Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο Ναυπλιωτης για μενα ειναι παραδειγμα για το πως επρεπε να δουλευουν οι εταιριες εν καιρω κρισης. Το γιατι, θα σας το εξηγησει ο Ευριπιδης, που ειναι και ο πρωταγωνιστης της ιστοριας.
 
Σε αυτό που λέει ο βικτωρας θα σας πω οτι τηλεφωνησαμε μέσω μαγαζιού και ζητησαμε το sporting σε 7 1/2 νουμερο και μας απάντησε καταφατικα
Μα έτσι και αλλιως απο ότι γράφει στο σαιτ το παράγει σε ν7 1/2..Όποτε λογικά θα είχε στην αποθήκη απόθεμα..Και αν δεν είχε θα γέμισε..2 κιβώτια(20κουτια δεν τα λες και λίγα..)Δύσκολο να μην το κάνει γιατί θα δυσαρεστούσε πρώτα απο όλα τον μαγαζατορα και δεν τον συμφέρει..Η μεγάλοι και γνωστοί κατασκευαστές δουλεύουν με άλλη νοοτροπία..Και ούτε και στέλνουν φυσιγγια σε ιδιώτες παρά μόνο μέσω κυνηγομαζων που συνεργάζονται..
 
Κυριακή Gorilla red και όταν ξέμεινα πήρα από το φιλαράκο που κυνηγάμε παρέα λίγα silver του Κένταυρου. Χθες ξεκίνησα με Lambro κίτρινο 30αρι για δοκιμή και τελικά το γύρισα πάλι σε gorilla, όλες οι μάρκες σε Νο8. Το κίτρινο παρά τα όσα καλά έχω ακούσει δεν μου κάθησε, με το ζόρι πήρα δύο πουλιά και αυτά κοντινά. Το Silver πολύ μαλακή τουφεκιά αλλά το χρησιμοποίησα στο τελείωμα και δεν έβγαλα συμπέρασμα. Εκείνο το Gorilla τί κοντά τί μακριά πραγματικά για άλλη μια φορά με εντυπωσίασε.
 
Το μόνο μειονέκτημα όπως έχουμε ξαναπεί τον συγκεκριμένων φυσιγγίων είναι η τιμή τους και μόνο,κατά τα άλλα όλοι η σειρα είναι αξιόλογα φυσιγγια.
Δεν το βρίσκω πλέον εδώ αλλιως θα είχε δοκιμαστεί γιατί το παινευουν πολλοι κυνηγοί.
Το διασπορας του 33γρ είχα ρίξει κάποτε στις τσίχλες και ήταν καλό..
 
To να παιρνει ο μαγαζατορας (που εχει στοκ φυσιγγια σε Νο8) εναν κατασκευαστη του επιπεδου του Ναυπλιωτη, να του παραγγελνει 2 κουτες σε αλλο νουμερο σκαγιων, κατι που λογικα ειναι 20-30 λεπτα γεμισμα, ειναι για μενα πρωτογνωρο. Πιθανες απαντησεις που θα περιμενα;
1) Παρε 8αρι ειναι το ιδιο νουμερο μωρε. (μαγαζατορας και βιοτεχνης)
2) Θελει πολυ ωρα να ρυθμισω τις μηχανες για τοσο μικρη παραγγελια (βιοτεχνης)

Καποια στιγμη θα καταλαβουν οι βιοτεχνες οτι ενας πελατης που θελει να αγορασει 500 φυσιγγια ειναι ενας εν δυναμει σταθερος πελατης. Αν τον ικανοποιησεις, το πιθανοτερο ειναι πως θα σου ξαναρθει. Αν προσπαθησεις να του πλασαρεις κατι διαφορετικο απο αυτο που θελει, το πιθανοτερο ειναι να μην τον ξαναδεις επειτα.
 
Εκείνο το Gorilla τί κοντά τί μακριά πραγματικά για άλλη μια φορά με εντυπωσίασε.
K εγω εριξα 20 κουτια Gorilla Red σε ν9 (2χιλ αρα ν9,5 για μενα) φετος σε μπεκατσινια κ τσιχλες με ολους τους καιρους κ μου αφησαν τις καλυτερες εντυπωσεις... Αν ηταν κ σε 8αρια που προτιμω, πιστευω θα ημουν καταευχαριστημενος... Το μονο αρνητικο η λιγο τσιμπημενη τιμη τους...
 
