Φερ' το στα μέτρα σου...

Ειχα την τυχη,γυρω στα 22-23 χρονια μου,να γνωρισω εναν ανθρωπο γνωστη της βλητικης και της σκοπευσης με λειοκαννο.Το θεωρω πραγματικη ΤΥΧΗ.Μεγαλος,ηλικιακα,τοτε.Εχω χασει τα ιχνη του πια,ελπιζω να ειναι καλα και εν ζωη!
Ηταν η εποχη της εντονης αναζητησης και περιεργειας μου σχετικα με το αντικειμενο.Η εποχη της μυθοποιησης των φυσιγγιων και των "απολυτων" καννων και τσοκς.
Χρειαστηκαν ωρες συζητησης και χαμογελαστης συγκαταβασης απο μερους του,για να αρχισω να "μπανιζω"!Σα να τον βλεπω μπροστα μου να χαμογελαει,με τα ματια!"Αχ,ρε μικρε".....
-"Το λυπασαι το λουστρο?",με ρωτησε?
-"Γιατι το λες ρε μαστορα?"
-"Εχεις ψυχη,να το ξηλωσεις?"
-"........"
-"Αν δεν το κανεις,περισσοτερες φορες θα κλαις,παρα θα χαμογελας...και δεν θα ξερεις το γιατι!"
Ευτυχως για μενα....βρηκα την ψυχη!
Ευχαριστω ρε μαστορα!!!!!
 
Λάθος Τεό, από όλες τις απόψεις λάθος... ;)
Σε ότι αφορά το αποτύπωμα ή σε ότι αφορά το τεστ; Σε ότι αφορά το πρώτο δεν έχω ρίξει και ποτέ μου μονόβολο σε ότι αφορά το δεύτερο το ψάχνω το ψάχνω....
 
Σε ότι αφορά το αποτύπωμα ή σε ότι αφορά το τεστ;
Καταρχήν σε ότι αφορά την δεοντολογία του ευρισκόμενου σε ένα σκοπευτήριο. Μετά σε ότι αφορά την ασφάλεια μας, ελπίζω να φόραγες γυαλιά. Μετά σε αυτό που είπε και ο Δημήτρης, ότι από τα έξι μέτρα δεν θα δεις τίποτα. Η λάθος κλίση της τουφεκιάς πρέπει να βρει χώρο να αναπτυχθεί και να αποτυπωθεί. Αν τουφεκίσεις από τα 15 μέτρα με φούλ τσοκ και ένα σχετικά χοντρό σκάγι, ας πούμε νούμερο 7,5 που φέρουν τα σκοπευτικά φυσίγγια, θα δεις σχεδόν μια μπουνιά στον πίνακα με μερικά περιφερειακά σκάγια τριγύρω. Δεν χρειάζεται να είναι και ακριβώς σαν μονόβολο το αποτύπωμα.
Να θυμίσω εδώ ότι το λεγόμενο από πολλούς "τεστ" αφορά το τεστ Τσόρτσιλ και αναφέρεται στα 14,5 μέτρα ακριβώς από το στόμιο της κάννης. Αυτό όμως έχει να κάνει με έναν μαθηματικό τύπο (δεν τον θυμάμαι τώρα αλλά μπορείτε να τον αναζητήσετε στο διαδύκτιο) ο οποίος μεταφράζει την σταθερά των 14,5 μέτρων, την απόκλιση από το κέντρο δεξιά-αριστερά, την απόκλιση στον κατακόρυφο άξονα και τέλος δίνει ως αποτέλεσμα τα mm των κλίσεων που πρέπει να στρέψει το κοντάκι για να έρθει ακριβώς στο κέντρο. Αυτός ο μαθηματικός τύπος δεν είναι πανάκεια, αλλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον που θέλει να στείλει σε κάποιον μακρυά το κοντάκι του για να του το γυρίσει. Όλοι εμείς που ζούμε στην Αθήνα και έχουμε ανθρώπους να κάνουν αυτήν την δουλειά από κοντά, δεν χρειάζεται να κάνουμε το συγκεκριμένο τεστ με σκοπό π.χ. να πάμε στον μάστορα και να του πούμε θέλω 3mm cast off και 2mm κατέβασμα. Αυτό μπορούμε να το επιτύχουμε σιγά-σιγά με δοκιμές και δείχνοντας στον μάστορα μια φωτογραφία από τον πίνακα ή πηγαίνοντας του τα χαρτιά. Η απόσταση που λέμε καμιά φορά και αφορά τα 15 μέτρα, μπορεί να έχει προκύψει από το test Τσορτσιλ αλλά δεν είναι απόλυτη αν δεν χρησιμοποιήσουμε τον τύπο.
 
