Φυσίγγια για τρυγόνι

Το εχω απορια πολυ καιρο τωρα... Το 9αρακι στο ντοπιαρικο επαρκει εως τα 30 μετρα; Το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω..
Και μέχρι τα 35 μέτρα μια χαρά είναι δεν με πρόδωσε πότε! Στο δίκαννο δουλεύω 4* και 2* και έχω πάρει ωραίες μακρινές τουφεκιες και με τα δύο τσοκ..
 
Το εχω απορια πολυ καιρο τωρα... Το 9αρακι στο ντοπιαρικο επαρκει εως τα 30 μετρα; Το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω..
Μια χαρα ειναι το 9αρακι κ ειδικα μεχρι τα 30 μετρα εχει τετοιο αριθμο σκαγιων κ τετοια πυκοντητα που τα πουλια σχεδον ανατιναζονται... Εχω ριξει αρκετα 9αρια σαν πρωτη τουφεκια με 4 αστρα κ ηταν εξαιρετικα...
Σταματησα να τα γεμιζω γιατι το φυσιγγι που ριχνω ειναι αρκετα συγκεντρωτικο κ οσα πουλια επαιρνα στα 20 κ στα 25 μετρα ειχαν παρα πολλα σκαγια επανω τους σε σημειο να χαλαει το πουλι ειδικα αν εριχνα με 3 αστρα... Φετος βεβαια δοκιμαστικα γεμισα μερικα με ν8 κ ν10 σε σειρα (κατω τα 10αρια, πανω τα 8αρια) για πρωτη τουφεκια στα κλειστα μερη...
 
Last edited:
Φετος δε θα αλλαξω συνταγη φυσιγγιου, αλλα μαλλον θα παιξω με σφιχτοτερα τσοκ. Ετσι και αλλιως ειχα σκοπο να αρχισω σιγα σιγα να καθιερωνω τα σφιχτοτερα τσοκ και στο κυνηγι . Περισσοτερες πληροφοριες στις δοκιμες οταν γινουν
 
Θα πάνε καλά νομίζω!Εξάλλου ο Στοκας το double 10+8 εκτός από τσίχλες το πρότεινε και για τρυγόνια,κάτι ηξερε:)
Υπερβολικο θα ειναι αυτο το νουμερο Τασο, ειδικα στο δικο μου τρυγονφυσιγγο που παει κυριολεκτικα "μπαλα" αλλα η μαγεια της δοκιμης κ της εμπνευσης ειναι αυτη που σε χαροποιει περισσοτερο μετα απο καποια επιτυχημενη τουφεκια...


αλλα μαλλον θα παιξω με σφιχτοτερα τσοκ.
+1
 
Ξεχασα να γραψω οτι αυτο που δεν σε σωζει με το 9αρακι συνηθως, ειναι αν το θηραμα δεν παιρνει ολη την τουφεκια, δεν βρικσεται δηλαδη στο κεντρο της κατανομης, αλλα μονο τα ακροσκαγα, εκει θα υπαρχουν πολλα τραυματισμενα...
 
Ξεχασα να γραψω οτι αυτο που δεν σε σωζει με το 9αρακι συνηθως, ειναι αν το θηραμα δεν παιρνει ολη την τουφεκια, δεν βρικσεται δηλαδη στο κεντρο της κατανομης, αλλα μονο τα ακροσκαγα, εκει θα υπαρχουν πολλα τραυματισμενα...
Αυτό νομίζω Αρι ότι συμβαίνει σε όλα τα κυνήγια κ σε όλα τα νούμερα σκαγιων η κάνω λάθος?
Έχω δει τσίχλες ζωντανές με 7αρια άστα να πάνε...
 
Eνα χοντρο σκαγι, ακομα και αν ειναι ακροσκαγο, εχει αρκετη κινητικη ενεργεια ωστε να καταβαλει ενα μικρο θηραμα σε σχεση με ενα ψιλο σκαγι. Ενα 10 πχ θα εχει σαφως μειωμενες πιθανοτητες να καταβαλει ενα τρυγονι απο ενα 6αρι. Μιλαω για το ιδιο σημειο τραυματισμου φυσικα
 
Το πρωτο μου τρυγονι το πηρα με ενα
24αρι σκοπευτικο νούμερο 9 με τον μικρο κάλυκα.
Αποσταση γυρω στα 50 μετρα.
Τρια σκαγια ειχε παρει αλλα το εριξαν.
Φυσικα εκεινο το φυσιγγι ηταν θαυμα και το σταματησαν γιατι ειχε καθερεση τα 28 κ 32 γραμμαρια της ιδιας σειρας τα οποια ειχαν περισοτερο κερδος.
Ειχα παρει με αυτο μεχρι και καλοκαιρινα υδροβια τοτε και σε πολυ μακρινές αποστάσεις εαν σκεφτεις το βαρος γομωσης.
Μιλαω για αποστασης μεταξυ 40-60 μετρων και ειναι μεγάλες για τετοιο φυσιγγι.

Δυστυχώς το ''εφαγαν''.
 
Έχω αναγκαστεί να το κυνηγήσω με 10άρια, συγκεκριμένα τα AG-31 του Γιαννακόπουλου (πληροφορία για τον Τάσο), με 3* μέχρι τα 30 μέτρα, ότι τουφέκησα έπεσε σε θερμοκρασίες καύσωνα. Πιο μακριά δεν έριχνα, δεν υπήρχε και λόγος αφού την είχα στήσει σε δεντράκια και ερχόντουσαν να πιάσουν για δροσιά. Κάποια πέφταν ζωντανά ανύμπορα όμως να πετάξουν και σε όσα ήμουν καλά πάνω, ξερά.
 
Συμφωνώ κι εγώ για αυτά που ειπώθηκαν για τα 9αρια. Εδώ φέτος κατέβασα "ξερή" φάσσα με 9αρια (Lambro tordo 30). Μέχρι τότε κι εμένα μπορεί να μου φαινόταν απίστευτο, με αυτά κιόλας που διάβαζα και άκουγα για "σιδερένια πουλιά" κλπ ... αλλά εκείνη τη στιγμή αυτό είχα στη θαλάμη ... και είπα θα ρίξω τώρα κι ότι γίνει ας γίνει !!!
 
Back
Top