Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ προσεκτικά έγραψα ότι είναι η προσωπική μου άποψη και ΜΟΝΟ.
Ότι η μονή σκανδάλη αφαιρεί ένα μέρος της μαγείας του δίκαννου (αλλά και της χρηστικότητας) δεν το αμφισβητώ, αλλά αυτή είναι η τεχνική εξέλιξη. Καλώς, ή κακώς. Δεν είναι τυχαίο ότι τα σύγχρονα δίκαννα (ακόμη και πλάγια), ιδιαίτερα τα ακριβά, βγαίνουν μονοσκάνδαλα.
Μαρκετινιστικη εξελιχτηκη στρέβλωση.Σαν τα μπροστινοκινητα εκτός δρόμου SUV.
 
Για εμένα...

Πλαγιοκαννο που έχει μονή σκανδάλη χάνει όλη του την γοητεία.......
Η μόνη σκανδάλη "δενει" πολυ καλυτερα σε ένα ποζε.......


Και ολα είναι θέμα συνήθειας....

Ένας που έχει μάθει να χειρίζεται το δισκανδαλο του κ ανάλογα την απόσταση που θα φανεί το θήραμα από το καρτέρι του ο εγκέφαλος αυτόματα έχει δώσει την εντολή στο δάχτυλο να "αγγίξει" την κατάλληλη σκανδάλη...
Το ιδιο και στην φάση του περπατητου κυνηγίου όταν ένα θήραμα εμφανίζεται ξαφνικά κ σε μακρινή απόσταση....


Απο μονοσκανδαλα δεν έχω καμία εμπειρία αλλά πιθανολογώ ότι σε παρομοιες φάσεις μπορεί κάποιος να "παιξει" με τον επιλογεα κ χωρίς καθυστέρηση....
 
Πολύ προσεκτικά έγραψα ότι είναι η προσωπική μου άποψη και ΜΟΝΟ.
Ότι η μονή σκανδάλη αφαιρεί ένα μέρος της μαγείας του δίκαννου (αλλά και της χρηστικότητας) δεν το αμφισβητώ, αλλά αυτή είναι η τεχνική εξέλιξη. Καλώς, ή κακώς. Δεν είναι τυχαίο ότι τα σύγχρονα δίκαννα (ακόμη και πλάγια), ιδιαίτερα τα ακριβά, βγαίνουν μονοσκάνδαλα.
Φίλε μου με σεβασμό σου λέω ότι,
Δεν είναι "τεχνική εξέλιξη" αλλά ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ!!!!
το ότι τα σημερινά δίκαννα "βγαίνουν μονοσκάνδαλα" αποτελεί, αμερικανιά ολκής!!!

έχεις ΔΥΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ πυροδοτικούς μηχανισμούς και τους κάνεις έναν!
έχεις την ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΛΟΓΉ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥ ΤΣΟΚ - ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ και την καταργείς!
κι αυτό επειδή τα αμερικανάκια (η μεγαλύτερη αγορά) έχουν συνηθίσει την μονή σκανδάλη από τις "καραμπίνες"

ασφαλώς οι προσωπικές επιλογές και απόψεις του καθενός είναι σεβαστές
αλλά δεν πρέπει να τσιμπάμε σε μάρκετινγκ που μας προβάλει ως "τεχνική εξέλιξη" την "επιλογή" κάποιων μάνατζερ! θυμίζει το μύθο της αλεπούς με την κομμένη ουρά!

Η μόνη περίπτωση που επιβάλλεται η μονή σκανδάλη σε δίκαννο, είναι το σκοπευτικό αλληλεπίθετο, όπου πλεονεκτεί της διπλής (δεν αλλάζει η "γεωμετρία" της λαβής από βολή σε βολή, ένας "τρόπος πιασίματος" του όπλου, κ.α.)
 
