Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Παληκάρια? Δουλεύει κανείς #11 νούμερο? Μου ρθε δώρο ένα 2κιλο σκάγια...
Πρώτη φορά φέτος έριξα 10ρια(κ εντυπωσιάστηκα), 11αρια ούτε κάν είχα δει! Περί τα 28 στο γραμμάριο.
Αν βγαίνουν ~28 σκάγια στο γραμμάριο δεν είναι 11άρια, είναι πολύ πιο κοντά σε 10άρια (~25 σκ/γρ). Τα πραγματικά 11άρια (Φ 1,7mm) πρέπει να βγαίνουν γύρω στα 35-37 σκ/γρ. !!! είναι μεγάλη η διαφορά !!!
Εφόσον έχεις δοκιμάσει 10άρια κι εντυπωσιάστηκες (κι εγώ το ίδιο, όταν επιτέλους τα δοκίμασα ;)) ρίξε και αυτά τα "υποτιθέμενα 11αρια" σαν να ρίχνεις 10άρια, χωρίς επιφυλάξεις ... Αν τα γεμίζεις στα 28 γρ. είναι 28Χ28= 784 σκάγια, δεν είναι και λίγα !!! Και πιστεύω ότι και πέρα από τα 30 μέτρα θα είναι αποτελεσματικά .
 
Αν βγαίνουν ~28 σκάγια στο γραμμάριο δεν είναι 11άρια, είναι πολύ πιο κοντά σε 10άρια (~25 σκ/γρ). Τα πραγματικά 11άρια (Φ 1,7mm) πρέπει να βγαίνουν γύρω στα 35-37 σκ/γρ. !!! είναι μεγάλη η διαφορά !!!
Εφόσον έχεις δοκιμάσει 10άρια κι εντυπωσιάστηκες (κι εγώ το ίδιο, όταν επιτέλους τα δοκίμασα ;)) ρίξε και αυτά τα "υποτιθέμενα 11αρια" σαν να ρίχνεις 10άρια, χωρίς επιφυλάξεις ... Αν τα γεμίζεις στα 28 γρ. είναι 28Χ28= 784 σκάγια, δεν είναι και λίγα !!! Και πιστεύω ότι και πέρα από τα 30 μέτρα θα είναι αποτελεσματικά .
Τα 30 μέτρα για το 10αρι είναι ψωμοτύρι κάνουν για πολύ παραπανω
 
Αν βγαίνουν ~28 σκάγια στο γραμμάριο δεν είναι 11άρια, είναι πολύ πιο κοντά σε 10άρια (~25 σκ/γρ). Τα πραγματικά 11άρια (Φ 1,7mm) πρέπει να βγαίνουν γύρω στα 35-37 σκ/γρ. !!! είναι μεγάλη η διαφορά !!!
Εφόσον έχεις δοκιμάσει 10άρια κι εντυπωσιάστηκες (κι εγώ το ίδιο, όταν επιτέλους τα δοκίμασα ;)) ρίξε και αυτά τα "υποτιθέμενα 11αρια" σαν να ρίχνεις 10άρια, χωρίς επιφυλάξεις ... Αν τα γεμίζεις στα 28 γρ. είναι 28Χ28= 784 σκάγια, δεν είναι και λίγα !!! Και πιστεύω ότι και πέρα από τα 30 μέτρα θα είναι αποτελεσματικά .
Ρε Στέλιο τι να πω? Αυτα που έχω αγοράσει για 10αρια είναι 22.5/ gr
Να ναι 10μισό το "δώρο"?
Γενικά δε βγάζω άκρη με τις διαστάσεις στα σκάγια...
Άλλα τ αμερικανικά, άλλα τα ιταλικά, άλλα τα ελληνικά, άλλα του Κένταυρου, άλλα του Μαυρούλη ...
 
Ρε Στέλιο τι να πω? Αυτα που έχω αγοράσει για 10αρια είναι 22.5/ gr
Να ναι 10μισό το "δώρο"?
Γενικά δε βγάζω άκρη με τις διαστάσεις στα σκάγια...
Άλλα τ αμερικανικά, άλλα τα ιταλικά, άλλα τα ελληνικά, άλλα του Κένταυρου, άλλα του Μαυρούλη ...
Αυτά είναι #9,5.
 
Τα 30 μέτρα για το 10αρι είναι ψωμοτύρι κάνουν για πολύ παραπανω
Όντως, αλλά με συγκεντρωτήρα και πολύ ανοιχτό τσοκ.
Η εμπειρία μου για τα 10-11άρια είναι : Με μάλλινη τάπα (ή μισόταπα) 4* και από 15 έως 25, βία 28 μέτρα.
Με συγκεντρωτήρα 5* μέχρι 30-32 μέτρα.
Πολύ ευχαριστημένος, αλλά όχι πολύ κοντινές (μπηχτές) ντουφεκιές. Κάτω από 15 μέτρα θα φάει πάνω από 10 σκάγια.
 