Γιώργο σε μένα η όλη διαδικασία περιλαμβάνει και συγκομιδή απόψεων - γνώσεων. Σίγουρα υπάρχουν πολύ μεγάλοι γνώστες του αντικειμένου κοντά μου, αλλά και εξαιρώντας το οικονομικό στην παρούσα φάση θέλω να το ζήσω όλο αυτό, να ταλαιπωρηθώ να κάνω και μαλακίες αλλά να ξέρω σε 1-2 χρόνια πχ πώς με επηρεάζει η κλίση του χτενιού το titch το toe κτλ κτλ. Σίγουρα ένας μάστορας μπορεί να μου φέρει το όπλο με κλειστά μάτια αλλά πειραματίζομαι.
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι μου διαφοροποιεί την επώμιση το σημείο που πιάνω την λαβή, μου αλλάζει το timing που ανεβαίνει το όπλο, ποιο γρήγορα το δεξί σε σχέση με το αριστερό όταν πιάνω χαμηλά το πιστολέ όπως πρέπει,τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν έχει λογική η αν είναι θέμα τεχνικής-μυαλού μου ώστε να καταλήξω στο θέμα της λαβής. Ο βασικός μου σκοπός είναι το κυνήγι και δεν ξέρω αν η full πιστολέ λαβή με palm swell είναι πρακτική για ένα κυνήγι που δεν είσαι μόνιμα σε στάση αναμονής.xm.
 
Γιώργο σε μένα η όλη διαδικασία περιλαμβάνει και συγκομιδή απόψεων - γνώσεων. Σίγουρα υπάρχουν πολύ μεγάλοι γνώστες του αντικειμένου κοντά μου, αλλά και εξαιρώντας το οικονομικό στην παρούσα φάση θέλω να το ζήσω όλο αυτό, να ταλαιπωρηθώ να κάνω και μαλακίες αλλά να ξέρω σε 1-2 χρόνια πχ πώς με επηρεάζει η κλίση του χτενιού το titch το toe κτλ κτλ. Σίγουρα ένας μάστορας μπορεί να μου φέρει το όπλο με κλειστά μάτια αλλά πειραματίζομαι.
Αυτό το έχω καταλάβει και ξέρεις ότι είμαι μαζί σου, δεν χρειάζεται να το εξηγείς συνέχεια. Σε όλα συμφωνώ απόλυτα, απλά βρήκα αφορμή να γράψω αυτά για το λεγόμενο "τεστ" που είναι γενικά πολύ παρεξηγημένο.
Ο βασικός μου σκοπός είναι το κυνήγι και δεν ξέρω αν η full πιστολέ λαβή με palm swell είναι πρακτική για ένα κυνήγι που δεν είσαι μόνιμα σε στάση αναμονής.xm.
Βοηθάει αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ διακριτική. Το ιδανικό είναι σε ένα κοντάκι από την αρχή κατασκευασμένο να γεμίζει το χέρι μόνο με το πάχος της λαβής. Στην δική σου περίπτωση ένα διακριτικό palm swell δεν θα ήταν άσχημο.
 
δεν εχουμε ακομα καταλαβει ολοι ότι δεν ισχυει κυνηγητικο-σκοπευτικο κοντακι , υπαρχει μονο κοντακι τελειως ανατομικο στην παλαμη μας και στο προσωπο μας και τιποτα άλλο , δεν μας νοιαζει τι κοντακι ριχνει ο καθενας , μας ενδιαφερει το δικο μας να εινα γαντι στο χερι μας και στο ζυγωματικο μας
 
Last edited:
Να κάνω και 'γω ρε παιδιά 2 ''κουτές'' ερωτήσεις...

1) Μπορεί ένας αθλητής σκοποβολής, να ρίχνει σε επίπεδο πρωταθλητισμού και στα 3 αθλήματα της σκοποβολής πήλινου στόχου (skeet, trap, sporting) με το ίδιο κοντάκι?

2) Μπορεί ένας κυνηγός, που έχει ένα όπλο και κυνηγάει μ' αυτό ''ότι φέρνει ο μήνας'' που λέμε, να φτιάξει ένα κοντακι που να του δίνει το μέγιστο ωφέλιμο αποτέλεσμα σε όλα τα κυνήγια (ορτύκι, φάσσα, λαγό κ.λ.π)?
 
Να κάνω και 'γω ρε παιδιά 2 ''κουτές'' ερωτήσεις...

