Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Άμα περνάνε Ψηλωμενες μια χαρά είναι τα speed. Τουφεκιά και κηδεία.
Πιο παλιά σε μπασιματα και σε κυργιαρες στα ελατα τι κοψιματα έκαναν τα speed ρε φίλε??? Οπως το λες ακριβώς, τουφεκια και κηδεία. Σε νο8 και φασσες το είχαν προσκυνησει ουκ ολίγες φορές!
 
Το s4. Της Νόμπελ από τα χειρότερα που έχω Ρίξει. Και ίσως από τα ελάχιστα που έριξα με την μαξους και δεν τράβαγαν δεν ξέρω αν εφτεγε το ανοιχτό τσοκ αλλά δεν...

Το σαιπ οκ και στα καινούργια που δεν είναι όπως τα παλιά πάλι μια χαρά έριχνα τα πουλιά ειδικά με τον νοτια πάντα πάει καλά.
 
Το s4. Της Νόμπελ από τα χειρότερα που έχω Ρίξει. Και ίσως από τα ελάχιστα που έριξα με την μαξους και δεν τράβαγαν δεν ξέρω αν εφτεγε το ανοιχτό τσοκ αλλά δεν...

Το σαιπ οκ και στα καινούργια που δεν είναι όπως τα παλιά πάλι μια χαρά έριχνα τα πουλιά ειδικά με τον νοτια πάντα πάει καλά.
Και έλεγα ότι ήμουν μόνο εγώ που με τα nsi s4 δεν βαραγα δεμένο γάιδαρο στα 3 μέτρα.....
 
Και έλεγα ότι ήμουν μόνο εγώ που με τα nsi s4 δεν βαραγα δεμένο γάιδαρο στα 3 μέτρα.....
Η nobel τα έχει κάνει γενικά μ....καπέλο.μεχρι και πυρίτιδα άλλαξε στο percorso και τώρα που πήρε και τη maxam τα έχει κάνει ακόμα χειρότερα.για μένα η νο 1 ιταλική εταιρεία αυτή τη στιγμή είναι η μπασκερι.τσουζει μεν αλλά πολύ ποιοτικη
 
Η nobel τα έχει κάνει γενικά μ....καπέλο.μεχρι και πυρίτιδα άλλαξε στο percorso και τώρα που πήρε και τη maxam τα έχει κάνει ακόμα χειρότερα.για μένα η νο 1 ιταλική εταιρεία αυτή τη στιγμή είναι η μπασκερι.τσουζει μεν αλλά πολύ ποιοτικη
Τι να πω? Gm3 tordo το έριχνα φανατικά. Σκοτωνε παντού και πάντα! Μεχρι που πήρα μερικά κουτια και μου έφυγαν τα τσαουλια από το κλωτσημα και τα πουλιά μου έδειχναν το μεσαίο δάχτυλο γιατί τα άφηνα χωρίς πούπουλα. Το s4 απλα δεν μπόρεσα να το βρω με τίποτα. Απο τα nsi classica και speed παράπονο κανένα διαχρονικά. Τα b&p όντως καλά φυσιγγια αλλά με το 34 f2 classic φάγαμε τρελή φόλα μια χρονιά που είχαμε πάρει ποσότητα. mb32 απλά κορυφή....
 
Σιγά μην ρίχνουμε μια πετρολατα σκάγια να βαρεσουμε ένα πουλάκι!
Εγώ εγώ μπετονιέρα για τα σκαγια!!!! Έχω την μέση μου δεν μπορο την καρετα…. Χάνεις Γιάννη ούτε αθερινοδυκτο δεν πάει έτσι 34γρ ν10 μεχρει να παγωση και η κολαση 😇
 
