Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Γνωρίζει κανείς πλήρως την συνταγή του παλιού καλού πυρκαλ του μαύρου στα 32γρ???
Η ερώτηση σου είναι δυσκολη Κώστα*...

Κάποτε κ για χρόνια όλη η σειρα της πυρκαλ γεμίζονταν με πυριτιδες ΜΒ32,36,συγκεντρωτηρες Gualandi κ άφησε της καλυτερες εντυπώσεις....
Από εκεί κ πέρα ήρθε το "οτι να νε" στις πυριτιδες κ στους συγκεντρωτηρες......
Αλλά αυτό ας πουμε οτι είναι.........φυσιολογικο.............
Δεν θα μπορουσε η πυρκαλ να αποτελέσει την εξαίρεση του κανόνα, κανενας κατασκευαστής δεν το έχει καταφέρει...


* Με το να λέμε έτσι απλά "παλιο και καλό" για το οποιοδηποτε φυσιγγι δεν βγαινει άκρη,μπορεί το ίδιο φυσιγγι μέσα σε λίγα χρόνια να έχει αλλάξει αρκετές συνταγες......
 
Γνωρίζει κανείς πλήρως την συνταγή του παλιού καλού πυρκαλ του μαύρου στα 32γρ???
Η ερώτηση σου είναι δυσκολη Κώστα*...

Κάποτε κ για χρόνια όλη η σειρα της πυρκαλ γεμίζονταν με πυριτιδες ΜΒ32,36,συγκεντρωτηρες Gualandi κ άφησε της καλυτερες εντυπώσεις....
Από εκεί κ πέρα ήρθε το "οτι να νε" στις πυριτιδες κ στους συγκεντρωτηρες......
Αλλά αυτό ας πουμε οτι είναι.........φυσιολογικο.............
Δεν θα μπορουσε η πυρκαλ να αποτελέσει την εξαίρεση του κανόνα, κανενας κατασκευαστής δεν το έχει καταφέρει...


* Με το να λέμε έτσι απλά "παλιο και καλό" για το οποιοδηποτε φυσιγγι δεν βγαινει άκρη,μπορεί το ίδιο φυσιγγι μέσα σε λίγα χρόνια να έχει αλλάξει αρκετές συνταγες......
8. ΠΥΡΚΑΛ - ΠΥΡΚΑΛ 32 gr
ΚΑΛΥΚΑΣ : CARTOUCHERIES PYRKAL - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : CX 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : 206 -ή- D20 (???) => 1,63 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡ. "ABM-ITALY" - 21 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 - 32,2 gr - 19 σκ/gr - [538 σκ/oz] - σύνολο 611
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι.

IMG_20210525_175501.jpg
IMG_20210525_175724.jpg
IMG_20210525_175803.jpg
IMG_20210525_175919.jpg
Να πω ότι δεν έχω ιδέα ποιάς εποχής είναι ... Μου το είχε δώσει ένας φίλος και το έσφαξα, πριν πολλά χρόνια ... δεν μπορώ να θυμηθώ πότε !!! Το είχα κρατήσει κάπου (εκτός από τα σκάγια) μαζί με διάφορα άλλα ... το ξαναβρήκα τυχαία πέρυσι, και το φωτογράφησα !! :rolleyes:
Οι φωτο δεν αποδίδουν με ακρίβεια το χρώμα της πυρίτιδας, πάντως μια από τις δυο που αναφέρω είναι. :cool:
 
8. ΠΥΡΚΑΛ - ΠΥΡΚΑΛ 32 gr
ΚΑΛΥΚΑΣ : CARTOUCHERIES PYRKAL - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : CX 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : 206 -ή- D20 (???) => 1,63 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡ. "ABM-ITALY" - 21 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 - 32,2 gr - 19 σκ/gr - [538 σκ/oz] - σύνολο 611
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι.

