Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο οικονομικο διασπορασ εχει και ο τασκοφ στα 32γρ.
Tωρα που ειδα για τασκωφ θυμηθηκα κατι φολες που ειχα φαει σε τσιχλες περιπου πριν 10-15
χρονια με κατι τασκωφ μαυρα.Δεν βαραγαν γαιδαρο[που λεει ο λογος] πανω απο 25 μετρα.Μαλιστα επειδη στην αρχη εκανα δοκιμη την breda astro που μολις ειχα αγορασει,νομισα οτι το οπλο ηταν αχρηστο,[Σε 32 μετρα περιπου με το 3 αστρα εψαχνα για σκαγια].what. και το χειροτερο ειχα αγορασει ολοκληρο κιβωτιο..hair.
 
Tωρα που ειδα για τασκωφ θυμηθηκα κατι φολες που ειχα φαει σε τσιχλες περιπου πριν 10-15
χρονια με κατι τασκωφ μαυρα
Εγω απο τασκωφ εχω ριξει:τα Ρεξ,κόμπρα μαυρα,τασκωφ μαυρα και βέλος και για τα λεφτά τους ειχα μεινει ευχαριστημένος..Το μονο που μου τα χάλασε λίγο ήταν το βέλος.
Ειδικά το μαύρο τασκωφ(εχει δυο πέρδικες απέξω το κουτί),και το μαύρο κόμπρα ήταν πολύ καλα ,τα είχαμε παραγγειλει με κατι φίλους μείναμε όλοι ευχαριστημένοι..Απο οπλα baikal και mossberg (τα δικά μου) Franchi 610 vsgl και raptor των άλλων..
Όλα αυτά πριν 4-5 χρονια.
Δεν αντιλέγω σε οτι λες..Ισως να μην πηγεναν στο οπλο σου..Ισως τοτε τα συγκεκριμένα να ήταν τελείως μάπα..
 
Last edited:
Εγω απο τασκωφ εχω ριξει:τα Ρεξ,κόμπρα μαυρα,τασκωφ μαυρα και βέλος και για τα λεφτά τους ειχα μεινει ευχαριστημένος..Το μονο που μου τα χάλασε λίγο ήταν το βέλος.
Ειδικά το μαύρο τασκωφ(εχει δυο πέρδικες απέξω το κουτί),και το μαύρο κόμπρα ήταν πολύ καλα ,τα είχαμε παραγγειλει με κατι φίλους μείναμε όλοι ευχαριστημένοι..Απο οπλα baikal και mossberg (τα δικά μου) Franchi 610 vsgl και raptor των άλλων..
Όλα αυτά πριν 4-5 χρονια.
Δεν αντιλέγω σε οτι λες..Ισως να μην πηγεναν στο οπλο σου..Ισως τοτε τα συγκεκριμένα να ήταν τελείως μάπα..
Oπως ειπα τα ειχα παρει πανω απο πριν 10 χρονια και πιθανον 15,εκτοτε δεν ξαναπηρα τασκωφ.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν το μαυρο σε 7αρια,παντως ομως οταν εριξα μετα με ενα 3Α [το παλιο δεαετιας 90] και μαλιστα με το 4αρι τσοκ σε 30 μετρα αν θυμαμαι καλα καταλαβα οτι δεν φταιει το οπλο.
 
Εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ στο περπατητο της τσίχλας με το δίκαννο(1-3)φυσίγγια διασπορας γιατί ειναι αρκετά τσιμπημενα για τσίχλα..(ειδικά εδώ ειναι φαρμακείο).
Το πολύ δύσκολο ειναι όταν περναω απο "πονηρά"πυκνά μέρη τα οποια επιβάλλουν φυσίγγια διασπορας και στις δυο καννες γιατί βγενουν μπροστά στα μάτια του κυνηγού κ ο χρόνος σκόπευσης ειναι λίγος και μερικες φορές δεν υπαρχει δυνατότητα δευτερης τουφεκιας στο ιδιο θηραμα..
Εδώ και καιρό έχω βρει δυο οικονομικά διασπορας,το ενα με έλικα alectoris θαλασσι 32γρ ,και το άλλο το diva του καραμανιδη στα 31γρ με κλειστό διασπορεα και σταυρο..
http://www.alectoris-club.gr/alecto...ser_op=view_page&PAGE_id=2&MMN_position=40:40

http://www.superkill.gr/product.php?id=15

Κλείνω περισσότερο προς το alectoris λόγω μεγαλύτερου κ γρήγορου ανοίγματος τον σκαγιων.
Απο την άλλη αν προτιμήσω τον κλειστό συγκεντρωτηρα με τον σταυρο τοτε θα μου δώσει μικρότερη διασπορά αλλα θα μπορώ να πηγενω περπατητο με ενα και μονο τύπου φυσιγγίου..
Τι λετε?.xm.

