Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το πρόβλημα με τους αρθρογράφους είναι ότι μόνο αρθογραφούν.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΚΙΜΕΣ και αν αρθογραφούν βάση αυτών ή αν διαβάζουν για να αρθογραφήσουν ή αρθογραφούν απλά για να γεμίσουν σελίδες.
Είναι η δουλειά τους, έχουν τα μέσα, έχουν τον χρόνο, έχουν (οι περισσότεροι) τις βασικές γνώσεις οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνουν τις δικές τους δοκιμές και να καταλήξουν στα δικά τους, ... όποια συμπεράσματα.

Τα περισσότερα άρθρα που διαβάζω είναι γενικότητες αρκετές φορές λανθασμένες (κατά εμένα) και γίνεται μια προσπάθεια να μην μείνει κανένας παραπονεμένος ή θιγμένος οικονομικά από το άρθρο.

Οι περισσότερες δοκιμές που βλέπω είναι παραδείγματα προς αποφυγή και το μεγαλείο της προχειρότητας.

Τες πα, δεν θα αλλάξω εγώ τον κόσμο.
Έχουν και παιδάκια να μεγαλώσουν ...

Προσωπικές απόψεις ...
Έχεις δίκιο. Ποτέ δεν έχω δει παρουσίαση είτε φυσιγγίου είτε όπλου είτε άλλου είδους από δημοσιογράφο που να πει ότι το τάδε δεν είναι καλό και δεν το συστήνω.
 
Οι αρθρογραφοι έχουν γράψει πολλες εδω κ εδω κ δεκαετίες πως γίνεται ο σωστός τρόπος δοκιμής των φυσιγγιων κ αλλά πολλα......
Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνουν η να μιλάνε για βολές στα 50+ αυτό δεν θα το δει..
Και θα πρεπει να το ψάξει ο ίδιος...


Ουτε γίνεται να κατηγορήσει καποιος αυτους ένα όπλο η ότι αλλο δημοσίως κ νομίζω ότι όλοι καταλαβενετε τους λόγους.......

Ωστόσο εχουν γραφτεί σε παρουσιασεις όπλων κ φυσιγγιων κ "κακες" κριτικές σε οτιδήποτε είδαν να "μειονεκτει".....
 
Ωστόσο εχουν γραφτεί σε παρουσιασεις όπλων κ φυσιγγιων κ "κακες" κριτικές σε οτιδήποτε είδαν να "μειονεκτει".....
[/QUOTE]
Του τύπου θα το προτιμούσαμε αλλιώς η δε μας ενθουσίασε ιδιαίτερα.
 
Ωστόσο εχουν γραφτεί σε παρουσιασεις όπλων κ φυσιγγιων κ "κακες" κριτικές σε οτιδήποτε είδαν να "μειονεκτει".....
Του τύπου θα το προτιμούσαμε αλλιώς η δε μας ενθουσίασε ιδιαίτερα.
[/QUOTE]

Αν ένα δικαννο ανοίγει σφιχτά κ δυσκολευτεί, αν τα ξυλα του δεν είναι τόσο ποιοτικα, αν το ταδε μέρος του οπλου ειναι πλαστικο ενώ ίσως θα έπρεπε να είναι από μέταλλο..
Με λίγα θα σου δώσει καταλάβεις(κ εφόσον έχεις κ την γνώση να κρίνεις) αν σου κανει η όχι....

Και δεν γίνεται να υπάρχουν μόνο πλεοκτηματα, η μόνο μειονεκτήματα για να σου πει μην το παρεις........


τωρα...το ότι παλια δοκίμασαν μια καραμπίνα ρίχνοντας πχ 60 βολές σε σκοπευτήριο κ έλεγαν καμια εμπλοκή ε αυτό δεν μου λέει κάτι....

