Φερ' το στα μέτρα σου...

Α γεια σου. Εστιαζουμε στο στοχο, και εχοντας κανει σωστη δουλεια στο κοντακι, ριχνουμε εκει που κοιταμε. Αμα ψαχνεις στοχαστρα, ριγες, και αλλα τετοια, αστα να πανε
εστιάζουμε αποκλειστικα και μονο στο στοχο , αισθανόμαστε τις κανες σαν μαυρη σκια στην προσκοπευση , παταμε , σβηνουμε την κινηση , 1-2 μετα σηκωνουμε κεφαλι
 
Γιαννη μιλας για τον Τασο?εχουμε μιλησει με τον Τασο!πολυ καλο παιδι!!
Ωστε σε παραξενεψε και εσενα η υπερ ριγα του ascent?Δεν ξερω καθολου πως μπορει να ριχνει το summit στη μορφη του ascent!το δικο μου παντως το βρηκα αμεσως!νομιζω πως ριχνει ακριβως εκει που κοιταω!και αυτο ειναι που μου αρεσει σε αυτο το οπλο!ο Τασος το πουλαει το δικο του!
Δεν το λένε Τάσο. Αγησιλαο τον λένε Δημήτρη. Πάντως και άλλα δύο φιλαράκια που παρήγγειλαν το summit , ο ένας το παράγγειλε με την ελαφρά υπερυψωμένη και ο άλλος με την κλασική ριγα. Πριν τα παραγγείλουν έριξαν κάποιες πουλες με την πλήρως ρυθμιζόμενη αλλά δεν τους άρεσε προφανώς.
 
Δημητρη, οι κορυφαιοι σκοπευτες ξερουν να διαχειριστουν το οπλο τους και που να εστιασουν. Για μας που παμε ψαχνοντας ακομα, οτιδηποτε μας αποσπαει απο το στοχο ειναι μειον. ο Σαλαβαντακης πχ ξερει οτι δεν κοιταμε σκοπευτρα και τετοια, εγω ομως αποσπαω την εστιαση μου γιατι δεν εχω την εμπειρια να το διαχειριστω.
 
Δημητρη, οι κορυφαιοι σκοπευτες ξερουν να διαχειριστουν το οπλο τους και που να εστιασουν. Για μας που παμε ψαχνοντας ακομα, οτιδηποτε μας αποσπαει απο το στοχο ειναι μειον. ο Σαλαβαντακης πχ ξερει οτι δεν κοιταμε σκοπευτρα και τετοια, εγω ομως αποσπαω την εστιαση μου γιατι δεν εχω την εμπειρια να το διαχειριστω.
αν αποσπας την εστιαση σου δεν σε σωζει τιποτα , ακομα και τις κανες να ξηλώσεις παλι δεν θα κανεις τιποτα , ο εγκέφαλος παιρνει πληροφοριες που είναι οι κανες με τις ασπρες ταινιες η με τα στόχαστρα , τα ματια καρφωνονται στο πιατο- πουλι , ευκολα γραφεται το ξερω δυσκολα γινεται αλλα είναι μονόδρομος
 
Το μάτι δεν βλέπει σαν μέσα από σωλήνα!
Η περιφερειακή όραση είναι μια πραγματικότητα!
Κάνει κι αυτή τη δουλειά που αναλογεί...
Στο στόχο ΕΣΤΙΆΖΟΥΜΕ!!
Τα μάτια και η μέση μας,ΠΡΈΠΕΙ, να σπάνε το πιατάκι ή να παίρνουν το θήραμα...
Όλοι μας"κλεβουμε"!
Οι κορυφαίοι ξέρουν ΠΌΣΟ να κλέψουν και ΠΩΣ να το κανουν!:);)
 
Το μάτι δεν βλέπει σαν μέσα από σωλήνα!
Η περιφερειακή όραση είναι μια πραγματικότητα!
Κάνει κι αυτή τη δουλειά που αναλογεί...
Στο στόχο ΕΣΤΙΆΖΟΥΜΕ!!
Τα μάτια και η μέση μας,ΠΡΈΠΕΙ, να σπάνε το πιατάκι ή να παίρνουν το θήραμα...
Όλοι μας"κλεβουμε"!
Οι κορυφαίοι ξέρουν ΠΌΣΟ να κλέψουν και ΠΩΣ να το κανουν!:);)
Γιαννη συμφωνω απολυτα μαζι σου!!δεν βλεπουμε μεσα απο σωληνα!οταν δεν υπαρχει στοχαστρο τι να το κανω το 81εκ για να πλησιαζω περισσοτερο το στοχο?πως θα τον πλησιασω αν αυτο δεν υπαρχει?παιζω και με 66εκ τοτε να μην εχω και το βαρος!
οταν οδηγαμε στο δρομο η περιφερ. οραση ειναι αυτη που μας κανει να γλυτωνουμε απο ατυχηματα κτλ!ολα τα βλεπουμε χωρις να το καταλαβουμε!!και το στοχαστρο βλεπουμε και τη ριγα βλεπουμε!!διαφορετικα δεν θα υπηρχαν ουτε ριγες ,ριγες με αυλακι στη μεση,ριγες υπερυψωμενες ουτε στοχαστρα κοκκινα ασπρα πρασινα κτλ!!
 
