Φερ' το στα μέτρα σου...

Σωστά και αν μεγαλώσει το lop, που πρέπει, οπως τα λες θα βγεις κι άλλο αριστερα και κάτω. Δυσκολη μου γαινεται η εξίσωση.xm.
 
Σωστά και αν μεγαλώσει το lop, που πρέπει, οπως τα λες θα βγεις κι άλλο αριστερα και κάτω. Δυσκολη μου γαινεται η εξίσωση.xm.
Θα προσπαθησω να την λυσω προσωρινα για εφετος.
Απο του χρόνου αν μπορεσω θα παω σε κουστουμια..
 
Θα προσπαθησω να την λυσω προσωρινα για εφετος.
Απο του χρόνου αν μπορεσω θα παω σε κουστουμια..
όταν μακραινεις το κοντακι τοτε το ματι χαμηλωνει και μπαινεις πιο δεξια , όχι αριστερα , αλλα πες μου ποσο είναι το μηκος του χεριου σου από την γωνια του αγκωνα εως την πρωτη φαλαγγα του δαχτυλου σου που πατα την σκανδαλη ?
 
όταν μακραινεις το κοντακι τοτε το ματι χαμηλωνει και μπαινεις πιο δεξια , όχι αριστερα , αλλα πες μου ποσο είναι το μηκος του χεριου σου από την γωνια του αγκωνα εως την πρωτη φαλαγγα του δαχτυλου σου που πατα την σκανδαλη ?
Το κοντάκι οσο πηγαίνει προς τα πίσω χοντρένει, αρα σε βγάζει ποιό αριστερά, ποιο δεξιά μπαίνεις αν κατεβαζεις(γέρνει) το κεφαλι με το χαμηλό χτένι
 
Το κοντάκι οσο πηγαίνει προς τα πίσω χοντρένει, αρα σε βγάζει ποιό αριστερά, ποιο δεξιά μπαίνεις αν κατεβαζεις(γέρνει) το κεφαλι με το χαμηλό χτένι
δεν κατεβαζουμε η γερνουμε ποτε το κεφαλι , απαγορευεται αυτό δια ροπαλου , αλλα πες μου , το κοντακι οσο πηγαινει προς τα πισω πηγαινει ισια η στριβει προς τα δεξια ? παντα το κοιταμε από πισω και μιλαμε για οπλο με cast off
 
όταν μακραινεις το κοντακι τοτε το ματι χαμηλωνει και μπαινεις πιο δεξια , όχι αριστερα , αλλα πες μου ποσο είναι το μηκος του χεριου σου από την γωνια του αγκωνα εως την πρωτη φαλαγγα του δαχτυλου σου που πατα την σκανδαλη ?
Εγω εχω αυτο το προβλημα με τις καραμπινες.ολα τα κοντακια μου πεφτουν μακρια. Μετρημενο το χερι ειναι 35.5. Οι μονες που καθονται καπως καλα ειναι η montefeltro και η sx4 που ειναι στο 36.1.
Στην μονη που δεν εχω προβλημα ειναι η mp155.
Oποτε αντε να αποφασισεις....
 
Last edited:
Εγω εχω αυτο το προβλημα με τις καραμπινες.ολα τα κοντακια μου πεφτουν μακρια. Μετρημενο το χερι ειναι 35.5. Οι μονες που καθονται καπως καλα ειναι η montefeltro και η sx3 που ειναι στο 36.1.
Στην μονη που δεν εχω προβλημα ειναι η mp155.
Oποτε αντε να αποφασισεις....
ΜP 155 .sarcastic..sarcastic.
 
Πηγαίνοντας προς τα πισω το ζυγωματικο,το μάτι τοποθετείται πιο έξω,σε σχέση με τη ρίγα, προς την πλευρά του cust.
Και μόνο από το χαμηλωμα ,το μάτι βγαινει πιο έξω γιατι το ζυγωματικο "καβαλάει" πιο άνετα το χτένι .
Έστω και λίγο....
 
Πηγαίνοντας προς τα πισω το ζυγωματικο,το μάτι τοποθετείται πιο έξω,σε σχέση με τη ρίγα, προς την πλευρά του cust.
Και μόνο από το χαμηλωμα ,το μάτι βγαινει πιο έξω γιατι το ζυγωματικο "καβαλάει" πιο άνετα το χτένι .
Έστω και λίγο....
ετσι ακριβως , μακραινοντας λοιπον το κοντακι σε δεξιοχειρα παντα και σε κοντακι που εχει παρεκλιση παντα μα παντα το ματι θα βγει πιο δεξια
 
Εγω εχω αυτο το προβλημα με τις καραμπινες.ολα τα κοντακια μου πεφτουν μακρια. Μετρημενο το χερι ειναι 35.5. Οι μονες που καθονται καπως καλα ειναι η montefeltro και η sx4 που ειναι στο 36.1.
Στην μονη που δεν εχω προβλημα ειναι η mp155.
Oποτε αντε να αποφασισεις....
υπαρχει ενας γενικος να το πω ετσι κανονας ότι το ιδανικο μηκος σε ένα κοντακι ειανι +- 0,5 εκατοστο , η αποσταση από την γωνια του αγκωνα εως την πρωτη φαλαγγα του δεικτη , συμγωνα με αυτά που λες το κοντακι σου εχει το θεωρητικα σωστο μηκος
 
δεν κατεβαζουμε η γερνουμε ποτε το κεφαλι , απαγορευεται αυτό δια ροπαλου , αλλα πες μου , το κοντακι οσο πηγαινει προς τα πισω πηγαινει ισια η στριβει προς τα δεξια ? παντα το κοιταμε από πισω και μιλαμε για οπλο με cast off
Εχω την εντυπωση οτι τα εργοστασιακα κοντάκια εχουν 0 σχεδον cast off. Αν και δεν εχω καραμπίνα οι περισσοτερες που εχω επομισει μου εχουν δωσει την αίσθηση οτι πηγαίνοντας πιο πίσω βγαινεις λιγο ποιο αριστερά. Σε οπλο με cast off και σχετικα αμετάβλητο παχος κοντακιου σιγουρα βγαινεις πιο δεξιά εχεις δίκιο
 
Και το αν κατεβαίνει το κεφάλι, ναι ειναι 1000% λάθος, αλλα είναι νομιζω φυσικη αντίδραση. Την εχω παθει ως ψηλος και ξεκινώντας το κυνήγι με κοντακι τελειως ακατάλληλο.
Και βεβαια εχω παρατηρήσει σκοπευτή να ανεβαζει σε ρυθμιζομενο κοντάκι το χτένι κατα μισο χιλιοστο και να ακουμπαει παντα το κεφαλι χωρις απόκλιση ενω πριν να ακουμπαει λοξα σε μια στις 10 επομισεις.
Βέβαια απλα παρατηρουσα τις επομισεις και δεν εβλεπα αν εσπαγαν τα πιάτα μετα την αλλαγή......
 
σε benelli crio μπορει να μπει κοντάκι απο A400 kick off και εαν ναι ποσο κοστίζει ;
Αν σε ενδιαφέρει για θεμα ανακρουσης... Μπαίνει χαρτί της crio comfort και εισαι μια χαρά. Της Α400 δε νομίζω κατά 99%
 
σε benelli crio μπορει να μπει κοντάκι απο A400 kick off και εαν ναι ποσο κοστίζει ;
και αν μπαίνει αμφιβάλω αν θα δουλεύει το συστημα αδρανειας. Ισως εχεις θέματα. Οπως σου ειπαν ψαξου για το comfort κοντάκι.
 
Back
Top