Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπορεί να υπάρξει βλητική διαφορά ανάμεσα σε δυο ή περισσότερα φυσίγγια παρόλο που όλα έχουν τα ίδια ακριβώς υλικά;
Αν ναι τότε πιστεύω πως δικαίως το "καλό" φυσίγγι ενδεχομένως να το πληρώσουμε πιο ακριβά από ένα άλλο. Δηλαδή η επιτυχία σε ένα προϊόν δεν θα πρέπει να αμειφθεί;
Αν όμως όλα τα φυσίγγια είναι βλητικά τα ίδια, τότε κακώς υπάρχουν διακυμάνσεις (τουλάχιστον μεγάλες) στις τιμές τους. Από εκεί και πέρα είναι δικό μας θέμα να ψαχτούμε για να δούμε ποιο θα επιλέξουμε όπως πολύ σωστά έγραψε ο Παύλος.

Για τα τελευταία χρόνια, όσον αφορά τα εισαγόμενα με τα εγχώρια φυσίγγια μήπως θα πρέπει να αναλογιστούμε με ποιες τιμές, με ποιο τρόπο και με ποιους φόρους αγοράζει τα υλικά ο ξένος κατασκευαστής φυσιγγίων και με ποιες τιμές, με ποιο τρόπο και με ποιους φόρους αγοράζει τα υλικά ο Έλληνας κατασκευαστής, αναλογιζόμενοι την οικονομική κατάσταση της χώρας και με τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν στις συναλλαγές μας οι ξένοι...
Βέβαια δεν αποκλείουμε και τους κερδοσκόπους, καιροσκόπους και εκμεταλλευτές των κυνηγών...

Χρηστο, θες να μου πεις δηλαδη οτι οι ελληνες κατασκευαστες ποτε δεν ειχαν τροπο να στοκαρουν υλικα, ενω οι Ιταλοι και οι Ισπανοι παντα το καταφερναν; Γιατι το προβλημα ειναι διαχρονικο αν θυμαμαι καλα.

Γι΄ αυτό που γίνεται διαχρονικά, δεν έχω καμμία αντίρρηση και πάμε στην τελευταία πρόταση του post μου.
Για τα τελευταία χρόνια όμως και να θέλει κάποιος να κατεβάσει τις τιμές, ίσως να μην μπορεί...

Βίκτωρα θα με ενδιέφερε και η άποψή σου (όπως και άλλων συναδέλφων) και για τα προηγούμενα που έγραψα...
 
Μπορεί να υπάρξει βλητική διαφορά ανάμεσα σε δυο ή περισσότερα φυσίγγια παρόλο που όλα έχουν τα ίδια ακριβώς υλικά;
Mπορει να υπαρχουν μεγαλυτερες αποκλεισεις στις δοσολογιας εξαιτιας του ποιος κατασκευαστής εχει πιο προηγμενα μηχανημα αλλα γενικα δυο φυσιγγια με τα ιδια ακριβως υλικα θα ειναι δυο ιδια φυσιγγια σαν μεμονωμενες περιπτωσεις. Στο κουτι των 25 θα ισχυει αυτο που ειπα παραπανω.

Αν όμως όλα τα φυσίγγια είναι βλητικά τα ίδια, τότε κακώς υπάρχουν διακυμάνσεις (τουλάχιστον μεγάλες) στις τιμές τους.

Οι τιμες φανταζομαι οι θα εξαρτονται κ απο την ευκολια που εχει μια εταιρια να προμηθευτει μεγαλυτερη ποσοτητα υλικων σε καλυτερη τιμη αλλα γενικα οι τιμες ειναι εξοφρενικα αυξημενες τοσο αναμεσα στα φυσιγγια οσο και αναμεσα στα κυνηγομαγαζα ανα την επικρατεια. Δεν μπορει το ιδιο φυσιγγια να κοστιζει στην Αθηνα 5,2 ευρω και το ιδιο ακριβως στην επαρχια 6,8. Ολοι εχουν μεριδιο στην αισχροκερδια κ καλο ειναι να επιλεγουμε μαγαζατορες που ενδιαφερονται κ λιγο για τον καταναλωτη κ δεν βαζουν επιπλεον καπελο απο τις ηδη αυξημενες τιμες των εταιριων.
Οι δικαιολογιες περ ανοδο του μολυβδου κτλ κτλ ειναι απλα αστειες δικαιολογιες...

