Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
MB και BP kai Τσου τσου και ζου ζου...
βαρατε ρε παίχται Ελληνικά φυσίγγια
Παντως εγω πλεον εχω δυο χρονια τωρα κυνηγω αποκλειστικα με φυσιγγια superkill του καραμανιδη δεν τα αλλαζω πλεον με κανενα τα εχω δοκιμασει σε χαρτονι στο κυνηγι ειναι κατα την αποψη μου στα τοπ φυσιγγια πανελαδικα .Και εχω δοκιμασει στα 30 χρονια που κυνηγω παρα πολλες μαρκες...
 
Βρηκα σημερα σε καταστημα τα λαμπρο βεργηνα με 5,70 αλλα ειχε ενα κουτι μονο θα τα φερη ξανα στην ιδια τιμη αντε 5/10. λεπτα πανω απο την νεα σεζον. γιατι αυτη η τεραστια διαφορα καντα στα 3,50/4ευρω το κουτι απο αλλα καταστηματα πανε να βγαλουνε και τα αντερα τουσ η αλλοι.πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω
Καλυτερη τιμη για φυσίγγι με c7 δεν γινεται!!!
Όποτε πάρε να έχεις..Αφού πρώτα εννοείτε δοκιμασεις..
Το κακό ειναι οτι δεν το γεμίζει πλέον με χοντρά(μονο 7,8,9),αυτο το θεωρώ λιγο βλακεία για 33γρ φυσίγγι.
Και ενα αλλο επίσης είναι οτι δεν παράγει το export το άσπρο στα 32,5 γρ με gm3.(το είχα ρίξει καλοκαίρι)
Παρά πολυ κάλο φυσίγγι αλλα ηταν τσιμπημενο.
Οπως κ να εχει δεν σταματάς ενα τοσο διαχρονικο φυσίγγι..
 
Ποια απο όλα Πέτρο,τα κόκκινα?
Τσιχλες κοτσυφια με τα κοκινα kill 32 gr και με τα chihla αναμικτα 8/9 33 gr.Σε ολες τις θερμοκρασιες απαιχτα. Στα τρυγονια superkill κιτρινα 33 gr και τα αναμικτα trygoni 7/8 33gr. Φασσες υδροβια αποκλειστικα με τα superkill μπλε 35 gr τα οποια ειναι φοβερα.Πολλοι χρησιμοποιουν τα μαυρα superkill για ολα τα θηραματα εγω οχι
 
Καλα τα βεργινα τα εχω ριξει παλαιοτερα αλλα εδω κατω απο 7,5ευρω δεν τα εβρισκες. Παντως εγω ημουν χρονια φανατικα στα g7 και τα neo velox αλλα οι τιμες απο τη μια και ο καραμανιδης απο την αλλα μου αλλαξαν τα πιστευω...
 
Eχω κανει πριν καποια χρονια ενα ονειρικο σουρουπο στον Εβρο με F2 Classic, ομιχλη, 7 μποφωρ νοτια και ψιλοβροχο... Τα σκαγια 7αρακια ( μετρημενα) και τα σαρσελια επεφταν κεραυνοβολημενα... .eat.

Αναλογη εμπειρια και εγω Αρι. Ο καιρος στο Δ ομιχλη και το γυρναει σε ψιλοβροχο με τον αερα να αλλαζει συνεχεια την κατευθυνση. Ημουν 100% σιγουρος οτι ηταν η μερα του F2 classic. Κοιταζω στο γιλεκο μου και ευτυχως ειχα λιγα μαζι μου. Να παιζουν τα παπια κοντα και να τουφεκαω το πολυ 25 μετρα ολα μεγαλα. Τα παπια επεφταν πατσαβουρια. Κοιταζω εναν καλυκα απο αυτους που επλεγαν στο νερο, ηταν Ν8 που μου ειχαν μεινει απο τις τσιχλες. Αλλαξα 10 χρωματα, ευτυχως δεν το ειχα προσεξει, ευτυχως ειχαν ξεθωριασει τα γραμματα στο φυσιγγι. Αν το ειχα δει πιο νωρις θα εκανα αλλη επιλογη, ισως λανθασμενη.
 
