Φερ' το στα μέτρα σου...

Καποια στιγμη ηθελα να παρω το summit με την υπερ ριγα και ρυθμιζομενο μοντε καρλο!ρωτησα τοτε καποιον δασκαλο σκοποβολης και μου ειπε πως η υπερ ριγα δεν ειναι για ολους και μαλλον ειπε ηταν ενα πειραμα που απετυχε για το σπορτινγκ!δεν τον ρωτησα παρανω πραγματα ομως ακομα εχω την απορια για η υπερ ριγα δεν ειναι για σπορτινγκ!μηπως γνωριζει καποιος απο εσας που το κατεχετε και καλυτερα!
 
Καποια στιγμη ηθελα να παρω το summit με την υπερ ριγα και ρυθμιζομενο μοντε καρλο!ρωτησα τοτε καποιον δασκαλο σκοποβολης και μου ειπε πως η υπερ ριγα δεν ειναι για ολους και μαλλον ειπε ηταν ενα πειραμα που απετυχε για το σπορτινγκ!δεν τον ρωτησα παρανω πραγματα ομως ακομα εχω την απορια για η υπερ ριγα δεν ειναι για σπορτινγκ!μηπως γνωριζει καποιος απο εσας που το κατεχετε και καλυτερα!
Θέλει στήσιμο αλλιώτικο η Hi rib στο sporting. Αν είχε αποτύχει η hi rib δεν θα την βγάζαν μέσης και ανώτερης ποιότητας μοντέλα. Με το στήσιμο όμως που απαιτεί η high rib για το sporting για κυνήγι δεν μπορείς να πας. Τουλάχιστον εγώ.
 
Το κλειδί είναι και στην κλήση της ρίγας, το αν είναι υπερυψωμένη ή όχι δεν ξέρω από μόνο του αν μπορείς να το κατατάξεις σε σωστό ή λάθος.
Πάντως προσπαθώ να αγνοώ την ρίγα, Το σκοπευτικό μου έχει ρίγα 12mm, ακόμα δεν έχω καταλάβει που υπερέχει..xm.
 
Πες τε τα Χρυσοστομοι.......γιατί ακούω κάτι τρελά, του έστειλα τα μέτρα μου και μου το έστειλε πίσω, ή πήγα μια φορά στο μαγαζί με μέτρησε και το πήρα την άλλη μέρα και έφυγα και δεν βρίσκω παράθυρο να πηδηχτώ.....:)
Γιατί να σου τα πούμε?
1 χιλιοστό το κλωθογυριζες κάνα χρόνο!:D
Δεν τα είδες μόνος σου??
 
Θέλει στήσιμο αλλιώτικο η Hi rib στο sporting. Αν είχε αποτύχει η hi rib δεν θα την βγάζαν μέσης και ανώτερης ποιότητας μοντέλα. Με το στήσιμο όμως που απαιτεί η high rib για το sporting για κυνήγι δεν μπορείς να πας. Τουλάχιστον εγώ.
Συγνωμη που ξαναρωταω αλλα τι ειδους στησιμο?γιατι να μην μπορεις να πας για κυνηγι?εγω τελικα πηρα το απλο summit ισως και απο φοβο για αλλαγη!!η αληθεια ειναι πως εχω μακρυ λαιμο και η υπερ ριγα με βοηθαει τουλαχιστον στη θεση του αυχενα!για την εικονα στο κυνηγι τωρα δεν ειμαι σιγουρος!
 
Αν εριχνες trap θα καταλάβαινες; :)
Γι'αυτό λέγεται trap το δικό σου, μόνο για την ριγα.
Έχει τραπόπιατα στο Σχιστό, Χριστό δεν κατάλαβα.sarcastic.
Υπό ιδανικές συνθήκες δεν βλέπω ούτε το σκοπευτικό, πόσο δε την ρίγα. Μόνο σε σημαδευτά ίσως παίζει ρόλο, δεν το καταλαβαίνω η αλήθεια είναι.
Θεωρητικά πως θα έπρεπε να βοηθάει;
Πάω να πάρω αύριο μια κούτα τραπSmurf
 