Ναι Βικτωρα CSB εχουν στα 32 γρ, αν θυμαμαι καλα στο 1,8 αλλα τις εχω στο σπιτι τις σημειωσεις, θα το δω κ θα σου πω...
 
To να παιρνει ο μαγαζατορας (που εχει στοκ φυσιγγια σε Νο8) εναν κατασκευαστη του επιπεδου του Ναυπλιωτη, να του παραγγελνει 2 κουτες σε αλλο νουμερο σκαγιων, κατι που λογικα ειναι 20-30 λεπτα γεμισμα, ειναι για μενα πρωτογνωρο. Πιθανες απαντησεις που θα περιμενα;
1) Παρε 8αρι ειναι το ιδιο νουμερο μωρε. (μαγαζατορας και βιοτεχνης)
2) Θελει πολυ ωρα να ρυθμισω τις μηχανες για τοσο μικρη παραγγελια (βιοτεχνης)
Βικτωρα συμφωνω απολυτα..Ελάχιστοι το κάνουν..Όμως σκέψου τι λεφτά αφήνει ο μαγαζατορας στον Ναυπλιωτη..
Κατά την γνώμη μου πρωτα σκέφτηκε τον μαγαζατορα και μετά τον Ευριπίδη η οποιονδήποτε άλλον.
Κατά την γνώμη μου μόνο η μικρές(και καλές)βιοτεχνιες κοιτάνε τον πελάτη κατάματα και τον "ακουνε".
ΥΓ Όλα αυτά τα χρόνια έχω παραγγείλει φυσιγγια απο μικρούς επαρχιακούς κατασκευαστές..Κάποτε έτυχε ένας που τα φυσιγγια του ήταν για πέταμα,Τον πήρα τηλ και μου λέει αποκλείεται δεν έχω ακούσει παράπονο απο κανέναν κτλπ.
Ούτε να μου πει αν θες μου τα στέλνεις πίσω..Σαν σωστός επαγγελματίας έτσι έπρεπε να έκανε..Σωστά?
Φέτος παραγγείλαμε με ένα παιδί απο τον Παπατριανταφυλλου (Ροκετ) κ ο άνθρωπος απο μόνος του μα είπε ρε παιδιά καλό φυσίγγι ειναι αλλά αν δεν σας κάνει τα στέλνετε πίσω κ δεν υπάρχει πρόβλημα!Το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα αυτό.
Δεν κάνω διαφιμηση και ούτε "τρωω"απο κανέναν.
Άπλα αναφέρω ένα παράδειγμα.
 
Mα στην περιπτωση του Ευριπιδη ειναι μια φαση που κερδιζουν ολοι. Και ο Ναυπλιωτης πωλησεις, και το μαγαζι ενα ευχαριστημενο (και πιθανοτατα πιστο) πελατη. Αυτος που ισως να χανει, ειναι το μαγαζι που σε αλλη περιπτωση θα εδινε απο το στοκ που ηδη εχει αγορασει. Αλλα και παλι, στο ξαναλεω, ειναι μια περιπτωση που κερδιζουν ολοι, ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο. Και μονο η θετικη διαφημιση του Ναυπλιωτη ή του Rocket που αναφερουμε, ειναι μεγαλο κερδος.
 
Καλά είναι τα επώνυμα 28άρια αλλά αν θες να δώσεις βάση ΚΑΙ ατην τιμή προσπάθησε να πάρεις 28γρ από τον Κένταυρο, 4,5€ η 25άδα. Πωλούνται σε κούτα των 475 χωρίς κουτάκια. Είναι δοκιμασμένα σε, σκοπευτήριο, τσίχλα, τρυγόνι από πολλούς με άριστα αποτελέσματα. Πάρε μάτι και μια παρουσίαση από σκοπευτήριο, τα έριχνα με την Beretta και muller ufo για να να κάνουμε λίγο εφέ :), μέχρι το 1:18 γιατί μετά είναι skeet με spreader.