Τα μονοσκάνδαλα πιστεύω ότι βγήκαν κυρίως για τις ανάγκες του σκοπευτηρίου και των αγώνων για τα σούπερ ποζέ που ούτως η άλλως η σειρά με την οποία ρίχνουν είναι πάντα ίδια (και νομίζω δεν έχουν και διαφορετικά chocks) ρίχνωντας την κάτω κάννη πρώτα για να έχουν μικρότερη αναπήδηση του όπλου και γρηγοροτερη σκόπευση στο δευτερο πιάτο. Στο κυνηγί όμως η διπλή σκανδάλη σου δίνει πιο άμεση επιλογή στο ποια κάννη θα βαρέσεις πρώτα. Για αυτό οι περισσότεροι που κυνηγάμε δίκαννο και μάλιστα με διπλή σκανδάλη είμαστε φανατικοί υποστηρικτές της.
 
Απο μονοσκανδαλα δεν έχω καμία εμπειρία αλλά πιθανολογώ ότι σε παρομοιες φάσεις μπορεί κάποιος να "παιξει" με τον επιλογεα κ χωρίς καθυστέρηση....
Όχι Τάσο δεν μπορεί... ακόμα και με τον επιλογέα πάνω στη σκανδάλη πάλι αργείς κάποια κλάσματα δευτερολέπτου, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την αμεσότητά του 2σκανδαλου....
Ζήτημα εργονομίας... κάνεις 3-4 κινήσεις αντί μιας και μάλιστα αστραπιαίας
Υπάρχουν κάποιοι μονοσκάνδαλοι που ισχυρίζονται άμεση επιλογή κάννης, ψεύδονται ηθελημένα ή άθελά τους.......
 
Μα τι να λέμε τώρα. Ειδικά τα μονής σκανδάλης με μηχανισμό αδρανείας είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που έχει βγει ποτέ σε όπλο. Αν για τον όποιοδήποτε λόγο δεν σκάσει το πρώτο καψήλιο τότε δεν έχεις ούτε καν δεύτερη τουφεκιά. Ακόμη και σε αυτό τα μονοσκάνδαλα Baikal (όπως και τα Browning) έχουν μηχανική σκανδάλη ;)
 
Για εμένα...

Πλαγιοκαννο που έχει μονή σκανδάλη χάνει όλη του την γοητεία.......
Η μόνη σκανδάλη "δενει" πολυ καλυτερα σε ένα ποζε.......


Και ολα είναι θέμα συνήθειας....

Ένας που έχει μάθει να χειρίζεται το δισκανδαλο του κ ανάλογα την απόσταση που θα φανεί το θήραμα από το καρτέρι του ο εγκέφαλος αυτόματα έχει δώσει την εντολή στο δάχτυλο να "αγγίξει" την κατάλληλη σκανδάλη...
Το ιδιο και στην φάση του περπατητου κυνηγίου όταν ένα θήραμα εμφανίζεται ξαφνικά κ σε μακρινή απόσταση....


Απο μονοσκανδαλα δεν έχω καμία εμπειρία αλλά πιθανολογώ ότι σε παρομοιες φάσεις μπορεί κάποιος να "παιξει" με τον επιλογεα κ χωρίς καθυστέρηση....
Πολύ σωστός ο Τάσος, αλλά και το ποζέ δισκάνδαλο το θέλω!!
 
Δηλαδή ρε παιδιά ο μπαρμπας ο browning από το 1926 που έκανε μονοσκάνδαλο τόσο μαλάκας μας βγήκε ?και οι άλλοι τον αντέγραψαν?
Σίγουρα το δισκάνδαλο είναι ποιό ευχρηστο στο να επιλέξεις με ποιά θα ρίξεις πρώτα και το προτιμώ στο πλαγιόκαννο.
Αλλά εγώ τα ποζέ τα προτιμώ για το ζύγισμα και την αίσθηση που προσφέρουν και όχι τοσο για τα τσοκ.Και γιαυτον το λόγο δουλεύω τα ίδια τσοκ πάνω κάτω στο 90+% των περιπτώσεων.
 