Last edited:
Βρήκα εχθες σε μαγαζί Βεργίνα 7αρια και πήρα ενα κουτί για να δοκιμασω στον πίνακα με το δίκκανο και για να τα ρίξω στ αγριοπεριστερα αν αξιωθω να πάω.τα έχει ρίξει κανεις? Ο συνδυασμός που θέλω να κάνω είναι αυτό για πρωτο και α1 6αρι που αγαπάω στη 2η.πως σας φαινετε?
Το έριξα φέτος πρώτη φορά στα μπασιματα με το 725 και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος αλλά σε πιο ψηλό νούμερο. Το βρήκα σε καλη τιμή, 5.80, και γι'αυτό τα πήρα. Ο καιρος ηταν το πρωι πολλη υγρασία και μετα ζεστη και ηλιοφάνεια. Απο τα καλύτερα 33αρια.
 
Το έριξα φέτος πρώτη φορά στα μπασιματα με το 725 και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος αλλά σε πιο ψηλό νούμερο. Το βρήκα σε καλη τιμή, 5.80, και γι'αυτό τα πήρα. Ο καιρος ηταν το πρωι πολλη υγρασία και μετα ζεστη και ηλιοφάνεια. Απο τα καλύτερα 33αρια.

Γιαννη απιθανη τιμη για τετοιο ποιοτικο φυσιγγι. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται, ξεστοκαρει η Lambro η ξεστοκαρει η Nobelsport C7?
Καθοτι και το ΝSI classic που εχει την ιδια πυριτιδα με το Βεργινα πουλιεται πλεον σε πολυ χαμηλοτερη τιμη. Μηπως η Νobelsport ετοιμαζεται να αλλαξει συνταγη στη συγκεκριμενη, οπως εκανε περσι σε ολες τις διβασικες της? Μου κανει εντυπωση αυτο το φυσιγγι να πουλιεται φθηνοτερο απο το Tordo 30 και το Euromix.
 
Τσιχλες κοτσυφια με τα κοκινα kill 32 gr και με τα chihla αναμικτα 8/9 33 gr.Σε ολες τις θερμοκρασιες απαιχτα. Στα τρυγονια superkill κιτρινα 33 gr και τα αναμικτα trygoni 7/8 33gr. Φασσες υδροβια αποκλειστικα με τα superkill μπλε 35 gr τα οποια ειναι φοβερα.Πολλοι χρησιμοποιουν τα μαυρα superkill για ολα τα θηραματα εγω οχι

Πετρο απο τους πολυ καλους κατασκευαστες ο καραμανιδης, τον ρωτας και σου απανταει σε οτι θελεις σχετικα με τα φυσιγγια του. Το μονο κακο που δεν τα βρισκεις παντου. Τo μαυρο superkill ειχα ριξει πριν τρια χρονια και ηταν καταπληκτικο. Το κοκκινο επισης αλλα αυτο μου αφησε αναμεικτες εντυπωσεις.
 
ειχαν ξεθωριασει τα γραμματα στο φυσιγγι.
Ξεθωριάζουν παρά πολυ εύκολα σε αυτο το φυσιγγι,δικιο έχεις.
Και αν εχουμε ενα νούμερο δεν υπάρχει θέμα.Αλλα αν εχουμε διαφορα νούμερα τοτε αντε να βρούμε ακρη αν δεν ειναι στα κουτιά τους.
Ειναι πολυ σπαστικό αυτο σε οποιοδήποτε φυσιγγι..
 
Ξεθωριάζουν παρά πολυ εύκολα σε αυτο το φυσιγγι,δικιο έχεις.
Και αν εχουμε ενα νούμερο δεν υπάρχει θέμα.Αλλα αν εχουμε διαφορα νούμερα τοτε αντε να βρούμε ακρη αν δεν ειναι στα κουτιά τους.
Ειναι πολυ σπαστικό αυτο σε οποιοδήποτε φυσιγγι..

Ναι Τασο, το λαθος ομως ηταν καθαρα δικιο μου. Ειχα βαλει κατι 8αρια που ριχνω σε τσιχλες σε κατι κουτια απο Ν7. Ετσι οταν φορτωσα για Δ, πηρα το λαθος νουμερο. Ειχα αγορασει Ν7 για παπια το σουρουπο.
 