Συγνωμη που ξαναρωταω αλλα τι ειδους στησιμο?γιατι να μην μπορεις να πας για κυνηγι?εγω τελικα πηρα το απλο summit ισως και απο φοβο για αλλαγη!!η αληθεια ειναι πως εχω μακρυ λαιμο και η υπερ ριγα με βοηθαει τουλαχιστον στη θεση του αυχενα!για την εικονα στο κυνηγι τωρα δεν ειμαι σιγουρος!
Γενικά αυτού του τύπου οι υπερυψωμένες με κλίση που έχουν κάποια advanced sporting μοντέλα, θέλουν πολύ ψηλά το χτένι. Τόσο όμως ψηλά που το υποσυνείδητο να σε αποτρέπει από το ενδεχόμενο να σημαδέψεις ή να κοιτάξεις την κάννη. Οπότε έτσι δεν είναι δύσκολο να είσαι από κάτω, αφού έχεις ένα όπλο που ψιλοντουφεκαει έντονα. Εγώ προσωπικά όμως αυτό στο κυνήγι δεν μπορώ να το κάνω, να είμαι δηλαδή μια πιθαμη από κάτω για να στείλω τα σκάγια πάνω του.
 
Για το τεστ τσερτσιλ η οπως αλλιως λεγεται βαλτε απο ν 5 κ κατω με αργο φυσσιγγι μονοβολο θα παει ανεξαρτητου τσοκ.
Τωρα που πηγα στον μαστορα για τα μετρα, περα απο τις ωρες προπονησης που εκανα στο σπιτι για μηνες. Ειχα κ συγκεκριμενη αισθηση που ηθελα να εχει το οπλο στο προσωπο μου (ριχνω εντελως αυθορμητα δεν κοιταω ουτε ριγες ουτε ακιδες) οταν ρυθμιζαμε το "μετρολυπτικο" (ηταν πιστολε κ εγω το θελω το κοντακι αγγλε)μου λεει καποια στιγμη σφιξτο πανω σου το σφιγγο μου λεει πιο πολλη οχι μεχρι εκει του λεω πιο σφιχτα δεν ριχνω. Ξανα μια μικρη ριθμηση οταν επιτελους μετα απο την επωμιση ειδα την εικονα που ηθελα μαζι ειπαμε εκει ειναι. Πιο απλα ηξερα τι ηθελα να νιωθω στο κοντακι. Μονο με το πελμα δεν βγαλαμε ακρη γιατι παντα ειχα ξυλινα η κοκκαλινα πελματα . Τωρα περιμενω τηλ να ξαναπαω να το δουμε. Μετα πινακα κ αν ειναι ολα καλα κυνηγι να το συνηθησω στα ορτυκια κ το πραγματικο τεστ θα γινει στην μπεκατσα. Αν χρειαστουν καποιες αλλαγες θα ειναι μετα το κλεισιμο της κυν σεζον.
 
Γενικά αυτού του τύπου οι υπερυψωμένες με κλίση που έχουν κάποια advanced sporting μοντέλα, θέλουν πολύ ψηλά το χτένι. Τόσο όμως ψηλά που το υποσυνείδητο να σε αποτρέπει από το ενδεχόμενο να σημαδέψεις ή να κοιτάξεις την κάννη. Οπότε έτσι δεν είναι δύσκολο να είσαι από κάτω, αφού έχεις ένα όπλο που ψιλοντουφεκαει έντονα. Εγώ προσωπικά όμως αυτό στο κυνήγι δεν μπορώ να το κάνω, να είμαι δηλαδή μια πιθαμη από κάτω για να στείλω τα σκάγια πάνω του.
Σωστος!!καταλαβα Γιωργο!!
 
Κ μετα να ακους κ την απαντηση... Αυτο ειναι το σωστο κοντακι, ετσι το εφτιαξε ο "μαστορας" που ξερει... Εγω πρεπει τωρα να μαθω να καθομαι πανω σε αυτο... .hair.
το μεγαλο πρόβλημα με τα κοντακια φιλε είναι ότι δεν ξερουμε ακριβως τι ζητάμε , παμε σ έναν κοντακα που στα ματια μας είναι ο μαγος και περιμενουμε αυτό που θα μας φτιαξει να κανει μαγικα εργα , μεγα λαθος και πολύ κλαμα εχει η συνεχεια , ο χειριστης αν δεν ξερει στο χιλιοστο τι ζηταει δεν μπορει κανενας κοντακας του πλανητη να τον φτιαξει , και για αυτο το λογο οι περισσοτεροι κοντακαδες ειδικα στην ελλαδα είναι και οι ιδιοι σκοπευτες
 