Τις καλυτερες δοκιμές σε αυτογεμη της εκανε παλιά ο κοσκινας στο "κυνήγι στην κρητη"' 1000 βολές(500 την μια μέρα και 500 την άλλη) με το οπλο να περναει απο χέρι σε χέρι, μετά σου έδειχνε ποσο είχε λερωθεί, αν έκανε εμπλοκή κλπ.....

Βέβαια δεν γίνεται να είμαστε σε όλα μπροστά κ να βλέπουμε αλλά οκ....

Έτσι κ αλλιώς όλα μια διαφήμιση είναι...
 
Last edited:
Για τις παρουσιάσεις ειδικά όπλων (που ειναι και ακριβά και δεν γίνεται να τα αγοράζουν μόνοι τους για τα τεστς) τους τα χορηγούν οι εταιρίες οπότε αν πουν κανενα αρνητικό που θα κάνει ζημιά στις πωλήσεις της εταιρίας απλά θα σταματήσουν οι εταιρείες να τους χορηγούν όπλα για δοκιμές που δεν συμφέρει κανενα τους. Για αυτό σε καμία παρουσίαση είτε όπλων είτε φυσιγγίων είτε αυτοκινήτων δεν βλέπεις ποια αρνητικά σχόλια. Σε αυτό φταίνε οι δημοσιογράφοι. Γιατί αν όλοι κάνανε αληθινή κριτική στα προιόντα και σωστά την δουλειά τους τότε δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο και θέλοντας και μη οι εταιρίες ή δεν θα παρουσίαζαν καθόλου τα προιόντα τους είτε θα αναγκάζονταν απλά να πληρώνουν διαφημίσεις χωρίς πραγματικές κριτικές με αμφίβολα αποτελέσματα στις πωλήσεις τους. Αλλα αν έστω και ενας δημοσιογράφος τους κάνει τα χατήρια τότε αυτόν θα προτειμούν όλες οι εταιρίες για τις παρουσιάσεις τους.
 
Η κόλληση με καλάι (κασσίτερος βασικά) είναι μια κόλληση χαμηλής θερμοκρασίας.
Κάτω από 400οC.
Δεν επηρεάζει το μέταλλο της κάνης.
Πρώτος λόγος είναι αυτός.
Tig Mig είναι κολλήσεις ηλεκτρικού τόξου, εισχωρούν στην κάνη για να φτιάξουν ρίζα, άρα επηρρεάζουν το μέταλλο και εισχωρούν σε αυτό.
Μπρουντζοκόλληση και ασημοκόλληση χρειάζονται υψηλότερες θερμοκρασίες για να γίνουν. Αυτό επηρρεάζει την κρυσταλλική δομή των μετάλλων και γι αυτό αποφεύγεται, χωρίς όμως να είναι απαγορευτικό. Ίσως να χρειάζεται εκ νέου θερμική κατεργασία του συνόλου μετά την κόλληση.
Δεν γνωρίζω αν γίνετα ή αν πρέπει να γίνεται.
Δεν γίνεται Βασίλη και οι ρίγες οι επάνω είναι με ασημοκοληση στις περισσότερες καραμπίνες όπως και τα ποτήρια από κάτω επίσης με ασημοκοληση
 
Άποψή μου (μόνο).
Το κάθε προϊόν το επιλέγεις με βάση τις προσωπικές σου ανάγκες και προτεραιότητες.
Το κυνήγι είναι ένα σπορ και το κυν. όπλο το μέσον εξάσκησής του.
Φανατικός οπαδός της παράδοσης, αλλά δεν πήρα σκάφη αντί για πλυντήριο...
κι όμως φίλε μου, η μονή σκανδάλη είναι σκάφη και οι 2 σκανδάλες ΠΛΥΝΤΗΡΙΑΡΑ!!!!!!
 
Αρθρογράφοι όπως Ν. Κυπρίδημος, Χρ. Χατζιώτης και Ντ. Παπατσαρούχας έχουν ρίξει περισσότερες βολές σε πίνακα από όσες ρίξαμε όλοι μας μαζί οι "συνφορουμίτες".
Επίσης οι αείμνηστοι Δρ. Ελ. Συνοδινός και Ιω. Νικητόπουλος.........
Από τους νεότερους να μην ξεχάσω τους φίλους μας, τον Άρη και τον Λεωνίδα.....

