Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
πριτς!!!οταν τελειωση το κυνηγι θα σας πω!
Μοναχοφάη ... στις τσίχλες με δεδομένες καιρικές συνθήκες θα τα πάνε τέλεια πιστεύω ...

Τελευταίες παρτίδες της ΠΥΡΚΑΛ ... άστο κατάλαβα, θέλουμε άλλη κάνη ...
 
Που να ρίξεις το starlight της victory.Πετας το όπλο κάτω και γυρνάς μετά από μία ώρα στο καρτέρι πάλι.
Ας το έβρισκα ακόμη Αλέξανδρε και δεν θα με ένοιαζε καθόλου, Πάντως χωρίς πλάκα όταν κυκλοφορούσε και το έριχνα δεν είχα τέτοιο θέμα.
Το καλύτερο κατά την γνώμη μου τσιχλοφύσιγγο ever.
 
Ας το έβρισκα ακόμη Αλέξανδρε και δεν θα με ένοιαζε καθόλου, Πάντως χωρίς πλάκα όταν κυκλοφορούσε και το έριχνα δεν είχα τέτοιο θέμα.
Το καλύτερο κατά την γνώμη μου τσιχλοφύσιγγο ever.
Πράγματι πολύ καλό.Θα το έβαζα άνετα δίπλα στο ΑΖ-20.
 
Καλησπέρα σήμερα αγόρασα δύο κουτάκια nsi Europa 28γρ. μόλις έριξα με πήρε η μποχα σαν ψοφιο κουνάβι τι γεμίζουν και σε μία τουφεκια παραλίγο να καουν τα μάτια μου από την φλόγα φοβηθεικα αλήθεια αλλα.
Αυτό που μύρισες Σταύρο είναι το γνωστό υδρόθειο που έχει τη μυρωδιά που περιγράφεις (ή όπως μαθαίναμε σαν κλούβιο αυγό).
Η πυρίτιδα είναι ένωση άνθρακα, θείου και αζώτου.
Με την καύση της πυρίτιδας, τα αέρια που προκύπτουν και εξέρχονται του στομίου της κάννης, περιέχουν θείο, το οποίο ενώνεται με το νερό που περιέχει η ατμόσφαιρα (την υγρασία δηλαδή) και έτσι δημιουργείται το υδρόθειο.
Έχει τύχει να το μυρίσω και εγώ σε πρωινό με απόλυτη υγρασία.
 
Καλησπέρα ! Ότι έχω μια λόξα με τα πολλά γραμμάρια την έχω ..αλλά τα 10€ το κουτί τα σκέφτεσαι ..είχα στην άκρη 500 φυσίγγια σκοπευτικά Ρουμελιωτης 28gr και είπα να τα ρίξω μέχρι το τέλος του κυνηγιού ..τολμώ να πω ότι μου άρεσαν πιο πολύ από τα 34 του Ρουμελιωτη με psb-1..σε οποίο πουλί ήμουν πάνω το έκανε πανί..ο καιρος γλυκος βέβαια..ηταν ακόμα 2-3 πουλιά που δεν πήρα με την κάμερα σε πραγματικα μεγαλες αποστασεις..η κάμερα σου λύνει τα χέρια βλέποντας τα σκάγια που πάνε..και βλέποντας αυτά καταλαβαίνεις ότι συνήθως δεν φταίνε τα φυσίγγια αλλά το κοντάκι και κατ´επεκταση ο χειριστής..υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βεβαια.τσιχλα στα 25 μέτρα που έπεσε ζωντανή,μέσα σε ελιές και βρέθηκε..όταν τις έριξα τα έβαλα με το φυσιγγι μετά που ειδα τις φωτό λεω πως έπεσε αυτό το πουλί καθώς ήταν εκτός κύκλου τουφεκιάς ..την πήραν ίσως κάποια πολύ περιφερειακά σκάγια ..869E370B-98AE-4BC0-8A4E-5C4BACDA5706.png88A1E9DF-F60A-435F-B2B5-3ED60E5AE45E.pngB9C5E201-8351-4D45-9E92-E900B0B1211C.png
 
Αυτό που μύρισες Σταύρο είναι το γνωστό υδρόθειο που έχει τη μυρωδιά που περιγράφεις (ή όπως μαθαίναμε σαν κλούβιο αυγό).
Η πυρίτιδα είναι ένωση άνθρακα, θείου και αζώτου.
Με την καύση της πυρίτιδας, τα αέρια που προκύπτουν και εξέρχονται του στομίου της κάννης, περιέχουν θείο, το οποίο ενώνεται με το νερό που περιέχει η ατμόσφαιρα (την υγρασία δηλαδή) και έτσι δημιουργείται το υδρόθειο.
Έχει τύχει να το μυρίσω και εγώ σε πρωινό με απόλυτη υγρασία.
Billy μου ήρθε να ξεράσω τόσο βρώμα.
 
Back
Top