Φερ' το στα μέτρα σου...

Σιγά,γιατί να φτιάξεις πάπια, γία να είναι όμορφο; Οι καραμπινες είναι εργαλεία, άσε που τα κοντακια τους είναι πιο οικονομικά από τα δικαννα. Φτιάξε μια κοντακαρα κομμένη ραμμένη πάνω σου, πέρασμα με ένα σκληρό βερνίκι και τελος. Συνεννοησε και με τον μάστορα να του δώσεις τα λεφτά σε 2-3 δόσεις και καθάρισες. Μέτα παίζεις σε άλλο επίπεδο. ;)
 
Σιγά,γιατί να φτιάξεις πάπια, γία να είναι όμορφο; Οι καραμπινες είναι εργαλεία, άσε που τα κοντακια τους είναι πιο οικονομικά από τα δικαννα. Φτιάξε μια κοντακαρα κομμένη ραμμένη πάνω σου, πέρασμα με ένα σκληρό βερνίκι και τελος. Συνεννοησε και με τον μάστορα να του δώσεις τα λεφτά σε 2-3 δόσεις και καθάρισες. Μέτα παίζεις σε άλλο επίπεδο. ;)
Ασε που μπορεί να διαλέξει το πιο απλό ξύλο καρυδιάς (και πιο φθηνό) να το βάψει και μαύρο ματ, με χρώμα για σκαφη θαλάσσης, και να είναι και ομοιόμορφο με την πάπια και να μην καταλαβαίνει και τίποτα από υγρασίες και χτυπήματα...
 
Οπως τα λες είναι Δημήτρη.Είναι γεγονός οτι και μόνο απο το cast off που εδωσα ,το κοντάκι έφευγε έξω και θα έπρεπε πάντα να το έχω στο μυαλό μου οτι πρεπει να το φέρνω μέσα.Επιπλέον κινήσεις που δυσκολεύουν τις επομίσεις ,πόσο μάλλον και με το γύρισμα.
Ο σωματότυπός μου άλλαξε πολύ εδω και αρκετά χρόνια .Ακόμη και το pose που κυνηγούσα έφτασε να θέλει σήκωμα στο χτενι 13 χιλιοστά.
Όταν αποφάσισα για συνθετικό δεν περίμενα να μπλέξω τόσο.Όμως η αλήθεια είναι οτι και ξύλινο να έπαιρνα θα ήθελα κοντάκι. Απλά σ αυτή την περίπτωση τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα.Ενώ τώρα πρέπει να φτιάξω και πάπια και να ξεχάσω τους λόγους που επέλεξα το συνθετικό.

Κάτι παρόμοιο ισχύει και στη δική μου περίπτωση. Μια καραμπίνα και ένα πλαγιόκαννο που κυνηγούσα τα 1α δύο χρόνια που ξεκίνησα χωρίς πρόβλημα, πλέον όταν επωμίζω δεν βλέπω τίποτα και θέλουν και τα δύο καστ οφ. Γενικά βλέπω ότι πλέον θέλω πολύ καστ οφ, πολύ σήκωμα στο κοντάκι και αρκετά μεγάλη κλίση στο πέλμα.
 
Μετά το επιτυχημένο απο πλευράς ντουφεκιών στοσημερινό κυνήγι αγριοπερίστερων και σε σχέση με τις κακες χθεσινές ντουφεκιές μου δημιουργήθηκαν πάλι προβληματισμοί..buy buy.
Χθες λοιπόν μετα απο κακες ντουφεκιές και αφου είχε βγει η φλάντζα που άλλαζε το pitch στο κοντάκι ,κατα την επιστροφή μπήκα σε κατι χωράφιοα .Βρήκα κατι νοβοπαν πεταμένα και έριξα δυο τρεις ντουφεκιές.
Οι δυο πρώτες ειναι γυρω στα 15 με 19 μ.Η τρίτη γυρω στα 25.
Ενω στην πράξη οι ντουφεκιές ήταν πολύ κακές στα νοβοπαν φάνηκαν άλλα πράγματα.Υπάρχει όμως ακόμη μια μικρή απόκλιση προς αριστερά.Ειδικά στις μακρινές ντουφεκιές ,φαίνεται καλύτερα .

20160917_141626.jpg

20160917_141609.jpg

20160917_141644.jpg



Σήμερα με το pitch όπως ήταν οι ντουφεκιές εμφανώς πάνω.Στη ρήγα δεν υπάρχει βέβαια το σκόπευτρο.
Ομως έτσι σήμερα πήρα όλα τα αγριοπερίστερα.Μήπως τελικά προσαρμόστηκα εγώ στο όπλο μιας και ψηλοντουφεκούσε απο την αρχή;

20160917_142202.jpg
20160917_142617.jpg
 
Ομως έτσι σήμερα πήρα όλα τα αγριοπερίστερα
Καθόλου παράξενο δεν μου ακούγετε.
.Μήπως τελικά προσαρμόστηκα εγώ στο όπλο μιας και ψηλοντουφεκούσε απο την αρχή;
Δηλαδή πως ακριβώς προσαρμοστηκες?Τουφεκουσες κάτω από τα περιστέρια?
Ρωτώ γιατί δεν καταλαβενω,και όχι για άλλο λόγο..
 
Καθόλου παράξενο δεν μου ακούγετε.

Δηλαδή πως ακριβώς προσαρμοστηκες?Τουφεκουσες κάτω από τα περιστέρια?
Ρωτώ γιατί δεν καταλαβενω,και όχι για άλλο λόγο..
Μην περιμένεις να σου απαντήσω με ένα Ναι η Οχι.Αλλά αυτό εννοώ.
Πάντως ένα μήνα να με βάλεις να ρίχνω σε πίνακα ,δεν πρόκειται να ρίξω όπως στο κυνήγι.
Στις χθεσινές δεν υπάρχει σκοπευτρο στο όπλο.
 