Τάσσο το μπλέ του Alectoris το δοκίμασα φέτος με το ποζέ στις μάυρες και δεν εβαλα άλλο το πρωι μέσα...
Πολύ καλό φυσιγγι ιδίως στις μπηχτές ντουφεκιές... και προσιτο....
 
Μου έχει συμβεί επανειλημμένα το εξής: διάφοροι τύποι φυσιγγίου του Κύργια( navaro 30 και 32, gm3 special,gm3 διασπορας) να κάνουν αφλογιστία με την κάτω κάννη του ποζέ. Ποτε δεν μου έκαναν με την πάνω. Κανένα άλλο φυσίγγια δεν μου έχει κάνει αφλογιστία. Τι μπορεί να συνέβει; Δεν πατά ο συγκεκριμένος κάλυκας με την κάτω κάννη-επικρουστήρα;
Να σημειώσω ότι έχω ρίξει τουλάχιστον 200 φυσίγγια απο τα προαναφερθέντα τα προηγούμενα 2 'ετη.
 
Κ. Γιάννη οι αφλογιστίες γίνονταν ενω το δίκαννο ήταν ενός και δύο ετών. Μου το έκανε μόνο με αυτά τα φυσίγγια. Εχω βάλει πάρα πολλόύς και διαφορετικούς τύπους φυσιγγιων διαφορων κατασκευαστών. Δεν το ξανάκανε με τους άλλους.
Μάλλον δεν συμπαθεί τον Κύργια:):p
 
Το φαινόμενο αυτό δεν είναι αφλογιστία και προφανώς οφείλεται σε πρόβλημα του πυροδοτικού μηχανισμού π.χ. βελόνα. Δεν χτυπάει επαρκώς το καψούλι. Το ότι δεν το κάνει και σε άλλα φυσίγγια είναι συγκυριακό και θα αρχίσει κάποια στιγμή να το κάνει. Μάλλον τα συγκεκριμένα μπορεί να έχουν το καψούλι λίγο πιο μέσα. Θέλει επισκευή.

Αν και όπως είπα δεν πρόκειται για αφλογιστία, καλό είναι όταν πατάμε την σκανδάλη και δεν σκάει το φυσίγγι να περιμένουμε για λίγα δευτερόλεπτα, με το όπλο στραμμένο σε ασφαλή μεριά και μετά να ανοίγουμε το δίκαννο ή να τραβάμε το κλείστρο της καραμπίνας. Ενδέχεται, πολύ σπάνια, να πρόκειται όντως για αφλογιστία και η καύση της πυρίτιδας να γίνει σε δεύτερο χρόνο λόγο προβληματικού καψυλίου ή προβληματικής πυρίτιδας. Καταλαβαίνει κάποιος τι άσχημες συνέπειες μπορεί να προκληθούν από την καύση της πυρίτιδας εκτός της θαλάμης του όπλου.
 
Καταλαβαίνει κάποιος τι άσχημες συνέπειες μπορεί να προκληθούν από την καύση της πυρίτιδας εκτός της θαλάμης του όπλου.
Πάντα περίμενα ενα λεπτό περίπου μηπως και γίνει βραδυφλογία. Ενα απο τα πράγματα που έμαθα στον στρατό.
Οταν το εκανε με έλουζε κρύος ιδρώτας μιας και οι εξολκείς ήταν απλοί.
 
Το φαινόμενο αυτό δεν είναι αφλογιστία και προφανώς οφείλεται σε πρόβλημα του πυροδοτικού μηχανισμού π.χ. βελόνα
Επειδή το έχω πάθει σε δύο όπλα γιαυτό το ανέφερα παραπάνω.
Κάποια στιγμη θα γράψω αναλυτικά.
 
