Φυσίγγια για τρυγόνι

Η πρωτη παραλαβη εγινε. Μια κουτα nsi clasica σε 7,5 με 7.2 το κουτι. Πηρα και 3 κουτια percoso σε 36 gr με 11 το κουτι για να τω δω σε φασσες, οποιος τα εχει ριξει θα ηθελα εντυπωσεις. Η επομενη αγορα θα εναι ολα καραμανιδης... Παντως περιμενω να λογικευτουν οι ελληνες κατασκευαστες στις τιμες γιατι πραγματικα θα χασουν...
πηρες ενα απ τα καλυτερα 36αρια της αγορας.μετα το express long rage και το federal. το χρησ. παρα πολυ και ειναι ακρως θανατηφορο σε πολυ μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων. να ξερεις ομως οτι ειναι παρα πολυ συγκεντρωτικο. συνηθως το βαζω με 3 αστρα τσοκ και παιρνω απιστευτες τουφεκιες μεχρι τα 40-45 μετρα σε νο. 6.αν βρεις βεβαια τη φασσα κατω απ τα 25 μετρα κλαψτην
 
Last edited:
πηρες ενα απ τα καλυτερα 36αρια της αγορας.μετα το express long rage και το federal. το χρησ. παρα πολυ και ειναι ακρως θανατηφορο σε πολυ μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων. να ξερεις ομως οτι ειναι παρα πολυ συγκεντρωτικο. συνηθως το βαζω με 3 αστρα τσοκ και παιρνω απιστευτες τουφεκιες μεχρι τα 40-45 μετρα σε νο. 6.αν βρεις βεβαια τη φασσα κατω απ τα 25 μετρα κλαψτην
Είναι όντως φυσιγγαρος!ποτε δεν είχα αίματα με δαύτο!
 
Αφού το έχεις πάρει απόφαση με αυτό να ριχνεις και στο σκοπευτήριο οπότε πήγαινες....θα το νιώθεις πολύ πιο οικείο!

Ηλία καταλαβαίνω τι λες αλλά θα ρίχνω με το δικαννάκι και θα ακολουθήσω το προγραμματάκι που έχω βγάλει. Κάτσε να τελειώσω με τις εξετάσεις, 16/05, και θα κάνουμε καμιά εξόρμηση στο σκοπευτήριο!
 
Ενα ελαφρως τσιμπημενο 32αρι ειναι. Δεν ειναι για να το φοβαστε. Απλα λογω ζεστης ισως θελει ενα λιγο βαρυτερο οπλο ή ενα οπλο στα μετρα μας
Βίκτωρα έχεις δοκιμάσει τα c7 τα 30αρια;ακούγεται καλή ιδέα για την έναρξη...αυτή η c7 καιει καρδιές!
 
Παιδια για πεστε μου , το classica το εχει ριξει κανεις με δικανο ?....την ακους ? Γιατι μου λενε οτι ειναι λιγο δυνατο για 32, σε κουραζει....!!!

Ενα ελαφρως τσιμπημενο 32αρι ειναι. Δεν ειναι για να το φοβαστε. Απλα λογω ζεστης ισως θελει ενα λιγο βαρυτερο οπλο ή ενα οπλο στα μετρα μας
Εγώ θα το χαρακτήριζα απολύτως νορμάλ για 32άρι. Με το δίκαννο το έχω ρίξει κι εγώ και δεν ένιωθα να με ενοχλεί η ανάκρουσή του. Και το δικό μου Skb δεν είναι "σκοπευτικό", δηλ. είναι πιο ελαφρύ από του Ηλία.
Έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ελληνικά 32αρια, κυρίως από επαρχιακούς βιοτέχνες, πολύυυυ πιο δυνατά και "σκληρά" ... που πραγματικά την ακούς άσχημα αν τα ρίξεις με δίκαννο!!! .smashfrak. ... τα λεγόμενα καραμπινοφύσεκα ... .sarcastic. .buy buy.
 
Tο classica ειναι λιγο πιο δυνατο απο το ( b&p ΜΒ clasic 32 )
Σαν φυσιγγι ειναι πολυ καλο και ειδικα στην τσιχλα που το ειχα δουλεψει φετος.
Τωρα στην εναρξη του κυνηγιου τον αυγουστο δεν το εχω δουλεψει,
πιστευω ομως να ειναι εξισου καλο γιατι η πυριτιδα C7 ειναι απο τις καλυτερες της αγορας.
 
Τα 30αρια Ηλια τα ειχα δοκιμασει οταν πρωτοβγηκαν το 1992 περιπου, σε μπλε καλυκα Fiocchi Hellas. Ωραια και μαλακα, ειχα παρει μερικα τρυγονια σε ωραιες αποστασεις. Τα τωρινα δεν ξερω τι λενε, εχω πολλα χρονια να ριξω, εστω και απο φιλο.
 
Παιδια για πεστε μου , το classica το εχει ριξει κανεις με δικανο ?....την ακους ? Γιατι μου λενε οτι ειναι λιγο δυνατο για 32, σε κουραζει....!!!
Εγώ το χειμώνα που το έριξα, αλλά σε ζεστή μέρα, το ένιωσα λίγο... όχι τραγικά πράγματα, αλλά είχε διαφορά από τα ΗΙΤ8 πχ που έριχνα ή τα Tordo30, προσωπικά για το δικό μου δίκαννο δεν θα το έβαζα καλοκαίρι. Βέβαια δεν μου ταίριαξε και σαν φυσίγγι, πολύ συγκεντρωτικό και εγώ είμαι λίγο όρτσα:D:D
 
Η αποψη μου ειναι οτι στο τρυγονι ατην εναρξη που ειμαστε μαγκωμενοι απο την απραξια αλλα και γεματοι αδρεναλινη απο την εναρξη και το ιδιο το θηραμα τα σκοπευτικα φυσιγγια πιυ εχουν 28γταμμαρια και 7-μιση νουμερο σκαι μεχρι και 9 μας καλυπτουν πρωτον απο ελειπη προσκοπευση κογω τον πιο πανω αφου συνηθως εχουν ταχυτητα και δευτερον απο θεμα ανακρουσης ενω πιστευω οτι τα πλειστα εχουν καλες κατανομες για τρυγονι ακομη και με τσοκ 3 και 4 αστρα συμφωνα με το τι βλεπουμε στα σκοπευτηρια
 
Back
Top