Μην περιμένεις να σου απαντήσω με ένα Ναι η Οχι.Αλλά αυτό εννοώ.
Πάντως ένα μήνα να με βάλεις να ρίχνω σε πίνακα ,δεν πρόκειται να ρίξω όπως στο κυνήγι.
Στις χθεσινές δεν υπάρχει σκοπευτρο στο όπλο.
Ο συγκεκριμενος "μαστορας" που πηγες ουτε ασχολειται πολυ με το pitch αμα δεν του το ζητησεις εσυ,και επισης επηρεασμενος απο το τραπ εχει τα οπλα να ψηλοντουφεκανε ακομα και στα κυνηγετικα!
 
Ο συγκεκριμενος "μαστορας" που πηγες ουτε ασχολειται πολυ με το pitch αμα δεν του το ζητησεις εσυ,και επισης επηρεασμενος απο το τραπ εχει τα οπλα να ψηλοντουφεκανε ακομα και στα κυνηγετικα!
Ηλία αυτό το κατάλαβα αμέσως .
 
Τουφεκουσες κάτω από τα περιστέρια?
ναι φιλε , ολοι μας στο κυνυγι από κατω ριχνουμε ασυνείδητα , θελει το μυαλ να το βλεπει τον στοχο , όχι να τον κρυβουμε , από κατω λοιπον η ριγα πιο πανω παντα ο στοχος στην πιστα
 
Ο συγκεκριμενος "μαστορας" που πηγες ουτε ασχολειται πολυ με το pitch αμα δεν του το ζητησεις εσυ,και επισης επηρεασμενος απο το τραπ εχει τα οπλα να ψηλοντουφεκανε ακομα και στα κυνηγετικα!
τα καρτεροντουφεκα καθως και τα μπεκατσοντουφεκα πρεπει λιγο να ψιλοντουφεκανε φιλε
 
Μην περιμένεις να σου απαντήσω με ένα Ναι η Οχι.Αλλά αυτό εννοώ.
Πάντως ένα μήνα να με βάλεις να ρίχνω σε πίνακα ,δεν πρόκειται να ρίξω όπως στο κυνήγι.
Στις χθεσινές δεν υπάρχει σκοπευτρο στο όπλο.
τα μετρα τα ιδανικα για τον καθενα βρίσκονται για το κυνυγι στο κυνυγι και για το σκοπευτηριο μεσα στον βατηρα , δεν βρίσκονται στην χαλαρη και ωραια επωμιση στο εργαστηριο του κάθε κοντακα , αυτό φυσικα το ξερουν παρα πολύ καλα οι κοντακαδες , ο καθενας μας είναι μοναδικος στον τροπο που ριχνει στο στοχο , ο άλλος τον μπουκαρει και παταει , εγω προσωπικα θελω να τον τρωω με τα ματια , είμαι λιγο παντα από κατω , ο άλλος ριχνει ένα μετρο πιο χαμηλα και παει λεγοντας, βρισκοντας λοιπον στην πιστα τα ιδανικα σου μετρα δεν τα πειράζεις πλεον , ολες σου όμως οι τουφεκιες είναι και παλι αριστερα , παιζει να εχεις και πρόβλημα κυριαρχιας στα ματια εκτος από λιγο καστ , εχεις ριξει ποτε με ματι κλειστο ?
 
Οχι δημητρη τοσο πανω...το ξερω οτι δεν χρειαζεται να ναι 50-50
μην ξεχνας ότι δεν εχει το στοχαστρο , με το στοχαστρο η δευτερη ρυθμιση είναι αστερι , αλλα αφου εχει επιτυχιες ετσι δεν πρεπει να πειραξει τιποτα
 
μην ξεχνας ότι δεν εχει το στοχαστρο , με το στοχαστρο η δευτερη ρυθμιση είναι αστερι , αλλα αφου εχει επιτυχιες ετσι δεν πρεπει να πειραξει τιποτα
Αυτο δεν το προσεξα δημητρη,οχι πτι και εγω το χρησιμοποιω αλλα θεωρω οτι υποσεινηδητα βοηθα η μπιλια
 
Μην περιμένεις να σου απαντήσω με ένα Ναι η Οχι.Αλλά αυτό εννοώ.
Πάντως ένα μήνα να με βάλεις να ρίχνω σε πίνακα ,δεν πρόκειται να ρίξω όπως στο κυνήγι.
Στις χθεσινές δεν υπάρχει σκοπευτρο στο όπλο.
Δημήτρη δεν εισαι μακριά απο αυτό που πρέπει να κατεβάζει το θήραμα!! το πιστεύω!
θα επιμείνω να κάνεις την παρέμβαση με ενα οικονομικό πέλμα .. αυτό που έχει ειναι για Ιάπωνες!! τι στο καλο αυτοί οι Αμερικάνοι όλα τεράστια τα κάνουν το πέλμα βρήκαν να κάνουν μινιατούρα..
πιστεύω ειναι λόγος σοβαρός ασάφειας ..
αν δεν το πάρεις θα στο πάρω εγώ δώρο στην γιορτή σου ... και το τριβείο το έχω έτοιμο...

 
και μετα μονωτικη ταινια γυρω γυρω γιατι αλλιως δεν ανεβαινει με τιποτα
Ναι Δημήτρη ακριβός αυτό εχω κάνει .. χωρίς ταινία είναι σαν βεντούζα !!
προσωρινά βέβαια μέχρι να βρω κανένα ρετάλι δέρμα λεπτό να το ντύσω .
 
Back
Top