Φυσίγγια για τρυγόνι

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Επειδή μέχρι τώρα κυνηγούσα με δίκαννο και έναν τύπο φυσιγγίου ανα εξόρμηση μιας και έιχα δυο διαφορετικά τσόκ διαθέσιμα,
Εαν στο αυτογεμές βάλεις 2+1 διαφορετικά ή 1+2 διαφορετικα φυφίγγια, γίνεται μπέρδεμα;
 
Βασιλη ποια δουλευεις στο τρυγονι;σε ανοιχτα η σε σφιχτα μερη τα κυνηγας;
Ιδιογόμωση κυνηγάω τα τελευταία χρόνια. Πρόπερσι που πήγα σε ένα κλειστό μέρος είχα τουφεκίσει 4 lambro διασποράς 36γρ νο 8 και είχα πάρει 4 τρυγόνια. Δεν είχα ρίξει άλλα φυσίγγια. Φέτος στο μέρος που πήγα έριξα ιδιογόμωση σε καρτέρι πολύ δύσκολο γιατί είμαι στην μέση ενός χωραφιού με αμυγδαλιές και τα πουλιά τα βλέπεις ανάμεσα στα κλαδιά. Δεν είχα θέμα. Πάντα 8 νούμερο σκάγι και 31γρ για τα τρυγόνια. Σε μέρες με πάρα πολλή υγρασία θα κατέβω σε γραμμάρια αλλά αυτό έχει να γίνει πολλά χρόνια γιατί δεν έχω βρει τρυγόνια.
 
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Επειδή μέχρι τώρα κυνηγούσα με δίκαννο και έναν τύπο φυσιγγίου ανα εξόρμηση μιας και έιχα δυο διαφορετικά τσόκ διαθέσιμα,
Εαν στο αυτογεμές βάλεις 2+1 διαφορετικά ή 1+2 διαφορετικα φυφίγγια, γίνεται μπέρδεμα;
Κάτσε γιατί με μπέρδεψες..εννοείς να έχεις 2 διαφορετικές μάρκες φυσιγγίων στο όπλο?
 
Κάτσε γιατί με μπέρδεψες..εννοείς να έχεις 2 διαφορετικές μάρκες φυσιγγίων στο όπλο?
ναι Βασίλη. Και να τα βάζεις συνδυαστικα. Ενα και πισω τα αλλα δυο διαφορετικα, ή δυο ιδια στην αρχή και το πίσω διαφορετικο.
 
ναι Βασίλη. Και να τα βάζεις συνδυαστικα. Ενα και πισω τα αλλα δυο διαφορετικα, ή δυο ιδια στην αρχή και το πίσω διαφορετικο.
Είναι πολύ κοινό αυτό νομίζω! Μόνο να προσέχεις μη μπερδευτείς εσύ. Πάντα θέλω να ξέρω τι φυσίγγι έριξα!
 
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Επειδή μέχρι τώρα κυνηγούσα με δίκαννο και έναν τύπο φυσιγγίου ανα εξόρμηση μιας και έιχα δυο διαφορετικά τσόκ διαθέσιμα,
Εαν στο αυτογεμές βάλεις 2+1 διαφορετικά ή 1+2 διαφορετικα φυφίγγια, γίνεται μπέρδεμα;
Ένας γνωστός μου στο ορτύκι με καραμπίνα βάζει τρία διαφορετικά , πρωτο διασποράς δεύτερο μαλλινοταπο τρίτο με συγκεντρωτηρα και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα . Μερικές φορές μάλιστα πιστεύω οτι είναι αναγκαίο έστω δυο διαφορετικα .
 
Το ανέφερα γιατι έχω στο μυαλό μου να κάνω έναρξη με 4αρι τσοκ, και πρωτο φυσίγγι 28γρ no8 και τα δυο πίσω nsi classica no 7.5 για να μαζεψουν την τουφεκια.
Ειδικά όταν το τρυγονι εχει τουφεκιστει απο 10 καρτερια και πάει ταπαααα.hunter.1
 
Το ανέφερα γιατι έχω στο μυαλό μου να κάνω έναρξη με 4αρι τσοκ, και πρωτο φυσίγγι 28γρ no8 και τα δυο πίσω nsi classica no 7.5 για να μαζεψουν την τουφεκια.
Ειδικά όταν το τρυγονι εχει τουφεκιστει απο 10 καρτερια και πάει ταπαααα.hunter.1
Και εγώ έτσι κάνω! Πρώτο 8άρι και πίσω δύο 7άρια στα τρυγόνια! Μιλάω για νορμάλ καρτέρι...αλλιώς θα βάλω και ένα διασποράς αν χρειαστεί!
 
Last edited:
Το ντόπιο τριγόνι που συναντώ εγώ στην έναρξη δεν πετάει ψηλά, πετάει συνήθως σύριζα με το έδαφος και σε μεγάλες ταχύτητες. Αναλόγως το καρτέρι θα περάσει και σε ανάλογη απόσταση οπότε πρέπει να έχω και τα ανάλογα φυσίγγαι μέσα. Προσωπικά έχοντας υπόψη το καρτέρι που θα κάνω έναρξη φέτος θα παίξω με LM και κάποιο φυσίγγια 7αρι 31-32γρ. Θα δω μέχρι τότε...
 
