Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δημητρη, στο δικο μου μια χαρα αποδιδει και η μαλλινη ταπα. Θελει λιγο προσεκτικοτερο στησιμο, αλλα δεν εχω δει διαφορες στην αποδοση, απο το 686 που ειναι με 18.4 αυλο. Για ανω των 18.6 δεν γνωριζω να σου πω
Εγω εχω δει βικτωρα!
δηλαδη ρε βικτωρα αν επαιρνες ενα so10 ας πουμε μιας που εισαι και μπερετακιας θα το επαιρνες με 18,6 η 18,4?η 18,8 ας πουμε!
 
για να συμφωνησω ως ενα μερος με το δημητρη σε δικανο δεν θα πηγαινα πανω απο 18,5.προσωπικη αποψη. και σε αυτογεμες οχι πανω απο 18,6.τα 18,7 και 18,8 δεν ειναι για ελλαδα. κραταω μια επιφυλαξη ως προς τα παπια. ειναι δυσκολο να βρεις φυσιγγι με καταλληλη εμφραξη για διευρυμενους εκτος αν ιδιογομωνεις. μαλλινη ταπα και μεσοταπα αποδιδουν τα μεγιστα εως 18,5 οπως εχω δει εγω. καθαρα προσωπικο
 
Συμφωνώ με τα παραπάνω ίσως στις άκρες του φάσματος στο μήκος των αυλών να θέλουν λιγο προσοχή τα φυσίγγια.
Τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα της B&P έχουν πλαστικό εμφρακτήρα που σε πλήρη διαστολή μπορεί να φτάσει τα 19.6mm αν θυμάμαι σωστά.
 
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους διευρυμενους αυλους και κωνους το αντίθετο μάλιστα, αν ήταν έτσι καμία εταιρεία στα σκοπευτικά της όπλα δεν θα χρησιμοποιουσε τέτοιους συνδυασμούς και με φυσίγγια 24γρ μέχρι 28γρ αναλόγως του αθλήματος.
Από την σελίδα της beretta:
DT11
http://www.beretta.com/en-us/dt11/

Και αν δεν κάνω λάθος και η perazzi στο καινούργιο της μοντέλο High tech χρησιμοποιεί και αυτή 18,6.
 
η δική μου γνώμη μετά από προσωπικές εμπειρίες από συζητήσεις με ανθρώπους που έχουν κι αυτοί εμπειρίες +δοκιμές και από μια πρόσφατη συγκέντρωση με συμμετοχή αρκετών συναδέλφων του κου Κυπρίδημου και κου Χατζιώτη:
<<μύθος η υπεροχή του διευρυμένου αυλού στον πίνακα,αλήθεια στην άτρακτο>>
γι αυτό και προσωπικά είμαι υπέρ του διευρυμένου αυλού για κάτι λίγο παραπάνω,όχι ότι ο συμβατικός δεν κάνει την δουλειά του η έχασε την δύναμη απόδοση του :)
 
Καλημερα!ο σαλαβαντες εδω στα χανια κυνηγαει με μια beretta 18,2 αυλο και ειναι φανατικος οπαδος του συγκεκρμενου οπλου!κατι θα ξερει μετα απο κατι εκατομμυρια φυσιγγια να πω?και γω δε ξερω!εχω δει τουφεκιες στο πινακα απο franchi με συμβατικους αυλους που δεν τις βγαζει ουτε το 692 ουτε το dt!παιχνιδια εταιριων για να πουλανε πιστευω!σε λιγα χρονια θα ξαναγυρισουν εκει που ηταν πιθανον!αλλωστε τα beretta του τραπ ειναι 18,4 ακομα
 
Καλημερα!ο σαλαβαντες εδω στα χανια κυνηγαει με μια beretta 18,2 αυλο και ειναι φανατικος οπαδος του συγκεκρμενου οπλου!κατι θα ξερει μετα απο κατι εκατομμυρια φυσιγγια να πω?και γω δε ξερω!εχω δει τουφεκιες στο πινακα απο franchi με συμβατικους αυλους που δεν τις βγαζει ουτε το 692 ουτε το dt!παιχνιδια εταιριων για να πουλανε πιστευω!σε λιγα χρονια θα ξαναγυρισουν εκει που ηταν πιθανον!αλλωστε τα beretta του τραπ ειναι 18,4 ακομα

