez-200-series
 
ναι φιλε , δεν παιζεται αυτό το πελμα , αγορασε το


Πες μου κάτι γιατί ενω αρχικά αυτό κοιταζα ,μου δημιουργήθηκε και ενας προβληματισμός.Άλλωστε είναι κάτι που το βλέπω σε φωτογραφία ενω εσυ το εχεις χειροπιαστό.
Αυτό το φάλτσο κοψιμο ,που εκ των πραγμάτων δημιουργεί κάποιο κενό στην επαφή του πέλματος με τον ώμο μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα ;
 
Πες μου κάτι γιατί ενω αρχικά αυτό κοιταζα ,μου δημιουργήθηκε και ενας προβληματισμός.Άλλωστε είναι κάτι που το βλέπω σε φωτογραφία ενω εσυ το εχεις χειροπιαστό.
Αυτό το φάλτσο κοψιμο ,που εκ των πραγμάτων δημιουργεί κάποιο κενό στην επαφή του πέλματος με τον ώμο μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα ;
Μελετημενο ειναι,Μητσο!Εχεις επαφη σε 12.5-13 cm,μηκος πελματος!Λες να σου λειψουν 6-7mm,το φαλτσο?Δεν σκαλωνει κιολας!;)
 
Back
Top