Φυσίγγια για τρυγόνι

πριν από χρονια όταν πήγαινα στην έναρξη ταξίδια για τρυγόνια
πολύ καλό φυσίγγι σε ιταλικά όπλα που είχα τότε
ακόμα και τότε ήταν ακριβά αλλά άλλες εποχές με καλύτερα εισοδήματα και επιτρεπόταν και κάποια παραπάνω έξοδα :)
Μαλλον αυτός ειναι ο λόγος που δεν τα συναντάς και σε πολλά κυνηγομάγαζα!
 
Όσο περισσότερο πάω στο σκοπευτήριο,τόσο μεγαλώνει η άποψη μου ότι ένα φυσίγγι του Sporting σε νούμερο 8 είναι ότι καλύτερο για το τρυγόνι.
Άντε βία βία να πάω στα 30γρ.Δεν χρειάζεται παραπάνω.
Κοίτα σε μερη γενικώς που παίζουν τρυγόνια κι εχεις ευκαιρίες για αρκετες τουφεκιες κι αφου εχεις συνηθίσει αυτη τη γόμωση, συμφωνώ δε θα ηταν ασχημα. Ομως για κάποιον σαν εμένα που αφενος εχω ριξει λίγα 28 αρια και τα τρυγόνια στην Αττικη ειναι τζοκερ στα περασματα δε το σκεφτομαι καν. Θα βάλω κυνηγετικό 32 αρι και μάλιστα κατα πασα πιθανότητα τα classic lambro που φετος ολο το χειμώνα ηταν εξαιρετικά.
 
Το 28αρι με 4* σε νο 9 για το τρυγονι της εναρξης ειναι μανουλα. Περιεχει 504 σκαγια. Αν δεν πανε στον στοχο τοτε καποιος θα φταιει. Το 8αρι εχει 392 σκαγια που με ενα 3αρι θα ξεκρεμαει τα τρυγονακια στα 40m ανετα. Πολλοι που δοκιμασαν 28αρια τα ερωτευτηκαν ;)
 
Το 28αρι με 4* σε νο 9 για το τρυγονι της εναρξης ειναι μανουλα. Περιεχει 504 σκαγια. Αν δεν πανε στον στοχο τοτε καποιος θα φταιει. Το 8αρι εχει 392 σκαγια που με ενα 3αρι θα ξεκρεμαει τα τρυγονακια στα 40m ανετα. Πολλοι που δοκιμασαν 28αρια τα ερωτευτηκαν ;)
Η αλήθεια ειναι πως οσο κυνηγούσαμε την xlr το τσοκ που χρησιμοποιουσα ηταν το ντεμι. Φετος με το δικαννο θα παιξω σε **** & *** συνδυασμό. Το πειραμα με τα 28 αρια το εκανα φετος στα μπασιματα τσιχλας πηρα πουλια ψηλωμενα πηρα ομως πιο πολλα με τα 32 αρια. Φετος θα ξαναδοκιμασω παραλληλα με τα 32 αρια αλλη μαρκα 28 αρια
 
σωστα γραμμαρια για μενα για το τρυγονι δεν υπαρχουν εχω δει και με 24 γρ να περνουν πουλια αλλα και με 34γρ,πιστευω καπου στην μεση ειναι ολη η αλληθεια και πιο πολυ τα 30γρ..τωρα για μενα το καλυτερο φυσιγγι στο τρυγονι ειναι αυτο που ριχνουμε καθε χρονο και εχουμε συνηθηση και ειναι δοκιμασμενο απο εμας το να αλλαζουμε μαρκες καθε χρονο δεν ειναι και οτι καλυτερο.
 
