Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κυνήγησα το σαββατοκύριακο Λαμία με τα Diana τα ελληνικά. Την πρώτη μέρα με θερμοκρασία 10 βαθμούς και αρκετή υγρασία 8 πουλιά πέσαν όλα ξερά αλλά με αίματα.. Την δεύτερη μέρα με λίγο περισσότερο κρύο αλλά και αρκετά περισσότερη υγρασία είχα αίματα αλλά και ζωντανά τα 4 απο τα 9 που πήρα. Ειδικά 1 πήρε πολλά σκάγια στο σώμα και είχε πολύ αίμα. Χτες στις Αθήνες με ελάχιστη υγρασία πήρα 2 πουλάκια τα οποία πέσανε ξερά χωρίς αίματα.. Να σημειωθεί ότι είμαι νέος κυνηγός οπότε η σκόπευση μου θέλει δουλίτσα ακόμα, και το λέω αυτό γιατί ίσως τα ζωντανά να πέσαν απο περιφερειακά σκάγια. Πάντως όσα πουλιά έχασα τα έχασα σίγουρα από λάθος στην σκόπευση και όχι από το φυσίγγι.. Αν τα βρείτε σε κάποιο ράφι δοκιμάστε τα μπας και με βοηθήσετε κι εμένα να βγάλω συμπέρασμα! Καραμπίνα Beretta A303..
 
Κυνήγησα το σαββατοκύριακο Λαμία με τα Diana τα ελληνικά. Την πρώτη μέρα με θερμοκρασία 10 βαθμούς και αρκετή υγρασία 8 πουλιά πέσαν όλα ξερά αλλά με αίματα.. Την δεύτερη μέρα με λίγο περισσότερο κρύο αλλά και αρκετά περισσότερη υγρασία είχα αίματα αλλά και ζωντανά τα 4 απο τα 9 που πήρα. Ειδικά 1 πήρε πολλά σκάγια στο σώμα και είχε πολύ αίμα. Χτες στις Αθήνες με ελάχιστη υγρασία πήρα 2 πουλάκια τα οποία πέσανε ξερά χωρίς αίματα.. Να σημειωθεί ότι είμαι νέος κυνηγός οπότε η σκόπευση μου θέλει δουλίτσα ακόμα, και το λέω αυτό γιατί ίσως τα ζωντανά να πέσαν απο περιφερειακά σκάγια. Πάντως όσα πουλιά έχασα τα έχασα σίγουρα από λάθος στην σκόπευση και όχι από το φυσίγγι.. Αν τα βρείτε σε κάποιο ράφι δοκιμάστε τα μπας και με βοηθήσετε κι εμένα να βγάλω συμπέρασμα! Καραμπίνα Beretta A303..
Τα diana πράσινα τα παίρνω όταν τα βρίσκω από τον πέππα, και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Είναι γεμισμένα με aquila και γενικά παίρνω και ψιλωμένα πουλιά. Δεν είχα πρόβλημα ούτε σε υγρασία. Έστι όπως το περιγράφεις όμως μπορεί να είναι και θέμα σκόπευσης μιας και είσαι και νέος κυνηγός. Σου προτείνω να πάρεις και κάποιο άλλο φυσίγγι να δοκιμάσεις.
Καλά κυνήγια!
Σήμερα πέρασα από τον Ζώτο όπου και πήρα για δοκιμή ένα 33γρ με MB32, ένα 32γρ με MB32 και ένα 32γρ με Aquila (την καινούρια). Τα είπαμε λίγο με το παληκάρι (δε ρώτησα το όνομα του ο βλάκας), συζητήσαμε και για την αύξηση της τιμής. Οφείλω να ομολογήσω ότι με έπεισε. Οι δοκιμές θα γίνουν καλώς εχόντων των πραγμάτων το ΣΚ και θα επανέλθω.
Αυτός στην Νέα Ιωνία; περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
 
Οσο για τα εισαγωγής ,τόσο τα NSI όσο και τα b&p εχουν σχεδόν εξαφανιστει απο τα ράφια .Αυτο που μου ειπαν οι καταστηματάρχες , είναι οτι τα νεα θα ειναι 8% πάνω.
Καλά κρασιά........