Όντως, αλλά με συγκεντρωτήρα και πολύ ανοιχτό τσοκ.
Η εμπειρία μου για τα 10-11άρια είναι : Με μάλλινη τάπα (ή μισόταπα) 4* και από 15 έως 25, βία 28 μέτρα.
Με συγκεντρωτήρα 5* μέχρι 30-32 μέτρα.
Πολύ ευχαριστημένος, αλλά όχι πολύ κοντινές (μπηχτές) ντουφεκιές. Κάτω από 15 μέτρα θα φάει πάνω από 10 σκάγια.
Για να το ολοκληρώσω (για μένα) οι ιδανικές συνθήκες είναι: Καλός καιρός, μαλλινο/μισόταπα, 4*, 25 μέτρα. Δεν ξεφεύγει τσόνι.
 
Παληκάρια? Δουλεύει κανείς #11 νούμερο? Μου ρθε δώρο ένα 2κιλο σκάγια...
Πρώτη φορά φέτος έριξα 10ρια(κ εντυπωσιάστηκα), 11αρια ούτε κάν είχα δει! Περί τα 28 στο γραμμάριο.
Aguila 26 με προκομμένα πέταλα.Μην βάλεις καμία πυρίτιδα για να τραβάνε σε χαμηλές θερμοκρασίες,στους 0C τα ξεχνάς.
Στήσε όμως και 5-6 στα 32 και βγες σε μπεκάτσα...δεν θα μείνει Αγιασμός εκεί που θα πέσει γιατί ο αριθμός σκαγιων είναι σε αυτό το κυνήγι που σκοτώνει.Οσα σκάγια χοντρά πέσουν σε κλαριά παρόλο που θα τα κατεβάσουν ΔΕΝ θα περάσουν.Τα πολλά σκάγια (σκούπα) δίνουν μπεκάτσες τούβλα σιδερωμενες.
 
Aguila 26 με προκομμένα πέταλα.Μην βάλεις καμία πυρίτιδα για να τραβάνε σε χαμηλές θερμοκρασίες,στους 0C τα ξεχνάς.
Στήσε όμως και 5-6 στα 32 και βγες σε μπεκάτσα...δεν θα μείνει Αγιασμός εκεί που θα πέσει γιατί ο αριθμός σκαγιων είναι σε αυτό το κυνήγι που σκοτώνει.Οσα σκάγια χοντρά πέσουν σε κλαριά παρόλο που θα τα κατεβάσουν ΔΕΝ θα περάσουν.Τα πολλά σκάγια (σκούπα) δίνουν μπεκάτσες τούβλα σιδερωμενες.
Μίλα μου πρόστυχα!!!
Για τσίχλα τα σκέφτομαι... Αλλά μ ερέθισες και για τ άλλα πουλιά!!! 🤣🤣🤣🤣🐦🐦🐦🐦
 
Μίλα μου πρόστυχα!!!
Για τσίχλα τα σκέφτομαι... Αλλά μ ερέθισες και για τ άλλα πουλιά!!! 🤣🤣🤣🤣🐦🐦🐦🐦
Για μαύρες με 5*-4* είναι μανούλα.Οποιος θυμάται το Cheddite tordo 30...
T1 CX2000 DragoX1,50 aguila evo 24 N11 στα 58.Οταν άναβα αυτό... ήταν σαν να ανοίγω την πόρτα της κατάψυξης.
 
Και σε 6αρι είναι εξαιρετικό να ξερειςυ
Λίγα πήραμε Γιάννη να τα δοκιμάσουμε σε μπεκατσινια/ νερόκοτες και τσίχλες όλλοι απολητα ευχαρηστιμενοι και σε σχεσει με την τιμη που έχει είναι σουπερ
 
Aguila 26 με προκομμένα πέταλα.Μην βάλεις καμία πυρίτιδα για να τραβάνε σε χαμηλές θερμοκρασίες,στους 0C τα ξεχνάς.
Στήσε όμως και 5-6 στα 32 και βγες σε μπεκάτσα...δεν θα μείνει Αγιασμός εκεί που θα πέσει γιατί ο αριθμός σκαγιων είναι σε αυτό το κυνήγι που σκοτώνει.Οσα σκάγια χοντρά πέσουν σε κλαριά παρόλο που θα τα κατεβάσουν ΔΕΝ θα περάσουν.Τα πολλά σκάγια (σκούπα) δίνουν μπεκάτσες τούβλα σιδερωμενες.
Κάτσε βγάλε κάνα φυσίγγι ρε αστραπογιαννε
Αιντε
 
ρε παιδια για πειτε τις εμπειρειες σας με φυσιγγια σκητ 24γρ. 9.5 νουμερο... σημερα εκανα αναγκαστικα ολο το κυνηγι μου με αυτα, και επαθα κυριολεκτικα πλακα , κοντα ψηλα μακρια ... δεν το πιστευα απιστευτη επιτυχια που δεν το περιμενα !!! εριχνα NSI skeet japan . τσοκ 3 αστρα, benelli m1.
 
Back
Top