Φυσίγγια για τρυγόνι

Ωραια γιατι τα πηρε ο φιλος μου να τα δοκιμασει μην φαει καμια φολα και μετα ερθει να παρει τα δικα μου.hair.
Αφου τα δοκιμάζει πρώτη φορά(και σε τέτοιο θήραμα..) πες του να εχει μαζί του και δοκιμασμένα..
Το ότι δουλεύουν σε εμένα και σε άλλους είκοσι πχ,Δεν σημενει ότι θα τα βρει κ αυτός..Απλά λέω προσωπική αποψη..
Αν τα βρει κ του αρέσουν το σίγουρο ειναι ότι θα κάνει ωραίες μακρινές τουφεκιες..:)
 
Σήμερα το πρωί από τις 07:30 μέχριτις 09:00 δοκίμασα τα φυσίγγια
BP CLASSIC MB 32gr
ΛΑΜΠΡΟ TORDO 30gr
NS-20 CLASSICA 32gr
αυτό που μου έδωσε πουλια ήτανε το
B&P F2 Classic 34gr
τα πουλια σκοτσερνανε στον αέρα λες και τρώγανε την τουφεκια αλλα δεν έπεφτε τίποτα..τώρα το τι έπαιζε ο θεός και η ψυχή του
είχα επάνω το τριάρι το tsok***
συγκεκριμένα σε ένα τριγoνη ρίχνω μια τουφεκια και το πουλί σταματάει και φτερουγίζει στον τόπο ξαναρίχνω δεύτερη τρίτη..αλλα πουλί δεν έπεσε ..σαν να σταμάτησε και να έλεγε τι κανεις ρε μαλακα πρωί πρωί από κάτω .
 
ρίχνω μια τουφεκια και το πουλί σταματάει και φτερουγίζει στον τόπο
μεγάλη προσκόπευση πέρασε μπροστά του η ντουφεκιά, όλα όσα ανέφερες είναι άριστα φυσίγγια, μάλλον δεν βρήκες τις σωστές προσκοπεύσεις για το καθένα
 
Σήμερα το πρωί από τις 07:30 μέχριτις 09:00 δοκίμασα τα φυσίγγια
BP CLASSIC MB 32gr
ΛΑΜΠΡΟ TORDO 30gr
NS-20 CLASSICA 32gr
αυτό που μου έδωσε πουλια ήτανε το
B&P F2 Classic 34gr
τα πουλια σκοτσερνανε στον αέρα λες και τρώγανε την τουφεκια αλλα δεν έπεφτε τίποτα..τώρα το τι έπαιζε ο θεός και η ψυχή του
είχα επάνω το τριάρι το tsok***
συγκεκριμένα σε ένα τριγoνη ρίχνω μια τουφεκια και το πουλί σταματάει και φτερουγίζει στον τόπο ξαναρίχνω δεύτερη τρίτη..αλλα πουλί δεν έπεσε ..σαν να σταμάτησε και να έλεγε τι κανεις ρε μαλακα πρωί πρωί από κάτω .

Βαλε τα 4 αστρα στο οπλο σου μεχρι να το συνηθισεις λιγο κ ελεγξε μηπως θελει λιγο κατεβασμα με τη φλατζα, μηπως ψιλοτουφεκαει δηλαδη, γιατι ειναι συχνο φαινομενο στις Α400... Θεμα μετρων του οπλου ειναι, οχι φυσιγγιων...
 
Σήμερα το πρωί από τις 07:30 μέχριτις 09:00 δοκίμασα τα φυσίγγια
BP CLASSIC MB 32gr
ΛΑΜΠΡΟ TORDO 30gr
NS-20 CLASSICA 32gr
αυτό που μου έδωσε πουλια ήτανε το
B&P F2 Classic 34gr
τα πουλια σκοτσερνανε στον αέρα λες και τρώγανε την τουφεκια αλλα δεν έπεφτε τίποτα..τώρα το τι έπαιζε ο θεός και η ψυχή του
είχα επάνω το τριάρι το tsok***
συγκεκριμένα σε ένα τριγoνη ρίχνω μια τουφεκια και το πουλί σταματάει και φτερουγίζει στον τόπο ξαναρίχνω δεύτερη τρίτη..αλλα πουλί δεν έπεσε ..σαν να σταμάτησε και να έλεγε τι κανεις ρε μαλακα πρωί πρωί από κάτω .
Περίεργο που σου έδωσε το F2 πουλιά ενώ με τα άλλα τα έβλεπες να σκορτσάρουν. Το F2 είναι γρήγορο φυσίγγι, το έχω ρίξει σε δύο εξόδους σε τσίχλα και ήμουν σχεδόν πάντα πιο μπροστά από ότι θα έπρεπε. Οπότε αν ήσουν μπροστά με τα άλλα, θα ήσουν και με αυτό κατά τη γνώμη μου. Από όλα τα άλλα φυσίγγια που αναφέρεις είναι ίσως το πιο μαλακό αν και 34αρι. Μήπως με τα άλλα φυσίγγια έκανε έντονη αναπήδηση η κάνη σου και έφευγες πιο ψηλά από τα πουλιά?
 