Ναι Τασο, το λαθος ομως ηταν καθαρα δικιο μου. Ειχα βαλει κατι 8αρια που ριχνω σε τσιχλες σε κατι κουτια απο Ν7. Ετσι οταν φορτωσα για Δ, πηρα το λαθος νουμερο. Ειχα αγορασει Ν7 για παπια το σουρουπο.
Λιγο το κακό οπως αποδειχτηκε,τέλος καλό όλα καλα..:)
Σαν φυσιγγι 34γρ ειναι γρήγορο?
Βέβαια δεν νομίζω να ελαχιστοποιεί την προσκοπευση οπως λέει η
διαφημιση..
Πολλοί θα πουν οτι η f2 δίνει ταχύτητες κλπ..
 
Αυτό το ξεθώριασμα στους κάλυκες μου τη δίνει στα νεύρα. Δυστυχώς θα παραδεχτώ τους Γερμανούς γιατί τα μόνα που δεν μου ξεθώριασαν ποτέ ,ακόμη και οταν έμπαιναν και έβγαιναν πολλές φορές στην φυσιγγιοθήκη και πιάνονταν με τα χέρια επίσης πολλές φορές, ήταν τα ROTTWEIL WAIDMANNSHEIL.
 
Πετρο απο τους πολυ καλους κατασκευαστες ο καραμανιδης, τον ρωτας και σου απανταει σε οτι θελεις σχετικα με τα φυσιγγια του. Το μονο κακο που δεν τα βρισκεις παντου. Τo μαυρο superkill ειχα ριξει πριν τρια χρονια και ηταν καταπληκτικο. Το κοκκινο επισης αλλα αυτο μου αφησε αναμεικτες εντυπωσεις.
Το μαυρο ειναι πολυ καλο αλλα και αρκετα βαρυ 33,5 gr και πιο ακριβο για αυτο πολλοι το χρησιμοποιουν για ολα τα θηραματα.Εγω εχω κανει επιλογη οπως εγραψα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
 
Λιγο το κακό οπως αποδειχτηκε,τέλος καλό όλα καλα..:)
Σαν φυσιγγι 34γρ ειναι γρήγορο?
Βέβαια δεν νομίζω να ελαχιστοποιεί την προσκοπευση οπως λέει η
διαφημιση..
Πολλοί θα πουν οτι η f2 δίνει ταχύτητες κλπ..

Για μενα Τασο ειναι ενα τελεια ζυγισμενο φυσιγγι. 405 μ /δ αρχικη δινει το site της εταιρειας και 660 bar πιεσεις, σε συνδυασμο με καλυκα Gordon και βυσμα Z2M νομιζεις που ριχνεις 32 το πολυ γραμμαρια. Η προσκοπευση που θελει θα τη χαρακτηριζα φυσιολογικη.
 
Το μαυρο ειναι πολυ καλο αλλα και αρκετα βαρυ 33,5 gr και πιο ακριβο για αυτο πολλοι το χρησιμοποιουν για ολα τα θηραματα.Εγω εχω κανει επιλογη οπως εγραψα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Εxeis δικιο για το μαυρο, 33.5 γρ ειναι αρκετα βαρυ για τσιχλα, ομως θυμαμαι δεν το σταματουσε ουτε η υπερβολικη υγρασια. Αν δεν κανω λαθος ο Καραμανιδης γεμιζει τα περισσοτερα φυσιγγια του με Αquilla και σε αυτα που τα προοριζει για υγρασια ανεβαζει αισθητα την αναλογια πυριτιδας.
 
Εxeis δικιο για το μαυρο, 33.5 γρ ειναι αρκετα βαρυ για τσιχλα, ομως θυμαμαι δεν το σταματουσε ουτε η υπερβολικη υγρασια. Αν δεν κανω λαθος ο Καραμανιδης γεμιζει τα περισσοτερα φυσιγγια του με Αquilla και σε αυτα που τα προοριζει για υγρασια ανεβαζει αισθητα την αναλογια πυριτιδας.
Τα μαυρα ναι με aquilla αυτα που αναφερα εγω με g3000, τα μπλε με mb32
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top