Φυσίγγια για τρυγόνι

Ορθοκαννο Δικαννο baikal.
Δεν ηταν στα μετρα μου τοτε το κοντακι, αλλα και παλι το λακτισμα πολυ ζωηρο. Σιγα σιγα αρχισα να ενημερωνομαι και το τοτε καταλαβα τι πρεπει να κάνω για να γινω καλυτερος.
 
Παιζουν ρολο τα μετρα του κοντακιου οπως και το οπλο αλλα σιγουρα χωρις να το εχω δοκιμασει ολοι λενε πως ειναι πολυ βαρυ το 34αρι για εναρξη...μεγαλο θεμα το σωστο κοντακι...ολη η επιτυχιε
 
Σαν εναλλακτική φέτος θα έχω και τα tordo 30 ή τα feels right 32gr, λόγω της D20 για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από την Κυπρο που οι συνθήκες είναι παραπλήσιες με τις δικές μας.

Για μενα πολυ καλυτερο το Tordo 30... ;)

σε συνδιασμο με ic briley σκεφτομαι να τα χρησιμοποιησω στην crio που εχω!
Κ εγω ετσι το εριχνα... Φωτια ειναι!!!
 
Εναρξη 2014.gorilla con borra 34gr. Απλα θανατος. Μόλις αρχισε να τσιμπα ο "λιακος" εφυγα για τον οδοντιατρο.
Το καλοκαίρι 28, 30,32 γρ το πολυ και εισαι μια χαρα. Να θυμαστε το μεσον ειναι η αρετη. Αποφυγεται υπερβολες,θα ξενερωσετε. Γνωμη μ παντα.
Δηλαδή σαν φυσίγγια ήταν πολύ καλό αλλά είχε πολύ ανάκρουση?σε άφησε ευχαριστημένο από άποψη τουφεκιας?
 
θεωρω πως με το λακτισμα δεν θα ειναι κατι τοσο τρελο...περισσοτερο πιστυω λογω κατανομων...αν και σε νουμερο 8 σκαγια ειναι υπερ πληρης πο συγκεντρωσεις ακομα και των 28-30 με το σωστο τσοκαρισμα φυσικα!
Όσο κατεβαίνουμε σε βάρος σκαγιων πάμε σε πιο σφιχτό τσοκ? Αυτό βοηθάει την πρώτη μέρα? Λόγω απραξίας τόσο καιρο....
 
Ακριβως αυτό εννοούσα βαγγέλη. Σαν τουφεκια ηταν πολύ καλα. Ολα τα πουλιά ξερά και χωρίς αίμα. Μολις ζεστάνει λίγο όμως, το λάκτισμα γίνεται όλο και πιο ζωηρό εως ανυπόφορο.
 
Όσο κατεβαίνουμε σε βάρος σκαγιων πάμε σε πιο σφιχτό τσοκ? Αυτό βοηθάει την πρώτη μέρα? Λόγω απραξίας τόσο καιρο....
Χοντρικα κ σε γενικες γραμμες ναι, οχι τοσο στις κοντινες κ στις μεσαιες αποστασεις αλλα στις μακρινες...
Δεν θα προτεινα με τιποτα σε καποιον που δεν εχει ξαναχρησιμοποιησει 28 γρ στο κυνηγι να το κανει στην εναρξη στο τρυγονι κ ειδικα μετα τους μηνες απραξιες... Τα φυσιγγια Sporting αποδιδουν εκπληκτικα αλλα ειναι αυστηρα στη σκοπευση, για μενα η ιδανικη ευκαιρια για να τα δοκιμασει καποιος ειναι τα μπασιματα της τσιχλας...
Βαγγελη παιξε με ενα φυσιγγι που σου αρεσει στα 32 γρ στην εναρξη... Το τρυγονι δεν ειναι απαιτητικο απο αποψη φυσιγγιου, ειδικα τον Αυγουστο...
 
