Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μάνο τα σκουπίδια του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου και το ανάποδο. Δύο περιπτώσεις: 30άρια Ρουμελιωτη και Oscar nitro 32. Δεν τα μπορώ με τίποτα. Δεν βαραω δεμένο γάιδαρο με αυτά. Ο ξάδερφος μου όμως και ένας φίλος μας μια χαρά τις πετσοκοβουν και με τα δύο.
Ολόσωστο!
Υπάρχουν φόλες, ωστόσο ο καθένας μας ότι έχει βολευτεί.
Τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά, αν οι κατασκευαστές (κύρια οι Έλληνες δυστυχώς), δεν αλλάζανε συνταγές κατά το δοκούν, διατηρώντας το ίδιο όνομα. Το ξαναείπα, αυτό είναι το σφάλμα.
 
Μάνο τα σκουπίδια του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου και το ανάποδο. Δύο περιπτώσεις: 30άρια Ρουμελιωτη και Oscar nitro 32. Δεν τα μπορώ με τίποτα. Δεν βαραω δεμένο γάιδαρο με αυτά. Ο ξάδερφος μου όμως και ένας φίλος μας μια χαρά τις πετσοκοβουν και με τα δύο.
Ναι ρεσυ..αλλά εγώ ξανά Λάμπρο δεν..
 
Το νέο 32αρι του Ρουμελιωτη. Μέχρι τώρα με έχει αφήσει άφωνο. Μένει το τεστ της χαμηλής θερμοκρασίας μόνο. Έχει ταιριασει στα όπλα μου υπέροχα.
ΔΗΜΗΤΡΗΣΣΣ,ποσα τσιχλοκοτσυφα παιρνεις δηλαδη στο κουτι?
Σιγουρα δεν θα ειναι 30,αλλα πες μας..
Μια οικογενεια ειμαστε...
 
Φυσιγγια ετοιμα χρησιμοποιω τα τελευταια 3 χρονια. Μια ζωη εφτιαχνα τα δικα μου, αλλα πλεον σταματησα. Τα φυσιγγια που χρησιμοποιω πλεον, ειναι ρουμελιωτης, 28, 30 και 32γρμ, ζωτος τα πορτοκαλι με aquilla 32γρμ, nsi s4 και nsi sipe. Στην τσιχλα, ειμαι φανατικος του νουμερου 10, πολλα χρονια. Εχω παντα μαζι 2/3 μονοβασικα και 1/3 διβασικα για ολα τα τερτηπια του καιρου.
 
Φυσιγγια ετοιμα χρησιμοποιω τα τελευταια 3 χρονια. Μια ζωη εφτιαχνα τα δικα μου, αλλα πλεον σταματησα. Τα φυσιγγια που χρησιμοποιω πλεον, ειναι ρουμελιωτης, 28, 30 και 32γρμ, ζωτος τα πορτοκαλι με aquilla 32γρμ, nsi s4 και nsi sipe. Στην τσιχλα, ειμαι φανατικος του νουμερου 10, πολλα χρονια. Εχω παντα μαζι 2/3 μονοβασικα και 1/3 διβασικα για ολα τα τερτηπια του καιρου.
Φετος θα χρησιμοποιησω πιο εντατικα το Νο10....σε εμπορικα το εριχνα αραια κ που, αλλα εμενα ευχαριστημενος, δεν ειχα παραπονο.....
 
Έχει μια μικρή διαφορά προς το καλύτερο.Σε κρύο πολύ καλό .Σε πολύ βαρύ καιρό γονατίζει κάπως
Σήμερα που το έριξα είχε ψιλόβροχο και 15 -16 βαθμούς περίπου και πήγαινε καλά. Και στα μπασίματα ( γενικά όχι φέτος) μια χαρά τα πάει. Στο πολύ κρύο δεν θα πάω με το hit θα πάω με το Λάμπρο super tordo με sipe. Όταν σε καλύπτουν δύο φυσιγγακια για όλες τις καιρικές συνθήκες είναι μεγάλη υπόθεση. Με το hit έχω μείνει τόσο ευχαριστημένος που δεν έδωσα ποτέ ευκαιρία στο express 32 του Δορκά. Τι παραπάνω θα μου έδινε άλλωστε;
 
ΔΗΜΗΤΡΗΣΣΣ,ποσα τσιχλοκοτσυφα παιρνεις δηλαδη στο κουτι?
Σιγουρα δεν θα ειναι 30,αλλα πες μας..
Μια οικογενεια ειμαστε...
Τώρα που γερνάω15,26 ανά κουτί. Όταν ήμουν πιο νέος 20,32 ανά κουτί!!! Βέβαια το ρεκόρ της ΚΡΗΤΗΣΣΣ δεν έχω τις ικανότητες να το φτάσω.
 