σωστα γραμμαρια για μενα για το τρυγονι δεν υπαρχουν εχω δει και με 24 γρ να περνουν πουλια αλλα και με 34γρ,πιστευω καπου στην μεση ειναι ολη η αλληθεια και πιο πολυ τα 30γρ..τωρα για μενα το καλυτερο φυσιγγι στο τρυγονι ειναι αυτο που ριχνουμε καθε χρονο και εχουμε συνηθηση και ειναι δοκιμασμενο απο εμας το να αλλαζουμε μαρκες καθε χρονο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Αν ολο το καλοκαιρι ριχνεις 28γρ σπορτιγκ, τοτε ριξε αυτο και στα τρυγονια. Πιθανοτατα επειδη εχεις συνηθησει ταχυτητες και συμπεριφορα, θα σε βολεψει
συμφωνώ και συμπληρώνω
τσοκ που δίνει κέντρα με τα φυσίγγια αυτά....κάτι που απαιτείται σ αυτό το θήραμα
μην με ρωτήσετε ποιό είναι αυτό το τσοκ και πολύ περισσότερο ποια μάρκα
ο φίλος του συναρπαστικού αυτού θηράματος οφείλει να τα ξέρει και να πάει μ αυτά που εμπιστεύεται όπλο φυσίγγι τσοκ (απόδοση)
έναρξη είναι και η ψυχολογία-αμηχανία-ετοιμότητα-λαχτάρα-αμφιβολία κ.λ.π. πρέπει να είναι στους καλύτερους τους θετικά δείκτες :)
 
Όσο περισσότερο πάω στο σκοπευτήριο,τόσο μεγαλώνει η άποψη μου ότι ένα φυσίγγι του Sporting σε νούμερο 8 είναι ότι καλύτερο για το τρυγόνι.
Άντε βία βία να πάω στα 30γρ.Δεν χρειάζεται παραπάνω.
το καλυτερο φυσιγι για το τρυγονι φιλε είναι το κοντακι σου να ριχνει ακριβως εκει που κοιτας , το γραφω επειδη πας σκοπευτηριο και ελπιζω να μην παρεξηγηθώ
 
το καλυτερο φυσιγι για το τρυγονι φιλε είναι το κοντακι σου να ριχνει ακριβως εκει που κοιτας , το γραφω επειδη πας σκοπευτηριο και ελπιζω να μην παρεξηγηθώ

Δημήτρη αυτό δεν χρειάζεται να το λέμε....;)
Το κοντάκι είναι το Α και το Ω και από εκεί ξεκινάμε.:)
Από την στιγμή που έφτιαξα κοντάκι στην Fabarm το όπλο μεταμορφώθηκε...:)
 
συμφωνώ και συμπληρώνω
τσοκ που δίνει κέντρα με τα φυσίγγια αυτά....κάτι που απαιτείται σ αυτό το θήραμα
μην με ρωτήσετε ποιό είναι αυτό το τσοκ και πολύ περισσότερο ποια μάρκα
ο φίλος του συναρπαστικού αυτού θηράματος οφείλει να τα ξέρει και να πάει μ αυτά που εμπιστεύεται όπλο φυσίγγι τσοκ (απόδοση)
έναρξη είναι και η ψυχολογία-αμηχανία-ετοιμότητα-λαχτάρα-αμφιβολία κ.λ.π. πρέπει να είναι στους καλύτερους τους θετικά δείκτες :)
Ισχύουν αυτα που εγραψες, κεντρα ναι αλλα κι αναλογα πως περνανε εκει που εχουμε παει και μαζι *** και **, στα παραλια αττικης καλυτερα λιγο πιο ανοιχτο...
 
Επειδη το τρυγονι ειναι απο τα λιγοστα θηραματα πλεον τα τελευταια χρονια...
και φυσικο ειναι ολοι μας να θελουμε τα καλυτερα βλητικα αποτελεσματα,
εγω απο πρσωπικη εμπειρια που κυνηγαω αρκετα χρονια, νομιζω πως ενα
ιδανικο φυσιγγι για το τρυγονι ειναι τα 32 γραμμαρια με μεγιστο καποιες φορες τα 33.
Τις περισσοτερες φορες η βολες στο τρυγονι ειναι πανω απο τα 30 μετρα για αυτο
πιστευω ειναι ιδανικα τα γραμμαρια που ανεφερα παραπανω ιδικα για αυτες τις αποστασεις,
τουλαχιστον απο την εμπειρια μου αυτο εχω συμπαιρανη.
π.χ περσι με 32 γραμ. εκανα φοβερες βολες σε μεγαλες αποστασης και τα πουλια ξερα.
 