Αν για τον όποιοδήποτε λόγο δεν σκάσει το πρώτο καψήλιο τότε δεν έχεις ούτε καν δεύτερη τουφεκιά.
Λιοντάρι κυνηγάμε??
Ακόμη και σε αυτό τα μονοσκάνδαλα Baikal (όπως και τα Browning) έχουν μηχανική σκανδάλη ;)
Μόνο τα παλιά browning και το 725
 
Σίγουρα έχει την σκοπιμότητα του το μονοσκάνδαλο. Πολλούς τους βολεύει καλύτερα γιατί έχουν συνηθίσει μία σκανδάλη. Όπως είπα στα ποζέ στο σκοπευτήριο προτειμότερο είναι η μία σκανδάλη και όσοι πάνε και σε αγώνες μπορούν να το επιβεβαιώσουν γιατί εκεί ρίχνουν πάντα την κάτω κάνη πρώτη γιατί έχει λιγότερη αναπήδηση και λιγότερες κινήσεις. Αλλά όπως λένε και οι υπόλοιποι παραπάνω την αμεσότητα για το ποια κάννη θα ρίξεις πρώτη με την δευτερη σκανδάλη δεν την έχεις με το μονοσκάνδαλο και τον επιλογέα. Για τον ίδιο λόγο που στο σκοπευτήριο βολευει η μία σκανδάλη ώστε να έχεις λιγότερες κινήσεις να κάνεις ώστε να μην σου αποσπά την προσοχή και την συγκέντρωση η αλλαγή σκανδάλης έτσι και στον κυνηγότοπο βολεύει καλύτερα η δευτερη σκανδάλη στην επιλογή της πρώτης τουφεκιάς παρά να αλλάζεις πρώτα τον επιλογέα με τον αντίχειρα και να σε καθυστερεί. Αλλά όπως και να έχει η αλλαγή σκανδάλης ειναι πιο εύκολη και άμεση από την αλλαγή στον επιλογέα πάνω στην ασφάλεια. Γούστα ειναι αυτά.
Επίσης τα όπλα είτε ειναι κυνηγετικά είτε ασφαλείας δεν παύει να είναι όπλα. Η κάθε πιθανότητα να μην ρίξει το όπλο είναι ένα μείον του όπλου. Φαντάσου να κυνηγάς όλη την σεζόν λαγό και να τύχει μονο μια φορά να έρθει προς τα σένα και να μην μπορέσεις να του ρίξεις ούτε μία τουφεκιά. Θα το είχα σπάσει εκείνη την ώρα το τουφέκι αυτό.
 
Κοιτάξτε να δείτε το δισκανδαλο είναι σαφώς πιο γρήγορο στην επιλογή .Και σίγουρα πιο ασφαλή.Τωρα αν αλλάξουμε τη σειρά και αποφασίσουμε να τουφεκαμε πρωτα τη λεγόμενη αριστερή κάτω κανη στο αληλεπιθετο δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ρίξεις τη δεύτερη ντουφέκια αφού χρειάζεται να πάει το δάχτυλο μπροστά για την επόμενη κάτι που δεν είναι εύχρηστο.Ισως είναι το μόνο μειονέκτημα του δισκανδαλου για μένα έναντι του μονοσκανδαλου δικανου
 
Κοιτάξτε να δείτε το δισκανδαλο είναι σαφώς πιο γρήγορο στην επιλογή .Και σίγουρα πιο ασφαλή.Τωρα αν αλλάξουμε τη σειρά και αποφασίσουμε να τουφεκαμε πρωτα τη λεγόμενη αριστερή κάτω κανη στο αληλεπιθετο δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ρίξεις τη δεύτερη ντουφέκια αφού χρειάζεται να πάει το δάχτυλο μπροστά για την επόμενη κάτι που δεν είναι εύχρηστο.Ισως είναι το μόνο μειονέκτημα του δισκανδαλου για μένα έναντι του μονοσκανδαλου δικανου
Πιστευεις οτι θα χρειαστει να ριξεις την πρωτη καννη που ειναι συνηθως με πιο ανοικτο τσοκ οταν ριξεις πρωτα τη δευτερη καννη με πιο κλειστο τσοκ, δλδ το πουλι αν δεν το ''παρεις '' στην πρωτη τουφεκια θα ερθει πιο κοντα και θα χρειαστεις το πιο ανοιχτο τσοκαρισμα?
 