τώρα για τις ρίγες που λέτε,
έχω και άριγα και με ρίγες όπλα, περισσότερο δουλεύω τα άριγα, επίσης στα πλαγιόκαννα συμπαθώ την σκαφτή ή "υποβαθμισμένη" ρίγα

το καλάι στα δίκαννα επικράτησε για δύο λόγους:
1ος χαμηλή θερμοκρασία = μη επικίνδυνη παρέμβαση στα μέταλλα της κάννης
2ος ευκολία επισκευής αν ξεκολλήσουν οι ρίγες
 
Δεν γίνεται Βασίλη και οι ρίγες οι επάνω είναι με ασημοκοληση στις περισσότερες καραμπίνες όπως και τα ποτήρια από κάτω επίσης με ασημοκοληση
Έχεις ασχοληθεί και ξέρεις καλύτερα.
Σε ένα παλιό βίντεο της Remington που είχα δει είχαν στήσει ολόκληρο μηχάνημα για συγκόλληση ρίγας.
Ίσως υπάρχουν άλλες μέθοδοι (ασημοκόλλησης) που δεν χρειάζεται η κάνη να θερμανθεί πολύ ή για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Η ασημοκόλληση είναι πιο σκληρή και αντέχει θερμοκρασίες.
Κανένας όμως κατασκευαστής δεν κολλάει ρίγα με οξυγόνα ή καμινέτο όπως πιστεύω κάποιοι οπλουργοί.
Αυτό τουλάχιστον θέλω να ελπίζω.
Δεν έχω εμπειρία από οπλουργούς.
 
Last edited:
Οι αρθρογραφοι έχουν γράψει πολλες εδω κ εδω κ δεκαετίες πως γίνεται ο σωστός τρόπος δοκιμής των φυσιγγιων κ αλλά πολλα......
Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνουν η να μιλάνε για βολές στα 50+ αυτό δεν θα το δει..
Και θα πρεπει να το ψάξει ο ίδιος...


Ουτε γίνεται να κατηγορήσει καποιος αυτους ένα όπλο η ότι αλλο δημοσίως κ νομίζω ότι όλοι καταλαβενετε τους λόγους.......

Ωστόσο εχουν γραφτεί σε παρουσιασεις όπλων κ φυσιγγιων κ "κακες" κριτικές σε οτιδήποτε είδαν να "μειονεκτει".....
Κάποτε, αν θυμάμαι καλά σε κάποιο ένθετο εφημερίδας για κυνήγι είχαν γράψει για κάποια τουρκικά αυτογεμη που μόλις έβαζες φυσίγγι και πατούσες το κουμπί αποδέσμευσης κλείστρο έκαναν ένα ελαφρύ βαθούλωμα στο καψουλι. Φυσικά ο αντιπρόσωπος αντέδρασε όπως και το τουρκικό εργοστάσιο. Μετά ακολούθησαν αφιερώματα και διαφημίσεις...
 
κι όμως φίλε μου, η μονή σκανδάλη είναι σκάφη και οι 2 σκανδάλες ΠΛΥΝΤΗΡΙΑΡΑ!!!!!!
Πολύ προσεκτικά έγραψα ότι είναι η προσωπική μου άποψη και ΜΟΝΟ.
Ότι η μονή σκανδάλη αφαιρεί ένα μέρος της μαγείας του δίκαννου (αλλά και της χρηστικότητας) δεν το αμφισβητώ, αλλά αυτή είναι η τεχνική εξέλιξη. Καλώς, ή κακώς. Δεν είναι τυχαίο ότι τα σύγχρονα δίκαννα (ακόμη και πλάγια), ιδιαίτερα τα ακριβά, βγαίνουν μονοσκάνδαλα.
 