παντως φαινεται καθαρα οτι σε οσα εισαι κεντρο κανουν αλλιωτικο καπνισμα ;);).shoot.
 
Mα στην περιπτωση του Ευριπιδη ειναι μια φαση που κερδιζουν ολοι. Και ο Ναυπλιωτης πωλησεις, και το μαγαζι ενα ευχαριστημενο (και πιθανοτατα πιστο) πελατη. Αυτος που ισως να χανει, ειναι το μαγαζι που σε αλλη περιπτωση θα εδινε απο το στοκ που ηδη εχει αγορασει. Αλλα και παλι, στο ξαναλεω, ειναι μια περιπτωση που κερδιζουν ολοι, ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο. Και μονο η θετικη διαφημιση του Ναυπλιωτη ή του Rocket που αναφερουμε, ειναι μεγαλο κερδος.
Οπως και αν έχει,εύχομαι να καταλάβουν όλοι οτι πελάτης ειναι αυτος που τους δίνει ψωμί,Και οτι δεν εχει σημασία αν ψωνίζει κανεις 50 κουτιά φυσιγγια η αν περνει 5 κουτιά..
Θα αλλάξουν πιστεύω τα πράγματα γιατί ο ανταγωνισμός ειναι μεγαλος πλέον και φυσιγγια γεμίζει και η κουτση Μαρία σε κάθε άκρη Ελλαδας και με καλύτερες τιμές.Απλα όσοι δεν την έχουν "ακούσει"ακόμα πουλάνε όσο να νε..(Γενικά μιλάω).
 
παντα συμπαθουσα τα φυσιγγια του
Το έχω πει και γράψει αρκετές φορές.
Ειναι το ν1 φυσίγγι στην Ελλάδα που εμπιστευομε απο όλες τις αποψεις,και μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα.
Γράφει πχ οτι γεμίζει με αυτή την μπαρουτι και όντως αυτή εχει μέσα.
ούτε αλλάζει συχνά τα υλικά των φυσιγγίων όπως αρκετοί συνηθίζουν και φυσικά εν άγνοιας του πελατη.
Δικαιωματικα βρίσκεται στην θέση που βρισκεται σημερα και του αξίζει.
Παρέλαβε φυσιγγια και έφτιαξε φυσιγγαρες.
Το σωστό να λέγεται.
 
συμφωνω τασο 100%. και οταν απομυθοποιησεις και το θεμα φυσιγγιου και το βγαλεις εντελως απο το μυαλο σου οτι φταιει πχ το φυσιγγι τοτε ολα γινονται ποιο ευκολα. σκεψου ποσο μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια. εχουν γραφτει κατα καιρους σε διαφορα φορουμ απειρα σχολια για τα ταδε φυσιγγια η τα ταδε οπλα που ξεπουπουλιαζουν μονο κτλ.(δεν λεω οτι αποκλειεται να ισχυει) αλλα αυτο που δεν εχουμε κατσει να σκεφτουμε ειναι οτι η τσιχλα λογο τροπου που την κυνηγαμε και πολλων βολων ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα εχουμε και τραυματισμενα. οποιος λεει οτι δεν ειχε ποτε τραυματισμενα ή δεν την εχει κυνηγησει πολυ ή λεει ψεματα. δεν γινεται την ιδια μερα με τα ιδια φυσιγγια (και βγαζω εκτος τις ακραιες συνθηκες που ειναι λιγες μερες μονο στην ελλαδα) να ριχνουμε στα 40 μετρα και να πεφτει ξερη χωρις να κανει κιχ και λιγα μετρα ποιο κατω να ξαναριχνουμε και να ξεπουπουλιαζουμε. προσωπικα πιστευω οτι οπου ειμαστε κεντρο δεν υπαρχει περιπτωση να μας φυγει ζωντανη...
 
