Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
στελιο η nsi τωρα τελευταια κανει παπαριες στα φυσιγγια της. χαλασε το sipe χαλασε το percorso και το ok το γεμιζει με 2 διαφορετικες πυριτιδες οπως και το tortora. το μονο που εχει αφησει ειναι το ns20 τ οποιο ειναι ασυμφορο οικονομικα. γι αυτο τη σταματησα
 
Last edited:
Το να έχεις ένα φυσίγγι που ξέρεις ότι θα πέσει το πουλί ότι κι αν γίνει είναι πολύ σημαντικό. Δεν γίνεται αυτό κατά τη γνώμη μου αλλά η ψυχολογία όπως έχουμε πει πολλές φορές είναι το παν.
Ποτέ δεν τα πήγα καλά με φυσίγγια γεμισμενα με gm3. Του έδωσα μια ευκαιρία σαν πιο ελαφρύ και πραγματικά με εντυπωσίασε. Η ψυχολογία και για μένα είναι μεγάλος παράγοντας. Από το πως θα πάνε οι πρώτες βολές εξαρτάται η μέρα μου. Ο άλλος μεγάλος παράγοντας είναι το να μάθεις το φυσιγγι που ρίχνεις. Μακάρι να είχα την οικονομική ευχέρεια να στοκαρω από το συγκεκριμένο.
Μιλάτε για τα ΟΚ της NSI; Η τιμή τους δεν φαίνεται και τόσο κακή, στα 6.8Ε τα βλέπω
Εγώ το θεωρώ ακριβό ιδίως στα 30γρ. Πέρυσι έδινα 1€ λιγότερο για τα tordo. Σπάνια αγοράζω φυσιγγι για τσίχλα πάνω από 6€. Όταν όμως βρίσκεις το φυσίγγι που σου ταιριάζει θα χρειαστείς λιγότερα φυσίγγια...
 
για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα επειδη πριν καμμια 15αρια χρονια εριχνα πολυ οκ. το παλιο δεν εχει καμμια σχεση με το τωρινο. απο παλια γεμιζοταν με gm3 σε χαμηλο παφυλα και το κουτι ηταν ασπρο με πρασινες ριγες και ηταν 30 γραμ. τωρα ειναι 31 εχει μεγαλωσει ο παφυλας και γεμιζεται και με prima εκτος απο gm3.αυτο αμεσως μας λεει οτι δεν προκειται για σταθερο φυσιγγι και οτι δεν ξερεις τι παιρνεις. τη μια μπορει να θεριζει και την αλλη μπορει να ξεπουπουλιαζει. και τελειωνοντας ν αναφερω οτι οπως και το sipe κανει πολυ κροτο πλεον
30γρ το λέει και τώρα αν και δεν εχω ζυγισει κάποιο. Το θέμα σταθερότητας θα μου το δείξει ο χρόνος. Όσο για τον κρότο για αυτό το λόγο δεν ξαναεριξα το gm3 της nsi. Το ΟΚ όμως είναι σε πολύ ανεκτά πλαίσια θεωρώ.
 
Γενικα τα τελευταια δυο χρονια παρα πολλες αλλαγες στη συγκεκριμενη εταιρεια. Ολες οι διβασικες της με καινουργια συνταγη με οτι αυτο συνεπαγεται, η GM3 με καινουργια συνταγη, oι ιδιογωμωτες ψαχνουν την τουφεκια τους, οπως και αυτοι που ριχνουν τα εμπορικα της. Ακομη σταθερα οτι ειναι γεμισμενα με C7 και με A1. Aν το ζητουμενο καποιου ειναι η σταθεροτητα και ειναι διατεθιμενος να πληρωσει κατι παραπανω για να τη διασφαλισει η συγκεκριμενη μεγαλη εταιρεια του χωρου δυστυχως δεν τη προσφερει πλεον. Και ο Ναυπλιωτης σε μας στηριζεται στις πρωτες υλες της NSI και τα αποτελεσματα φετος αναμεικτα. Δεν μπορω για μια ακομη φορα να καταλαβω τους λογους τετοιων αλλαγων, δεν υπαρχει πουθενα βελτιωση εστω και αν η εταιρεια υποστηριζει το αντιθετο.
 
