Φυσίγγια για τρυγόνι

εγω ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβο.εχουν υποτημηθη τα ληγα γραμαρια κατα πολη.σε μια τουφεκια ας πουμε στα 40μετρα,σε ενα αρμονηκο δηνατο σεταπ πια η γνομησας σε ενα φησηγκη 32,33 γρ σδ σχεση με ενα αλο 28γρ ποσα σκαγια θα φτασουν στον στοχο σε πηκνοτητα και δηναμη οστε να τον καταβαλουν???
Σωστά τα λες Γιάννη , λόγω αυτογεμων και παλιών μηχανισμών νομίζω πολλές εμπλοκες με ελαφριες γομωσεις. Για χρόνια η χαμηλότερη γόμωση που έβλεπες από Ελληνικές εταιρείες ήταν τα 32γρ, ευτυχώς τα τελευταία χρόνια σχεδόν όλοι βγάζουν και 30νταρια όπως και 28γρ και τα προτείνουν για κυνήγι.
Υπαρχει και το περπατητο σε αυτα τα μέρη..που κατά την άποψη μου είναι από τα ομορφότερα κυνήγια όταν έχεις να κανεις με αυτα τα φτερωτά βέλη..
Αμα σου πω Τάσο ότι έχω πάρει και φερμαριστα έτσι δεν θα με πιστέψεις, σπάνια βέβαια αλλά μου έχει τύχει δύο τρεις φορές , λίγο δύσκολη τουφεκια γιατί μέχρι να στρώσει κάνει τα ζογκλερικα του .
 
Αναμεσα σε nsi classica 32 και nsi speed 34 και τα δυο σε 7αρι τι προτεινεται για εναρξη;ειναι τπερβολη να υποθεσω το 34;
 
Αναμεσα σε nsi classica 32 και nsi speed 34 και τα δυο σε 7αρι τι προτεινεται για εναρξη;ειναι τπερβολη να υποθεσω το 34;
το 32 το 7 1/2 το ριχνω πολλα χρονια τωρα και με το αναλογο τσοκ εισαι καλυμενος και για φασσες αυτη την εποχη μεχρι τα 50 μετρα. μην ψαχνεις κατι αλλο
 
Παιδια και εγω στο μυαλο μου το classica εχω να χρησιμοποιησω εναρξη απλα ειναι φθηνοτερο το 34 και εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα...ιδια πυριτιδα αποσπομενο πατο...εμαθα πως ειναι αυτη η τιμη για να χτυπησει το f2
 
Ηλία ειδικά επειδή είναι έναρξη καλύτερα να βάλεις στο όπλο σου κάτι δοκιμασμένο που σου έχει δουλέψει στο παρελθόν. Από κει και πέρα φυσικά και το οικονομικό παίζει το ρόλο του και θεωρώ ότι θα έχεις όλο το υπόλοιπο της σεζόν για να κάνεις τις δοκιμές σου. Σκέψου απλά να μην σου κάνει το 34 στην έναρξη και δεν λέω επειδή δεν σκοτώνει απλά επειδή είναι πιο γρήγορο πιο αλλιώς γνκ απ'ότι έχεις συνηθίσει...
 
Τα Speed ειναι απλα "ονομασιες"... Ηλια παρε το 32αρη για εναρξη κ αν το 34αρη ειναι σε προσφορα παρτο σε 5αρια κ 6αρια για πιο μεγαλα θηραματα... Κ το 34αρη ειναι παρα πολυ καλο φυσιγγακι αλλα κατα τη γνωμη μου, κ η προσωπικη μου εκτιμηση, το 32αρη ειναι πιο πασπαρτου... ;)
 
Τα Speed ειναι απλα "ονομασιες"... Ηλια παρε το 32αρη για εναρξη κ αν το 34αρη ειναι σε προσφορα παρτο σε 5αρια κ 6αρια για πιο μεγαλα θηραματα... Κ το 34αρη ειναι παρα πολυ καλο φυσιγγακι αλλα κατα τη γνωμη μου, κ η προσωπικη μου εκτιμηση, το 32αρη ειναι πιο πασπαρτου... ;)
Αρι γενικα δεν ειμαι των βαριων γομωσεων...απλα ηθελα και την αποψη καποιων εμπειροτερων σε αυτον τον τομεα...τρυγονια μονο δυο χρονιες εχω κυνηγησει τη μια με tordo ππρτοκαλι 32 το οποιο ηταν αψογο σε 7αρι νουμερο ακαριαιες καταβολες χωρις αιμα...την δευτερα πηγα με s4 της nsi αλλα δεν ειχε πουλια και δεν εβγαλα ασφαλες συμπερασμα
 