1) Μπορεί ένας αθλητής σκοποβολής, να ρίχνει σε επίπεδο πρωταθλητισμού και στα 3 αθλήματα της σκοποβολής πήλινου στόχου (skeet, trap, sporting) με το ίδιο κοντάκι?

2) Μπορεί ένας κυνηγός, που έχει ένα όπλο και κυνηγάει μ' αυτό ''ότι φέρνει ο μήνας'' που λέμε, να φτιάξει ένα κοντακι που να του δίνει το μέγιστο ωφέλιμο αποτέλεσμα σε όλα τα κυνήγια (ορτύκι, φάσσα, λαγό κ.λ.π)?
σπυρο στην πρωτη ερωτηση η απαντηση ειναι οχι γιατι το τραποντουφεκο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο απ αυτα που εχω δει. στην 2η πιστευω πως ναι απλα αλλαζεις κλιση στ οπλο αν εισαι τοσο ψαγμενος. δηλαδη λαγο, περδικα να χαμηλοτουφεκαει κ. λ. π. απλα δεν πιστευω οτι πολλοι απο μας το κανουμε
 
Να κάνω και 'γω ρε παιδιά 2 ''κουτές'' ερωτήσεις...

1) Μπορεί ένας αθλητής σκοποβολής, να ρίχνει σε επίπεδο πρωταθλητισμού και στα 3 αθλήματα της σκοποβολής πήλινου στόχου (skeet, trap, sporting) με το ίδιο κοντάκι?

2) Μπορεί ένας κυνηγός, που έχει ένα όπλο και κυνηγάει μ' αυτό ''ότι φέρνει ο μήνας'' που λέμε, να φτιάξει ένα κοντακι που να του δίνει το μέγιστο ωφέλιμο αποτέλεσμα σε όλα τα κυνήγια (ορτύκι, φάσσα, λαγό κ.λ.π)?
Σπυρο, για το πρωτο ερωτημα θα συμφωνησω με τον Ευριπιδη.Ετσι οπως το σκεφτομαι,γιατι εμπειρια ιδιαιτερη δεν εχω στη σκοποβολη πηλινου.Στο trap μηδενικη.
Εκει,εχουμε να κανουμε με στοχο που απομακρυνεται ,ανυψουμενος,γρηγορα και απαιτειται "σκεπασμα"γιατι αλλιως θα μενουμε πισω.Δεν θα εχουμε οπτικη επαφη,αν θελουμε να τον σπασουμε.Τα τραποντουφεκα μας δινουν την δυνατοτητα,λογω στησιματος των,να κοιταζουμε το πιατο.Σαν σκεψη το λεω,ισως καποιοι που ασχολουνται να εχουν προσωπικη και αντικειμενικη αποψη.
Στο δευτερο ερωτημα,πιστευω πως μπορουμε.Προσωπικα δε μου αρεσει να μην οδηγω το οπλο,εγω κι εκει που βλεπω!Δεν αλλαζω κατι στα οπλα μου σε οτι αφορα το πιτς η το μηκος κοντακιου.Χειμωνα,καλοκαιρι.Ισως το εκανα, αν κυνηγουσα υδροβια και επρεπε να ειμαι ντυμενος "κρεμμυδι".
Δεν ειναι σιγουρο πως ο λαγος,η περδικα η η μπεκατσα θα εχουν συγκεκριμενη πορεια.Ειναι σιγουρο,πως το λαγο θα τον τουφεκισω εισερχομενο?Η περδικα θα "χυθει"στον κατηφορο η θα παρει το "φρυδι"?Η μπεκατσα θα σηκωθει κατακορυφα η θα φυγει,απο ενα ανοιγμα,στα πλαγια?Θα πρεπει να συνυπολογιζω σε δεκατα του 1" και την αποκλιση του οπλου?Οταν παω κυνηγι,πιστευω οτι θα βρω ενα συγκεκριμενο ειδος θηραματος?Αν προκυψει αλλο,θα προσαρμοστω αμεσα?
Δε βλεπω το λογο γιατι να ζηταω να κανει το οπλο μονο του,λογω στησιματος,τη δουλεια τη δικια μου.Αν ξερω,πως τα σκαγια πανε εκει που κοιταζω,οταν ειμαι σωστα επωμισμενος,ποιος ο λογος?
Θεωρω πως ειναι περισσοτερο θεμα εμπειριας και διαβασματος των πραγματικων συνθηκων του κυνηγοτοπου και των συνηθων αντιδρασεων του θηραματος.
 
Last edited:
Στο 1) ερώτημά μου έχετε δίκιο... έπρεπε να αφήσω έξω το trap και για τους λόγους που αναφέρεται και γιατί περιμένεις το δίσκο με το όπλο επωμισμένος, άρα στη ουσία υπαρχει κούμπωμα και κίνηση και όχι επώμιση...