Κοιτάξτε να δείτε το δισκανδαλο είναι σαφώς πιο γρήγορο στην επιλογή .Και σίγουρα πιο ασφαλή.Τωρα αν αλλάξουμε τη σειρά και αποφασίσουμε να τουφεκαμε πρωτα τη λεγόμενη αριστερή κάτω κανη στο αληλεπιθετο δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ρίξεις τη δεύτερη ντουφέκια αφού χρειάζεται να πάει το δάχτυλο μπροστά για την επόμενη κάτι που δεν είναι εύχρηστο.Ισως είναι το μόνο μειονέκτημα του δισκανδαλου για μένα έναντι του μονοσκανδαλου δικανου
Αυτό συνήθως το κάνουμε στα εισερχόμενα πουλια που μπαίνουν στο καρτερι μας...

Εμενα ποτε δεν με δυσκόλεψε αυτή η "ανάποδη" κίνηση, το ίδιο πραγμα μου είναι....

Και απόσταση που απέχει η μια σκανδάλη από την άλλη συν το "άνοιγμα" του υποφυλακτηρα είναι μελετημένα κ για αυτό το σκοπό..
Δλδ δεν υπάρχει "στενωσιά" που θα εμποδίζει την κίνηση του δαχτυλου μας..
 
Κοιτάξτε να δείτε όταν το όπλο έχει τσοκακια αποφασίζεις εσύ που θα βάλεις το στενότερο .Δεύτερον ρίχνοντας με σούπερ πόζε πρώτα την κάτω κανη έχει ελαφρώς μικρότερη αναπήδηση με ότι αυτό συνεπάγεται και .Τρίτον εάν ρίχνεις πρώτη πάντα την κάτω επειδή αυτή θα ρίχνει τις περισσότερες ντουφεκιες μειώνεις και την καταπόνηση του όπλου σε βάθος χρόνου ίσως κάπου έχω διαβάσει χωρίς να είμαι σίγουρος .Εγώ πάντως έτσι θα δουλεύω τη s/poze επιλογή πρώτη ντουφέκια η κάτω κανη με τσοκ της επιλογής μου.
 
Κοιτάξτε να δείτε όταν το όπλο έχει τσοκακια αποφασίζεις εσύ που θα βάλεις το στενότερο
Όταν έχει τσοκακια ναι, αλλά όταν είναι με σταθερά τσοκ τότε αλλάζουν τα δεδομένα...

Τρίτον εάν ρίχνεις πρώτη πάντα την κάτω επειδή αυτή θα ρίχνει τις περισσότερες ντουφεκιες μειώνεις και την καταπόνηση του όπλου σε βάθος χρόνου ίσως κάπου έχω διαβάσει χωρίς να είμαι σίγουρος
Το ίδιο ισχυει κ για τα πλαγιοκαννα όπως λένε......


Πάντως αν έχεις δισκανδαλο κ φυσιγγια αδράνειας μπορείς να δοκιμάσεις ανα πασα στιγμή να ρίξεις πρώτα την πισω σκανδάλη κ μετα την μπροστά κ θα δεις ότι είναι το ίδιο..
 
Ήταν του παππού μου και κυνηγούσα με αυτό στο χώριο συνέχεια όπως και το σούπερ πόζε μπαικαλ του θείου μου αν κατέβω στο χωριό θα το δοκιμάσω έχω ρίξει ατέλειωτες ντουφεκιες με δαυτα αλλά πρώτα την δεύτερη και μετά την πρώτη μια φορά ελάχιστες φορές είχα ρίξει γιατί ήταν σε καρτερία που περνούσε το πουλί μακριά έριχνα μια σημαδευτη με τη τσοοκαρισμενη δεν είχε νόημα η δεύτερη για να το κάνω να πάει το δάχτυλο από πίσω μπρος .Αυτό εμένα δε με βολεύει και με την ασφάλεια στα αυτογεμη προτιμώ την ασφάλεια στο εμπρός μέρος της σκανδάλης.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top