Και αρκετα ελληνικα. Πχ ο κολλητος μου πηγε σημερα για Lambro A1 και ο οπλοπωλης του ειπε οτι δεν του στελνει η Lambro
 
Ενα γραμμα στις καυασκευαστριες εστω ελληνικες εταιρειες για χαμηλωμα τιμων και αναγραφη στοιχειων στα φυσιγγια πχ μπαρουτι πιεσεις ταχυτητες εκ μερους των μελων του φορουμ μπορουμε; καλα τα λεμε αλλα αν οι πελατες ειναι απαθης τοτε πολυ καλα θα και μας κανουν.
 
Και αρκετα ελληνικα. Πχ ο κολλητος μου πηγε σημερα για Lambro A1 και ο οπλοπωλης του ειπε οτι δεν του στελνει η Lambro
Στα ελληνικά εχουν ήδη αρχίσει οι ανατιμίσεις Παύλο.Το θεμα ειναι αν στα εισαγωγής οι ανατιμήσεις γίνονται μονο εδώ η και στις χώρες παραγωγής τους.
 
Στα ελληνικά εχουν ήδη αρχίσει οι ανατιμίσεις Παύλο.Το θεμα ειναι αν στα εισαγωγής οι ανατιμήσεις γίνονται μονο εδώ η και στις χώρες παραγωγής τους.

Tα ΜΒ και τα F2 ειναι ακριβοτερα στην Ιταλια απο μας. Τα υπολοιπα φθηνοτερα
 
Οπως γινεται κυπριακη εταιρεια να εξαγει φυσιγγιο και να πωλειται πιο φτηνα στην χωρα εκεινη παρα εδω :)
Παρε το ικεα λχ
Ιδιος καταλογος ετους για καθε χωρα
Εδω πιο ακριβα αλλου πιο φτηνα ιδιο προιον
Οι τιμες δεν αναπροσαρμοζονται μξνι με την αξια της πρωτης υλης αλλα και της ζητησης
Φετος εχει πουλια η τουλαχιστον ειχε μεχρι προχτες που βγηκα εγω πρωτη φορα.hair.
Τα καταστηματα εχουν αλλαξει πολλες φορες στοκ
Λογικο ειναι να γινει παραγωγη αμεσα και να "δικαολογησουν " και την καποια αυξηση....
 
NSI Direct Lambro Cal 12

5,70 € IVA incl.

Codice Dimar: 181164

grammi 34

SCAT. DA 10

54 Articoli

Disponibile


6,40 ειναι η αντιστοιχη τιμη online στην Ελλαδα. Τα συμπερασματα δικα σας
Είναι παράδοξο αλλα αν σκεφτείς την διαφορά στο φπα δεν απέχει τόσο..σίγουρα ο Ιταλός πλήρωσε και μεταφορικά
 
Είναι παράδοξο αλλα αν σκεφτείς την διαφορά στο φπα δεν απέχει τόσο..σίγουρα ο Ιταλός πλήρωσε και μεταφορικά
Η λύση ειναι μια ψαχνουμε καλα κατεβενουμε γραμαρια 28/30 μπασ και τα βρουμε φθηνοτερα.και αν βρουμε και μασ κανουν αγωραζουμε οσο μπορούμε περισσότερα.....(μου Φαίνεται οτι θα ερθουν εποχεσ που έζησαν η παππουδεσ μασ πλημμύρα τα πουλια και να μην Έχουμε λεφτα για φυσηγγια).sarcastic.
 
Η λύση ειναι μια ψαχνουμε καλα κατεβενουμε γραμαρια 28/30 μπασ και τα βρουμε φθηνοτερα.και αν βρουμε και μασ κανουν αγωραζουμε οσο μπορούμε περισσότερα.....(μου Φαίνεται οτι θα ερθουν εποχεσ που έζησαν η παππουδεσ μασ πλημμύρα τα πουλια και να μην Έχουμε λεφτα για φυσηγγια).sarcastic.

Ηλία δεν μου αρεσει η ιδεα να στοκαρω φυσιγγια! Καταλαβαίνω οτι απο παρτίδα σε παρτίδα αλλάζουν τα πράγματα αλλα ίδια απόδοση εχει φυσιγγι που γέμισα χθες με ενα με ακριβώς τα ίδια υλικα που γέμισα πριν 3 χρονια;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top