Απο θέμα σκοπευτηρίου είμαι άσχετος, αλλά αφορμή για την ερώτησή μου είναι μια εξαιρετική σειρά από άρθρα σε περιοδικό που ήρθε στο μυαλό μου, ενός προπονητή σκοποβολής, που ανέλυε σε βάθος το κοντάκι και έγραφε οτι σ' ενα custom όπλο που παράγγειλε για το άθλημα του sporting, είχε δώσει ακριβή μέτρα κοντακιού στην εταιρία και κάνοντας ένα πείραμα-όπως χαρακτηριστικά έγραφε-παρήγγειλε ''απόλυτη'' ανατομική λαβή που είναι ιδανική για το άθλημα του skeet (μάλιστα στη φώτο έδειχνε η λαβή να έχει ανάγλυφες υποδοχές για τα δάχτυλα στην κλειστή μεριά, αλλά και για το κούμπωμα του αντίχειρα στη ραχη της λαβής-τους τεχνικούς όρους δεν τους ξέρω).
Έγραφε λοιπόν οτι το συγκεκριμένο πείραμα απέτυχε γιατί ενώ το κοντάκι με τη συγκεκριμένη λαβή είναι το ιδανικότερο για το skeet, στο sporting ήταν πολύ απόλυτο και αναγκάστηκε να φτιάξει, σε γνωστό κοντακά της Β. Ελλάδας, ένα 2ο κοντάκι με συμβατική λαβή για να ρίχνει sporting...μιλάμε για επίπεδο πρωταθλητισμού και όχι ψυχαγωγική ενασχόληση...

Το 2ο ερώτημα το έγραψα, γιατί διαβάζω συχνά για κυνηγετικά κοντάκια που πρέπει να έχουν διαφορετικές κλίσεις (για το πιτς κυρίως) στο καρτέρι ώστε να ψιλοντουφεκάνε, διαφορετικό για κυνήγι με σκύλο φέρμας ώστε να ρίχνουν 50/50 τα σκάγια και για διαφορετικό στο εδαφόβιο ώστε να χαμηλοντουφεκάνε...
Και εδώ θα συμφωνήσω με το Γιαννη, οτι το όπλο το κατευθύνουμε εμείς...
Αφού κατά την επώμιση, ο κορμός παίρνει κλίση ανάλογη προς το ύψος του θηράματος (όρθια στην τραβέρσα, ελαφρά κυρτή στη ''στάση πυγμάχου'' όταν το σκυλί φερμαρει και πιο κυρτή όταν επωμιζουμε στο λαγό) ο ώμος έρχεται και αυτός και ''φωτογραφίζει'' το σημείο βολής...Άρα αρκεί το πιτς να ταιριάζει στην ανατομία του ώμου μας και απο 'κει και πέρα τα υπόλοιπα τα καθορίζει η κλίση του κορμού κατα την βολή...

Ένα ακομα που είχα διαβάσει, απο τον δάσκαλο σκοποβολής που αναφερα παραπάνω, ήταν όταν ανέλυε το κοντάκι για την μπεκάτσα και έγραφε οτι θα πρέπει να μην είναι απόλυτο, αλλά να αφήνει κάποια ανοχή ως προς τα μέτρα (ελαχιστα χιλ. εννοείτε) γιατί και τα εδάφη που κυνηγάμε μπεκάτσα δεν μας δίνουν τις περισσότερες φορές την δυνατότητα να πάρουμε την ιδανική στάση επώμισης (όπως π.χ στο σταντ του σκοπευτηρίου) αλλά και το ιδιαίτερο -με ελιγμούς- πέταγμα της μπεκάτσας μέσα στα κλαδιά μας δυσκολεύει ως προς την σωστή παρακολουθηση του στόχου...

Δυστυχώς τα περιοδικά τα 'χω στο πατρικό μου, αλλιώς θα παρέθετα ακριβώς τα γραφόμενά του..
 
Last edited:
Το ιδανικο ειναι να στριβουμε,να σκυβουμε κλπ ,ΜΟΝΟ με τη μεση!
Ολα τα υπολοιπα,σταθερα στη θεση τους!Σαν πυργισκος αρματος,καπου ειχα διαβασει.Αν το καταφερουμε,πετυχαμε πολλα!
Μια λεπτομερεια,γνωστη σε αρκετους,ισως αγνωστη σε πολλους ειναι η σημασια του τροπου πιασιματος της παπιας.Το πιασιμο με προταξη του δεικτη δεν φανερωνει "ψαγμενο" και "καπως".Λειτουργικα,δινει παραπανω μοιρες στο στριψιμο της μεσης,απο τη μερια του χεριου που κραταει την παπια.Ειναι ευκολο να πειραματιστει και να το διαπιστωσει καποιος.
 