Toυ Τραπ ειναι στενοι οι αυλοι ακριβως γιατι η τουφεκια πρεπει να πηγαινει μαζεμενη για οσο το δυνατον μεγαλυτερη αποσταση. Ομως μην κανεις το λαθος να συγκρινεις τις προσωπικες προτιμησεις ενος φτασμενου σκοπευτη, γιατι ο Σαλαβαντες οτι και να του δωσεις στο κυνηγι, κηδειες θα κανει. Αν παρεις το δικο σου 686 και πας αρκετα συχνα ωστε να το μαθεις, εξισου κηδειες θα κανεις και συ. Παρε παραδειγμα απο τα φυσιγγια. Αυτο που εσενα δουλευει, για τον αλλο ειναι χορτα
 
Περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα ... αλλά δεν μπορώ να μην πω δυο κουβέντες ...
Τα τουφέκια του τραπ συνεχίζουν να τα κάνουν με στενούς αυλούς (και 70αρα θαλάμη) απλώς και μόνο γιατί προορίζονται να ρίχνουν αποκλειστικά 24 γρ. Διότι και η διαμόρφωση των κλίσεων του κοντακιού δεν επιτρέπει να χρησιμοποιηθούν στο κυνήγι ή σε άλλο άθλημα, με περισσότερα γραμμάρια. Και σε αυτή τη γόμωση δεν υπάρχει ουσιαστικό πλεονέκτημα του φαρδύτερου αυλού, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουν.
Σε αντίθεση με τα όπλα sporting, που όλα πλέον κατασκευάζονται με αυλούς πάνω από 18,5 ...
Εξ ορισμού του διαμετρήματος 12, ο κανονικός αυλός είναι 18,5 και κάτι, οπότε η τακτική (κυρίως σε κεντρική και ανατολική Ευρώπη) για αυλούς στενότερους από αυτό, γινόταν αποκλειστικά και μόνο για να εξασφαλίζουν επαρκή έμφραξη ακόμη και με φτηνά και κακής ποιότητας υλικά βυσμάτωσης, και επουδενί για κάποιο βλητικό πλεονέκτημα ...
Οι διάφορες "βελτιώσεις" στα κυνηγετικά όπλα - διευρυμένοι αυλοί, επιμήκυνση και λείανση κώνων, μακρύτερα τσοκ με διάφορες "πατέντες", το porting κλπ. - μπορεί να χρησιμοποιούνται από τις εταιρείες ως μαρκετίστικα κόλπα ... αλλά δεν παύουν να είναι βελτιώσεις. Ίσως όχι τόσο σημαντικές και αισθητές, αλλά ... είναι βελτιώσεις !!!
Μπορεί να μην κάμουν τη "μεγάλη διαφορά" στον μέσο κυνηγό - σκοπευτή, αυτό να το δεχτώ ... αλλά όχι να λέμε ότι υστερούν κιόλας !!!
Εξάλλου, δεν κάνει το όπλο τον σκοπευτή ... όπως δεν κάνει το ράσο τον παπά ... ;)
 
Περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα ... αλλά δεν μπορώ να μην πω δυο κουβέντες ...
Τα τουφέκια του τραπ συνεχίζουν να τα κάνουν με στενούς αυλούς (και 70αρα θαλάμη) απλώς και μόνο γιατί προορίζονται να ρίχνουν αποκλειστικά 24 γρ. Διότι και η διαμόρφωση των κλίσεων του κοντακιού δεν επιτρέπει να χρησιμοποιηθούν στο κυνήγι ή σε άλλο άθλημα, με περισσότερα γραμμάρια. Και σε αυτή τη γόμωση δεν υπάρχει ουσιαστικό πλεονέκτημα του φαρδύτερου αυλού, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουν.
Σε αντίθεση με τα όπλα sporting, που όλα πλέον κατασκευάζονται με αυλούς πάνω από 18,5 ...
Εξ ορισμού του διαμετρήματος 12, ο κανονικός αυλός είναι 18,5 και κάτι, οπότε η τακτική (κυρίως σε κεντρική και ανατολική Ευρώπη) για αυλούς στενότερους από αυτό, γινόταν αποκλειστικά και μόνο για να εξασφαλίζουν επαρκή έμφραξη ακόμη και με φτηνά και κακής ποιότητας υλικά βυσμάτωσης, και επουδενί για κάποιο βλητικό πλεονέκτημα ...
Οι διάφορες "βελτιώσεις" στα κυνηγετικά όπλα - διευρυμένοι αυλοί, επιμήκυνση και λείανση κώνων, μακρύτερα τσοκ με διάφορες "πατέντες", το porting κλπ. - μπορεί να χρησιμοποιούνται από τις εταιρείες ως μαρκετίστικα κόλπα ... αλλά δεν παύουν να είναι βελτιώσεις. Ίσως όχι τόσο σημαντικές και αισθητές, αλλά ... είναι βελτιώσεις !!!
Μπορεί να μην κάμουν τη "μεγάλη διαφορά" στον μέσο κυνηγό - σκοπευτή, αυτό να το δεχτώ ... αλλά όχι να λέμε ότι υστερούν κιόλας !!!
Εξάλλου, δεν κάνει το όπλο τον σκοπευτή ... όπως δεν κάνει το ράσο τον παπά ... ;)

το αυτο... εχεις και επιλογες για πολλα κυνηγια με ενα οπλο με μεγαλο αυλο δειν ιεναι τυχαιο οτι η sx3 το εχουν οι αμερικανοι θεο για παπιοκυνηγια με βαριες γομωσεις.. 18.8 αυλο αν θυμαμαι καλα
 
για παπιοκυνήγια δεν χρειάζεσαι ούτε magnum ούτε βαριές γομώσεις και το 2 3/4 φυσίγγι μια χαρά κάνει την δουλειά του

οι αμερικάνοι τα θέλουν όλα BIG αλλά χήνες και παπιά κυνηγάμε με decoys στα 20 μέτρα .sarcastic.

το ΄95 που ξεκίνησα να κυνηγάω νόμιμα πλέον και το βάπτισμα έγινε σε παπιά είχα benelli sl80 2* σταθερό απλή κάννη ούτε καν magnum και έπεφταν στουπιά - πιστεύω πώς σύγχρονη κάννη και κακή δεν θα βρεις όπως επίσης δεν πιστεύω ότι η αχρωμίωτη είναι ο "the king of all" έχει πολύ καλύτερες κάννες από αχρωμίωτες και όχι μόνο στα λόγια

από αυλούς κώνους και τα σχετικά όπως είπε και ο Στέλιος περί ορέξεως,,,,,,είναι πώς έχει συνηθίσει ο καθένας να κυνηγάει
 
Σπυρο,εκλεινε το κλειστρο η εμενε ανοιχτο?Αν εμενε ανοιχτο,εφτανε στο τελος της διαδρομης του η κολλαγε λιγο πριν?
Τερμάτιζε πίσω, όπως όταν εχει αδειάσει η αποθήκη, και ενώ στην αποθήκη υπήρχε 1 ή 2 Φυσσιγγια.
 
Κάποιος του χώρου που έχει ρίξει αρκετά κοντεινερ φυσιγγια μου έλεγε ο αυλος και ο κωλος πρέπει να είναι στενός έτσι το υιοθέτησα και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι μόνο χαμένος δεν βγήκα!!!!
Συμφωνώ και γω, μόνο που με στενή "εξάτμιση" δύσκολα πας μπροστά άμα βέβαια θες ...σπρώξιμο..sarcastic.
 
Και εγω με την μικρη μου πειρα θα πω οτι δεν εχει να κανει με τους αυλους αλλα με το πως πρεπει ο καθενας να μαθει το ολπο του και να το ενσωματωση πανω του ....και θα κανει κηδειες !!!!
Ολες οι εταιρειες ολπων εκπτωσεις σε υλικα μπορει να κανουν ....στις αποδωσεις ομως καμια . Ποτε δεν θα υιοθετουσαν μια τεχνολογια που δεν εχει δοκιμαστει και δεν αποδιδει ( στην συγκεκριμενη περιπτωση με τους διευρημενους αυλους ) , αν μαθεις το ολπο σου εκ του πρακταιου στον πινακα, και βρεις τα φυσιγγια που του ταιριαζουν ....ετελειωσε !!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top