Φετος θα χρησιμοποιησω πιο εντατικα το Νο10....σε εμπορικα το εριχνα αραια κ που, αλλα εμενα ευχαριστημενος, δεν ειχα παραπονο.....
Προσωπικά, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτό το νούμερο σε κρύο και υγρασία. Είναι αποτελεσματικό σε όλες τις συνθήκες. Η κάρπωση μου είναι τουλάχιστον 30% πάνω από τα άλλα νούμερα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιήτε μέχρι και τα 3 άστρα. Με τα 3 άστρα βαράει καλύτερα μακριά από τα 2 η το 1. Με πιο κλειστό, πρέπει να παραμορφώνονται τα σκάγια πολύ και να χαλάει η κατανομή, πιθανολογώ.
 
Τώρα που γερνάω15,26 ανά κουτί. Όταν ήμουν πιο νέος 20,32 ανά κουτί!!! Βέβαια το ρεκόρ της ΚΡΗΤΗΣΣΣ δεν έχω τις ικανότητες να το φτάσω.
Στα νιάτα μου, όπως καλή ώρα είσαι εσύ τώρα, με την (απίστευτη) Franchi 48 Al, τολμώ να πω ότι το άγγιζα (80%).
Στα 70 μου με το Baikal sp στο 30-35 % και με το πρόσφατο Impala στο 50-55% κατά Μ.Ο.
Βαραίνουν τα χέρια συντοπίτη!.....
Για αυτό keep walking.....
 
Κωστα εαν την παρεις κοντα δεν θα την κανεις μανταρα με τα 10αρια
Κυριως με 28gr & 30gr No10 μισοταπα που γεμιζω, ως τωρα δεν εχω λιωσει τσιχλα με το ποζε (3*&5*)...μια χρονια με το ΤΟΖ 76cm 1* που ημουν περπατητο, τις ανατιναζε μετα 25m ως τα 40m....αν πεσω κεντρο βεβαια θα τις λιωσει...
 
Στα νιάτα μου, όπως καλή ώρα είσαι εσύ τώρα, με την (απίστευτη) Franchi 48 Al, τολμώ να πω ότι το άγγιζα (80%).
Στα 70 μου με το Baikal sp στο 30-35 % και με το πρόσφατο Impala στο 50-55% κατά Μ.Ο.
Βαραίνουν τα χέρια συντοπίτη!.....
Για αυτό keep walking.....
Τα νούμερα που έγραψα πιο πάνω προφανώς και ειναι για πλάκα. Το ρεκόρ μου είναι 21 πουλιά με 22 φυσιγγια , δεν αστόχησα σε κανένα και δευτερωσα ένα μόνο! Όμως ένα ωραίο απογευματινό σε μαύρα ξεκίνησα με 4/4 και τα υπόλοιπα 28 τα έριξα στο γάμο του καραγκιόζη. Και δεν είναι ότι δεν έκοβαν τα φυσιγγια, τα πρώτα 4 πατσαβούρα έπεσαν. Απλά δεν... Την επόμενη στο ίδιο καρτέρι με τα ίδια φυσιγγια τους άλλαξα τα φώτα! Για εμένα προσωπικά οποιος ξεπερνάει τα 10-12 πουλιά ανά κουτακι είναι άρχοντας. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που έχουν καλύτερο ποσοστό. Υπάρχουν και λίγοι θεούληδες που βαράνε και 26 πουλιά με 25 φυσιγγια.
 
Τα νούμερα που έγραψα πιο πάνω προφανώς και ειναι για πλάκα. Το ρεκόρ μου είναι 21 πουλιά με 22 φυσιγγια , δεν αστόχησα σε κανένα και δευτερωσα ένα μόνο! Όμως ένα ωραίο απογευματινό σε μαύρα ξεκίνησα με 4/4 και τα υπόλοιπα 28 τα έριξα στο γάμο του καραγκιόζη. Και δεν είναι ότι δεν έκοβαν τα φυσιγγια, τα πρώτα 4 πατσαβούρα έπεσαν. Απλά δεν... Την επόμενη στο ίδιο καρτέρι με τα ίδια φυσιγγια τους άλλαξα τα φώτα! Για εμένα προσωπικά οποιος ξεπερνάει τα 10-12 πουλιά ανά κουτακι είναι άρχοντας. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που έχουν καλύτερο ποσοστό. Υπάρχουν και λίγοι θεούληδες που βαράνε και 26 πουλιά με 25 φυσιγγια.
Δηλαδή που τώρα στα γεράματα είμαι κοντά στο 1/2 πρέπει να ανοίγω σαμπάνιες....
Έχω κάνει και 4/2 ....στα ψαρόνια!!
 
Back
Top