Για μενα Χρηστο, να αμειφθει η πρωτοπορια, η εξειδικευση, τα ιδιαιτερα υλικα ναι, αλλα οχι να πληρωνουμε απλα ενα επιτυχημενο marketing χωρις ουσια...
 
Εαν μπορουσαμε να κρατησουμε ολες τις παραμετρους ιδιες σε ενα φυσιγγι, τοτε ασχετως εταιριας, το φυσιγγι θα ηταν ιδιο. Επειδη ομως η καθε εταιρια ολο και κατι θα αλλαξει, ειτε καψουλι ειτε χρωμα καλυκα ειτε κλεισιμο, παντα θα διαφερουν μεταξυ τους, και ας εχουν την ιδια συνταγη.
 
Μια και έγινε κουβέντα για τιμές, να πω ότι μεγάλο βαρίδι που κράτησε τις τιμές χαμηλά ήταν η Romana Munizioni. Εδώ και τρία χρόνια έχει πουλήσει αρκετά καράβια φυσίγγια στην Ελλάδα στην σταθερή τιμή των 5€ σε κάποια sporting. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αναγκαστούν και Έλληνες κατασκευαστές να ακολουθήσουν προς τα κάτω αφού έβλεπαν ότι το παιχνίδι το έχαναν ολοκληρωτικά. Βλέπω και από τον εαυτό μου ότι δεν έπαιρνα τίποτα άλλο, τώρα όμως παίρνω και τα lambro που τα έχει ο Καλκαντζάκος 5,2. Για 20 λεπτά το κουτί, δεν χάλασε ο κόσμος.
 
για τα σκοπευτικα μιας και αναφερθηκε πολλα παιδια εδω παιρνουνε αρκετα απο τον κενταυρο και τους τ αφηνει 4.5 ευρω.δεν θυμαμαι ομως να σας πω τη παραγγελια ειχανε κανει.τα οποια ητανε και αρκετα προσεγμενα
 
Τα σκοπευτικά τα ανέφερα γιατί τα δουλεύω αρκετά στην τσίχλα, αν για κάποιο λόγο δεν ρίχνω εξ ολοκλήρου σκοπευτικά στην τσίχλα είναι γιατί βρίσκω ακόμα κουτσά στραβά τα Euromix γύρω στα 5,5€
Για αυτά του Κένταυρου το έχω ακούσει αλλά δεν έχω πάρει ακόμα.
 
για την τσίχλα δοκιμάστε και τα oscar gold μου άφησαν τον Φλεβάρη τις καλύτερες εντυπώσεις
ξεκίνησα με lambro σκοπευτικά και μετά euromix και δεν είχα παράπονα
τα silver του κένταυρου είχαν μεταβολές στην παρέα μου και τα σκοπευτικά δεν δοκιμάστηκαν ποτέ
 
πολυ καλο φυσηγγιο που κυνηγισα φετοσ ειναι του ρουμελιοτι απο πατρα με πυριτιδα α1 στα 32,5γρ.και σταθερο,σε οπλο beretta a400 unico.λιγο ακριβο γυρο στα 6,70 για τσιχλα,
 
Στις ζέστες χρησιμοποιώ B&P ΜΒ Classic 32gr, Cheddite Tordo 32gr και τα φυσίγγια του Γιωρίκα G3000/Aquila στα 32gr.
Στα κρύα χρησιμοποιώ ανάλογα τα κέφια και την υγρασία B&P F2 34gr, Dorkas Neo Velox 33gr, Nobelsport Sipe 32gr και του Γιωρίκα G3000 32/33gr.
(Τα φυσίγγια του Γιωρίκα έιναι αυτά που φτιάχνω εγώ :D )
 