Βαλε στη Benelli που τα... σκορπαει... .buy. 4 αστρα κ το Classica σε ν7,5 κ απλα φροντισε σε ολες τις αποστασεις να μην μενεις πισω... Μεχρι τα 30 μετρα οτι παρεις κεντρο θα ειναι κεραυνοβολημενο σε βαθμο που δεν εχεις ξαναδει κ θα σου δωσει ανετα πουλια κ σε πολυ πιο μακρινες αποστασεις... Το εχω ριξει αρκετα αυτο το φυσιγγι σε τρυγονια...;)
Απλα δεν συγχωρει σκοπευτικα λαθη, ειδικα στα κοντινα πουλια...
Τουφεκαγα Σεπτεμβριατικα παπια με 7,5αρια κ δεν καταλαβαιναν τι τα βρηκε... .RESPECT.
 
Βαλε στη Benelli που τα... σκορπαει... .buy. 4 αστρα κ το Classica σε ν7,5 κ απλα φροντισε σε ολες τις αποστασεις να μην μενεις πισω... Μεχρι τα 30 μετρα οτι παρεις κεντρο θα ειναι κεραυνοβολημενο σε βαθμο που δεν εχεις ξαναδει κ θα σου δωσει ανετα πουλια κ σε πολυ πιο μακρινες αποστασεις... Το εχω ριξει αρκετα αυτο το φυσιγγι σε τρυγονια...;)
Απλα δεν συγχωρει σκοπευτικα λαθη, ειδικα στα κοντινα πουλια...
Τουφεκαγε Σεπτεμβριατικα παπια με 7,5αρια κ δεν κατλαβαιναν τι τα βρηκε... .RESPECT.
Αρι επειδη μου το εχεις ξαναπει...αυτο το setup ειχα στο μυαλο μου...θα σε ακουσω!απλα με τρωει λιγο να βαλω και το δικαννο μονο αυτο δεν εχω αποφασισει
 
Ηλια αν πας εναρξη, παρε το οπλο που ξερεις κ εχεις συνηθισει ειδικα στο τρυγονι που κ ακριβοθωρητο εχει γινει κ ειναι κ ιδιαιτερο σκοπευτικα... Το δικαννο βαλτο σιγα σιγα στο παιχνιδι, γιατι ο δισκος στο σκοπευτηριο ειναι διαφορετικος απο το θηραμα...
 
Ηλια αν πας εναρξη, παρε το οπλο που ξερεις κ εχεις συνηθισει ειδικα στο τρυγονι που κ ακριβοθωρητο εχει γινει κ ειναι κ ιδιαιτερο σκοπευτικα... Το δικαννο βαλτο σιγα σιγα στο παιχνιδι, γιατι ο δισκος στο σκοπευτηριο ειναι διαφορετικος απο το θηραμα...
Το ξερω αυτο αρι αλλο ο δισκος αλλο το θηραμα απλα εχω χρησιμοποιησει και στο παρελθον το οπλο του σκοπευτηριου για κυνηγι με ικανοποιητικα αποτελεσματα
 
Το ξερω αυτο αρι αλλο ο δισκος αλλο το θηραμα απλα εχω χρησιμοποιησει και στο παρελθον το οπλο του σκοπευτηριου για κυνηγι με ικανοποιητικα αποτελεσματα
Σορυ Ηλια, εγω μπερδευτηκα μαλλον κ ειχα στο μυαλο μου οτι δεν το ειχες ξαναχρησιμοποιησει στο κυνηγι το οπλο αυτο... ;)
 
Σορυ Ηλια, εγω μπερδευτηκα μαλλον κ ειχα στο μυαλο μου οτι δεν το ειχες ξαναχρησιμοποιησει στο κυνηγι το οπλο αυτο... ;)
Εγω δεν το εκανα κατανοητο...παλαιοτερο οπλο σκοπευτηριου...ετσι και αλλιως τα οπλα μου ειναι ρυθμισμενα στο 70-30 ολα!
 
Καλησπέρα παιδιά.....τι γνώμη έχετε για το b & p mygra tortora 33gr? Χρησιμοποιω το rc 32gr και γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά φέτος θα αλλάξω σημείο και σκέφτομαι να χρησιμοποιησω το 4 τσοκ σε αντίθεση με το 2 που χρησιμοποιούσαν με τα rc...
 
Back
Top