συμφωνω τασο 100%. και οταν απομυθοποιησεις και το θεμα φυσιγγιου και το βγαλεις εντελως απο το μυαλο σου οτι φταιει πχ το φυσιγγι τοτε ολα γινονται ποιο ευκολα. σκεψου ποσο μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια. εχουν γραφτει κατα καιρους σε διαφορα φορουμ απειρα σχολια για τα ταδε φυσιγγια η τα ταδε οπλα που ξεπουπουλιαζουν μονο κτλ.(δεν λεω οτι αποκλειεται να ισχυει) αλλα αυτο που δεν εχουμε κατσει να σκεφτουμε ειναι οτι η τσιχλα λογο τροπου που την κυνηγαμε και πολλων βολων ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα εχουμε και τραυματισμενα. οποιος λεει οτι δεν ειχε ποτε τραυματισμενα ή δεν την εχει κυνηγησει πολυ ή λεει ψεματα. δεν γινεται την ιδια μερα με τα ιδια φυσιγγια (και βγαζω εκτος τις ακραιες συνθηκες που ειναι λιγες μερες μονο στην ελλαδα) να ριχνουμε στα 40 μετρα και να πεφτει ξερη χωρις να κανει κιχ και λιγα μετρα ποιο κατω να ξαναριχνουμε και να ξεπουπουλιαζουμε. προσωπικα πιστευω οτι οπου ειμαστε κεντρο δεν υπαρχει περιπτωση να μας φυγει ζωντανη...


Για το θεμα της ψυχολογιας εχεις δικιο. Ομως η ψυχολογια δεν μπορει να σε βοηθησει καθολου οταν ριχνεις ενα κουτι φυσιγγια εμποριου και βρισκεις αποκλισεις σε φυσιγγια πανω του επιτρεπτου. Αν πχ το σεταπ ειναι 1.50 με 32 και εσυ βρισκεις απο 28 μεχρι 32 γρ σκαγια και μεχρι 1.30 πυριτιδα. Δεν μπορει να ζητας σταθερη αποδοση υπο τετοιες συνθηκες, οι μεταβλητες ειναι παρα πολλες. Μονο ο ιδιογομωτης ξερει τελικα με τι κυνηγαει, εμεις απλα χαριζουμε την εμπιστοσυνη μας σε καποιους κατασκευαστες και ευχομαστε να μην μας κοιροδευσουν.
 
K εγω εριξα 20 κουτια Gorilla Red σε ν9 (2χιλ αρα ν9,5 για μενα) φετος σε μπεκατσινια κ τσιχλες με ολους τους καιρους κ μου αφησαν τις καλυτερες εντυπωσεις... Αν ηταν κ σε 8αρια που προτιμω, πιστευω θα ημουν καταευχαριστημενος... Το μονο αρνητικο η λιγο τσιμπημενη τιμη τους...

Ψάξτο αν θέλεις λίγο στον Πύργο, αν βέβαια σε ικανοποιεί η τιμή των 6.5 ευρώ. Τόσο μου είπε γνωστός ότι τα βρίσκει κάτω αλλά δεν θυμάμαι από που μου είπε ότι τα παίρνει
 
προσωπικα πιστευω οτι οπου ειμαστε κεντρο δεν υπαρχει περιπτωση να μας φυγει ζωντανη...
Συμφωνω Σταμάτη,απο την αλλη μεριά όμως δεν σημενει οτι αν πάρω -πάρουμε τσίχλες ξέρες οτι είμαστε κέντρο..Υπάρχει παντα το ενδεχόμενο να στραβοσημαδεψαμε αλλά το σκάγι-σκαγια να την βρήκαν σε καίρια σημεία..;)
Πόσες φορές δεν εχει τύχει να μαδησουμε τσιχλα που έπεσε ξερή με ενα κ μονο σκάγι...Αν ειμασταν κέντρο δεν θα είχε ενα τραυμα μονο.
Ειναι πολυ η παράγοντες..Τσοκ, αποσταση,κατανομη κλπ.
Σαν μέτρο σύγκρισης στην τσιχλα ειναι πόσα φυσιγγια ρίξαμε κ πόσες χτυπήσαμε.Τωρα αν έπεσε ζωντανή η όχι δεν εχει νόημα..Κατ εμέ παντα..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top