Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειναι θεμα εμπιστοσυνης βρε Γιαννη, αφου ξερεις. Δεν νομιζω, ειδικα εδω κατω, με τους χειμωνες που κανει, πως τα φυσιγγια γινονται αχρηστα. Δεν ειμαστε και Εβρος
Φετος Βικτωρα εκανε πολλες υγρασιες ηταν χαλια ο καιρος φαγανε πολλες ταπες πολλοι στα φυσιγγια..φυσιγγια που περυσι τραβαγαν ολο το χρονο φετος δεν τραβαγαν,και δεν εφταιγαν μονο οι αλλαγες setup..απλα ο χειμωνας ο περυσινος ηταν πρωτογνωρος εδω..
 
Αυτο που εφτιαχνα ρε φιλε, ειλικρινα, και χωρις διαθεση αυτοπροβολης, ακομα και στις χιονισμενες μερες ή σε μερες μονο βροχης πηγαινε μια χαρα. Hταν πρωτογνωρος οντως, αλλα με λιγη παραπανω προσκοπευση, και σκαγια νο8 δεν ειδα διαφορα καμμια.
 
Αυτο που λετε με το νουμερο σκαγιων(8 αντι 9 σε δυσκολο καιρο ειναι πολυ σωστο και κατα την γνωμη μου..δεν το εχω δοκιμασει με ελαφρια φυσιγγια και οι λογοι ειναι καθαρα ψυχολογικοι..και 30 γρ και 8 θα ριχνω με μονο 430 σκαγια στην τσιχλα.αυτο σκεφτομαι και με επηρεαζει αρνητικα ψυχολογικα..
 
Αυτο που λετε με το νουμερο σκαγιων(8 αντι 9 σε δυσκολο καιρο ειναι πολυ σωστο και κατα την γνωμη μου..δεν το εχω δοκιμασει με ελαφρια φυσιγγια και οι λογοι ειναι καθαρα ψυχολογικοι..και 30 γρ και 8 θα ριχνω με μονο 430 σκαγια στην τσιχλα.αυτο σκεφτομαι και με επηρεαζει αρνητικα ψυχολογικα..
Ριχτα. Πιστεψεμε......
 
Εκει πιστευω μονοδρομος ειναι ενα φυσιγγι τυπου b&p f2 classic 34 gr.. παρολο που αυτο το φυσιγγι εχει 7,5€-7.7€ νομιζω κανεις οικονομια.
Κορυφαίο φυσίγγι για το κρύο είναι βέβαια ακριβό και πολλά γραμμάρια για την τσίχλα αλλά με το κρύο και σε μακρινές ντουφεκιες δεν το αλλάζω με τίποτα !!!
Για την πολύ υγρασία μιας και εδώ στην Ναξο έχουμε αρκετή προτιμώ τα sipe nobel sport ! Αλλά και αυτά είναι περιπου στην ίδια τιμή . Βέβαια εγώ δεν πάω και κάθε μέρα ουτε ρίχνω κούτες οπότε προτιμώ όταν πάω να πάρω μερικά σίγουρα πουλιά παρα να τα τουφεκαω και να τα ψάχνω μία ωρα !
 
Γιάννη 430 σκάγια είναι λίγα, όταν η τσίχλα θέλει δύο από αυτά για να σκοτωθεί;
Οχι Γιωργο δεν ειναι λιγα..ειναι καθαρα ψυχολογικο θεμα.το οποιο πιστευω θα λυθει καποια στιγμη.φετος εριξα μονο 8αρια σχεδον στην τσιχλα αλλα 34-36 gr..
Αλλα για να λετε ολοι οτι και 430 σκαγια νουμερο 8 σε 30gr ειναι υπεραρκετα κατι θα ξερετε και λαμβανω παντα σοβαρα ολες τις αποψεις σας.
 
Οχι Γιωργο δεν ειναι λιγα..ειναι καθαρα ψυχολογικο θεμα.το οποιο πιστευω θα λυθει καποια στιγμη.φετος εριξα μονο 8αρια σχεδον στην τσιχλα αλλα 34-36 gr..
Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου. Μην ακούς για κρύα και πάγους. Δουλεύω φανατικά πλέον στην τσίχλα τα sporting του Κενταυρου και από -5 και πάνω......οργώνουν.
 
Εγώ πιστεύω οτι ψυχολογία είναι αυτή που κατεβάζει τα πουλιά . Για παράδειγμα μου έχει τύχει να είμαι στο κυνήγι να έχω κατεβάσει μια δυο ψιλομενες τσίχλες να έχω φουλ ψυχολογία να τουφεκαω και να μην μου φεύγουν και μετα απο λίγο να χάνω ενα σίγουρο πουλί και να ρίχνω ολοκληρο κουτί για να ξανά κατεβασω πουλί ... Και βέβαια δεν φταιω ποτε εγώ παντα μου φταίνε όπλα φυσίγγια χε χε χε
 
Παραδοξος με την benelli τα 9αρια πυρκαλ δεν μου δουλευαν οπως τα αλλα οπλα που τα εριχνα με 18,5 και 18,6 αυλο..αλλαξα σε 8αρι και γαζωναν..απο τις 15 τσιχλες μια-δυο ζωντανες..δεν εχω σκυλο και αν δεν πεσει ξερη χανετε και μου χαλαει ολο το κυνηγι..
 
Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου. Μην ακούς για κρύα και πάγους. Δουλεύω φανατικά πλέον στην τσίχλα τα sporting του Κενταυρου και από -5 και πάνω......οργώνουν.
Θα την κανω ,αυτο ειναι σιγουρο.8 η 9 εριχνες του Κενταυρου ;
 
γιαννη και με 30 γρ ν7 εισαι υπερκαλυμεννος ,η τσιχλα θελει 3 σκαγια ,αλλα το ψυχολογικο ειναι μεγαλο πραγμα οτι αισθανεσαι εσυ καλυτερα και με οτι εχεις εσυ τις περισσοτερες επιτυχιες.
Φαντασου οτι 7 δεν τολμαω να βαλω ουτε στο τρυγονι..7 βαζω πρωτο στην φασσα(7,5 για την ακριβεια το rio pichon)..
 
Πέρσι τον Γενάρη, είχαν τελειώσει τα 28αρια, του λέω του Γιώργη, έχεις skeet; Έχω μου λέει, αλλά τα θες για κυνήγι; Ναι του λέω, έχω βάλει στο μάτι κάτι μαύρες και θέλω να τα δοκιμάσω. Όχι ρε φίλε, μου λέει, εγώ να πουλήσω θέλω, αλλά μην τα πάρεις τέτοιον καιρό για κυνήγι είναι πολύ ελαφριά τουφεκιά. Η ερώτηση που του έκανα ήταν η εξής, κυνηγάς;
Όχι, από ότι ακούω σου λέω.
Ωραία λοιπόν βάλε μου skeet.
Με δίκαννο και c/c δυστυχώς δεν έβγαλε μαύρες. Έξι τουφέκισα, 5 πήρα, στην άλλη έμεινα πίσω. Μέσα Γενάρη, να σε τρυπάει η υγρασία και το κρύο. Οι μαύρες βγαίναν από 5 ως 15 μέτρα από το στόμιο της κάννης.
Γιάννη 9 για sporting.
 
Πέρσι τον Γενάρη, είχαν τελειώσει τα 28αρια, του λέω του Γιώργη, έχεις skeet; Έχω μου λέει, αλλά τα θες για κυνήγι; Ναι του λέω, έχω βάλει στο μάτι κάτι μαύρες και θέλω να τα δοκιμάσω. Όχι ρε φίλε, μου λέει, εγώ να πουλήσω θέλω, αλλά μην τα πάρεις τέτοιον καιρό για κυνήγι είναι πολύ ελαφριά τουφεκιά. Η ερώτηση που του έκανα ήταν η εξής, κυνηγάς;
Όχι, από ότι ακούω σου λέω.
Ωραία λοιπόν βάλε μου skeet.
Με δίκαννο και c/c δυστυχώς δεν έβγαλε μαύρες. Έξι τουφέκισα, 5 πήρα, στην άλλη έμεινα πίσω. Μέσα Γενάρη, να σε τρυπάει η υγρασία και το κρύο. Οι μαύρες βγαίναν από 5 ως 15 μέτρα από το στόμιο της κάννης.
Γιάννη 9 για sporting.
Τα skeet του κενταύρου πέρσι μου χάλασαν πουλιά κοντινά, πολύ συγκεντρωτικά, αλλά δυστυχώς τσοκαρισμα 2-3 σταθερό. Ίσως με ποιο ανοιχτό να ήταν πολύ καλύτερα
 
Πέρσι τον Γενάρη, είχαν τελειώσει τα 28αρια, του λέω του Γιώργη, έχεις skeet; Έχω μου λέει, αλλά τα θες για κυνήγι; Ναι του λέω, έχω βάλει στο μάτι κάτι μαύρες και θέλω να τα δοκιμάσω. Όχι ρε φίλε, μου λέει, εγώ να πουλήσω θέλω, αλλά μην τα πάρεις τέτοιον καιρό για κυνήγι είναι πολύ ελαφριά τουφεκιά. Η ερώτηση που του έκανα ήταν η εξής, κυνηγάς;
Όχι, από ότι ακούω σου λέω.
Ωραία λοιπόν βάλε μου skeet.
Με δίκαννο και c/c δυστυχώς δεν έβγαλε μαύρες. Έξι τουφέκισα, 5 πήρα, στην άλλη έμεινα πίσω. Μέσα Γενάρη, να σε τρυπάει η υγρασία και το κρύο. Οι μαύρες βγαίναν από 5 ως 15 μέτρα από το στόμιο της κάννης.
Γιάννη 9 για sporting.
όλα αυτά που γραφεις είναι το οφελος από το σκοπευτηριο που περιστασιακα εχεις ασχοληθεί , το μυαλο σου πλεον εχει δωσει εμφαση στο σκοπευτικο μερος της τουφεκιας και όχι στα γραμμαρια του φυσιγγιου , με την πρωτη αποτυχια ξερεις που εισαι και το αλλαζεις , για τσιχλα όπως πολύ σωστα γραφεις ακομα και τα 24 γρ σκητ είναι υπεραρκετα , 24 χ 22 σκαγια το γρ το ιταλικο 91/2 = 528 σκαγια , το F2 σε ν 8 n εχει 34 χ 15 = 510 , 18 σκαγια παραπανω το απλο 24 σκητ φυσιγγι λοπον , αν είναι και με piston skeet σε μαυρες απλως δεν παιζεσαι , και το κυριοτερο ολων , σε ταχυτητα καυσης ιδια καίγεται η σκοπευτικη χ 24 πυριτιδα και ιδια η χ 34 f2 ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top