Εκτος κι αν πετύχεις κανενα καιρο με παρα πολλή υγρασία! Καθε τόπος εχει και τα χαρακτηριστικά του! Εγω οταν ημου συρο πέτυχαιναμε μερες το Σεπτέμβρη αρχές που ηταν ολα μούσκεμα και οι καταβολές των πουλιών πολυ δύσκολες!
 
Όσο κατεβαίνουμε σε βάρος σκαγιων πάμε σε πιο σφιχτό τσοκ? Αυτό βοηθάει την πρώτη μέρα? Λόγω απραξίας τόσο καιρο....
Οσο μειωνονται τα σκαγια για να εχεις μια ικανοποιητικη συγκεντρωση στα 35-40 μετρα πρεπει αναγκαστικα να σφιξεις το τσοκαρισμα!
 
Σπύρο αν θεωρείς τα 34γρ υπερβολη λόγο καιρικών συνθηκών ζέστη κλπ θα συμφωνήσω μαζί σου!
Αν το θεωρείς υπερβολη σαν βάρος σκαγιων,Είμαι της άποψης οτι ισως ειναι το ανώτερο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανεις στο τρυγονι κ ειδικά σε ενα πρωινό με υγρασία..
Πρέπει ομως να παραδεχτώ οτι τις καλύτερες τουφεκιες σε αυτο το κυνηγι τις ειχα με φυσιγγια κατω απο 33γρ.
Σαν καιρικές συνθήκες εννοώ περισσότερο Τάσο...Η ζέστη του Αυγούστου λειτουργεί αρνητικά και έχει τις γνωστες συνέπειες στα ''φορτωμένα'' (όχι μόνο απο την αποψη του βάρους σκαγιών αλλά και των βλητικών χαρακτηριστικών) φυσίγγια, οπως σκόρπισμα κατανομής, αυξημένη ανάκρουση...
Και τα συγκεκριμένα φυσίγγια της NSI που ανεφερε ο Ηλίας δεν είναι απο τα πιο ελαφριά για την κατηγορία τους...
Καποια πρωινά του Σεπτέμβρη ίσως δουλέψουν καλύτερα...
 
Καποια πρωινά του Σεπτέμβρη ίσως δουλέψουν καλύτερα...
Ειχα δει σε μια ταινία τον λοβερδο να τα ρίχνει πρωί πρωί κ να λεει:
Τώρα με την υγρασία βάζω αυτά γιατί ειναι δυνατά φυσίγγια.
Σίγουρα ηταν διαφήμιση όμως είπε αλήθεια..:)
 
Τελευταία μου αρέσουν πολύ τα φυσίγγια με 30 γραμμάρια.Μαλακά και με ικανοποιητική επάρκεια σε σκάγια.
Πέρσι στις τσίχλες δώσανε ρέστα.
Μου μείνανε καμιά 10αριά Lambro Tordo 30 από τις τσίχλες σε νούμερο 10.
Στα τρυγόνια δεν νομίζω να τα εμπιστευτώ τόσο ψιλά σκάγια αλλά για τα ορτύκια με κύλινδρο πιστεύω είναι ότι πρέπει.
 
Μου μείνανε καμιά 10αριά Lambro Tordo 30 από τις τσίχλες σε νούμερο 10.
Στα τρυγόνια δεν νομίζω να τα εμπιστευτώ τόσο ψιλά σκάγια αλλά για τα ορτύκια με κύλινδρο πιστεύω είναι ότι πρέπει.
,
Γιώργο, αν εννοείς κυνήγι με σκύλο φέρμας, με κοντινές ντουφεκιες, θα έλεγα ότι...εγώ που τ' ριξα με κύλινδρο (σταθερο) τα βρήκα αρκετα συγκεντρωτικά, σε συνδυασμό με την πληθώρα των Νο 10 σκαγιών, ίσως να σου τα ''χαλάει'' αν είσαι καλά πάνω τους, τουλάχιστο μέχρι τα 20μ...
Δοκιμασε τα στο χαρτί πρωτα...
 
Last edited:
Back
Top