Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τι overkill μου λες αδερφε? Ριχνεις , σταματαει η τσιχλα και γυρναει σου δειχνει τα κακαλα της και σου λεει περιπαικτικα μου τα γαργαλησες ρε μλκα....
Είναι το νέο σλόγκαν του Σαλεπιτζη.Αντι για "xeretamoutonplatano" λέει "overkill".
 
Το κρύο που εννοούμε για αττικη και γειτονικούς νόμους. Από μηδεν μέχρι αντε 10 βαθμούς.
Μια χαρα ειναι. Ολα τα Ρουμελιωτικα συμπεριφεροντα καλυτερα σε σχετικα κρυο καιρο. Αν και φετος και με ζεστο καιρο τα πανε περιφημα
 
Αγορασμενα Φεβρουάριο του 23 , προχθές στο κυνήγι βρήκα 3 μέσα στην τσέπη του γιλέκου όπου τα είχα χύμα, δεν ξέρω μήπως ήταν κ άλλο κ το έριξα χωρίς να το δω.Απο τι έγιναν έτσι;κ υπάρχει κίνδυνος αν ριχτούν; IMG_20231207_095550.jpg
 
Αγορασμενα Φεβρουάριο του 23 , προχθές στο κυνήγι βρήκα 3 μέσα στην τσέπη του γιλέκου όπου τα είχα χύμα, δεν ξέρω μήπως ήταν κ άλλο κ το έριξα χωρίς να το δω.Απο τι έγιναν έτσι;κ υπάρχει κίνδυνος αν ριχτούν; View attachment 83205
Αν μπαίνουν στη θαλάμη ρίξε τα. Δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Έχω βρει πολλές φορές φυσίγγια έτσι τσαλακωμένα στο κλείσιμο, ή αλλιώς στραπατσαρισμένα. Από διάφορες εταιρείες ελληνικές και ξένες ... Όταν δεν μπαίνουν στη θαλάμη τα κόβω και τα παρουσιάζω εδώ. ;)
 
Από της μηχανές έγινε κατά την γομωση..

Εδώ ένα navaro 30(όλως τυχαίως) που παρουσιασε ο Βασίλης με τα ίδια χαρακτηριστικά κ που μάλλον προερχοταν από την ίδια παρτίδα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-394

Και εδώ λίγα ακόμα....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-395
 
Τι overkill μου λες αδερφε? Ριχνεις , σταματαει η τσιχλα και γυρναει σου δειχνει τα κακαλα της και σου λεει περιπαικτικα μου τα γαργαλησες ρε μλκα....
Επιβεβαιώνω μισό κουτί έριξα πέρσι το άλλο μισό θα το φάει το μαύρο σκοτάδι...
 
Τα rio 32 gr τα έχει δουλέψει κανείς ολόκληρη τη σεζόν να μας πει τι (πουλιά) πιάνουν;
Πολύ καλό φυσίγγι. Το έχω δοκιμάσει από το καλοκαίρι σε τρυγόνια, μέχρι και το τέλος της σεζόν σε τσίχλες. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με κάποιον καιρό.
 
Και ομως καποτε χρονια πριν το 9/10 τις κατεβαζε τις χοντρες απο παντου. Αλλοι εριχναν condor 7αρια και εμεις ευρωμικτες και επεφταν σωρηδον. Μετα οπως τον λεει ο @Alex37 ο σαλεπιτζης τους αλλαξε τον αδοξαστο....
Το βρήκα σημερα εδώ στο χωριό κ σε θυμηθηκα......

Δικό μου φυσιγγι....
Αναμνήσεις..........
Ναι ξερω αλλά δυστηχως τότε δεν μάζευα τους κάλυκες......

Φαίνεται το 8mm μέταλλο που ήταν γεμισμενα τότε....
9/10 είναι κ έκανε θραύση το ίδιο κ το 8/9.....
K δεν κράτησα κ κανένα γαμωτο....


IMG_20231211_165818.jpg
 
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα με υγεια.
Μετα απο αρκετες εξοδους τον τελευταιο μηνα,με φυσιολογικες θερμοκρασιες και ριχνοντας ποικιλια φυσιγγιων,θα ηθελα να παραθεσω καποια συμπερασματα και προβληματισμους.

Με τα nsi classica,imperial Καρδαρα,superkill κοκκινα,nsi formula 206 και tordo κιτρινα 30gr,δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα,τοσο απο αποψη αποδοσης οσο και απο θεμα εμπλοκων,οι οποιες ηταν ανυπαρκτες...

Παμε τωρα στα ωραια...
Ape tordo..Αν πηρα απο 1-2 πουλια σε καθε κουτι,ζητημα ειναι...Δεν σκοτωνα καθιστη τσιχλα στα 15-20 μετρα...Σαν να εριχνα ασφαιρα..Απιστευτο..Δεν το εχω ξαναζησει αυτο...

Εχω ομως κατι ακομα καλυτερο...
Cervo...Δεν θα μιλησω για την αποδοση τους,η οποια ηταν ισαξια με των Ape,αν οχι και χειροτερη...
Θα μιλησω για τις τουλαχιστον 15 εμπλοκες που ειχα σε καθε κουτι...Εριξα 3-4 κουτια....
Αυτες αφορουσαν κυριως τα φυσιγγια που βρισκονταν μεσα στη θαλαμη και λιγοτερο αυτα που ανεβαιναν απο την αποθηκη...
Μαλιστα,τα φυσιγγια που κολλουσαν μεσα στη θαλαμη,οταν τα εβγαζα με το χερι,εβλεπα οτι ηταν κατεστραμμένα...Κατα την στιγμη της πυροδοτησης,ανοιγαν με πολυ ασχημο τροπο...
Παραθετω μια ενδεικτικη φωτο απο αλλο φυσιγγι,καθως δεν κρατησα κανενα απο τα Cervo,λογω της εντασης μου...