Το έχουν πει και αλλα παιδιά, κυνηγηστε με φυσίγγια που νιώθετε σιγουριά είτε είναι από τα ελαφριά 28αρια έως τα πιο βαριά 34αρια. Μην επηρεαζομαστε ( με την καλή έννοια) από κάποια παιδιά που προτείνουν η κυνηγούν τα τρυγόνια η άλλα θηράματα με ελαφριές γομωσεις. Δεν σημαίνει πως μπορούν να το κάνουν όλοι ούτε πρέπει να πιεζουμαι τον εαυτό μας να το κάνει. Το λέω γιατί γνωστοί που διαβάζουν το φόρουμ με ρωτάνε για να χρησιμοποιήσουν 28αρια αλλά δεν νιώθουν σιγουριά και όπως ξέρουμε η ανασφάλεια και η αμφιβολία πριν τη τουφεκιά είναι ότι χειρότερο.
 
Το έχουν πει και αλλα παιδιά, κυνηγηστε με φυσίγγια που νιώθετε σιγουριά είτε είναι από τα ελαφριά 28αρια έως τα πιο βαριά 34αρια. Μην επηρεαζομαστε ( με την καλή έννοια) από κάποια παιδιά που προτείνουν η κυνηγούν τα τρυγόνια η άλλα θηράματα με ελαφριές γομωσεις. Δεν σημαίνει πως μπορούν να το κάνουν όλοι ούτε πρέπει να πιεζουμαι τον εαυτό μας να το κάνει. Το λέω γιατί γνωστοί που διαβάζουν το φόρουμ με ρωτάνε για να χρησιμοποιήσουν 28αρια αλλά δεν νιώθουν σιγουριά και όπως ξέρουμε η ανασφάλεια και η αμφιβολία πριν τη τουφεκιά είναι ότι χειρότερο.
Άμα δεν δείχνεις σιγουριά για κάποιο φυσίγγιο το μόνο σίγουρο είναι ότι στις πρώτες αστοχίες θα τα βάλεις μαζί του και θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα λόγω δική σου κακής φόρμας και λαχταρας για το θήραμα!
 
Δεν έχω ιδεα απο σκοπευτηριο αλλα νομιζω οτι η συγκριση δισκος-τρυγονι ειναι αστοχη..
Και ο κυριοτερος λογος ειναι οτι ο δισκος τραβαει ευθεια πορεια χωρις να κανει "σπασιματα",δεν στριβει αποτομα κ δεν βουταει οταν τουφεκιστει..οποτε εκει ειναι πιθανον να υπαρξει σκοπευτικο λαθος αρα τα λιγα παραπανω σκαγια χρειαζονται..
Τα πουλιά του Σεπτεμβρη που μπενουν κουρασμένα κ πολλες φορες κάθονται κ στα δεκα μετρα απο τον κυνηγο ειναι αλλο θεμα..
Ναι στα 28αρια αλλα με εμπιστοσύνη στις σκοπευτικες μας ικανοτητες κ οχι γιατι επειδή ειδα τον ταδε να τα ριχνει κ παντα να γυριζει με πουλια,θα παω κ εγω αύριο κυνηγι φορτωμενος μονο με 28αρια οταν μεχρι χτες εριχνα 33-34γρ κ πολλες φορες δεν με εφταναν..
 
Αυτο Τασο εχει να κανει με το στοχο. Δεν εχουν την ιδια τροχια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι το 28αρι ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο. Το 32αρι σου δινει λιγη περισσοτερη αυτοπεποιθηση λογω 4 γρ αλλα μην περιμενεις αυτα τα 4 γρ να σου διορθωσουν σκοπευτικα λαθη. Ισως καποιες φορες απο τυχη παρεις πουλια, αλλα σκοπευτικα το ιδιο θα εισαι με το 28αρι, και το 32αρι.
 
Back
Top