ως προς το κλειδωμα του αντιχειρα στο sporting θα διαφωνησω. ειναι η απολυτη λαβη και δεν υπαρχει περιπτωση αν επωμιζεις σωστα να κανεις λαθος. γι αυτο ακριβως το λογο γινεται. και στο skeet και στο sporting το αποτελεσμα αφου μιλαμε για τετοιο επιπεδο εχεις υποχρεωτικα φτιαξει την επωμιση σου και ξερεις τι θελεις. το υπολοιπο το κανει η σταση σωματος. δηλαδη το πως στηνεσαι στο βατηρα. αλλα και αυτο το ξερεις. οποτε φτιαχνεις στο απολυτο το κοντακι σου για να μην εχεις λαθη. θα σου απαντησω καλυτερα οταν θα δω το dt11 που εχει παραγγειλει ο σαλαβαντακης για το sporting σε 81 π. εκει δεν εχει ν αμφισβητησει κανεις τιποτα. θα μιλησω μαζι του να δω πως θα παραγγειλει το κοντακι του το οποιο μαλλον θα ειναι και αυτο valeriano και τα λεμε μετα. δημητρη benelli περιμενω την αποψη σου
 
Το ιδανικό είναι αυτό Γιάννη, την κλίση στον κορμό να την ''παίρνουμε'' από τη μέση...
Αλλά στο κυνήγι καμιά φορά, κάποια ''ανάποδα'' θηράματα μας κάνουν να χρειαζόμαστε παραπάνω στρίψιμο ή σκύψιμο', απ' οτι μας δίνει η μέση και αναγκαστικά το υπόλοιπο το ''παίρνουμε'' από τα πόδια...
Το χειρότερο πιστεύω, είναι να προσπαθούμε να πάρουμε την κίνηση με τα χέρια...
 
Το ιδανικό είναι αυτό Γιάννη, την κλίση στον κορμό να την ''παίρνουμε'' από τη μέση...
Αλλά στο κυνήγι καμιά φορά, κάποια ''ανάποδα'' θηράματα μας κάνουν να χρειαζόμαστε παραπάνω στρίψιμο ή σκύψιμο', απ' οτι μας δίνει η μέση και αναγκαστικά το υπόλοιπο το ''παίρνουμε'' από τα πόδια...
Το χειρότερο πιστεύω, είναι να προσπαθούμε να πάρουμε την κίνηση με τα χέρια...
μην μπερδευετε το σκοπευτηριο με το κυνηγι. θα σας κανω μια ερωτηση. εχθες με το καινουργιο κοντακι χεχεχε της 302 πηγα σκοπευτηριο και στημενος στο βατηρα ξεροντας απο που θα βγουνε τα πιατα εκανα 23.σ ενα περασμα τσιχλας πιυ δεν ξερω απι που θα βγουνε τα πουλια και σε τι αποσταση και δεν ειμαι στημενος αν μου εβγαιναν ας πουμε 10 ποσες θα επαιρνα? τις 8? δε νομιζω
 
μην μπερδευετε το σκοπευτηριο με το κυνηγι. θα σας κανω μια ερωτηση. εχθες με το καινουργιο κοντακι χεχεχε της 302 πηγα σκοπευτηριο και στημενος στο βατηρα ξεροντας απο που θα βγουνε τα πιατα εκανα 23.σ ενα περασμα τσιχλας πιυ δεν ξερω απι που θα βγουνε τα πουλια και σε τι αποσταση και δεν ειμαι στημενος αν μου εβγαιναν ας πουμε 10 ποσες θα επαιρνα? τις 8? δε νομιζω
τις 9 ίσως....my man..sarcastic.
 
μην μπερδευετε το σκοπευτηριο με το κυνηγι. θα σας κανω μια ερωτηση. εχθες με το καινουργιο κοντακι χεχεχε της 302 πηγα σκοπευτηριο και στημενος στο βατηρα ξεροντας απο που θα βγουνε τα πιατα εκανα 23.σ ενα περασμα τσιχλας πιυ δεν ξερω απι που θα βγουνε τα πουλια και σε τι αποσταση και δεν ειμαι στημενος αν μου εβγαιναν ας πουμε 10 ποσες θα επαιρνα? τις 8? δε νομιζω
Ευριπίδη, προβλέπω να σηκώνεται ''θύελλα'' μ' αυτό το μνμ. σου....sarcastic.
 
Back
Top