Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ηλία μάλλον λες του Θεοδωρίδη..Είχα ρίξει ένα κουτάκι αρκετά παλιά(Πράσινος καλυκας)..Αλλά ούτε κρύο ούτε ζέστη..τίποτα ιδιαίτερο.
Κορυφή από τα φυσίγγια του για τσίχλα και γενικά χειμωνιάτικα κυνήγια ήταν το σιπε(κόκκινο)Παρά πολύ καλό.Ειχα ξυλιασει και ένα λαγό με αυτά με ν9 άλλα ήταν κοντά...Αν το βρεις δοκιμάσε το..Δυστηχως δεν τα βρίσκω πια στο νησί.
 
Φέτος το χειμώνα τα έριχνε στις τσίχλες ένας φίλος μου και είχε μείνει αρκετά ικανοποιημένος, 5,80 εδώ στο χωριό από ό,τι μου είχε πει τα έχει...
 
Πάνε κάποια χρονάκια αλλά μου είχαν αφήσει άριστες εντυπώσεις τα clever mirage σε 32 και 28γρ, περπατητο αλλά είχα κάνει και κάτι μακρινες βολές. Πυριτιδες και τέτοια δεν ξέρω αλλά ήταν πολυ μαλακά φυσιγγια.
 
για τα 32γρ είμαι 100% σίγουρος ότι είχαν Α Γαλλίας , τα έριχνα μέχρι που δεν τα ξαναβρήκα
Και εγω και η παρεα μου για α1 τα αγωρασαμε και μασ βγήκαν με gm3 .fiurius.αυτο μασ είπε ο εμπορασ που μασ τα έστειλε.καλα βγήκαν αλλα τα ψεματα με χαλανε.ban.
 
Είχα ρίξει και εγώ παλιά τα mirage 34γρ μαυρα και τα 28αρια κόκκινα πολύ καλά και τα δυο..Το πρώτο καρτέρι το δεύτερο περπατητο.Φτηνα και καλά..Ούτε και εγώ τα ξαναβρηκα αλλο..Ο Αλαμάνος τα έφερνε αλλά δεν ξέρω αν εισάγει ακόμα..
 
Ο Αλαμάνος τα έφερνε αλλά δεν ξέρω αν εισάγει ακόμα..
Παρόλο που είναι κοντά μου σπάνια πηγαίνω.
Γενικα η mirage έχει καλά φυσιγγια.
Πριν πεντε χρόνια είχα πετύχει εκεί την άνοιξη σε προσφορά 30 γρ ν.12 με Α γαλλιας,
τα εριξα σε ορτυκια και μαύρες τσίχλες και ήταν πολύ καλά.
 
Παρόλο που είναι κοντά μου σπάνια πηγαίνω.
Γενικα η mirage έχει καλά φυσιγγια.
Πριν πεντε χρόνια είχα πετύχει εκεί την άνοιξη σε προσφορά 30 γρ ν.12 με Α γαλλιας,
τα εριξα σε ορτυκια και μαύρες τσίχλες και ήταν πολύ καλά.
Θυμάστε κάποια μακρινή καταβολή τσίχλας η οποία να σας έκανε εντυπωση για 12ν σκάγι?
 
Αφού σκοτωναν μέχρι τα 25 μέτρα πάλι καλά, τα μισά βγαίνοντας από την καννη λογικά θα είχαν γίνει χώμα.
 
Αφού σκοτωναν μέχρι τα 25 μέτρα πάλι καλά, τα μισά βγαίνοντας από την καννη λογικά θα είχαν γίνει χώμα.
Τα κατω κάτω σκαγια σίγουρα παθαίνουν ζημιά, αλλά είναι τόσα πολλά τα υπόλοιπα που φτάνουν και περισσεύουν.
Ένας κοντά στα εβδομήντα πλέον, κυνηγάει την τσιχλα μόνο με κυλινδρο και RC 32 ν.12 και τα πάει μια χαρά. Τουφεκιες μέχρι τριάντα μέτρα αυστηρά.Οι ρουαγιαλ τουφεκιες έτσι κιαλλιως δεν είναι συνήθως πάνω από είκοσι μέτρα.
 
Κύλινδρος και ν12 κάνει την τσίχλα κοσκινο στα κοντά και όχι μόνο..
Εχω ρίξει σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας ν10 παλαιότερα(επιτυχίες είχα και πάνω απο τα 30μ.)Η περισσότερες βολές ηταν πιο κοντά γιατι ηταν τέτοια η κλίση του τοπου,Που τα πουλιά ερχοντουσαν πάντα ανηφορικά και όχι σε μεγάλο ύψος..Ίσως να δοκίμαζα και 11ν απο περιέργεια αλλα δεν βρίσκω εδώ..Η δική μου άποψη ειναι οτι 9αρι κάνει για όλες τις πιθανές αποστάσεις βολης στην τσίχλα.
 
γιατί τα άλλα νούμερα ενοχλούν στην κολονοσκόπηση;;;;;; .yel.
που ξέρω εγώ άμα έχετε φάει τίποτα φασόλια πιο πριν και με τουφεκίσετε μετά..;;;;.ha ha..ha ha..ha ha..very funny.
άλλο να την φας από 12αρια λιωμένα κι άλλο από 7αρια .yel. (μη το ξεχυλώσουμε το τόπικ):D

Για να επανέλθω στα του θέματος, έχω ήδη για χειμώνα ένα κουτί lambro sporting No8 και ένα δορκάς διασποράς Νο9, οπότε για Χριστούγεννα είμαι καλυμμένος... μακάρι να έχει πουλιά...:rolleyes:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top