Προχτες στις δοκιμες, μας ετυχε σε καποιο φυσιγγι ιδιογομωσης, με καψουλι 688. Μια φορα τιποτα, δευτερη φορα τιποτα , τριτη φορα αφου ειδαμε οτι δεν ειχε χτυπηθει οσο επρεπε, πεταχτηκε στο γκρεμο παραδιπλα.
 
Έχει δοκιμάσει κανένας σας τα φυσίγγια διασποράς της LAMBRO τα TORDO 32γρ σε περπατητό τσίχλας?
Στο περπατητό δεν τα έχω ρίξει αλλά στις πρωινές τσίχλες στο καρτέρι σε αποστάσεις μέχρι τα 20 - 25 μέτρα μου άρεσαν.
Βέβαια δεν έριξα πολλά για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη αλλά αυτά τα λίγα με ικανοποίησαν.
 
ρε παιδια τα alfa game τα κοκκινα τα εχει ριξει κανεις να μου πει αποψεις και αν καποιος ξερει με τι γεμιζονται?τα σκοπευτικα του παντως ειναι αρκετα καλα.επισης ενδιαφερομαι για τα offer και τα α1τα πρασινα του μητσακου αν ξερει κανεις τιποτα
 
Last edited:
ρε παιδια τα alfa game τα κοκκινα τα εχει ριξει κανεις να μου πει αποψεις και αν καποιος ξερει με τι γεμιζονται?τα σκοπευτικα του παντως ειναι αρκετα καλα.επισης ενδιαφερομαι για τα offer και τα α1τα πρασινα του μητσακου αν ξερει κανεις τιποτα
BXCUvPT.jpg


ALECTORIS OFFER, 32gr

Tεχνικά Χαρακτηριστικά
Χρώμα: διαφανές
Μέταλλο: 12 mm πυριτις: μονοβασικη b&p
ταχυτης v1 = 405 m/sec
bar 610-620 c'19 temp

Για Τρυγόνι, Ορτύκι, Τσίχλα, Αγριοκούνελο.
Ιδανικό για νησιά με αυξημένη υγρασία.

No ΣΚΑΓΙΩΝ: 7-8-9-10

τιμή 6,40 ΕΥΡΩ 25 τμχ
 
BXCUvPT.jpg


ALECTORIS OFFER, 32gr

Tεχνικά Χαρακτηριστικά
Χρώμα: διαφανές
Μέταλλο: 12 mm πυριτις: μονοβασικη b&p
ταχυτης v1 = 405 m/sec
bar 610-620 c'19 temp

Για Τρυγόνι, Ορτύκι, Τσίχλα, Αγριοκούνελο.
Ιδανικό για νησιά με αυξημένη υγρασία.

No ΣΚΑΓΙΩΝ: 7-8-9-10

τιμή 6,40 ΕΥΡΩ 25 τμχ
Με συνχωρεις τα πρασινα
93KzkLB.jpg

93KzkLB.jpg

ALECTORIS A1-Γαλλίας, 32gr

Tεχνικά Χαρακτηριστικά
Χρώμα: Πράσινο
Μέταλλο: 12 mm
πυριτις: μονοβασικη Α1-VECTAN
ταχυτης v1 = 408 m/sec
bar 630-650 c'20 temp

Για Τρυγόνι, Ορτύκι, Τσίχλα.
Με εξαιρετικές αποδόσεις για όλους τους τύπους όπλων.

No ΣΚΑΓΙΩΝ: 7-8-9-10

τιμή 6,90 ΕΥΡΩ 25τμχ
 
ναι αυτα τα ειδα.τα εχεις ριξει?αυτο θελω να μαθω.εντυπωσεις
Καμια δεκαρια απο ενα φιλο που μου τα εδωσε να τα δω ....τι να σου πω αναμικτα συμπερασματα , δεν μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι το οπλο μου ειναι καινουριο
και ακομα προσπαθω να το μαθω . Ανακρουση λογικη, και πηρα μια τσιχα με αιμα και ενα κοτσιφα κοψοφτερο που δεν τον βρηκα , αλλα μπορει να φταιω και εγω οπως ειπα
λογο σκοπευσης....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top