View attachment 63364
View attachment 63366
View attachment 63365
View attachment 63367
Να πω ότι δεν έχω ιδέα ποιάς εποχής είναι ... Μου το είχε δώσει ένας φίλος και το έσφαξα, πριν πολλά χρόνια ... δεν μπορώ να θυμηθώ πότε !!! Το είχα κρατήσει κάπου (εκτός από τα σκάγια) μαζί με διάφορα άλλα ... το ξαναβρήκα τυχαία πέρυσι, και το φωτογράφησα !! :rolleyes:
Οι φωτο δεν αποδίδουν με ακρίβεια το χρώμα της πυρίτιδας, πάντως μια από τις δυο που αναφέρω είναι. :cool:
Τελικά τον πετύχαμε τον ΑΒΜ Στέλιο αν θυμάσαι παλιότερα τον είχες αναφέρει στα παλιά φυσιγγια αλλά δεν είχες φωτό τότε .
 
Η ερώτηση σου είναι δυσκολη Κώστα*...

Κάποτε κ για χρόνια όλη η σειρα της πυρκαλ γεμίζονταν με πυριτιδες ΜΒ32,36,συγκεντρωτηρες Gualandi κ άφησε της καλυτερες εντυπώσεις....
Από εκεί κ πέρα ήρθε το "οτι να νε" στις πυριτιδες κ στους συγκεντρωτηρες......
Αλλά αυτό ας πουμε οτι είναι.........φυσιολογικο.............
Δεν θα μπορουσε η πυρκαλ να αποτελέσει την εξαίρεση του κανόνα, κανενας κατασκευαστής δεν το έχει καταφέρει...


* Με το να λέμε έτσι απλά "παλιο και καλό" για το οποιοδηποτε φυσιγγι δεν βγαινει άκρη,μπορεί το ίδιο φυσιγγι μέσα σε λίγα χρόνια να έχει αλλάξει αρκετές συνταγες......
8. ΠΥΡΚΑΛ - ΠΥΡΚΑΛ 32 gr
ΚΑΛΥΚΑΣ : CARTOUCHERIES PYRKAL - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : CX 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : 206 -ή- D20 (???) => 1,63 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡ. "ABM-ITALY" - 21 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 - 32,2 gr - 19 σκ/gr - [538 σκ/oz] - σύνολο 611
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι.

View attachment 63364
View attachment 63366
View attachment 63365
View attachment 63367
Να πω ότι δεν έχω ιδέα ποιάς εποχής είναι ... Μου το είχε δώσει ένας φίλος και το έσφαξα, πριν πολλά χρόνια ... δεν μπορώ να θυμηθώ πότε !!! Το είχα κρατήσει κάπου (εκτός από τα σκάγια) μαζί με διάφορα άλλα ... το ξαναβρήκα τυχαία πέρυσι, και το φωτογράφησα !! :rolleyes:
Οι φωτο δεν αποδίδουν με ακρίβεια το χρώμα της πυρίτιδας, πάντως μια από τις δυο που αναφέρω είναι. :cool:
Τάσο και Στέλιο όταν λέω παλιό και καλό προφανώς αναφέρω την αρχική συνταγή που ήταν για χρόνια και δεν κολώνε πουθενά με την mb32.
 
Η ΠΥΡΚΑΛ έβγαζε φυσίγγια που έχουν γράψει ιστορία στους κυνηγότοπους!
Όταν κοντευε να κλείσει,το πήρε και το σήκωσε!
Μιλάμε για φυσίγγια που δεν έκαναν ούτε για το Πάσχα!
Ήταν πλέον παρατημένη,ότι έβρισκαν γέμιζαν,ότι να'ναι γέμιζαν,καμιά προσοχή στην παραγωγή,υπήρχαν περιπτώσεις που δεν τροφοδοτουσαν λιπαντικό για τα στροφεία,με αποτέλεσμα να κοκκαλωνουν τα χείλη του φυσιγγίου από το κάψιμο!
Κρίμα,κρίμα,κρίμα!!
 
Η ΠΥΡΚΑΛ έβγαζε φυσίγγια που έχουν γράψει ιστορία στους κυνηγότοπους!
Όταν κοντευε να κλείσει,το πήρε και το σήκωσε!
Μιλάμε για φυσίγγια που δεν έκαναν ούτε για το Πάσχα!
Ήταν πλέον παρατημένη,ότι έβρισκαν γέμιζαν,ότι να'ναι γέμιζαν,καμιά προσοχή στην παραγωγή,υπήρχαν περιπτώσεις που δεν τροφοδοτουσαν λιπαντικό για τα στροφεία,με αποτέλεσμα να κοκκαλωνουν τα χείλη του φυσιγγίου από το κάψιμο!
Κρίμα,κρίμα,κρίμα!!
Κλασικό ελληνικό κράτος ;) βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου!!!!
 