Last edited:
Τι να πω? Gm3 tordo το έριχνα φανατικά. Σκοτωνε παντού και πάντα! Μεχρι που πήρα μερικά κουτια και μου έφυγαν τα τσαουλια από το κλωτσημα και τα πουλιά μου έδειχναν το μεσαίο δάχτυλο γιατί τα άφηνα χωρίς πούπουλα. Το s4 απλα δεν μπόρεσα να το βρω με τίποτα. Απο τα nsi classica και speed παράπονο κανένα διαχρονικά. Τα b&p όντως καλά φυσιγγια αλλά με το 34 f2 classic φάγαμε τρελή φόλα μια χρονιά που είχαμε πάρει ποσότητα. mb32 απλά κορυφή....
Κι εγώ δε μπορώ να το καταλάβω αυτό.ειχα ρίξει τόνους από το τορντο στο κόκκινο κουτί.ξαφνικα το κόβει και βγάζει το gm3 fast που ήτανε κι αυτό θάνατος.και τώρα βγάζει αυτή τη μπούρδα που ούτε τα τιροπουλια δε σκοτώνει και σαν να μην έφτανε αυτό χάλασε και το sipe τ οποίο σε νο 10 που το έριχνα δε μπορώ να πω τι έκανε.ειλικρινα δε καταλαβαίνω τον λογο
 
Περι ορέξεως.... Ο καθένας αυτό που θεωρεί ότι θα του δώσει το πουλί στην τσάντα ριχνει. Και εγώ κάποτε 34γρ έριχνα. Με δοκιμές και ψάξιμο και ξεπερνώντας το ψυχολογικό των λίγοτερων σκαγιων κατέληξα ότι και τα 28αρια δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από τα πιο βαριά ακόμη και στα μπασιματα.
Πριν αρχισω ιδιογόμωση, εριξα 1 κουτακι Rio 24gr Νο9...ή 2 ή 3 τσιχλες ειχα παρει...φυσικα ναι ειναι ψυχολογικο το σεναριο αυτο γιατι ο καθε ενας, ριχνει οτι τον βολευει...θυμαμαι τον @ΣΤΕΛΙΟΣ που μου ειχε πει τότε: Ρίχτα σα να ριχνεις συνηθησμενη γόμωση κ μη το σκέφτεσαι...απο τοτε δεν εχω δοκιμασει ξανα.
 
Όποιος πάντως θέλει τώρα με τα κρύα να ρίξει 34 γραμ σε τσίχλα προτείνω το nike το μπασκερι σε νο 9 που είναι πιο μαλακό από 32αρι φτηνότερο από 32αρι και φωτιά μαυρη
Νομίζω ότι τα 34 gr είναι υπερβολή για τη τσίχλα, πέραν του κόστους. Κατά τη προσωπική μου άποψη το ιδανικό βάρος είναι τα 30-31gr αν θέλεις και 8άρια σκάγια λόγω πλήθους. Από no 8,5 και ψιλότερα και τα ακόμη ελαφρότερα είναι υπεραρκετά. Αξία έχει να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα για τις συνθήκες που κυνηγάς και οι οποίες μεταβάλλονται.
 
Και έλεγα ότι ήμουν μόνο εγώ που με τα nsi s4 δεν βαραγα δεμένο γάιδαρο στα 3 μέτρα.....
Είχα πάρει αρκετά πριν 6-7 χρόνια κ μου έχει μείνει κάτι παραπάνω από 1 κιβώτιο.
Πάρα πολύ καλά σε μακρυνες αποστάσεις αλλά τα ρίχνω με 76 φουλ.
 
View attachment 64869τα έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος να μας πει γνώμη
Το σιπε, δεν ειναι αυτο που ηταν...τελευταιο κουτι που ειχα ριξει εκανε, το ΤΟΖ (ελατηριου) να αναπηδα σαν Camarro SS 900+ ps απο ανακρουση...τα ίδια κ το Velox nsi 32 με Α1 παραλληλα.
 
Νομίζω ότι τα 34 gr είναι υπερβολή για τη τσίχλα, πέραν του κόστους. Κατά τη προσωπική μου άποψη το ιδανικό βάρος είναι τα 30-31gr αν θέλεις και 8άρια σκάγια λόγω πλήθους. Από no 8,5 και ψιλότερα και τα ακόμη ελαφρότερα είναι υπεραρκετά. Αξία έχει να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα για τις συνθήκες που κυνηγάς και οι οποίες μεταβάλλονται.
Κι εγώ μέχρι 32 ρίχνω.το nike πήρα ένα κουτί γιατί μου έκανε εντύπωση που το βγάζει μόνο σε νο 8 και 9.εν τω μεταξύ μόνο εδώ το είδα στα 34 γραμ.εφαγα το site της μπασκερι και δεν το είδα πουθενά εκτός κι αν στραβωθηκα τελειως
 
Back
Top