Θα μπορουσε καποιος να μου πει πως μπορουμε να υπολογισουμε μονοι μας το ιδανικο μηκος του κοντακιου;
Επισης κατα ποσο μικροτερο θα πρεπει να ειναι το χειμερινο μας πελμα εφοσον θελουμε να εχουμε δυο;
Και κατι ακομα, ειχα βρει εμπειρικα οτι τα 37.7 με 38 εκατοστα μηκους με ταιριαξανε. Μ0ορω να το κρατησω αυτο ως σταθερα και για την μπενελλομπερετα να μην ψαχνομαι ξανα;
 
Θα μπορουσε καποιος να μου πει πως μπορουμε να υπολογισουμε μονοι μας το ιδανικο μηκος του κοντακιου;
Επισης κατα ποσο μικροτερο θα πρεπει να ειναι το χειμερινο μας πελμα εφοσον θελουμε να εχουμε δυο;
Και κατι ακομα, ειχα βρει εμπειρικα οτι τα 37.7 με 38 εκατοστα μηκους με ταιριαξανε. Μ0ορω να το κρατησω αυτο ως σταθερα και για την μπενελλομπερετα να μην ψαχνομαι ξανα;
παιζει τον ρολο του και το σχεδιο της λαβης πολυ κατα την γνωμη μου. Δεν θα είσαι πολυ εκτός βέβαια. Τωρα πόσο έχει η belmonde;
 
Θα μπορουσε καποιος να μου πει πως μπορουμε να υπολογισουμε μονοι μας το ιδανικο μηκος του κοντακιου;
Επισης κατα ποσο μικροτερο θα πρεπει να ειναι το χειμερινο μας πελμα εφοσον θελουμε να εχουμε δυο;
Και κατι ακομα, ειχα βρει εμπειρικα οτι τα 37.7 με 38 εκατοστα μηκους με ταιριαξανε. Μ0ορω να το κρατησω αυτο ως σταθερα και για την μπενελλομπερετα να μην ψαχνομαι ξανα;
Κράτα το 37.7,Τόλη!
Μη σου πω 37.5.....xm.
Το λίγο πιο κοντό το κουλαντριζεις...
4-5mm πιο μακρύ το ...καλοκαιρινο!;)
Αν ανεβαίνει άνετα το όπλο,χωρίς να το πηγαίνεις μπροστά και μετά να το μαζεύεις πίσω ,εισαι καλά ...
Κάνε δοκιμές χωρις να διορθώνεις με το κεφάλι...:);)
 
παιζει τον ρολο του και το σχεδιο της λαβης πολυ κατα την γνωμη μου. Δεν θα είσαι πολυ εκτός βέβαια. Τωρα πόσο έχει η belmonde;
Θεο 830 ευρω την πηρα.

Κράτα το 37.7,Τόλη!
Μη σου πω 37.5.....xm.
Το λίγο πιο κοντό το κουλαντριζεις...
4-5mm πιο μακρύ το ...καλοκαιρινο!;)
Αν ανεβαίνει άνετα το όπλο,χωρίς να το πηγαίνεις μπροστά και μετά να το μαζεύεις πίσω ,εισαι καλά ...
Κάνε δοκιμές χωρις να διορθώνεις με το κεφάλι...:);)
Οκ Γιαννη θα κρατησω αυτην την σταθερα και το καλοκαιρι θα βαζω και μια φλατζα 4 χιλιοστών.

Κατι τελευταίο.. Οι πλαγιες κλισεις ρυθμιζονται απο ενα "λαμακι" που μπαινει εσωτερικα στην βιδα του κοντακιου; Δε βγαζω ακρη και στο μανουαλ δεν εξηγει αναλυτικα.
 
Θεο 830 ευρω την πηρα.


Οκ Γιαννη θα κρατησω αυτην την σταθερα και το καλοκαιρι θα βαζω και μια φλατζα 4 χιλιοστών.

Κατι τελευταίο.. Οι πλαγιες κλισεις ρυθμιζονται απο ενα "λαμακι" που μπαινει εσωτερικα στην βιδα του κοντακιου; Δε βγαζω ακρη και στο μανουαλ δεν εξηγει αναλυτικα.
Ρε ποσο εχει lop εννοούσα. Αν είναι κατω απο 37,5 μπορεις με προσθήκες να ανεβαίνεις σιγα σιγά μεχρι να το πετύχεις
Παντως αυτο που λεει ο Γιάννης και λιγο κοντιτερο δεν πειραζει, ισως βοηθαει αν δεν ειναι το cast εκει που πρέπει ακριβώς
 
Ρε ποσο εχει lop εννοούσα. Αν είναι κατω απο 37,5 μπορεις με προσθήκες να ανεβαίνεις σιγα σιγά μεχρι να το πετύχεις
Παντως αυτο που λεει ο Γιάννης και λιγο κοντιτερο δεν πειραζει, ισως βοηθαει αν δεν ειναι το cast εκει που πρέπει ακριβώς
36.4 εκατοστά .sarcastic.

Το cast on της σαν οπλο ειναι λιγο τσιμπημενο. Αν δεν κουμπωσω με εντονη (για τα δεδομενα μου) πιεση τοτε το δεξι ματι βγαινει ελαααχιστα αριστερά (πολυ ελαχιστα αλλα βγαινει)
 
36.4 εκατοστά .sarcastic.

Το cast on της σαν οπλο ειναι λιγο τσιμπημενο. Αν δεν κουμπωσω με εντονη (για τα δεδομενα μου) πιεση τοτε το δεξι ματι βγαινει ελαααχιστα αριστερά (πολυ ελαχιστα αλλα βγαινει)
Βάλε και σαν δεδομένο πως στο κυνήγι δεν θα είσαι και πατημενος στο κοντάκι...αν και λίγο παραπάνω cast off κάνει καλό σε στιγμές κουρασης.hunter.
 
Back
Top