Το ανέφερα γιατι έχω στο μυαλό μου να κάνω έναρξη με 4αρι τσοκ, και πρωτο φυσίγγι 28γρ no8 και τα δυο πίσω nsi classica no 7.5 για να μαζεψουν την τουφεκια.
Ειδικά όταν το τρυγονι εχει τουφεκιστει απο 10 καρτερια και πάει ταπαααα.hunter.1

Eγω στη θεση σου θα εβαζα 2 28 γρ και το τελευταιο classica. To nsi classica ειναι παρα πολυ συγκεντρωτικο, ριχνει περιπου μιαμιση συσφιξη σφιχτοτερη τουφεκια απο αυτη που περιμενεις απο το τσοκ σου
 
Eγω στη θεση σου θα εβαζα 2 28 γρ και το τελευταιο classica. To nsi classica ειναι παρα πολυ συγκεντρωτικο, ριχνει περιπου μιαμιση συσφιξη σφιχτοτερη τουφεκια απο αυτη που περιμενεις απο το τσοκ σου
Παύλο ίσως έχει ειπωθεί ξανά στο φόρουμ, αλλά μέχρι ποιο βαθμό τσοκαρίσματος αποδίδει πιο συγκεντρωτικά;
Με τριάρι αποδίδει εξίσου συγκεντρωτικά;
 
Παύλο ίσως έχει ειπωθεί ξανά στο φόρουμ, αλλά μέχρι ποιο βαθμό τσοκαρίσματος αποδίδει πιο συγκεντρωτικά;
Με τριάρι αποδίδει εξίσου συγκεντρωτικά;

Εριξα πριν λιγες μερες κατω δυο κουτια Ν 7.5 που μου ειχαν μεινει με τσοκ τριαρι μαμισιο. Απο 35 μετρα και επανω θεριζε, πιο κατω πηγαινει παρα πολυ μαζεμενη η τουφεκια και η εχεις αδικαιολογητες αστοχιες η το πουλι ειναι για πεταμα. Για μενα αυτο το πολυ καλο φυσιγγι δεν πρεπει να ριχνεται με πιο κλειστο τσοκ απο 4αρι.
 
Καθαρά προσωπική μου άποψη για το τρυγόνι είναι ότι η μέση λύση ανάμεσα από τα 28 και 32 γραμμάρια είναι η χρυσή τομή.
Ένα καλό φυσίγγι στα 30 γραμμάρια σε νούμερο 8 με ένα τσοκ 4άρι για νωρίς το πρωί και ντεμί για μετά είναι ότι πρέπει.
Και δεν θα σε κουράσει στις συνεχόμενες βολές στις υψηλές θερμοκρασίες συν του ότι είναι πάνω από το ψυχολογικό όριο των 28 γραμμαρίων.
 
Καθαρά προσωπική μου άποψη για το τρυγόνι είναι ότι η μέση λύση ανάμεσα από τα 28 και 32 γραμμάρια είναι η χρυσή τομή.
Ένα καλό φυσίγγι στα 30 γραμμάρια σε νούμερο 8 με ένα τσοκ 4άρι για νωρίς το πρωί και ντεμί για μετά είναι ότι πρέπει.
Και δεν θα σε κουράσει στις συνεχόμενες βολές στις υψηλές θερμοκρασίες συν του ότι είναι πάνω από το ψυχολογικό όριο των 28 γραμμαρίων.
Γιώργο έχεις να προτεινεις καποιο;
Φανταζομαι το navaro 30.
Εκτος απο αυτο;
 
Γιώργο έχεις να προτεινεις καποιο;
Φανταζομαι το navaro 30.
Εκτος απο αυτο;

Εκτός από το Navaro που είναι η πρώτη μου επιλογή,καλό είναι και το Lampro Tordo 30.
Επίσης και το B&P Light μου πήγε καλά.(μόνο το καλοκαίρι)
 
Το ντόπιο τριγόνι που συναντώ εγώ στην έναρξη δεν πετάει ψηλά, πετάει συνήθως σύριζα με το έδαφος και σε μεγάλες ταχύτητες. Αναλόγως το καρτέρι θα περάσει και σε ανάλογη απόσταση οπότε πρέπει να έχω και τα ανάλογα φυσίγγαι μέσα. Προσωπικά έχοντας υπόψη το καρτέρι που θα κάνω έναρξη φέτος θα παίξω με LM και κάποιο φυσίγγια 7αρι 31-32γρ. Θα δω μέχρι τότε...
Μανο επειδη ετυχε σε τετοιο καρτερι να κυνηγησω περυσι θεωρω πως το 8αρι ειναι υπεραρκετο...δεν ειναι και τοσο σκληρο θηραμα το τρυγονι της εναρξης....ασε που κυριως τα γυφτοπουλα τρωνε ντουφεκιδι,τα μεγαλα ειναι εξυπνα και γλυτωνουν!το classica ειναι υπερβολικα συγκεντρωτικα για τετοια καρτερια!σε γραμμαρια συμφωνω μαζι σου και απο μπαρουτι ακουιλα η f2!
 
μην το παιδευεται πολυ με το τρυγονι. ριχτε ενα νουμερο πιο κατω αυτο που ριχνετε στη τσιχλα και τελος. οποιος ριχνει sporting ας συνεχισει μ αυτα. αποψη μου. π. χ ο αργυρης που ριχνει ευρωμικτες 8-9 ειναι υπερκαλυμενος στο τρυγονι
 
Τολη ενας φιλος που κυνηγαει με βιτορια 71εκ. μου ειπε οτι απο τοτε που δοκιμασε τα bp nike στο τρυγονι δεν πρόκειται να βάλει αλλο φυσιγγι..
Στο λεω γιατι ψαχνεσε για βιτορια κ για bp..
Αρε Τασο, εισαι τσακαλος!
Ειχα κατα νου το nsi 30gr Ok. Αλλα πολλα ακούγονται για την Gm3 φετος, και γενικά ποτε δεν τη συμπάθησα.
 
Back
Top