Αρθρογράφοι όπως Ν. Κυπρίδημος, Χρ. Χατζιώτης και Ντ. Παπατσαρούχας έχουν ρίξει περισσότερες βολές σε πίνακα από όσες ρίξαμε όλοι μας μαζί οι "συνφορουμίτες".
Επίσης οι αείμνηστοι Δρ. Ελ. Συνοδινός και Ιω. Νικητόπουλος.........
Εκατοντάδες άρθρα έχω διαβάσει από αυτους κ με έπιανε πονοκεφαλος στα θέματα βλητικης.....
Τους θαυμαζα κ θα τους θαυμαζω, αλλά η βλητικη είναι ολόκληρη επιστήμη.....
Για αυτό βλέπουμε κ όλοι αυτοί καποτε να μην συμφωνούσαν αναμεταξυ τους.....
Αλλα όπλα, άλλα φυσιγγια κ βυσματωσεις, και τελευταιο κ σημαντικότερο αλλα γουστα........

Αξίζει να αναφέρουμε οτι,
Ο Μουζακης είχε πει ότι εξαιτίας χρονιου προβληματος στα αυτιά κατεληξε έπειτα από πολλες δοκιμές στα 25γρ σκάγια...
Κατόπιν δικαιώθηκα, αφου κ οι σκοπευτές ρίχνουν με 24γρ.
Μάλιστα, ο Δρ Συνοδινός είχε πει οτι
"Αν ο Μουζακης ρίχνει φασιανους με αυτή την γομωση, θα κάτσω στα 40μ να με τουφεκισει! "
Κάποτε, αν θυμάμαι καλά σε κάποιο ένθετο εφημερίδας για κυνήγι είχαν γράψει για κάποια τουρκικά αυτογεμη που μόλις έβαζες φυσίγγι και πατούσες το κουμπί αποδέσμευσης κλείστρο έκαναν ένα ελαφρύ βαθούλωμα στο καψουλι. Φυσικά ο αντιπρόσωπος αντέδρασε όπως και το τουρκικό εργοστάσιο. Μετά ακολούθησαν αφιερώματα και διαφημίσεις...
Σωστά θυμάσαι... Στο Εθνος-κυνηγι ήταν...
 
Έχεις ασχοληθεί και ξέρεις καλύτερα.
Σε ένα παλιό βίντεο της Remington που είχα δει είχαν στήσει ολόκληρο μηχάνημα για συγκόλληση ρίγας.
Ίσως υπάρχουν άλλες μέθοδοι (ασημοκόλλησης) που δεν χρειάζεται η κάνη να θερμανθεί πολύ ή για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Η ασημοκόλληση είναι πιο σκληρή και αντέχει θερμοκρασίες.
Κανένας όμως κατασκευαστής δεν κολλάει ρίγα με οξυγόνα ή καμινέτο όπως πιστεύω κάποιοι οπλουργοί.
Αυτό τουλάχιστον θέλω να ελπίζω.
Δεν έχω εμπειρία από οπλουργούς.
Κολλήσεις σκληρές υπάρχουν..
Τεχνογνωσία και τρόπος δεν υπάρχει ώστε να γίνει η διαδικασία χωρίς να στραβώσουν οι κάννες.
Γιαυτό οι περισσότεροι καταλήγουν στις μαλακές.
Π.χΤων citori είναι αρκετά σκληρές οι κολλήσεις και αν χρειαστεί αφαίρεση των πλαινών ..μόνο χωρίς θέρμανση το αναλαμβάνουν.Μόνο μηχανικά.
Πως τα κολλούν στο εργοστάσιο?..υποθέτω σε φούρνο για να υπάρχει μια ομοιογένεια στην θέρμανση ώστε να αποφύγουν τα "τραβήγματα".
 