View attachment 63373
Ούτε το τελευταίο Τσιν δεν προλάβαιναν να πουν.(Κοντευουν 40 χρόνια βέβαια).
Τζωρτζ μήπως έχεις σφάξει κανένα να βρούμε την συνταγή λεπτομερώς να την δώσουμε σε κανέναν τσακαλο να μας γεμίσει καμιά κούτα?
 
Τζωρτζ μήπως έχεις σφάξει κανένα να βρούμε την συνταγή λεπτομερώς να την δώσουμε σε κανέναν τσακαλο να μας γεμίσει καμιά κούτα?
Δεν παίζει κάτι τέτοιο..
Μιλάμε για ένα φυσιγγι δεκαετιας '80...
Αν θες σου ανοίγω εγώ ένα τέτοιο, κ αν καταφέρεις να βρεις την πυριτιδα κ προπάντων τον συγκεντρωτηρα να μου το πεις.....
 
Τζωρτζ μήπως έχεις σφάξει κανένα να βρούμε την συνταγή λεπτομερώς να την δώσουμε σε κανέναν τσακαλο να μας γεμίσει καμιά κούτα?
Θα το κάνω σε ένα από αυτά και θα σας πω .Αν και νομίζω ήταν η παλιά ΜΒ.
Αργότερα νομίζω είχε βάλει την 205 Formula .θα δούμε.
 
8. ΠΥΡΚΑΛ - ΠΥΡΚΑΛ 32 gr
ΚΑΛΥΚΑΣ : CARTOUCHERIES PYRKAL - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : CX 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : 206 -ή- D20 (???) => 1,63 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡ. "ABM-ITALY" - 21 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 - 32,2 gr - 19 σκ/gr - [538 σκ/oz] - σύνολο 611
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι.

View attachment 63364
View attachment 63366
View attachment 63365
View attachment 63367
Να πω ότι δεν έχω ιδέα ποιάς εποχής είναι ... Μου το είχε δώσει ένας φίλος και το έσφαξα, πριν πολλά χρόνια ... δεν μπορώ να θυμηθώ πότε !!! Το είχα κρατήσει κάπου (εκτός από τα σκάγια) μαζί με διάφορα άλλα ... το ξαναβρήκα τυχαία πέρυσι, και το φωτογράφησα !! :rolleyes:
Οι φωτο δεν αποδίδουν με ακρίβεια το χρώμα της πυρίτιδας, πάντως μια από τις δυο που αναφέρω είναι. :cool:
Τότε μου έλεγαν ότι είναι η 205 formula Στέλιο που ρωταγα.,Έτσι και αλλιως δεν υπάρχουν τώρα νομίζω.Polvere_205S_con_componenti_moderni.jpeg
 
Εγώ για mb32 ήξερα γύρω στο 2000-2005 που τα εριχνα και δεν πα να είχε υγρασιες, νοτιάδες, παγωνιες αυτά εκεί να θερίζουν ανεπηρεαστα. Τώρα όλα τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω αλλά δεν έχω ξαναβρεί απόδοση τέτοιου φυσιγγιου από τότε και έχω δοκιμάσει παααααρα πολλά..
 
Εγώ για mb32 ήξερα γύρω στο 2000-2005 που τα εριχνα και δεν πα να είχε υγρασιες, νοτιάδες, παγωνιες αυτά εκεί να θερίζουν ανεπηρεαστα. Τώρα όλα τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω αλλά δεν έχω ξαναβρεί απόδοση τέτοιου φυσιγγιου από τότε και έχω δοκιμάσει παααααρα πολλά..
Θα μου πεις αφου κ σημερα κυκλοφορεί η mb 32 γιατί να μην το αντιγράφουμε...κατα γράμμα?
Δυστηχως δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα, άλλες δοσολογιες τότε κ άλλα λοτ...