Χθες στη πρωτη εξόρμηση της χρονιάς τα sporting κενταύρου και Καραμανιδη απελπισία τραβάω μια τουφεκιά σε εναν κοτσιφα με δικο μου (το τελευταίο) και δεν τον παίρνω καλά πέφτει κουτσοφτερος, τον πλησιαζω και το βαζει στα πόδια, του τραβάω δεύτερη σημαδευτη με superkill sporting, γύρο γύρο ντουμανια απο το χιόνι και ο μάγκας φευγιο πάλι και με την τρίτη ξεράθηκε στα 20 μέτρα με 2* και κένταυρο sporting τραγικό αυτό το πράγμα, παντα στα ζωντανα κατηγορούσα την σκόπευση μου αλλά στα 20 μετρα σημαδευτο και να παιρνει δρόμο;
Και αλλος ενας μετα που την εφαγε στην πλάτη ντουμανιασε ο τοπος στο πουπουλο και επεσε μεσα σε ενα πουρνάρι τον εψαξα λιγο και λεω στον γυρισμό πάλι, ε οταν γύρισα ακουγα απο μέσα φασαρία, δεν μπορούσα να πιστεψω ότι αυτο το πουλί ηταν ζωντανό.hair. , ντουφεκισμενο στα 20 μετρα με το 2* και την εφαγε και καλά πρωτη φορα εβλεπα τέτοιο ντουμάνι και φάνηκε να έπεφτε πατσαβουρι, μπορούσα να ορκιστώ οτι ειναι κόκκαλο
Ανεβασε γραμμαρια θεοφραστε...εχει αρκετο κρυο αυτες τις μερες.....
 
Γενικα τα τελευταια δυο χρονια παρα πολλες αλλαγες στη συγκεκριμενη εταιρεια. Ολες οι διβασικες της με καινουργια συνταγη με οτι αυτο συνεπαγεται, η GM3 με καινουργια συνταγη, oι ιδιογωμωτες ψαχνουν την τουφεκια τους, οπως και αυτοι που ριχνουν τα εμπορικα της. Ακομη σταθερα οτι ειναι γεμισμενα με C7 και με A1. Aν το ζητουμενο καποιου ειναι η σταθεροτητα και ειναι διατεθιμενος να πληρωσει κατι παραπανω για να τη διασφαλισει η συγκεκριμενη μεγαλη εταιρεια του χωρου δυστυχως δεν τη προσφερει πλεον. Και ο Ναυπλιωτης σε μας στηριζεται στις πρωτες υλες της NSI και τα αποτελεσματα φετος αναμεικτα. Δεν μπορω για μια ακομη φορα να καταλαβω τους λογους τετοιων αλλαγων, δεν υπαρχει πουθενα βελτιωση εστω και αν η εταιρεια υποστηριζει το αντιθετο.
το τελευταιο που γραφεις παυλο. αυτες τις παπαριες δεν μπορω να καταλαβω. ισως γι αυτο αλλαξε και το ευρωμιξ και τη πατησε ο ναυπλιωτης
 
στελιο η nsi τωρα τελευταια κανει παπαριες στα φυσιγγια της. χαλασε το sipe χαλασε το percorso και το ok το γεμιζει με 2 διαφορετικες πυριτιδες οπως και το tortora. το μονο που εχει αφησει ειναι το ns20 τ οποιο ειναι ασυμφορο οικονομικα. γι αυτο τη σταματησα
Ευριπίδη, πάντα έκανε τις παπαριές της όπως όλοι, εγώ δεν πολυχρησιμοποιoύσα φυσίγγια της, προτιμούσα τα Lambro, που αν και είναι με ίδια υλικά τα θεωρούσα καλύτερα.
Αλλά δεν νομίζω να γεμίζει το ίδιο φυσίγγι με 2 διαφορετικές πυρίτιδες, εγώ υποψιάζομαι ότι τις 2 διαφορετικές πυρίτιδες Gm3 και Prima τις έχει κάμει μία. Εξάλλου δεν ξεχωρίζουν μορφολογικά (γκρι ακανόνιστοι κόκκοι), μόνο που είχαν λίγο διαφορετική προοδευτικότητα. Τώρα, λέω εγώ, τις έχει συγχωνεύσει σε "ένα χαρμάνι" και γεμίζει από 30 έως 34 γρ. ... και γι' αυτό γράφει "Gm3 prima" ...
Α, και κάτι άλλο, αν και τό 'χω ξαναπεί ... Μη δίνετε και πολλή βάση σε αυτά που γράφει στο site της, στα στοιχεία που δίνει !!! (Βασικά για όλες τις εταιρείες ισχύει αυτό λίγο-πολύ) ...
 
μαγκες αν τα βρειτε δοκιμαστε τα saga 32 σε νο. 9 παντα. ΘΑΝΑΤΟΣ.δουλεψανε αψογα και στους -1 εχθες αλλα και σημερα στους 3.ο καιρος βεβαια ηταν κρυο χωρις υγρασια
Το εχω ξαναπει.Ολα τα ισπανικα φυσιγγια για εμενα ειναι πολυ αξιολογα ,Οτι μαρκα και αν εχω ριξει σε νορμαλ συνθηκες εμεινα πολυ ευχαριστημενος!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top