Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε λιγο καιρο θα συμφερει οικονομικα και η ιδιογομωση για τσιχλες .sarcastic..sarcastic.
Μήπως πρέπει να κάνω καμιά δοκιμή! Κάπου ανακάλυψα κάτι εργαλεία του πατέρα μου! Ζυγαριά, κουταλάκι, γράφει σιπε πάνω, και αυτό για το ρελιασμα!.buy buy.
 
Θα έπρεπε να λειτουργεί ο ανταγωνισμός όμως!

Δυσκολο να λειτουργησει τη στιγμη που 3 εταιρειες ελεγχουν μεσω των υλικων ολους τους κατασκευασστες. Το καρτελ σπαει μονο με κατευθειαν εισαγωγεσ απο υλικα και φυσιγγια. Το made in Greece παταει στο φιλοτιμο του Ελληνα και το εκμεταλλευονται οσο δεν παιρνει
 
Να ρωτήσω κάτι.....ποια η διαφορά στα σκητ και τραπ!
Όπως λέει ο Βικτωρας συν,του trap είναι #7,5 .
Το ένα είναι συγκεντρωτικό με σκληρά σκάγια, Το άλλο ειναι με ψιλότερο σκάγι και ενιοτε εχει κυαθιο που να βοηθάει πχ piston skeet ...
 
Στα φυσιγγια εννοεις Αριστο;

Και τα 2 ειναι 24 γρ, το ενα ειναι πιο λεπτο σκαγι (συνηθως 9½) γιατι τα πιατα ειναι πιο κοντινα, ενω στο τραπ ειναι πιο χοντρο γιατι ειναι πιο μακρινα -εξερχομενα.
Όπως λέει ο Βικτωρας συν,του trap είναι #7,5 .
Το ένα είναι συγκεντρωτικό με σκληρά σκάγια, Το άλλο ειναι με ψιλότερο σκάγι και ενιοτε εχει κυαθιο που να βοηθάει πχ piston skeet ...
Ευχαριστώ παίδες! Για τα φυσίγγια ρωτούσα!
 
Και για να μην τρώμε την παραμύθα αμάσητη, δείτε το σχετικό γράφημα με την τιμή του μολύβδου τα πέντε τελευταία χρόνια. Στα τέλη του 2015, αρχές του 2016, το μολύβι κατέγραψε ιστορικό χαμηλό. Θυμάστε ποτέ να έπεσαν οι τιμές των φυσιγγίων από χρόνο σε χρόνο. Είναι καιρός όταν ακούμε το γνωστό περί αύξησης των σκαγιών, να ευχαριστούμε, να αφήνουμε το κουτάκι στο ράφι και να φεύγουμε.....!
Η τιμή του μολύβδου στις αρχές του 2017 στο χρηματιστηριο των μετάλλων ήταν ίδια με του 2013, τα συμπεράσματα δικά σας.....

 
αριστο στην ελλαδα εισαι. τα εχουνε κανει πλακακια μεταξυ τους γιατι σου λεει αυτοι οτι και να γινει θα παρουνε. οποτε βαρα τη βαρβαρα
Ακριβώς αυτό....+ Την γνωστή καραμέλα ότι μας τα δίνει ο εισαγωγέας ακριβα ...ότι ολααααα τα υλικά ακριβαινουν κλπ κλπ. Και το κερασάκι πληρώνεις €7 και πέρνεις ένα μέτριο φυσίγγι πια ειδικά τα "δικά μας" τάμα πρέπει να κάνεις
 
Η τιμή είναι 98€ τα 500 φυσίγγια, σε κούτα χύμα, χωρίς κουτάκια δηλαδή. Η τιμή είναι ανεξαρτήτου ποσότητας. Ωστόσο δεν ξέρω αν μπορεί να ρίξει την τιμή μια παραγγελία π.χ. 10 ή 20 χιλιάδων φυσιγγιων. Πράγμα που δεν το νομίζω αφού τα πουλάει για πλάκα και μεμονωμένα.
 
Μια άλλη παράμετρο που με κάνει να αποφεύγω στην τσίχλα χοντροτερα σκάγια του 9 και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αναφέρει κανένας, αφορά το καθάρισμα. Με πιάνει τρέλα πραγματικά όταν μαδάω ένα πουλί και μου σχίζεται το δέρμα του. Όταν δηλαδή μαζί με τα πούπουλα ξεκολλάει και κομμάτι από το δέρμα. Χαλιέμαι, νευριάζω και μου χαλάει την διάθεση που μπορεί να είχα για "δημιουργικό" καθάρισμα.
Έχω δει λοιπόν ότι το φαινόμενο αυτό μειώνεται πολύ με την χρήση του νούμερου 9 και εξαλείφεται τελείως με το νούμερο 10. Ειδικά με το νούμερο 10, που λόγω ανωτέρας βίας, έχω αναγκαστεί να χρεισιμοποιησω παλιότερα σε κυνήγι τρυγονιού και γερακότσιχλας με απρόσμενα θετικά αποτελέσματα, έχω διαπιστώσει ότι τα πουλιά παραμένουν ατόφια σε βαθμό να μην μπορείς να βρεις επάνω τους τις τρύπες από τα σκάγια. Έπρεπε να τεντώσεις πολύ καλά το δέρμα του πουλιού για να μπορέσεις να διακρίνεις τις τρύπες σαν από βελόνα που υπήρχαν επάνω του.
Κανένα ωστόσο προβλημα δεν έχω αντιμετωπισει στην κατανάλωση αυτών των πουλιών, σε αντίθεση με αυτό που ακούω συχνά περί σκαγιών στο στόμα την ώρα που τα τρώμε.
Πολυ σωστη παρατηρηση Γιωργο κι εγω που δουλευα φετος μονο 9 και 10 ...ατοφιες στο μαδημα...!!
 
Ας εχουμε ομως και στο πισω μερος του μυαλου μας οτι η αγορα λειτουργει με πολυ αργους ρυθμους στις αλλαγες της πρωτης υλης....δηλαδη υπαρχουν και μιλω κυριος για τους μεγαλους κστασκευαστες οι περιπτωσεις να αγοραζει στην ψηλοτερη τιμη οποτε μεχρι την κσινουργια παρτιδα να πουλα ακριβα
Βεβαια παιχνιδια παιζονται στην πλατη τοη καταναλωτη ....αλλα υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις που ανεφερα !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top