Μια και έγινε κουβέντα για τιμές, να πω ότι μεγάλο βαρίδι που κράτησε τις τιμές χαμηλά ήταν η Romana Munizioni. Εδώ και τρία χρόνια έχει πουλήσει αρκετά καράβια φυσίγγια στην Ελλάδα στην σταθερή τιμή των 5€ σε κάποια sporting. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αναγκαστούν και Έλληνες κατασκευαστές να ακολουθήσουν προς τα κάτω αφού έβλεπαν ότι το παιχνίδι το έχαναν ολοκληρωτικά. Βλέπω και από τον εαυτό μου ότι δεν έπαιρνα τίποτα άλλο, τώρα όμως παίρνω και τα lambro που τα έχει ο Καλκαντζάκος 5,2. Για 20 λεπτά το κουτί, δεν χάλασε ο κόσμος.
Προσωπικά δουλεύω τα rm σε ν.8,5 δύο χρόνια τώρα και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.
Οταν πουλησουν τα lambro 4,80 δηλαδή σε πραγματικά ανταγωνιστικη τιμή τότε θα τα πάρω.
Μέχρι τότε, θεωρώ ότι με αντιμετωπίζουν σαν ηλιθιο και δεν τους κάνω τη χάρη.
Αν μάλιστα το ιταλικό έβγαινε και σε ν.9,5 δεν το άλλαζα με τίποτα, γιατί έχει και καλή ποιότητα στο φυσιγγι και στη συσκευασια.
 
πολυ καλο φυσηγγιο που κυνηγισα φετοσ ειναι του ρουμελιοτι απο πατρα με πυριτιδα α1 στα 32,5γρ.και σταθερο,σε οπλο beretta a400 unico.λιγο ακριβο γυρο στα 6,70 για τσιχλα,
Φίλε Ηλία εννοείς το διαφανο;Πράγματι καλό φυσίγγι.με αυτό είχα χτυπήσει την πρώτη μου μπεκατσα.τοεριχνα κ στην πέρδικα.κλωτσαγε λίγο βέβαια.τωρα δεν το βρίσκω πια.εριχνα κ το διασποράς του σε πορτοκαλί χρωμα,εξίσου καλό.το μπλε το MB δεν μου άρεσε...
 
το διαφανο ειναι με 34γρ.αυτο που λεο ειναι σε πρασηνο καληκα fiocchi με 12αρι πελμα και 32,5γρ.το διασπορασ του το πορτοκαλι ειναι τρομερο το mb το εβαζα στα τρυγονια μεχρει τα μπασηματα τησ τσιχλασ πολυ καλο
 
Τώρα μπερδεύτηκα.μηπως εννοείς το πράσινο με 16αρι μέταλλο;εδώ στο νησί παλιά το σοκολ είχε φανατικούς φίλους.το μβ δεν μου το πήγενε εμενα.οσον αφορά το arrow το κόκκινο το είχα ρίξει το 2008 κ ούτε να το ακούω δεν θέλω....
 
Δεν το γνωρίζω αυτό το φυσίγγι φίλε Ηλία.τελευταια χρόνια που τα έριξα ήταν το 20009.είχα κατέβει Πάτρα πιο παλιά κ είχα περάσει κ από τον Σταθη.εμαθα ότι έχουν βελτιωθεί τα φυσίγγια του.κ ότι γεμίσει ένα νέο με το όνομα gm3 σε μαύρο χρωμα.ισως τον πάρω τηλ.καποια στιγμή να μου πει τιμές για τσιχλοφυσιγγα.
 
Ηλία σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερωσες!μιας κ λέμε για Πάτρα,μου είχαν δώσει παλιά δυο κουτιά στοχος τσιρωνης μαύρα με d20.Hταν ότι καλύτερο έχω ρίξει.αν κ δυνατουτσικα.τωρα δεν γεμίζει πια.
 
To euromix 8/9 περσι μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις,όπως επίσης κ το τορντο της ίδιας εταιρίας(με πλαγιοκαννο μπαικαλ).έχει ρίξει κανένας το champion 32gr πράσινο να μου πει εντυπώσεις;παλιά ήταν πολύ καλό.επειδη τα αποθέματα τσιχλοφυσιγγων μου τελείωσαν πέρσι,ψάχνουμε σιγά-σιγα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top