Ας πω και εγω τι ειδα με τα nsi classica!ικανοποιητικες ταχυτητες(προτιμω τα γρηγορα φυσιγγια)αδιαφορο λακτισμα παροτι 32 gr και τα εριχνα με το sakaba..εξαιρετικα σκοτωματα(κανενα πουλι τραβματισμενο) το μονο λαθος μου ηταν οτι αυτο το φυσιγγι ειναι ιδιαιτερα συγκεντρωτικο και δεν συγχωρει λαθη σκοπευσεις με τα πουλια σαιτες μες στο πυκνο....αυτα!
 
Βαλε τα 4 αστρα στο οπλο σου μεχρι να το συνηθισεις λιγο κ ελεγξε μηπως θελει λιγο κατεβασμα με τη φλατζα, μηπως ψιλοτουφεκαει δηλαδη, γιατι ειναι συχνο φαινομενο στις Α400... Θεμα μετρων του οπλου ειναι, οχι φυσιγγιων...
Ari 4 δεν έχω φιλε μου έχεις κάποια μάρκα υπόψη σου να δοκιμάσω.? προτείνεις κάτι.?
 
δοκίμασα σήμερα τα φυσίγγια στα 35μ με τα tsok Mulle passing και Kicks LF SMOKE
To NS-20 CLASSICA 32gr με Kicks Lm το πηγε χαλια
η τουφεκια με το mulle passing ήτανε καλύτερη

To B&P F2 Classic 34gr και πάλι το μούλε μου έδωσε καλύτερη κατανομή μπορεί να είναι επειδή είναι πιο σφικτό το kicks δεν σκέρο ρε μάγκες
χρειάζομαι ένα 4 tsok αλλα είμαι σε σκέψη τι πιο να πάρο να πάρο ένα μαμά 4**** Beretta Optima-Choke® HP Βlack edition..
 
Last edited:
Ας πω και εγω τι ειδα με τα nsi classica!ικανοποιητικες ταχυτητες(προτιμω τα γρηγορα φυσιγγια)αδιαφορο λακτισμα παροτι 32 gr και τα εριχνα με το sakaba..εξαιρετικα σκοτωματα(κανενα πουλι τραβματισμενο) το μονο λαθος μου ηταν οτι αυτο το φυσιγγι ειναι ιδιαιτερα συγκεντρωτικο και δεν συγχωρει λαθη σκοπευσεις με τα πουλια σαιτες μες στο πυκνο....αυτα!
Ηλια με το κανονι τι κλωτσημα να καταλαβεις..ειναι σκληρουτσικο φυσιγγι για 32gr,αλλα φυσεκαρα.οπως τα λες ολα τα αλλα.. Και εγω εχω παρατηρησει οτι ειναι γρηγορο και εχει καλες καταβολες,και κοντα η κιμας η σου φευγει..
 
Ηλια με το κανονι τι κλωτσημα να καταλαβεις..ειναι σκληρουτσικο φυσιγγι για 32gr,αλλα φυσεκαρα.οπως τα λες ολα τα αλλα.. Και εγω εχω παρατηρησει οτι ειναι γρηγορο και εχει καλες καταβολες,και κοντα η κιμας η σου φευγει..
Γιαννη δυστυχως ειχα επιλεξει φυσιγγια πριν το ψαξιμο για τα πουλια και ετυχε να τα βρουμε σε ενα σφικτο μερος με ελιες και σκινους-δεντρα εως τρια μετρα υψος και περνουσαν συριζα με το εδαφος(χρειαζομουν μαλλινοταπο το ενα απο τα δυο).σκεψου εκανα μια 35αρα royal με 5 αστρα και το πουλι εφαγε κεραυνο...και λεω οτι πρεπει να ηταν 35 μετρα γιατι μου λεει ο δικος μου που ριχνεις ρε και πριν προλαβει να τελειωσει την φραση ειδα πουπουλα απο το στηθος να φευγουν και το πουλι να χτυπα στο εδαφος
 
χρειάζομαι ένα 4 tsok αλλα είμαι σε σκέψη τι πιο να πάρο να πάρο ένα μαμά 4**** Beretta Optima-Choke® HP Βlack edition..

Aπο φιλο που εχει το εξωετρικο τσοκ της Beretta το IC, η αποδοση στον πινακα κ στο κυνηγι ειναι εξαιρετικη... Αποψη γι αυτο το οπλο απο αλλης εταιριας τσοκ δεν εχω...
Ελεγξε παντως μηπως θελει λιγο "κατεβασμα" με μια φλατζουλα το οπλο...
 