Last edited:
Κόλληση με καλαι γίνεται για τρεις λόγους ,ευκολία, χαμηλή θερμοκρασία ασφαλής για την δομή των μετάλλων,και δυνατότητα σε παρέμβαση για επισκευή. Μπρουτζοκολληση ή ασημοκολληση που είναι συναφείς, γίνεται σε πολύ ψηλές θερμοκρασίες, θέλει όχι μόνο γνώση που την έχουν πολλοί αλλά και πολύ σχολαστικη, αργή, προσεκτική δουλειά, και δεν την αντέχουν όλα τα ατσαλια χωρίς να επηρεάζονται. Η πιο προχωρημένη είναι με λέιζερ ,εξοπλισμός που έχουν λίγες βιομηχανίες οπλων, και κοστίζει. . Για παράδειγμα η αντιαισθητικη γραμμή της ένωσης του μονομπλοκ με τις κανες στα περισσότερα πλάγια και ποζε, δεν φαίνεται σε κάποια όπως τα browning, σειρές 525,725 η beretta parallelo κλπ. γιατί είναι κολλημένα με λέιζερ .
 
Πάντως νομίζω ότι ο 18,4 (ή ο 18.55 δεν θυμάμαι καλά) θεωρούνταν ο ιδανικός αυλος παλιότερα. Αλλά άλλες εποχές τότε. Νομίζω ότι με τον 18.2 αυλό τα Baikal αποδίδουν το ίδιο καλά και με πιο χαμηλές γομώσεις. Αλλά και με πιο βαριές γομώσεις εγώ διαφορά δεν έχω δει.
Εχω κανη ενα απο τα καλητερα κυνηγια μου με αυτο το δυκανο με 10αρια...34γρ.
Ντουφεκες στο φεγγαρη
 
Εχω κανη ενα απο τα καλητερα κυνηγια μου με αυτο το δυκανο με 10αρια...34γρ.
Ντουφεκες στο φεγγαρη
Και υστερα κάτσε να ακουσεις πως τα πολυ ψιλά σκάγια δεν "πανε" με τα κλειστά τσοκ και στενούς αυλους,παραμορφωσεις σκαγιων κ ιστορίες..........
Χαρτονια,πινακες, μαρκαδοροι,μεζούρες, διαβητες κ ολα τα συναφη είναι καλά κ αγια..
Αλλά ο κυνηγοτοπος είναι αυτός που θα πει την τελευταία λέξη....

Η δική μου γνώμη.......
 
Και υστερα κάτσε να ακουσεις πως τα πολυ ψιλά σκάγια δεν "πανε" με τα κλειστά τσοκ και στενούς αυλους,παραμορφωσεις σκαγιων κ ιστορίες..........
Χαρτονια,πινακες, μαρκαδοροι,μεζούρες, διαβητες κ ολα τα συναφη είναι καλά κ αγια..
Αλλά ο κυνηγοτοπος είναι αυτός που θα πει την τελευταία λέξη....

Η δική μου γνώμη.......
Τα γραφω χρονια αλλα ειμαστε μιοψηφια...εχω δει γεροντακι με παλιο μπαικαλ με 18,2 αυλο και φυσηγγια ρονταβαιλ πλας.ν 6 να κατεβαζει τα πρασηνα σαν τσαμπια απο εκει που εμεις ουτε τα αγκηζαμε
 
Τα γραφω χρονια αλλα ειμαστε μιοψηφια...εχω δει γεροντακι με παλιο μπαικαλ με 18,2 αυλο και φυσηγγια ρονταβαιλ πλας.ν 6 να κατεβαζει τα πρασηνα σαν τσαμπια απο εκει που εμεις ουτε τα αγκηζαμε
35γρ σκάγια έριχνε....
και ας παει κάποιος εκεινη την ώρα να του πει ε ψιτ μπαρμπα για καλυτερα αποτέλεσμα με αυτό το οπλο βάλε 30-32γρ με μαλλινη(οχι πως δεν θα απεδιδαν κ αυτά) αλλιώς δεν................
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top