Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλησπέρα.Εχω την εξης απορία. Οταν επωμίζουμε ένα όπλο αυτογεμές και βλέπουμε μόνο την πίσω ραχη και καθόλου ρήγα το πρόβλημα μπορει να λυθεί; Εννοώ εάν δηλαδή οι φλάτζες αλλάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό την εφαρμογή του όπλου στα σώμα μας ή λίγο;
Οσα benelli, beretta es 10 kai breda και αν επώμισα κανένα δεν μου κάθεται. Σε όλα βλέπω μόνο την πίσω βάση και καθόλου ρήγα.
*μπορούμε να βάλουμε τη μια φλάτζα πάνω στην άλλη για μεγαλύτερη αλλαγη;
Στοχαστρο βλέπεισ μονο
 
Παρα Πολυ κοντο κοντακι.εχεισ μακρια χερια
Οντως έχω πολύ μακρυά χέρια.Πιστεύεις οι φλάτζες θα κάνουν δουλειά σε συνδυασμό με φλάτζες επέκτασης μήκους κοντακίου;;
 
Καλησπέρα.Εχω την εξης απορία. Οταν επωμίζουμε ένα όπλο αυτογεμές και βλέπουμε μόνο την πίσω ραχη και καθόλου ρήγα το πρόβλημα μπορει να λυθεί; Εννοώ εάν δηλαδή οι φλάτζες αλλάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό την εφαρμογή του όπλου στα σώμα μας ή λίγο;
Οσα benelli, beretta es 10 kai breda και αν επώμισα κανένα δεν μου κάθεται. Σε όλα βλέπω μόνο την πίσω βάση και καθόλου ρήγα.
*μπορούμε να βάλουμε τη μια φλάτζα πάνω στην άλλη για μεγαλύτερη αλλαγη;
Αν είχες π.χ. πάνω στη benelli τη φλάντζα D ή στη beretta τη φλάντζα 65, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν δεν κάνω λάθος τις C, B και Α ή τις 60, 55 και 50 και λογικά με κάποια από αυτές θα δεις τη ρίγα που ψάχνεις. Το θέμα είναι να κάθεται και το πέλμα εκεί που πρέπει και να μη σου βγαίνει ψηλά. Έχω την εντύπωση ότι αν μακρύνεις το κοντάκι τότε το μάτι πέφτει ακόμα πιο χαμηλά
 
κυριοι μακρια χερια δεν βοηθανε οι φλαντζες. θελει προεκταση κοντακιου η κοντακι φτιαγμενο απο την αρχη πανω του. ετσι ειναι ο γιαννης χανια. ψηλος με μακρια χερια. απο τοτε που εφτιαξε τα κοντακια πανω του σωθηκε. ειδικα το κοντακι που εφτιαξε στην 304 ειναι απιστευτο
 
Πάντως μου έχει κανει εντυπωση πως κανενα εργοστασιακο κοντακι δεν με βολεύει. Στο ποζε π. Χ μακρυνα το κοντακι και ανεβασα τη ραχη 8 χιλιοστα για να δω ασπρη μερα. Ηλπιζα στο αυτογεμες τα πραγματα να ειναι πιο απλα λογω φλατζων.
 
Πάντως μου έχει κανει εντυπωση πως κανενα εργοστασιακο κοντακι δεν με βολεύει. Στο ποζε π. Χ μακρυνα το κοντακι και ανεβασα τη ραχη 8 χιλιοστα για να δω ασπρη μερα. Ηλπιζα στο αυτογεμες τα πραγματα να ειναι πιο απλα λογω φλατζων.
απιστολη τα περισσοτερα κοντακια στ αυτογεμη ειναι φτιαγμενα για το μεσο ορο. τωρα αν εισαι 1,88 και πανω με μακρια χερια καληνυχτα. ψαχνεις αλλες λυσεις. οπως κι εγω που λογω κιλων εχω ψωμι σε ωμους και μαγουλα θελω αλλα πραματα. διαφορετικοι σωματοτυποι ιδιο αποτελεσμα.ΚΟΝΤΑΚΙ
 
Πάντως μου έχει κανει εντυπωση πως κανενα εργοστασιακο κοντακι δεν με βολεύει. Στο ποζε π. Χ μακρυνα το κοντακι και ανεβασα τη ραχη 8 χιλιοστα για να δω ασπρη μερα. Ηλπιζα στο αυτογεμες τα πραγματα να ειναι πιο απλα λογω φλατζων.
Αν τα κοντάκια των όπλων που ανέφερες σου πέφτουν όντως κοντά, λογικά θα έπρεπε να βλέπεις ρίγα, εφόσον το μάτι πάει αρκετά μπροστά πάνω στο χτένι. Αφού λοιπόν δεν βλέπεις παρά μόνο το πίσω μέρος της βάσης, αν βάλεις προέκταση μήκους το μάτι θα έρθει πιο πίσω στο χτένι, άρα και χαμηλότερα, οπότε το πρόβλημα θα γίνει ακόμη χειρότερο. Γι' αυτό με τις φλάντζες, ακόμη και διπλές που δεν ξέρω αν γίνεται, δεν νομίζω να καταφέρεις τίποτα. Άσε που θα αλλάξει δραματικά και το pitch. Οι φλάντζες είναι για μικροδιορθώσεις - προσαρμογές στον μέσο ανδρικό σωματότυπο. Σε ειδικές περιπτώσεις, όπως φαντάζομαι τη δική σου ή του φίλου μου Γιάννης-Χανιά που ανέφερε και ο Ευριπίδης, η λύση νέου κοντακιού φτιαγμένου εξαρχής στα δικά σας μέτρα είναι μονόδρομος ... ;)
Αν δεν θέλεις κοντάκι "Φρανκενστάιν" με προσθήκες τσόντες μπρος-πίσω-πάνω, φλάντζες, ταινίες κλπ ... .yel.
 
ΚαλησπεραΓιαννη το θεμα ειναι να μην αλλαξεις ομω και απο θεμα ματιου δεν κλεινω οταν ριχνω....εκτος απο κανενα καθιστο....ηθελανα μαθω αν αξιζει απο οικονομικης αποψης η χρειαζεται καινουργειο κοντακι
Αλλαζεις ωμο. Η λυση του εντελως εξειδικευμενου κοντακιου πιστευω ειναι η καλυτερη ομως, αλλα μιλαμε για κοστος....
Δεν παιρνει διορθωση απο οπλουργο?
 
Ειναι ιδιαιτερη και καθ'ολοκληρου κατασκευη.Πας σε κοντακι"S".Επωμιζεις δεξια και η σκοπευτικη γραμμη μεταφερεται αριστερα.Στο δυνατο ματι.Μια ακομη λυση ειναι η χρησιμοποιηση γυαλιων με θαμπωμα του αναλογου φακου...
 
Ισως σε βοηθησει η χρησιμοποιηση σκοπευτικου "σωληνα".Αυτο που για να δεις το χρωμα του σκοπευτικου,πρεπει να εισαι στην ευθεια του."Υποχρεωνεις" το αδυνατο ματι,συνειδητα, να παιζει πιο ενεργο ρολο.Θελει πολυ δουλεια και θεληση!
 
Αναλογα την ειληκια.εγω ας πουμε απου δεν φεγκο καλα κακα με διο ματια φανταζωμε με το θολομα????θα μπαλοταρο ολους τους δηπλα χαχαχαχα

Και το κακό είναι ότι οποιος φάει τις φωτοβολίδες σου δεν βλέπει γιατρειά...pop.
.sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top