Καποια στιγμη ηθελα να παρω το summit με την υπερ ριγα και ρυθμιζομενο μοντε καρλο!ρωτησα τοτε καποιον δασκαλο σκοποβολης και μου ειπε πως η υπερ ριγα δεν ειναι για ολους και μαλλον ειπε ηταν ενα πειραμα που απετυχε για το σπορτινγκ!δεν τον ρωτησα παρανω πραγματα ομως ακομα εχω την απορια για η υπερ ριγα δεν ειναι για σπορτινγκ!μηπως γνωριζει καποιος απο εσας που το κατεχετε και καλυτερα!
Δημήτρη το συγκεκριμένο όπλο με τέτοια ριγα το έχει εδώ φίλος στο σκοπευτήριο. Έχω ρίξει τρείς πουλες, είναι πολλή διαφορετική η εικόνα από ένα όπλο με συμβατική ή ελαφρά υπερυψωμένη ριγα. Προσωπικά πιστεύω πως θέλει ένα διάστημα προσαρμογής στην νέα εικόνα και το λέω γιατί ο φίλος όταν το πρωτοπηρε πέρασε αρκετό καιρό μέχρι να συνηθίσει την εικόνα. Θυμάμαι ένα απόγευμα κοντά μια ώρα καθίσαμε στον πίνακα με το τεστ Τσώρτσιλ μέχρι να φέρει την τουφεκια εκεί που θέλει στο 60-40. Γιατί εκτός της ρυθμιζόμενης ριγα είναι και το ρυθμιζόμενο κοντάκι που πρέπει να συμβαδίζει με τη ριγα. Μόλις το βρήκε εκεί που ήθελε και αφού το είδε και στους δίσκους του λέω, "τώρα κάρφωσε το και μην το ξαναπειραξεις ". Ευχή και κατάρα τα ρυθμιζόμενα κοντάκια, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.
 
Δημήτρη το συγκεκριμένο όπλο με τέτοια ριγα το έχει εδώ φίλος στο σκοπευτήριο. Έχω ρίξει τρείς πουλες, είναι πολλή διαφορετική η εικόνα από ένα όπλο με συμβατική ή ελαφρά υπερυψωμένη ριγα. Προσωπικά πιστεύω πως θέλει ένα διάστημα προσαρμογής στην νέα εικόνα και το λέω γιατί ο φίλος όταν το πρωτοπηρε πέρασε αρκετό καιρό μέχρι να συνηθίσει την εικόνα. Θυμάμαι ένα απόγευμα κοντά μια ώρα καθίσαμε στον πίνακα με το τεστ Τσώρτσιλ μέχρι να φέρει την τουφεκια εκεί που θέλει στο 60-40. Γιατί εκτός της ρυθμιζόμενης ριγα είναι και το ρυθμιζόμενο κοντάκι που πρέπει να συμβαδίζει με τη ριγα. Μόλις το βρήκε εκεί που ήθελε και αφού το είδε και στους δίσκους του λέω, "τώρα κάρφωσε το και μην το ξαναπειραξεις ". Ευχή και κατάρα τα ρυθμιζόμενα κοντάκια, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.
Γιαννη μιλας για τον Τασο?εχουμε μιλησει με τον Τασο!πολυ καλο παιδι!!
Ωστε σε παραξενεψε και εσενα η υπερ ριγα του ascent?Δεν ξερω καθολου πως μπορει να ριχνει το summit στη μορφη του ascent!το δικο μου παντως το βρηκα αμεσως!νομιζω πως ριχνει ακριβως εκει που κοιταω!και αυτο ειναι που μου αρεσει σε αυτο το οπλο!ο Τασος το πουλαει το δικο του!
 
για το σφυχτω τσοκ δεν το ξερα παιδια,οταν δοκιμασα να αλλαξω φλατζες στιν sx3 ειχα το IM κ εκανα δοκιμες,αμα δοκιμασω τωρα με ful θα εχω αποκληση?
Έχεις ακόμα πιο αυστηρή υποτυπωση της ντουφέκια,καλύτερα είναι!
 
Back
Top