20231226_105039.jpg

Σχεδον ολα τα Cervo που εβγαζα μεσα απο την θαλαμη λογω της εμπλοκης,τα εβγαζα σε αυτη τη μορφη...

ΥΓ:Επαναλαμβανω,η παραπανω φωτο ειναι ενδεικτικη και προερχεται απο RC32....
 
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα με υγεια.
Μετα απο αρκετες εξοδους τον τελευταιο μηνα,με φυσιολογικες θερμοκρασιες και ριχνοντας ποικιλια φυσιγγιων,θα ηθελα να παραθεσω καποια συμπερασματα και προβληματισμους.

Με τα nsi classica,imperial Καρδαρα,superkill κοκκινα,nsi formula 206 και tordo κιτρινα 30gr,δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα,τοσο απο αποψη αποδοσης οσο και απο θεμα εμπλοκων,οι οποιες ηταν ανυπαρκτες...

Παμε τωρα στα ωραια...
Ape tordo..Αν πηρα απο 1-2 πουλια σε καθε κουτι,ζητημα ειναι...Δεν σκοτωνα καθιστη τσιχλα στα 15-20 μετρα...Σαν να εριχνα ασφαιρα..Απιστευτο..Δεν το εχω ξαναζησει αυτο...

Εχω ομως κατι ακομα καλυτερο...
Cervo...Δεν θα μιλησω για την αποδοση τους,η οποια ηταν ισαξια με των Ape,αν οχι και χειροτερη...
Θα μιλησω για τις τουλαχιστον 15 εμπλοκες που ειχα σε καθε κουτι...Εριξα 3-4 κουτια....
Αυτες αφορουσαν κυριως τα φυσιγγια που βρισκονταν μεσα στη θαλαμη και λιγοτερο αυτα που ανεβαιναν απο την αποθηκη...
Μαλιστα,τα φυσιγγια που κολλουσαν μεσα στη θαλαμη,οταν τα εβγαζα με το χερι,εβλεπα οτι ηταν κατεστραμμένα...Κατα την στιγμη της πυροδοτησης,ανοιγαν με πολυ ασχημο τροπο...
Παραθετω μια ενδεικτικη φωτο απο αλλο φυσιγγι,καθως δεν κρατησα κανενα απο τα Cervo,λογω της εντασης μου...


View attachment 84000

Σχεδον ολα τα Cervo που εβγαζα μεσα απο την θαλαμη λογω της εμπλοκης,τα εβγαζα σε αυτη τη μορφη...

ΥΓ:Επαναλαμβανω,η παραπανω φωτο ειναι ενδεικτικη και προερχεται απο RC32....
Είχανε συγκεντρωτηρα μέσα? Δεν έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο.
 
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα με υγεια.
Μετα απο αρκετες εξοδους τον τελευταιο μηνα,με φυσιολογικες θερμοκρασιες και ριχνοντας ποικιλια φυσιγγιων,θα ηθελα να παραθεσω καποια συμπερασματα και προβληματισμους.

Με τα nsi classica,imperial Καρδαρα,superkill κοκκινα,nsi formula 206 και tordo κιτρινα 30gr,δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα,τοσο απο αποψη αποδοσης οσο και απο θεμα εμπλοκων,οι οποιες ηταν ανυπαρκτες...

Παμε τωρα στα ωραια...
Ape tordo..Αν πηρα απο 1-2 πουλια σε καθε κουτι,ζητημα ειναι...Δεν σκοτωνα καθιστη τσιχλα στα 15-20 μετρα...Σαν να εριχνα ασφαιρα..Απιστευτο..Δεν το εχω ξαναζησει αυτο...

Εχω ομως κατι ακομα καλυτερο...
Cervo...Δεν θα μιλησω για την αποδοση τους,η οποια ηταν ισαξια με των Ape,αν οχι και χειροτερη...
Θα μιλησω για τις τουλαχιστον 15 εμπλοκες που ειχα σε καθε κουτι...Εριξα 3-4 κουτια....
Αυτες αφορουσαν κυριως τα φυσιγγια που βρισκονταν μεσα στη θαλαμη και λιγοτερο αυτα που ανεβαιναν απο την αποθηκη...
Μαλιστα,τα φυσιγγια που κολλουσαν μεσα στη θαλαμη,οταν τα εβγαζα με το χερι,εβλεπα οτι ηταν κατεστραμμένα...Κατα την στιγμη της πυροδοτησης,ανοιγαν με πολυ ασχημο τροπο...
Παραθετω μια ενδεικτικη φωτο απο αλλο φυσιγγι,καθως δεν κρατησα κανενα απο τα Cervo,λογω της εντασης μου...


View attachment 84000

Σχεδον ολα τα Cervo που εβγαζα μεσα απο την θαλαμη λογω της εμπλοκης,τα εβγαζα σε αυτη τη μορφη...

ΥΓ:Επαναλαμβανω,η παραπανω φωτο ειναι ενδεικτικη και προερχεται απο RC32....
Αυτό δεν είναι τίποτα.Στη Franchi άμα της βάλω Λάμπρο μου τα πετάει το κλείστρο έξω από μόνο του σε δευτερόλεπτα.Περα από την πλάκα δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.Εχω δεί να λείπει κομμάτι,να έχει σχιστεί το αστέρι,να μαυρίζει το κλείσιμο απέξω αρκετά αλλά "πατημένο" κάλυκα ποτέ.
 
Back
Top