Θα σου δωσω ενα ακραίο παραδειγμα..

Ας πουμε οτι κάποιος αναπολεί το παλιο Άρτεμις στα τέλη δεκαετίας 90 κ προσπαθει να το αντιγραψει...
IMG_20221221_205136.jpg
Ποιο σοβαρό άτομο θα γεμίσει την σημερινή mb 32 στο 1,90Χ34??
Που και τότε το εν λόγω εδωσε άνω από 750bar μέγιστη πίεση...

Και για να είμαι ειλικρινής ποτε δεν κατάλαβα τον λόγο να προσπαθει να αντιγραψει κάποιος ένα εμπορικό φυσιγγι το οποίο δεν παράγεται...
Είναι βέβαιο πως αν ψαχτει θα βρει κάποιο ανάλογο εμπορικό κ ίσως κ καλυτερο...

Βέβαια... Όσο καλό κ να είναι ένα φυσίγγι μολις σταματήσει η παραγωγη του γίνεται .....θρυλος.......

Και εγώ σκέφτομαι το παλιο S32 με την Nike κ γιατί ήταν καλό αλλά κυρίως γιατί μου θυμίζει τα... νιάτα μου...
Αλλά... Σίγουρα στην πορεια βρηκα κ καλυτερα φυσίγγια από αυτό......
Και στις μέρες μας υπάρχουν αξιόλογα φυσίγγια....
 
Last edited:
Θα μου πεις αφου κ σημερα κυκλοφορεί η mb 32 γιατί να μην το αντιγράφουμε...κατα γράμμα?
Δυστηχως δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα, άλλες δοσολογιες τότε κ άλλα λοτ...

Θα σου δωσω ενα ακραίο παραδειγμα..

Ας πουμε οτι κάποιος αναπολεί το παλιο Άρτεμις στα τέλη δεκαετίας 90 κ προσπαθει να το αντιγραψει...
View attachment 63402
Ποιο σοβαρό άτομο θα γεμίσει την σημερινή mb 32 στο 1,90Χ34??
Που και τότε το εν λόγω εδωσε άνω από 750bar μέγιστη πίεση...

Και για να είμαι ειλικρινής ποτε δεν κατάλαβα τον λόγο να προσπαθει να αντιγραψει κάποιος ένα εμπορικό φυσιγγι το οποίο δεν παράγεται...
Είναι βέβαιο πως αν ψαχτει θα βρει κάποιο ανάλογο εμπορικό κ ίσως κ καλυτερο...

Βέβαια... Όσο καλό κ να είναι ένα φυσίγγι μολις σταματήσει η παραγωγη του γίνεται .....θρυλος.......

Και εγώ σκέφτομαι το παλιο S32 με την Nike κ γιατί ήταν καλό αλλά κυρίως γιατί μου θυμίζει τα... νιάτα μου...
Αλλά... Σίγουρα στην πορεια βρηκα κ καλυτερα φυσίγγια από αυτό......
Και στις μέρες μας υπάρχουν αξιόλογα φυσίγγια....

Ποιο σοβαρό άτομο θα γεμίσει την σημερινή mb 32 στο 1,90Χ34??
Δεν φημίζομαι για την σοβαρότητα μου,που και που τις κάνω τις μαλακιές μου.
 
Δεν φημίζομαι για την σοβαρότητα μου,που και που τις κάνω τις μαλακιές μου.
Αυτό είναι δικαίωμα του καθενός Γιώργο κ δική του ευθύνη εφοσον θα μπουν στο οπλο του κ δεν θα προσφερθει να τα δώσει η να τα φτιάξει για καποιον άλλον....
 
Αυτό είναι δικαίωμα του καθενός Γιώργο κ δική του ευθύνη εφοσον θα μπουν στο οπλο του κ δεν θα προσφερθει να τα δώσει η να τα φτιάξει για καποιον άλλον....
Το γνωρίζω Τάσο.Δεν την έχω δώσει ποτέ πάνω από 1,80.Τι κάνω εγώ για τον εαυτό μου είναι αλλου παπά ευαγγέλιο.😄
 
Back
Top