Ηλια με το κανονι τι κλωτσημα να καταλαβεις..ειναι σκληρουτσικο φυσιγγι για 32gr,αλλα φυσεκαρα.οπως τα λες ολα τα αλλα.. Και εγω εχω παρατηρησει οτι ειναι γρηγορο και εχει καλες καταβολες,και κοντα η κιμας η σου φευγει..


παιδιά θέμα κλώτσημα μην το συζητάτε είναι ανύπαρκτο ...προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε έχω μπει σε διαδικασία αν αυτό το φυσίγγιο κλωτσάει η δεν κλωτσάει..σε μένα είναι τραβάει η δεν τραβάει

Γιαννη δυστυχως ειχα επιλεξει φυσιγγια πριν το ψαξιμο για τα πουλια και ετυχε να τα βρουμε σε ενα σφικτο μερος με ελιες και σκινους-δεντρα εως τρια μετρα υψος και περνουσαν συριζα με το εδαφος(χρειαζομουν μαλλινοταπο το ενα απο τα δυο).σκεψου εκανα μια 35αρα royal με 5 αστρα και το πουλι εφαγε κεραυνο...και λεω οτι πρεπει να ηταν 35 μετρα γιατι μου λεει ο δικος μου που ριχνεις ρε και πριν προλαβει να τελειωσει την φραση ειδα πουπουλα απο το στηθος να φευγουν και το πουλι να χτυπα στο εδαφος
 
δοκίμασα σήμερα τα φυσίγγια στα 35μ με τα tsok Mulle passing και Kicks Lm
To NS-20 CLASSICA 32gr με Kicks Lm το πηγε χαλια
η τουφεκια με το mulle passing ήτανε καλύτερη

To B&P F2 Classic 34gr και πάλι το μούλε μου έδωσε καλύτερη κατανομή μπορεί να είναι επειδή είναι πιο σφικτό το kicks δεν σκέρο ρε μάγκες
χρειάζομαι ένα 4 tsok αλλα είμαι σε σκέψη τι πιο να πάρο να πάρο ένα μαμά 4**** Beretta Optima-Choke® HP Βlack edition..

Το passing ειναι πιο συγκεντρωτικο απο το kicks LM γιαυτο και ειδες καλυτερες συγκεντρωσεις στα 35 μετρα. Για να ειχες συγκριση των δυο τσοκ ενα προς ενα επρεπε να συγκρινεις το passing με Κicks IM.
To NS-20 ειναι ειδικη περιπτωση φυσιγγιου με συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου και πολυ συγκεντρωτικο. Εχω μια μικρη αμφιβολια κατα ποσο δουλευουν τσοκ φρενου με τετοιες πατεντες.
Αν μπορεις βρες ενα μεγαλο καρτονι και ξαναριξε κανοντας κυκλο 30 εκ απο το κεντρο της τουφεκιας σου. Αν πηρες σε αυτη την αποσταση 65% συγκεντρωση στο passing και 55% στο Kicks εισαι μια χαρα. Αν παρεις μικροτερη στγκεντρωση απο αυτην δοκιμασε αλλα φυσιγγια.
Μην απογοητευεσαι με μια δοκιμη και τα 2 τσοκ που πηρες ανηκουν στην αφροκρεμα και το οπλο σου ειναι καλο και η ακρη θα βρεθει.
 
κυριοι το εχουμε πει πολλες φορες για το ns 20 .το φυσιγγι αυτο θελει μαξιμουμ 3αρι τσοκ για ν αποδοσει τα μεγιστα. μεχρι να το μαθω εφαγα τα μουτρα μου. ειναι τρομερα συγκεντρωτικο. παραπανω απο 3 αστρα ειτε λεγεται lf ειτε passing ειναι υπερβολη γι αυτο το φυσιγγι. το ιδιο συμβαινει και με το speed αλλα και με το percorso. βγαζουν πολυ κλειστες τουφεκιες
 
Last edited:
το tortora ειναι ενα υπερτιμημενο πλην καλο φυσιγγι για καιρο με πολλη υγρασια ομως καθοτι γεμιζεται με 2 διαφορετικες διβασικες πυριτιδες tecna και s4.αποτελεσμα ειναι αν ριχτει σε ζεστο καιρο θα κανει πολυ μπαμ και θα δειτε το πουλακι σε μια πισινα αιματος. ναι εχει κι αυτο συγκεντρ. αποσπωμενου πατου αλλα 13 ευρω ευχομαι καλη πωληση. μας εχει πολυπαραμυθιασει η nsi με τις ειδικες σειρες. τα ιδια με το μαλλινο tordo 9/11.δε πα να δουνε αν ερχομαι
 
Back
Top